Tragedie van het veilingskistje SNELHEIDSVERLIES DE VERKIEZING VOOR HET HOOGHEEMRAADSCHAP oorzaak van de vliegtuigramp Nieuw Noordhollgndsch Dagblad 3 Dit WAS Ochten J ,MEN STAAKTE EN WIJ DRAAIDEN' De zwarte schijven brachten uitkomst maar het werd taai Stemt de candidaten der verbonden partijen Vijfling geboren Labour-rebellie Onze jongens in indie 8ER 1946 ZATERDAG 16 NOVEMBER 1946 linnen, en Americain. de film i Cinema mma staat nte waard 'Al is de roudig, de en mooie, de aan- e Tsjechi- ie trium. e staaltjes ar zij niet mdans op aandacht. 1 de mooie erking van ast, terwijl et verge- m musical A.B.T. geeft op idhtig uit- mtastische m een go- kleur ver te gorilla- arom een gezworen ;en gorilla elk wezen >or middel ir de ont. het eer- wijze ook roortbewe- et doelwit deze ver- iging door insjmatig- waarde x zwijgen. interes. irionetten- ischouwen nog en en uit de Jew York. een lenoodigd- pleisters, lines, pot- meer vain ok inzen- stelt het ijs. Neemt het initia- ficolaasge- ;t aanbie- leet iinige- i in In. noodig; igs in ver ken reeds gehouden, geld wor- lagd: gra. iliotheken, nenten op ischriften; Es wel aan aaratuur in staat unction- ezwaren >pen te Centraal gesticht, worden 1. Be. jaarlijk. 1—f 25; m jaar- i f 25 ers met bijdrage 4. Stich- üari '47 ncieel be- a. te geven ngen om. 't Thuis- ie verlan- wat Alk en tot de id, reserve Estraat 31 e) H, van (St. Jo- it, Tromp. ntiusparo- EEN DORP IN STAKING lVan onzen eigen redacteur) QP DE SPLITSING van twee wegen staat een klein bordje: Dit was Ochten. Daar, achter dit bordje, stond vroeger een welvarend dorp. Nu staat er niets meer. Nu ligt alleen het puin, weelderig omgroeid met brand netels, meters hoog en dansen onbezorgde schoolkinderen, onnadenkend en onbewust, op hun eigen noodlot. Mis schien hebben dezelfde brokken puin en kromgetrokken balken hun ouders bedolven om nooit meer tot het leven terug te keeren. Ochten telt immers zoovele slachtoffers. 1WIJ TREFFEN op het nood le raadhuis burgemeester J A. Houtkoper, een bescheiden ftian met een oprecht gemoed en een gloeiend hart voor zijn gemeente Respect dwong hij af door de wijze waarop hij, in ons bijzijn, tegenover chefs van het minis terie den gang van zaken in den wederopbouw laakte. Wij zullen trachten óm z ij n woorden weer te geven, om vooral te voorko men, dat men ons eenzijdig zou vinden. Voor wie het niet mooht weten diene, dat Ochten ligt, of beter lag, in een voortzetting van de Grebbelinie. Bijna acht maanden sisten de Engelsche en de Duit- sche granaten door het dorp, brachten dood en verderf en lieten geen steen op den andere. Tot overmaat van ramp was het gebied en de wijde omgeving nog geïnundeerd en stond het water tot drie meter hoog Niets bleef er meer overïn den chaos van de bevrijding begon men met een laatste sprankeitje levenskiacht aan den wederop bouw, het wegruimen van het puin. Na maanden kwam men van niets tov iets. Noodwoningen verrezen ep waren in Ochten een luxueuze behuizing. De be volking droeg haar lot, was in zekeren zin nog tevreden ook, waars cnijn.ijk omdat liet zit vastgenageld aan den geboorte grond en ae verbinding mist met omringen..e gebieden, waar het misschien iets beter was. Meubelen Kenden de bewoners niet meer. Het veilingkistje speelde oe hoofdrol De tafel en de stoeien waren veilingkistjes, maar evenzeer de linnenkast