Geteisterde wederopbouw in geteisterd gebied TOCH BUITEN HET KONINKRIJK? U/eteidnizuurt-^oiitnaal Nieuw Noordhollandsch Dagblad Een papieren verstikkingsdood K.V.P. „met groote reservetegenover de opiossing voor Indië Recalcitrante Labourleden, Churchill en Frank rijk, Engeland en Egypte, China, Zweden en Rus land, Engeland en Alba nië Novembermaond Alierzielenmaand VRIJDAG 15 NOVEMBER 1946 (Van onzen eigen redacteur) yiER LANGE DAGEN hebben wij van vroeg tot laat in autobussen gehobbeld en geschommeld door ons geteisterde land. Wij zagen Noord-Limburg en de Betuwe, doorkruisten van Oost naar West het Brabantsche land en waadden door de vettige, kleverige klei van de modder- weggetjes van Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren. En wanneer je dan op de thuisreis weer wandelt door de vriendelijk-verlichte straten van het vrijwel ongeschon den Amsterdam, kan je nog niet goed beseffen, dat in ons land zelfs na dezen dubbelen krijg, een oord zoo onher bergzaam, zoo troosteloos en droevig van aanzien kan zijn. Betuwsche boomgaarden, de felle aanklacht tegen systemen en me thoden heusch niet vaak zoo kwaad bedoeld tegen practijken die niet duldbaar zijn. Het geteisterde gezin dat nu nog zijn dagen slijt in een vochtig bunkertje, zonder licht en zonder lucht, oudjes, gekromd door den tijd en gebukt onder het leed van verbanning uit het plekje grond waar zij geboren en getogen zijn, zijn niet gebaat met een fleurige driekamerwoning met e-erl knus keukentje en een vriendelijk voortuintjeop papier. Er zijn zooveel factoren in dezen wederopbouw die er debet aan zijn, dat de geplante woningen nog maar steeds kaartenhuisjes blijven, dat de restauraties getrai neerd worden, dat de geteisterden den indruk hebben vergeten te worden en den moed in verbitte ring laten zakken. Wij zullen het niet bij suggesties laten die in de lucht zweven. Wij zullen U in onze volgende reportages meenemen naar ons geteisterde land om U te overtui gen en besluiten voorloopig met deze conclusies: 1. Er wordt gebouwd, er kom: wat tot stand. 2. Het zou, ook met de huidige schaarschte aan materialen, enz., zoo veel vlugger kun nen. 3. Het roer van den wederop couw dient te worden om gegooid, radicaal en onmid dellijk. Resumeerend meenen wij te moeten constateeren: Het Ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw was on ze gastheer en wij zijn het dank baar dat, het ons in de gelegen heid heeft gesteld, met eigen oogen te constateeren, hoe het in ■die streken nu wel staat met den vooruitgaing in den wederopbouw. Gretig accepteerden wij dit aanbod in de goede hoop en de op rechte bedoeling, onze lezers te schilderen hoe snel het den goe den kant op gaat, hoe uit het puin van een Pompei thans al weer de rook kringelt uit de schoorsteenen .van met onversaagden moed en taaie volharding herbouwde vrien. delijke huisjes pm een herademend land. Het kan onze bedoeling niet zijn ons volk met pessimisme te stem men of te desillusioneeren. Want, lezers, er wordt ge werkt en er Is gebouwd. Wij zagen de noodwoningen, zelfs in aantal, wij bezichtigden de permanente woningwetwonin gen, zij het karig verspreid hier en ■daar. Daaun steekt dan ook niet de desillusie. Maar het moet ons van het kart dat in deze vier da-1 gen als een spookbeeld kwam vast te staan, dat het zoo ontzaggelijk veel sneller zou kunnen, dat er veel meer bereikt had kunnen zijn, dat onze reportage één aaneenge schakeld loflied op den wederop bouw zou kunnen demonstreeren, wanneer deze niet zou lijden aan chronische bureaucratie, niet zou verstikken in een papierlawine, niet zou versnipperen in decen tralisatie naar meerdere departe menten, kortom en erg reccl ge zegd, wanneer het geteisterde land niet zoo geteisterd zou worden in zijn herrijzenis Die woorden zijn hard, dat zijn wij ons bewust, maar de bittere, naakte, waarheid, dient ons volk meer dan het uitdeelen van wel zeker hier en daar verdiende pluimen. Ondanks de verspreide nood- en nieuwbouw ligt achter de Zeeuw- sche dijken, tusschen de Limburg- sche bosschen en midden in de Het gaat met den weder opbouw, maar het gaat niet e-i* goed en zekerte