Nieuw ANDRIESSEN PLEIT VOOR HET GROOTE GEZIN Minister Jonkman naar Jndië Aardappelen kwamen vrij en werden duur Voor Alkmaar en omgeving MOHAMMED EN DE BERG DE KINDERBIJSLAG- WIJZIGING Geamendeerd door K.V.P. is kans op aanneming vergroot Tekst van overeenkomst wordt Maandag gepubliceerd HET ONTSLAG VAN MINISTER RINGERS MAANDAG KOMEN ER WEER VASTGESTELDE PRIJZEN En regeling van den afzet VETO-RECHT in discussie Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 1 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand: inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Datrüad ijr Buiten God is nergens veilig (Vondel ZATERDAG 16 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11079 BUREAUX; ALKMAAR: Lcngestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 Hinen DEN HELDERWest straat 80; tel. K 2230 2383 5CHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel DE COMMISSIE-GENERAAL komt niet naar Nederland, maar waarschijnlijk zal de Mi nister van Overzeesche Gebieds- deelen naar Indië gaan. Als Mo hammed niet naar den Berg komt, gaat dë Berg naar Moham med Er' zullen menschen zijn, die meenen, dat het overleg in Indo nesië onze nationale waardigheid na het parafeeren van de z.g. basis-overeenkomst, een nieuwe kool gestoofd heeft. Zoo tragisch behoeft men daj niet op te ne men, nu we in de Indische kwes tie al aan zooveel gewend zijn. Wat minister Beel gisteren in de Kamer heeft medegedeeld, bevestigt vrijwel wat we uit nieuwsberichten over den in houd van de overeenkomst reeds hadden vernomen. Toch kan een definitief oordeel pas geveld worden, indien de juiste tekst van de voorstellen bekend is en dat zal pas Maandag gebeuren. Intusschen is de KVP vandaag en morgen met ongeveer 600 kaderleden in studiecongres over dit vraagstuk bijeen en zij zal van alle kanten over het vraagstuk worden ingelicht, de zen middag b.v. door twee aan hangers van verschillende rich tingen, nl. oud-minister Weiter en d'e'heer Kerstens, oud-voor- zitter van de I.K.P_ en t'hans hoofdredacteur van „De Tijd". Beiden terzake kundig en uit ervaring op de hoogte. Met voorbehoud van het zoo juist gezegde, dat we niet genoeg weten, om een verantwoord oor deel te geven, moeten wij wel verklaren, dat onze eerder uit gesproken ongerustheid over de positie van het Koninkrijk niet, verminderd is door de mededee- lingen van minister Beel. Daaruit toch kan haast geen andere conclusie worden getrok ken, dan dat Indonesië toch bui ten het Koninkrijk komt te staan en dat er in de nieuwe Unie een Koninkrijk overblijft, dat alleen, uit Nederland, Suriname en de Antillen blijft bestaan_ Of dit aanvaardbaar is, hangt riet aan woorden, maar aan den wezenlijken en feitelijken in. houd van. de bedoelingen. Afge zien van dubbelzinnige teksten, moet immers komen vast te staan, dat de band tusschen In. dië en Nederland blijft behou den, politiek, cultureel denk aan de belangen van de Missie! sociaal, economisch en finan cieel. Maar het moet dus niet zoo worden, dat door een „nomi naal" behoud van de Kroon als symbool van het Nederlandsch gezag, de mogelijkheid voortdu rend aanwezig is, om dien band uit te hollen en te verslappen, zoodat er niets meer van zou resten op den duur. .Het gaat om het belang van de Indonesische bevolking, èn om de belangen van Nederland, dat zekere rechten in Indië had ver worven en die rechten niet be hoeft prijs te geven, als levens belangen van de natie daarbij op het S'Pd staan en dat staan er. Wij moeten dus alsnog nader worden ingelicht over de gevol gen van wat er thans overeen gekomen is. Voor de KVP staat ook nog een belangrijk punt op het spel. Zij heeff in haar program staan, dat aan Indië zelfstandigheid en onafhankelijkheid -moet worden gegeven, binnen het kader van de rijkseenheid. Dit is een stel ling geweest, die gebaseerd was. (Vervolg 5e kolom) Na de ontzettende vliegramp op Schiphol. Wrakstukken