Staatsschuld 22,6 milliard RADIO De melkhandel in het geding loris Voetangel in de lacht door New-York Nieuw NoordhollandscH Dagblad Omzetbelasting en wijkverdeeling aan de orde MAAR DAT IS NOG EEN RAMING! HoHand's glorie Nijlpaordje geboren De K.L.M.-vloot VRIJDAG 15 NOVEMBER 1946 De vrije Woensdagmiddag heeft voor de juniores van de voetbalvereeniging „Haarlem" een bijzondere bekoring, want dan geeft een der grootmeesters op de Nederlandsche voet balvelden, Kick Smit, college in de behandeling van het „bruine monster". Onder groote belangstelling van zijn jeug dige leerlingen geeft „Kick" een lesje in het „koppen". Een van zijn vurigste bewonderaars is wel Smit Jr., die geboeid toekijkt. - - (A.N.P. P.) Dat de Noordhollandsche melk- slgters in het bijzonder en de melkhandel in het algemeen niet al te goed te spreken is over al lerlei beslissingen en maatregelen van boven af is reeds lang be kend. Immers men heeft te maken met regeeringsbepalingen, voor schriften van het bedrijfschap Zuivel, de vakgroep, federatie en nog meer organisaties, waardoor het voor de slijterij wel eens moeilijk gaat worden de juiste houding te bepalen. Ook de over heidsorganen echter probeeren al les in zoo goed mogelijke banen te leiden, en dikwijls komen er dan bindende voorschriften, die min der prettig zijn voor bepaalde groepen, doch onoverkomenlijk, cm de goede distributie vast te kunnen houden. Vooral de kwestie van de winst marges heeft in den loop van de laatste jaren veel stof doen op waaien, omdat het z.g. wettelijke en buitenwettelijke gebieden niet naar verhouding zijn afgebakend volgens de onderscheiden detail handel van melk. Dit punt voerde tot eindelooze discussies, tot be sprekingen met Minister Manshol* en tot rumoerige vergaderingen, waar beide partijen naast en langs elkaar gingen in het zoeken naar rechte wegen. De oplossing van een en ander schijnt nu in de lucht te hangen, gezien verschil lende uitlatingen, die konden worden opgevangen in de alge- meene vergadering van de Noord hollandsche Consumptiemelkver- eeniging, gehouden in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar. Het bedrijfschap van Zuivel was daar vertegenwoordigd in den' persoon van den heer ten Cate, die nu en dan hevige aanvallen moest weer staan van de melkslijters, omdat dit bedrijfschap nu eenmaal niet geliefd schijnt te zijn bij den han del. Tevens was de adjunct-secre taris de heer Tïaighton van de vakgroep aanwezig, om zooveel mogelijk advies te kunnen geven in bepaalde gevallen. De vergadering was zeer druk bezocht en gezien de lange duur ervan, had men heel wat te ver werken, waar het natuurlijk in hoofdzaak over bovengenoemde punten ging. Dr. v. Berk, direc teur van 'den Keuringsdienst voor Waren, had als adviseerend /lid zitting in het bestuur genomen. De verschillende agenda-punten werden in vlot tempo afgehandeld, waarbij dient te worden opge merkt, dat van het cursusgeld een stevig batig saldo was overgeble ven, wat echter geen aanleiding kon geven, het lesgeld te verlagen, vmdat mén niet weet hoeveel leer lingen zich zullen opgeven en hoe de toestand hieromtrent zich zal ontwikkelen. Ook de omslag ver toonde in de begrooting 1946 1948 stabiele cijfers, zoodat kan worden verwacht, dat voor het laatste kwartaal de heffing een sterke reductie zal ondergaan. Bestaan bedreigd? Bjj de bestuursverkiezingen kwamen reeds de meeningsver- sehillen tot uiting, omdat volgens sêandarisatiebedrijven de veehou ders naar verhouding een plaats bekleeden die gewichtiger is dan hun positie wettigt. De verhou ding kan echter niet werden ver anderd, voor de statuten gewijzigd zijn. Dit deed de heer ten Cate op merken, dat deze wijziging waar schijnlijk niet de moeite zal loo- nen, omdat het voortbestaan van de N.H.C.M.V. in het geheel niet gewaarborgd was. Keeds Is een vergunningsstelsel voor het gehee- le land in ontwerp. De voorzitter, Dr. Mol, gaf evenwel de verzeke ring, dat de bond zou blijven vech ten, zoolang deze bestond en kreeg vanuit de vergadering veel bijval. In een vrij Nederland, meende men, kan men zich vrij organisee- ren. Als de regeering de bevoegd heden tenminste niet intrekt, meende het bedrijfschap. Herkozen werden hierna 'de heeren J. de Veer, Schagen en J. Konijn, Beemster met als plaats vervangers de heeren D. Hin en M. Spaans. Voor het. aftredend bestuurslid de heer J. Grceuw Alkmaar die de vergadering voor het laatst toesprak werd gekozen