traag. P. S, In de omgeving van Moskou is de bouw van een luchtschip voltooid. Het gevaarte is 48 m. lang en 15 m. hoog, het wordt voortbewogen door twee mo toren van 170 p.k. men schat de snelheid op 100 k.m. terwijl de maximaal bereikbare hoog- +e 4 5 k.m. bedraagt. Op uitnoodiging van het Departement voor den Wederopbouw in ons land heeft een aantal journalisten een tocht gemaakt door de geteisterde gebieden, om er de resulaten van noesten arbeid in oogenschouw te nemen. Rechts op de foto ziet men de noodboerderij, welke in de plaats kwam van de door bom inslag vernielde oude boerderij (links). A.N.P. P. Amsterdam looft vier prijzen uit voor literatuurwerken De gemeente Amsterdam heeft een viertal geldprijzen beschik baar gesteld en wel f 1000 voor een looneelwerk, f 2000 voer een prozawerk ,f 1000 voor poëzie en f 1000 voor een essayistisch werk De werken moeten in het Ne- derlandsch door Nederlandsche schrijvers geschreven zijn en in 1946 zijn voltooid of uitgegeven. Inzendingen worden ingewacht bij het gemeentebestuur van de stad Amsterdam. Raadhuis, afd'. kunstzaken. Degenen wier werk reeds in '46 door de gemeente Amsterdam werden bekroond komen niet m aanmerking voor de prijzen in 1947 Inlichtingen zijn verkrijg baar aan het gemeenleraadhuis van Amsterdam. De jury zal nog nader bekend gemaakt worden. Frankrijk en Vietman Admiraal Thierry d'Argen- lieu, Fransch hooge commissa ris voor Indo-China, zal he denavond uit Saigon te Parijs per vliegtuig arriveeren. Naar verluidt zijn de delegaties van Frankrijk en Vietnam in een impasse geraakt bij hun on derhandelingen over de maatr regelen, die na het staken der vijandelijkheden op 30 Octo ber moeten worden genomen. De officieele besprekingen hadden gisteren hervat moe ten worden. N ZIJN ANTWOORDREDE aan de Tweede Kamer heeft Minister-president dr. Beel ook een en ander over Indo nesië gezegd. In groote trekken, zoo verklaarde hij, kan de regeering, wat de Commissie-Generaal zou willen over eenkomen, aldus inleiden, dat de Commissie-Generaal het Koninkrijk zou willen zien omgezet in een Nederlandsch- Indonesische Unie, waarvan de Koningin het Staatshoofd zou zijn en welke twee leden zou tellen: de Vereenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden. Tot de eerste zouden behooren de republiek Indonesia, waarbij Sumatra een eigen plaats naast Java zou kunnen verlangen en de Malino-gebieden, met name Oost-Indo- nesië en Borneo; tot het Koninkrijk der Nederlanden zou den behooren Nederland, Suriname en Curagao, waarbij vanzelfsprekend Suriname en de Nederlandsche Antillen onverkort het recht behouden om hun verhouding tot Nederland en tot de Unie zelf mede te bepalen. Het koninkrijk zou dus nóch worden gebroken, nóch vermoord, zooals de heeren Tilanus en Schouten vreezen, maar het zal anders worden geordend en genoemd naar de eischen van dezen tijd. Bij de replieken heeft de heer Schouten, de anti-re volution - naire leider, volgehouden, da1'- het Koninkrijk wel gebroken en vermoord wordt, Z.i. gaaf het hier niet om een andere orde ning van het Koninkrijk, maar om de ontbinding, of om losma king ui/ het Koninkrijk van he>' zeer belangrijke gebiedsdeel Ne- derlandsch Indië Het Konink rijk wordt gecontinueerd door In het Engelsche Lagerhuis is toch tot uiting gekomen, dat er in de Labour-partij een groote groep is, die meer van Rusland dan van Amerika wil weten. Er moet 'n storm achtige zitting van de ruim 300 leden tellende Labourfrac- tie geweest zijn, waarin de recalcitrante leden voet bij stuk hielden: zij wilden een motie indienen, als een amen dement op de Troonrede, om de buitenlandsche politiek meer op Rusland te oriëntee- refi. Ondanks het verzet van Attlee is de zaak gisteren in derdaad in dien geest in het Lagerhuis besproken. Wij zul len er meer van hooren. Het Fransche conservatieve blad „l'Ordre" heeft Chur chill ervan beschuldigd, dat hij te veel blijk geeft van buiten sporige vriendschap voor Duitschland. Deze schijnt den oorlog te beschouwen als een voetbalmatch, maarna de par tijen, die elkander fel hebben bekampt,- elkaar weer harte lijk cfe hand schudden! Oo" Attlee