van het verongelukte vliegtuig, de PH-TPW, op de plaats des onheïls. A.N.P. hl ADAT DE TWEEDE KA- MER de rnotie-Komme c.s. inzake uitzending van een parlementairë commissie naar Suriname en de Antillen z.h.s. liad aangenomen, en nog ver schillende opmerkingen bij de replieken van het Algemeen Debat waren gemaakt, waarin geen nieuwe gezichtspunten werden geopend, is de Kamer begonnen aan de behandeling van het' ontwerp inzake de wijziging van de Kinderbij slagwet. Men kent de bedoeling en de bezwaren, welke speciaal in ae K.V.P. leven en die de heer An- driessen nu tracht te ondervan gen door twee amendementen, ni. een, om de nadeelige financieele gevolgen weg te nemen, welke voor groote gezinnen voortvloeien uit de ontworpen bepaling inzake de verlaagde leeftijdsgrens van 18 op 16 jaar en om den bijslag, die minister Drees boven het; vierde kind wil brengen op 50 ets, te ver- hoogen tot 60 ets per dag en per kind. Wat de leeftijdsgrens be treft,wil de heer Andriessen de grens van 16 jaar handhaven voor gezinnen tot en met vier kinderen, en voor gezinnen met meer dan vier kinderen, wil hij die grens stellen op 18 jaar. De heer Andriessen, de nieuwe voorzitter van de K.V.P. heeft deze amendementen bij de alge- meene beschou wingen in hel al gemeen toegelicht op de bekende gronden, welke in ie verschillende beschouwingen in onze krant over [dit onderwerp zijn yy. I Andnessoo aangegeven. De hr. Andriessen aan vaardde, om practische redenen het voorstel, om thans met den bijslag te beginnen bij het eerste kind. Dit geldt echter niet voor normale omstandigheden. Pro gressie in den kinderbijslag, als door hem voorgesteld, laat zich z.i. ook in normale tijden verdedigen. Hjj vroeg tenslotte, of de mi nister bereid, was, vóór de al- gemeene sociale herziening tot stand komt, te overwegen, iets voor de kleine zelfstandigen te doen. De heer Groen hield een krach, tig pleidooi tegen de suggestie van de Regeering, dat de verhoogde premie niet mag worden doorbe rekend in de prijzen. De communist Koenen fulmi- eerde tegen den kinderbijslag, maar.daar de arbeiders er mee gebaat zijn, zal hij voor het ont werp stemmen! De heer Korthals (P.v.d.V.) zag in het ontwerp een betreden van den weg van loon naar behoefte en is daartegen. De heer Stapelkamp (A.R.) is niet enthousiast voor het voorstel, maar zal er toch mee accoord gaan. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) aanvaardde het ontwerp als een vorm van duurtetoeslag. Dit moet echter tijdelijk zijn. Daarom heeft hij een amendement voorgesteld, om te bepalen zooals ook wij be pleit hebben de voorgestelde BESPREKINGEN tusschen de Nederlandsche en Indo- donesische delegaties over een ontvcerp-overeenkomst werden Vrijdag te 13.00 uur beëindigd in de 9e vergade ring, welke gehouden werd ten huize van de Commissie- Generaal, onder voorzitterschap van den heer Sjahrir. De tekst van het ontwerp werd door beide delegaties gepara feerd in de 10e vergadering, onder voorzitterschap van prof. Schermerhorn, ten huize van den heer Sjahrir te 18.10 uur. Tot zoover het communiqué. Aneta kan daaraan toevoegen, dat de mogelijkheid zich voordoet, dat de Commissie-Generaal thans in het geheel niet naar Nederland zal terugkeeren, doch dat hooggeplaatste Nederlandsche functionarissen wellicht de minister van overzeesche gebieden Jonkman naar Indo nesië zullen komen. Men hoopt ook, dat ten aanzien van het eenige punt, waar over in de overeenkomst nog de sanctie van de Nederlandsche regeering wordt verwacht, een spoedige beslissing van Den Haag door de Nederlandsche jregeering naar Batavia zal wor den geseind. Aneta verneemt verder, dat de tekst van de ontwerp-overeenkomst op Maandag 18 dezer zal worden ge publiceerd. Intusschen wordt van andere zijde gemeld, dat wellicht twee ministers naar Indonesië zullen gaan, n.l. de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, mr. Jonkman, en