en de wieg Dat was een bitter leven. Maar bitterder nog is de kreet van Ochten's burge. meeste,Wij komen er-nooit uit, Nooii, omdat ons lot ui handen ligt van 's lands financiën. Wij zijn de dupe. van alles En hij aarzelt niet ais officieel man te zeggen, dat sinds eenigen tijd het instituut van de prijs- beheerschlng zijn instemming niet meer heeft. Die bitterheid is begrijpelijk Ook -burgemeester Houtkope- verloor zijn woning. Geen nood. Hij kocht zelf een stukje grond en er verrees een semi.permanente woning. Een woning, die niet meer aan huur zou mogen kosten da® een vier- tot vijfhonderd gulden 's jaars. Maar dat weet de prijsbeheer- sching beter. De aanslag is f 1723.20 Dat is zwarte handel van de regeering. Een krankzin nige wereld, vindt de heer Hout koper. Heeft hij ongelijk? Wat nu gebouwd is aan noodwonink. jes, is provisorisch. Uitkomst is er verder niet. »Kon ik mijn men- schen maar tevreden stellen met de belofte, dat zij tenminste over tien jaar weer in een eigen huisje zouden zitten. Maar zelfs dit perspectief is er niet en is er over dertig en veertig jaren nog niet, meent de burgemeester De geteisterde lieden vain Ochten, die hun eigendommetje zagen verbranden in het granaatvuur, wachten nog steeds, zoolang na de bevrijding, op^hum redelijke vergoeding. Maar zij krijgen niets. Erger nog dan dat. In op dracht van de instanties moet nu de gemeente-ontvanger nog zoo brutaal zijn, elke week twee gulden en vijftig cents aan huur te eischen voor dit noodwonink- je. Dat is even goed gegaan. Nu is het dorp in staking gegaan Ochten heeft una niem besloten: wij betalen niet meer: eerst ons eigen geld terug! En na die klacht mocht ir. Schuil van het ministerie, afd. Woningprogramma, dan al aan kondigen, dat nog dit ïaar een regeling kan worden verwacht, die wèl perspectief biedt, te lang heeft men met deze men- schen gesold om hen dat te doen gelooven. Men belemmert, zoo meent de burgemeester, den terugkeer van de typische sfeer, die Ochten eigen was: ieder zijn eigen stukje grond met eigen huisje. Dat beeld is weg en komt niet terug, en die evolutie lijdt tot revolutie. In al haar ellende zou Ochten, na veel gepraat, een aardig o-nt- spanningslokaaltje krijgen, het eenige vertier voor deze men soden Maar dat moest honderd duizend gulden kosten. Dat kan Ochten in geen honderd jaar betalen. Voor den eenigen dokter in 't dorp is geen waterdicht hutje beschikbaar. Dokter van Driel houdt spreekuur met de para- pluie op, als he't wat regent, en hij ziet zich thans gedwongen de gemeente te verlaten, omdat op' deze wijze niet te werken is. Och, er is nog zooveel in Och ten, dat <fe lijdenskelk tot het randje toe vult. U hoort daar nog wel meer van P. S. Directeur Ptesman van de K.L.M. heeft gistermiddag de pers bijzonderheden verteld over de oorzaak van den vliegtuigramp. Het vliegtuig verscheen om 19.23 uur boven de Haarlemmer meer. Alles was toen volkomen normaal aan boord, hetgeen zon neklaar blijkt uit het feit, dat de piloot geen landingsvoorrang vroeg. Hij kreeg lamdingsbeurt 2, d.w.z. dat er eerst nog een ander Woensdag 20 November a.s. wordt de verkiezing gehouden van Hoofdingelanden en van Hoofdingelanden - plaatsver vangers voor het Hoogheem raadschap „Noord-Hollands Noorderkwartier". Aan deze verkiezing wordt deelgenomen door de samen werkende partijen