zou maar dat is de meening van 'n communistisch Fransch blad! met Chur chill accoord gaan, om van Duitschland een waakhond te maken tegen Frankrijk. - Koning Faroek heeft een Troonrede gehouden. Hij is goed te spreken over de on derhandelingen met Engeland en spreekt over ware vriend schap tusschen Engeland en Egypte, die geconsolideerd moet worden. Binnen vijf maanden zullen de Britsche troepen de groote Egyptische steden hebben verlaten, zei Faroek en ook de Egyptische eisch, om den Soedan onder de Kroon van Egypte te bren gen, komt in orde. Het is, als we deze troonrede hooren, al les koek en ei tusschen Brit- tannië en Egypte. In China is het vuren ook gestaakt. Maar dat is al eens meer gebeurd en als puntje bij paaltje kwam, werd er nog braaf gevochten. Vandaag zou nu eindelijk, na een zesmaal herhaald uitstel, de Chineesche nationale vergadering bijeen komen. Ook daar gaat het om een nieuwe grondwet. De com munistische troepen van Je- nan zijn. intusschen gemobih seerd, wantmen vreest een dreigende invasie van de Re- geeringstroepen. Erg vreed zaam- schijnt het gesternte, waaronder de nieuwe toestand in China geboren moet wor den, niet te zijn. Zweden, dat in den oorlog neutraal kon blijven, groote diensten bewees aan honge rende landen en pas tot de V.N. is toegelaten, heeft nu definitief een er edietov er een komst met de Sovjet-Unie goedgekeurd. Zweden heeft wat je noemt dik verdiend in den oorlog en laat daar nu anderen ook van profiteeren. Duizend millioen kronen krij gen de Sovjets ter leen, om daarmee allerlei belangrijke aankoopen in Zweden te kun nen financieren. Zoo wascht de eene hand de andere! Albanië protesteert tegen het optreden van de Engelsche vloot in de wateren rondom zijn land. Albanië heeft de bemiddeling van de V.N. in geroepen. Men wil de grens van territoriale en niet-terri- toriale wateren bepaald zien. Engeland zegt dat het om mij- nenzuivering gaat, maar de Albaneezen beweren, dat de schepen in gevechtsformatie provoceeren en intimideeren! -dxuooJij, ap do luauispuawv Nederland, Suriname en Cura. pao, en daarnaast komen te staan de Vereenigde S'aten van Indo nesië, en tusschen deze beide komt een Unie. Bij die Unie gaat men er toe over, een kroon in ha1 leven te roepen, maar dat is niet de Kroon, waarover de Grondwet spreekt! De heer Schouten wilde over deze zaak een openbaar debat, en wilde niet wachten. Prof. Romme vond het, zoo lang de besprekingen niet zijn afgesloten, twijfelachtig of een debat in het openbaar gewenscht. is. Hij zou het me' verantwoord achten een openbaar debat te houden op een oogenblik, dalt het v°or een oplossing niet be vorderlijk zou zijn. De heer Romme zegt het wel op prijs ile stellen, als de regee- rinig een weg zou kunnen vin den om een uiteenzetting te ge ven hoe de verhouding ''usschen de rijksconferentïe en de voor bereidende besprekingen wordt gewenscht Voor een definitief oordeel over de voorsi'ellen is het z.i. thans te vroeg, want hoe is he' wellichf nog ver ander d? Afgewacht moet worden tot de zaak voor ons ligf. Tegen over deze aangelegenheid staat de KVp met zeer groote reserve. Zij behoudt zich volledige vrijheid van beoordeeling voor en ziet geen enkele aanleiding en zij is dat °°h niet voorne mens om een andere maatstaf bij de beoordeeling aan de leggen dan de grond gedachte van de Koninklijke rede. QNZE aandacht is nu meer dan anders gekeerd naar onze dooden. Zij rusten daar in de schaduw van onze paro chie-kerk, dicht bij het huis waar God in ons midden woont. In afwachting van de verrijzenis die eens zal komen. En hun zielen? Wij moeten dat aan de barmhartigheid van God overlaten, maar mo gen ons troosten met de ze kerheid dat die oneindig is. Op ons rust echter de groote, dringende plicht van liefde en trouw, voor onze afgestorve nen te bidden. Hoe prachtig is het gebed der Kerk tijdens de H. Mis bij het Memento der overledenen: „Wil, Heer, aan hen en aan allen die in Chris tus rusten, de plaats van ver kwikking, licht en vrede ver- leenen, zoo vragen wij door denzelfden Christus onzen Heer. Zoo zij het", MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3