de minister van Justitie, mr. van Maarsseveen. In verband met het ontslag van Minister Ringers wist de Alkmaarsche Courant te melden, dat dit ontslag niet gezocht moet worden in zijn gezondheidstoe stand, maar in het feit, dat hij zich niet vereenigen kon met de opvattingen, welke bij dë overi ge leden van het kabinet be staan ten aanzien van de jegens Indië gevolgde politiek. In dit verband weet het Vrije Volk te melden, dat als opvolger van Minister Ringers wordt genoemd Ir. Kraaivanger, KVP-wethouder van Rotterdam. bepalingen te laten vervallen per 1 Januari 1950. Al met al blijkt wel, dat het ontwerp de meerderheid wel zal halen. Minister Drees komt Dins dag aan het woord. IN ZIJN RADIO-REDE van 4 October had Minister dr. Beel als voornaamste troost tegenover de dreigende prijsverhooging van verschillende artikelen medege deeld, dat de aardappelprijzen zou. den dalen. Dit Is precies niet ge beurd. De aardappelen zijn enkele weken uit de distributie genomen en thans stijgen de prijzen tot ab normale hoogte. Over dit feit heeft de heer Suurhof (PvdA) gisteren in de Tweede Kamer geïnterpel leerd en de minister heeft geant-' woord, dat de prijzen van de con sumptieaardappelen thans 17 a 18 cent per K.G. zijn, terwijl een re delijke prijs zou zijn 12 cent! Maatregelen tegen de dreigende prijsstijging waren niet gemakke lijk, zooals de minister met ver" schillende gegevens en cijfers uit eenzette. Er zijn aardappelen ge noeg, maar de vrije markt werkt niet. Het publiek toonde voorkeur voor kleiaardappelen en daarom liep de prijs daarvan op. Zand- aardappelen werden niet gevraagd Er zullen nu opnieuw maatrege. len worden genomen. Met ingang van Maandag a.s. komt er regle- mefflteering van afzet en prijzen; de Vebena word^ weer ingescha keld! Er komt gedwongen afleve ring door den teeler en opslag in de stad. De prijs wordt 6 a 7 cent plus bewaarloon; voor den consu ment beteekent dat 11 cent voor zand- en 12 cent voor kleiaardap- pelen. Volgens den minister heeft de handel geen winst gemaakt, maar ligt de moeilijkheid "bij de boeren. De aardappelen, die be schikbaar zijn, zijn goede con sumptieaardappelen; veen- en fa brieksaardappelen komen voor consumptie niet in aanmerking. In een brief aan de hoofden der delegaties van Amerika, de Sovjet-Unie, China en Frankrijk, heeft Bevin voor gesteld een vergadering te be leggen ter bespreking van het recht van veto. Naar verluidt is de eerste reactie der vier adressanten gunstig geweest. Vervolg van le kolom op den inhoud van de Konink lijke rede van 7 December 1942. Dat men ons van zekere zijde wil suggereeren, van die rede nu maar af te stappen, is in strijd met de geste, om aan de divisie, die naar Indië vertrok, den naam van 7 December-divisie te geven. Dit heeft de regeering gedaan, omdat ze daarmede wilde uitdrukken, dat zij aan den grondslag van die rede vasthield. Het zal hoogst belangwekkend zijn, te vernemen, hoe de basis overeenkomst van Cheribon zich met die opvatting verdraagt. En de KVP zal zich de vraag moeten stellen, of zij in de prac. tijk haar programpunt kan hand haven Zoo niet, dan staat zij, theoretisch gesproken althans, voor de taak, aari de partij een nieuw mandaat te vragen. Wel licht geeft het studiecongres, dat natuurlijk niet de bevoegdheid heeft om besluiten te nemen, gelijk dat met den Partijraad! het geval is, toch gelegenheid in deze zaak, voor de Partij van belang, eenig licht te verschaf fen. Het bestuur kan een initiatief nemen, ook van de Partij uit kan een offensief worden begonnen. Ook hier geldt het bekende spreekwoord: Als Mohammed niet tot den Berg komt, zal de Berg wel naar Mohammed gaan. Wij wachten af of, in deze beeld spraak voortgeredeneerd, de standpunten van minister Jonk man en van de KVP elkaar o p dezen weg dan toch nog zullen ontmoeten!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1