t.w. de Ka tholieke Volkspartij, de Partij van den Arbeid, de Anti-Rev. Partij, de Partij van de Vrij heid, de Christelijk Histori sche Unie en de Algemeene Kiesvereeniging. Doel van de ze samenwerking was te trach ten eenverkiezing te voorko men en deze te doen geschie den bij enkele candidaatstel- ling. Intusschen hebben ook de communisten voor deze ver kiezing candidaten gesteld en zal dus de stemming moeten plaats hebben. Althans in de kiesdistricten Alkmaar, Den Helder en Hoorn.. In het kiesdistrict Purmerend zijn, naast die der samenwerkende partijen, geen candidaten gesteld en zijn dus deze candidaten gekozen ver klaard. De kiesgerechtigden in de districten Alkmaar, Den Hel der en Hoorn ontvingen dezer dagen hun oproepingskaart, waarop voorkomen de namen van acht candidaten, n.l. vier voor Hoofdingeland en vier voor Hoofdingeland-plaatsver vanger. Van ieder van deze vier candidaten moeten er drie worden gekozen. Men moet dus bij de stem ming rood maken het hokje vóór drie candidaten voor Hoofdingeland en eveneens voor drie plaatsvervangers. De ervaring heeft geleerd, dat er steeds maar zeer ma tige belangstelling is voor deze verkiezing. Toch is zij van groote beteekenis. Om verschillende redenen wek- ken de besturen van de sa menwerkende partijen de kiezers met den meesten aandrang op, ditmaal wèl aan de verkiezing deel te nemen. Nu het dan moet, gaan we onzen moreelen plicht ver vullen. En wie hebben we dan te stemmen? Wie zijn de mannen van onze keuze? Natuurlijk alleen zij, die door de samen werkende partijen candidaat zijn gesteld. Deze zijn: a. in het kiesdistrict Den Helder: Hoofdingeland: J. Verfaille, J. Wagenaar Czn. en P. J. Waiboer. Hoofdingeland - plaatsverv. P. de Geus Jzn.; J. J. de Moei; J. de Veer. b. In het kiesdictrict Alkmaar: Hoofdingeland: C. de Jong Gz.; H. W. Koopmeiners en J. Kroonenburg. Hoofdingeland - plaatsverv. H. Brinkman Jzn., H. A. J. Roezen en J Th. v. Saane. toestel moest landen. De Dakota vloog via het peilstation PHA 2 en maakte daarna een bocht, die reikte tot aan den zuidelijken rand van Amsterdam. Hierna keerde het terug, mocht nu wel landen, maar heeft dit nog niet gedaan en heeft nogmaals een lus beschreven als de vorige keer. Beide keeren duurde dit plm. 8 minuten. Tenslotte kwam het vliegtuig nogmaals in Zuidweste lijke richting aanvliegen en de pi loot kreeg vrij zeker op 100 me ter grondzicht, hetgeen bleek uit het feit, dat de radiotelegrafist geen peilingen meer vroeg en voor de correspondentie op normale wijze bedankte. Tot zoover was alles normaal verloopen, het was 19.48 uur. Iu de navolgende se conden is het vreeselijke ongeluk gebeurd. De employees van den verkeerstoren kregen het vlieg tuig slechts enkele seconden in zicht, waarna het tegen den grond te pletter vloog. De wolken hin gen op plm. 100 meter boven den grond. Het ongeval is vermoede lijk te wijten aan een snelheids verlies, tengevolge waarvan het vliegtuig zoodanig snel hoogte verloor, dat zelfs door een vol aanzetten van de motoren de aan raking met den grond niet kon worden vermeden." De begrafenis der slacht offers. De KLM-persdienst deelt ons mede, dat, voor zoover de familie geen andere wenschen kenbaar mocht maken, de slachtoffers Dinsdag a.s. gezamenlijk op een der Amsterdamsche begraafplaat sen ter aarde zullen worden be steld. Uit Beiroet wordt