Het Splinter Kof je 300 jaar FILMS VAN DE WEEK ONZE SOLDATEN ROEPEN U 2 Nieuw Noordhollqndsch Dagblad Een rustige levensavond voor acht arme vrouwen Tentoonstelling „Doorwerken" „Gekooide jeugd" Het Thuisfront paraat! ZATERDAG 16 NOVEMBER 1946 't Splinter Hofje Het Splinterhofje aan de Lindegracht, hoek Ritsevoort, bestaat 300 jaar; het is één van de negen Provenhuizen voor vrouwen, die Alkmaar telt, naast twee dergelijke inrichtingen voor mannen. gekoch', in 1647 gesloopt, waar. na het huidige provenhuis ge. bouwd Werd, dat sindsdien aan een achttal vrouwen een rusti- gen levensavond en een be scheiden woning heeft geboden. De acht kamers zien allen uit op de Lindengracht; een z.g, onder. en bovendeur geeft toe. gang tot de vertrekken, waar voor zich een kleinere ruimte bevindt, die als keuken dienst doet. De kamers zijn voorzien van een fraai-betegelde schouw; een klein 'trapje in de kamer leidt naar een deurtje, dat toe. gang geeft tot een zolder, die als bergplaats van wintervoor raad e.d. kan worden gebruikt. Waar vroeger een olielamp hing, brandt nu *>t moderne electrisclli en waar vroeger de pomp stond, zorgt nu de koperen kraan voor de waterleiding Een bleekveld aan het eind van de galerij, met een droogrek, geeft de vrouwen gelegenheid de wasch te bleeken en te drogen, nadat deze in een gemeenschappelijk waschhok is gedaan. De waschdagen zijn bij huishoudelijk reglement vastge steld onder den titel: „Wetten van he. Provenhuis", onderling geregeld. Dit reglement schrijft o.m. voor: onderlinge hulp bij ziekte, terwijl he voorts dron kenschap, zoowel binnens. als buitenshuis, verbiedt! De Stich' ing heeft moeilijke tijden doorgemaakt en het kapi taal heef geleden door heffin gen in of na oorlogen en tijdens het Fransche bewind. Maar toch is er nog voldoende overgeble- 'ven om een acht'al vrouwen een tehuis aan te bieden; de uitkee. ring van f 100 wordt ech'er nog maar aan één bewoonster gege ven; enkele andere krijgen 60 cent Per week I De tentoonstelling van de schildersvereeniging „Doorwer ken" in hel vereenigings-atelier Geest, hoek Kanisstraat is mor gen voor het laatst geopend. In haar testament van 19 Nov 1643 liet Margaretha Splinter door notaris A. C. Heemskerck vastleggen, dat na haar over lijden door de door haar aan te wijzen executeurs „uit de gereedste goederen zou wor den gekocht en gemaakt een plaats, om daarop te timmeren een provenhuis voor zes arme vrouwen". Deze vrouwen, die ongetrouwd moesten zijn, moesten in dit pro. venhuis elk een kamer hebben, terwijl zij honderd carolus-gul. dens per jaar zouden ontvangen; het provenhuis zou erfgenaam zijn van alle goederen, welke zij zou nalaten. Ter harer nage dachtenis moest haar wapen in het huis worden aangebrach'. Dit heeft dan ook aan de voor. zijde een plaatsje gekregen. Als beheerder wees zij aan Jacob Baert, no aris en secreta ris van de Schermeer, die ver antwoording schuldig was aan de executeurs, die uit het ge slacht van Foreest of van Tey. lingen afkomstigmoesten zijn; als eerste executeurs wees zij aan M. Jan v Foreest, raad in den Hoogen Raad van Holland en jhr. Corn. v. Teylingen, sche pen en raad van Alkmaar; bei den waren neven van haar. Deze verantwoording moest geschieden ten overstaan van- twee regeerende burgemeesters, een bepaling, die ook in testa men1 en van andere dergelijke stichtingen voorkomt, al is het ons niet bekend, of de beheer ders van die stichtingen zich daaraan houden Die van het Splin' erhofje dóen dit wel, even als die van het Huis van Achten, ofschoon in de rekeningen van het Splinterhofje alleen de hand- teekeningen van de burgemees ters Maclaine Pon', Ripping en Wendelaar^voorkomen, die dan ook voor hun aanwezigheid de daarvoor vastgestelde presentie gelden ontvangen hebben. Het komi. ons voor, dat waar vroe ger van „burgemeesters" ge sproken werd, thans van „B. en W.'' gesproken moet worden. Hen werd nl. in het 'testament opgedragen, er voor te zorgen, dat de goederen, welke ten bate van de s ad zouden komen, niet daarbuiten zouden worden ge bracht Na den dood van haar man stelde Margaretha Splinter haar neef, Pie er Jansz. Splinter, burgemeester van Den Haag, als derde execu teur aan; tevens werd het aan' al kamers van 6 op 8 gebracht en werd de