de heer Tj. v. Eik Castricum, als pl.v. de heer P. Nobel Alkmaar Eenige voorstellen van den heer C. Groot te Egmond a d. Hoef om de regeering te verzoeken de kin derbijslagwet ook op de kleine zelf standiger.' toe te passen en het C.D. K. te bewegen voor de detailhandel urgentie te verleenen bij het aan vragen van werkkleeding en -schoei sel zouden via de besturen hij die instantie's worden gedeponeerd. Winstmarge en wijkverdeeling Het voorstel de melk' niet langer te beiaster.' met omzetbelasting lokte hoe kon het ook anders breed voerige discussies uit. waarin de grieven van de melkhandel In het volle daglicht naar voren kwamen. De winstmarge kwam ter sprake, de onhandelbaarheid van het be drijfschap en de bevoorechte posi tie van de groote steden waar de winst 'n halve cent hooger is dan in de ovsrige gebieden. Een velr_ schil' dat de aanwezigen allen zeer onrechtvaardig vonder.'. De secretaris-penningmeester de heer G. W. Kloos omschreef wat er in het afgeloopen laar kon worden bereikt door een deputatie van het bestuur hij Minister Mansholfc, die er zelf vreemdvan opkeek, dat er zulke eigenaardigheden waren in deze tak van detailhandel. Spr. ver weet het bedrijfschap ook, dat het te veel omging' met statistieken en droge cijfers, terwijl de realiteit van de kwestie niet werd ingezien. Niet dat het bedrijfschap tegenwerkte, maar men liet alles doodbloeien en daar was niemand mee gebaat, erger nog de buiten-wettelijke gebieden raakte op deze manier in een nood toestand. De vakgroep echter bracht voorzichtig en duidelijk naar voren dat wilde men hij de Tegeering iets bereiken, mer.' met positieve gege vens moest komen en die hestonden juist uit cijfers en uitgebreide rap- poren. Zonder deze klopte men hij de regeering aan doovemansooren. Hij kon dan ook mededeelen; dat eer.' uitvoerig' rapport juist dezer da gen was gereed gekomen, waarin de toestand, zooals die zich voordeed was' omschreven. De omzethelasting van de eerste levensmiddelen zooals melk, brood, meel en bloem, is een ernstig puntt van overweging voor de regeering' en er is een redelijke kans, die op een goede oplossing wijst. Hierna kwam een ernstig waarschuwend woord van den heer J. de Veer, die de aanwezigen voorhield, dat men of men wilde of niet moest afstappen van prijs- verhoogingen, want de loonen konden niet meer naar boven. Er zijn op de eerste plaats andere mogelijkheden dan winstmarge e.d. Allereerst zelf beginnen de distributie en de verdeeling van werkkrachten zoo goed mogelijk tot stand te brengen en dan pas met de overgebleven moeilijkhe den te voorschijn komen. Als eerste taak noemde hg de saneering van de bedrgven, n.l. de wijkverdeeling. Ook dit punt had zgn voor- en tegenstanders maar uit alles bleek wel, dat ook de overheid dit steeds meer zal gaan stimuleeren, misschien zelfs wel dwingend zal gaan stellen, niet alleen voor den melkhandel. Het B.Z. gaf zijn volle steun aan hen, die dit willen invoeren en de afgevaardigde hiervan sprak zelfs van dwingende bevoegdhe den als er een onwillige was, ter wijl het meerendeel het zou willen doorvoeren. Een kwestie, die dus wel op de voornaamste plaats als urgenj kan wordgn aangevoerd. De E.-vergunning vroeg even eens voorziening en hierin was men ten deele geslaagd. Een ont werp is tenminste in zicht, dat ge pasteuriseerde melk in de toe komst alileen mag worden ver kocht door erkende melkslijters, misschien komt dit ook wel voor de gesteriliseerde melk, wat de handelaren zeer zouden toejuichen ook wanneer er consequenties voor bepaalde slijters aan verbonden zouden zijn. Eens te meer bleek, dat er in den detailhandel vele kwesties zijn die gezien de algemeene toestand niet direct zullen kunnen worden opgelost. kilNISTER LIEFTINCK heeft na de rede van minister Beel geantwoord op de financieele beschouwingen van de Tweede' Kamer. Hij deelde mede, dat, volgens de laatste gegevens, de netto staatsschuld op 31 October 22,6 milliard bedroeg, wal echter een raming is. Er zijn loopende en nog aanwassen de verplichtingen tegenover het Vereenigd Koninkrijk, in verband met leveranties van oorlogsmateriaal en oplei ding van militairen Er zal vermoedelijk een bedrag van tusschen de 30 en de 50 mil- lioen pond mee gemoeid zgn. De Nederlandsche sleepboot „Thames" (624 ton) zal bin nenkort van de Bermuda eilanden vertrekken om een 17.500 ton metend droogdok over een afstand van ruim 9.500 kilometer naar Monte video (Luxemburg) te verslee- pen. Kapitein Jan Kalkman hoopt de reis in 60 dagen te volbrengen. De bemanning van de sleepboot bestaat uit 20 koppen. Bovendien zullen 10 man op het droogdok blijven en met behulp van de „walkie- talkie" (verplaatsbare radio) voeling houden met de sleep boot. Kapitein Kalkman noem de deze reis „routinewerk" en verwacht geen moeilijkheden. Dinsdagmorgen is in Dier gaarde Blij dorp 'n nijlpaardje geboren, juist toen de oppas ser een half uur schafttijd hield. Coba, de moeder, en de baby maken het uitstekend. Dit is het vierde nijlpaard, dat in de nieuwe diergaarde ter wereld kwam en aan drie ervan heeft Coba 't leven ge schonken. De nieuw geborene heeft onder water het levens licht aanschouwd en wordt ook onder water gevoed. De K.L.M.-vloot bestaat op dit oogenblik uit 55 eenheden met 1491 passagiers-zitplaat sen: 16 DC 54 A Skymasters. 6 DC 4/1009 Douglas DC 4, 4 L 49/0690 Lochheed Constel lations, 24 C 47 A Dakolas; 4 DH-89b Havillands Domini; 1 Auster PH-OTO. De minister hield1 vervolgens verschillende financieel-techni- sche en financieel-economischej beschouwingen. Hij verdedigde't brengen op den gewonen dienst van de achterstallige bejaslin- gen. De belastingopbrengsten zullen verre van tegenvallen. Hij' sprak over de maatregelen en voornemens, om te komen lot verlaging der staatsschuld. Op het gebied der prijsbeheer- sching zal nog veel moeten ge beuren, alvorens tot een verla ging van de vennootschapsbelas ting kan worden overgegaan. Binnenkort is een ontwerp voor een belasting op exportwinsteiï ie verwachten. Er zijn veel be zwaren, om nu reeds over te gaan tot een „meerjarige" be groeting. Het is gewenscht plan nen te maken voor een reeks van jaren. De regeering is werkzaam in de richting als bedoeld door den heer Van der Goes van Na- ters Het ontwerp voor regeling van materleele oorlogsschade kan begin 1947 in behandeling komen. Alles moet worden ge daan, om inflatiegevaar terug te dringen. De „ex-importbank" toonde niet de bereidheid, om het korte crediet in een lang om te zetten. De Amerikaansche lee- liningen zijn afgesloten met een looptijd van 30 en van 20 jaar; in Juni 1951 moet de aflossing! beginnen. Liquidatie van builen- landsch bezit heeft bezwaren. Er komen twee wetsontwerpen, eert tot nationalisatie der Nederland sche Bank en een met betrekking tot een nieuwe bankwet. Ten aanzien van de beurs moeten op een gegeven oogenblik de natio-' nale belangen prevaleeren bo ven de belangen van de beurs als intern -i -nr 1 centrum. PROGRAMMA ZATERDAG 16 NOV« HILVERSUM I (301 M) VARA: 7.00 en 8-00 Nieuws; 10 20 Radiofeuille- ton; 10.35 Uitzending voor continu- bedrijven; 12.35 Eddy Walis speelt; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 1445 Ra- dio_philh. orkest; 16.00 Stafkmuziek A'damsche Politie; 18-00 Nieuws; 18 30 Ned. Strijdkr.; 20.20 Metropole orkest;; 21.05 Wim lbo: brieven aan. iedereen; 21.30 Hoorspel; 23.00 Het Nieuws; 23.30 Nachtvoorstelling. HILVERSUM II (415 M.) KRO: 7.00 en 8.00 Nieuws; 8 15 Pluk den dag; 11.00 Zonnebloem; 12.30 De Kenne dy's; 13-00 Nieuws; 1345 Tooneelkij_ ker; 14.00 Band van de week; 14.45 Millis Brohers; 15.15 Jonge kunsTe~ nars; 17 00 Wigwam; 18-00 Gemengd' Koor Heemstede;;19.00 Nieuws; 19.15 Joseph Schmidt; 19.30 Buffalo Bill; 20.30 Lichtbaken; 2130 Vaudeville- ojrkest; 22.00 Nieuws; 23.15 Orkest! Jaap Meijer. 27. De agenten gaven de ach tervolging echter nog niet op. Eén der mannen begaf zich met groote spoed naar een straat telefoon en stelde zich in ver binding met de rivierpolitie. Hallo, hallo. Hier patrouil leboot DOG RIVER! Met patrouillewagen 17 Basey. Wij hebben een wagen gevolgd met den beroemden Perolt, die, naar U zult weten, weer ontsnapt is. Hij is hier van de brug gesprongen en heeft zich aan het volgbootje van een motorvrachtboot we ten vast te grijpen. Vermoede lijk zal hij zich wel in dit bootje verbergen, om te trachten den wal te bereiken. De motorboot gaat stroomafwaarts. Houd deze zoo spoedig mogelijk aan en vergeet vooral niet het volg bootje te doorzoeken. Oké) klonk het aan den anderen kant van de lijn en eenige oogenblikken later sneed de scherpe voorsteven van een politie-boot het woelige water van de rivier vaneen. Nu zij wisten met welk een gevaar lijke sinjeur zij te doen zouden krijgen waren ze op alles voor bereid en hielden zij hun snel vuurwapens in gereedheid. Vw.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5