vernomen dat een vrouw, genaamd Za- hieh Zahran, aldaar het leven heeft geschonken aan een vijf ling, drie jongens en twee meisjes, allen in den besten staat van gezondheid. c. in liet kiesdistrict Hoorn. Hoofdingeland: J. de Boer Wzn., C. Ham Kzn. en J- Lakenman Hoofdingeland - plaatsverv. W. Dirkmaat Jzn., J. B. van Kampen en J. Kaij Dzn. Maakt nu vooral geen fou ten. Niest alleen de hierbo ven genoemde personen en de zaak is in orde. QE REBELLIE -onder de Britsche Labourleden dreigt toch gevaarlijke afme tingen aan te nemen. Dacht men eerst, dat het bij een be toog van de critici in het La gerhuis zou blijven, nu blijkt toch, dat de storm in de bin nenkamers van de Labour- fractie niet bezworen is. Een dergelijke politieke spanning behoort tot de zeldzame ge beurtenissen in de parlemen taire geschiedenis van Enge land, waar, na den verkie- zingsstijd, de ontwikkeling van het parlementaire leven steeds evenwichtig pleegt te geschie den Wordt ook het oude Al bion door den geest van den tijd aangevreten? Wroet in het binnenste van de Labour- partij de linksch-extremisti- sche geest sterker dan wij nog aan de oppervlakte hebben bemerkt? Hoe dan ook, er zijn 71 Labourleden, die ondanks de bezwerende vertoogen van leiders, waaronder Attlee op de eerste plaats, de amendemen ten hebben onderteekend op de Troonrede, welke een af keuring van den voorgestel den dienstplicht en een plei dooi voor een meer op Rus land georiënteerde buiten- landsche politiek inhouden. In Engelsche politieke krin gen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de tijde lijke „scheuring" in de La- bourfractie politieke gevolgen zou kunnen hebben. Zelfs al zou er geen meerderheid zijn voor de amendementen, dan zou de Labourminister van buitenlandsche zaken Bevin toch op ziin fatsoen trekken, dat een belangrijk deel van de partij, waar hij op steunt, zich aan de verantwoordelijk heid onttrekt. Maandag ko men de amendementen aan de orde. Men ziet in Engeland en ook daarbuiten! de ont wikkeling met groote span ning tegemoet. Het is haast ondenkbaar, dat een land als Engeland in deze periode van de wereldspanningen aan een ernstige politieke crisis zou worden prijsgegeven. Zelfs Shaw critiseert de Labourpo- litiek en zegt, dat de partij te veel naar de binnenlandsche politiek kijkt en te weinig aan buitenlandsche politiek doet. Daar zit wel een kefn van waarheid in B 8 e« J^jORGEJV is het weer Zon dag. Uw gezin is weer voltallig bijeen. Op één na misschien, dien gij ver van U weg weet, ginds in Indië. Een zoon, een broer, een verloof de. Ik ken ergens een jong vrouwtje, pas getrouwd, dat nu denkt aan haar man. Ze zijn gegaan, uit alle deelen van ons land, uit dorp en stad, uit alle kringen. De plicht riep. Een goed Nederlander is geen communist. Wees u dat ook niet. Kanker niet op onze wet tige regeering. Maar doe ook gij uw plicht, hier, aan het thuis-front, zooals men dat noemt. Onze jongens is Indië waardig. Onze missionarissen zijn toch ook gegaan? Het zal heus nog wel meevallen. U krijgt een „kerel" terug die wat méér heeft gezien dan moeder's pappot. Daarom ook u: goede moed! Bid veel voor uw jongen in Indië. Voor de rest: vertrouw op God! Zooals in het Evangelie staat mor gen: „Heb vertrouwen. Uw geloof is uw kracht en uw red ding". MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3