plaats, waar het provenhuis ge sticht zou worden, vas ge legd, terwijl t.a.v. de be woonsters werd voorge schreven, da. deze mochten zijn „lieden van goeden huize, die tot armoede wa. ren vervallen, zoowel inge zetenen als personen van buiten de stad, die door den oorlog uil haar woonstede waren verjaagd". Naast een aantal legaten wordt hierbij ook een twee al legaten ver meld voor de armen van Egimond aan Zee en Petten, die elk per jaar f 150 moes. ten ontvangen; deze ui kee ring geschiedt dan ook nog regelmatig Ook voor twee s'udenten in de godgeleerd heid werd een bedrag van f 600 vastgesteld. Margaretha Splinter werd 2 December 1645 in de Groo'e Kerk begraven en -3 April 1646 kon Baert de administratie van de Stichting beginnen. Deze be- s' aat dus 300 jaar; het tegen woordige gebouw is echter van later datum. Omdat men de wo ning van de stich' ster niet voor het bestemde doel kon gebrui ken, werd deze, nadat, nog een aangrenzend.stuk grond was bij- „Gekooide jeugd", de film, die momenteel in „Harmonie" ge draaid wordt, is een gegeven, ontleend aan het gestichtsleven, waarin jongens, nauwelijks tien jaar, worden behandeld als vol wassen misdadigers, gevolg: el lende, kindermisdadigheid en verwilderde toestanden. Wan neer echter een surveillant ver schijnt, die deze misdeelde jeugd 'gaat begrijpen komt de werke lijke kinderaard naar boven en de opvoeding gaat zooals het hoort Natuurlijk is dit te veel in de oogen der hoogere regionen en volgen de botsingen. Geluk kig voltrekt zich het juiste men- schelijke oordeel. Een film, die vele ambtelijke opvoeders een harde, maar ge voelige les zal geven, zooals in dertijd „Jongensstad". Deze is evenwel niet 200 sterk, Frausch- overdreven en sentimenteel, maar ondanks de fouten waarde vol. omdat dergelijke toestanden al dan niet in gelijke mate, voor komen, hoe onbegrijpelijk dat ook is. Noël-Noël, de Fransche karakterspeler acteert in deze film een treffende surveillant, geassisteerd door de zangertjes van ,,A la Croix de Bois" Aan te raden, vooral voor jeugdlei ders en menschen met sociale ideeën. Vooraf actueel nieuws en oen aardig teekenfilmpje. In Victoria deze week „I'll be your ^sweet heart" met Margaret Lockwood en Vic. Oliver. Een zeer interessant verhaal over de kleine muze in Engeland die jaren her nog niet door de wet beschermd werd Oneerlijke concurrentie bij het uitgeven der muziek is oorzaak van de groote armoede der musici. Avonturen, afgewisseld met muziek, zang, dans en show, maken deze film tot een goed geheel. Vooraf interessant binnen, en buitenlandsch nieuws. Cinema Americain. „De Winterkoningin", de film welke deze week in Cinema Americain op 't programma staat is ongetwijfeld de moeite waard om gezien te worden"Al is de inhoud dan vrij eenvoudig, dé prachtige ijsfafereelen en mooie, groote shows houden de aan dacht wel geboeid. In deze film viert de Tsjechi sche schaatskampioene trium. phen, met haar knappe staaltjes van kunstrijden. Maar zij niet alleen, ook de apadh.endans op de schaats trekt de aandacht- Verder dienen vermeld de mooie opnamen en de medewerking van Ray Noble en zijn orkest, terwijl de komische noot niet verge ten is. Vooraf nieuws en een musical van dames-orkesten A.B.T. „De Witte Gorilla" geeft op laten we het voorzichtig uit drukken zeer phantastische wijze de haat weer van een go rilla, welke om zijn kleur ver- stooten is uit de zwarte gorilla familie, en welke daarom een onverzoenlijke haat gezworen heeft in zooverre een gorilla zweren kan tegen elk wezen dat zich verplaatst door middel van twee beenen. Daar de ont. I dekkkingsreizigers in het oer- woud zich toevalligerwijze ook ook op twee beenen voortbewe gen, worden ook zij het doelwit van de gorilla's haat. I Als sensatiefilm geeft deze ver. I tooning weinig bevrediging door de al te doorzichtige kunstmatig heid. Over artistieke waarde zullen we daarom maar zwijgen. Het voorprogram is interes, santer. Vooral een marionetten filmpje was het aanschouwen waard. Voorts werden nog en kele snapshots gegeven uit de UNO.vergadering te New York. IN ALLE GEMEENTEN in den lande zijn de parochieele comité's „Katholiek Thuisfront" reeds opgericht of nog in oprichting. Behalve de weinige ingewijden is de nauw keurig gedefinieerde bedoeling nog niet in uitgebreiden kring bekend. Dezer dagen ontvingen wij van een Comité te Alkmaar een mededeeling, die het doel en de directe plannen van het Katholiek Thuisfront in extenso weer geeft. Aan deze mededeeling is het volgende ontleend. Het Katholiek Thuisfront is opgericht om een nauw contact in stand te houden tusschen onze katholieke soldaten voorna melijk in de tropen en de thuis achterblijvenden. Natuur lijk bestaat een contact tusschen de familieleden onderling, doch er is meer noodig. De soldaat dient zooveel mogelijk in de sfeer van zijn woonplaats en pa rochie in Nederland gehouden te worden; en alles wat hij aan hartelijkheid en gezelligheid in de Overzeesche gebiedsdeelen mist, moet door het Thuisfront worden aangevuld. Slechts op deze wijze zullen onze jongens ,en mannen hun moreel kunnen bewaren en even ongerept kun nen terugkeeren als zij vertrok ken Het Thuisfront heeft tot in standhouding en versteviging van dit contact verschillende acties in voorbereiding en zelfs al in bewerking. Couranten en tijdschriften wonlen naar Indo nesië gezonden; vooral streek, en parochiebladen dragen er toe bij onze soldaten een levendig beeld van het milieu, waaruit zij vandaan komen, bij te hou den Brieven, niet alleen van familieleden, maar ook van vrienden, clubgenooten, van medewerkers in de jongeren- standsorganisaties en K.A, kun nen zoo heel veel goed doen. Behalve deze acties van al- gemeenen aard, heeft het Thuisfront momenteel éen St. Nicolaas.actie en een Kerstpakketten-actie op sta pel gezet. Nu iedereen zioh volgens oud.vaderlandsch gebruik opmaakt het tradi- tiomeele St Nicolaasfeesf te vieren, is dè tijd aangebro ken onze soldaten bijzonder te gedenken. Het Thuisfront doet een be roep op den middenstand en op de groot-winkelbedrijven. Zou het niet een aardige gedachte zijn, als in de winkels een spe ciale stand werd opgericht om propaganda te maken voor de pakketten-actie Van het Thuis, front? Middenstanders kunnen in hun zaak een kist neerzetten, waarin dan zij, die voor een on bekenden militair een geschenk je willen koopen, hun gaven liefst voorzien van een naam kaartje met adres kuninen deponeeren. Het plaatselijk co. mité van het Kath, Thuisfront geeft gaarne inlichtingen en ver strekt zoo mogelijk propaganda, materiaal. Dat de klanten hun naamkaartje insluiten is geen blijk van onbescheidenheid of opdringerigheid het is een middel om een duurzaam con tact te vestigen Voor de pak ketjes kan men allerlei voor. werpen in de kisten deponeeren, die een jongen of man graag bezit. Sigaretten van de ge combineerde kaarteen pijp, aansteker, schrijfbenoodigd- heden, zakdoeken, pleisters, blikjes vleesch of sardines, pot- looden, zakagenda's en meer vaar deze voorwerpen. Ook inzen dingen van boeken stelt het comité op hoogen prijs. Neemt een boekhandel eens het initia. tief? Het directe St. Nicolaasge- schenk bestaat uit het aanbie den van twee compleet inge richte militaire tehuizen in In. dië. Hiervoor is geld noodig; daarom zullen eerstdaags in ver schillende parochiekerken reeds collectes worden gehouden. Naast het onmisbare geld wor den echter nog gevraagd: gra_ mofoons, radio's, bibliotheken, leestafels met abonnementen op goede couranten en tijdschriften; optimisten denken zelfs wel aan piano's Om de geheele apparatuur van het Thuisfront in staaf te stellen vlot te function- neeren en zonder bezwaren de noodige aankoopen te doen, heeft het Centraal Comité een fonds gesticht, waarvoor de gelden worden bijeengebracht door: 1. Be. gunstigers met een jaarlijk. sche bijdrage van f 1f 25; 2. Donateurs met een jaar- lijksche bijdrage van f 25. f 100; 3. Beschermers met een jaarlijksche bijdrage vain f 100f 500 en 4. Stich ters, die vóór 1 Januari '47 f 500 of meer storten. Zij, die zich als financieel be gunstiger wenschen op^te geven of die nadere inlichtingen om. trent de werkwijze van 'f Thuis front in eigen parochie verlan gen, kunnen zioh wat Alk maar betreft wenden tot de heeren P J. J. Hilbrand, reserve 'eerste luitenant, Corfstraat 31 (St. Dominicusparoohie) H, van Mierlo, Rozenstraat 32 (St. Jo- sephparochie) en J. Put, Tromp. sitraat 24 (St. Laurentiusparo- chie).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2