In memoriam Herman de Man OOME WILLEM" stevent snel Zuidwaarts GRIEKENLAND vertrouwt zijn buren niet Nieuw NoordhoIIandsch Dagblad Een schrijver van groot formaat heengegaan PROTEST TEGEN RAZZIA-METHODEN On-Nederlandsch gedoe NEDERLAND HELPT HET RUHRGEBIED Er wordt al hard gewerkt Tentoonstellingen voor kerkbouw Bruidjes in Canada aangekomen Bewijzen gaan naar de V. N. MISSELIJKE AANKLACHT Geldhonger boven dankbaarheid Jr.WUupte \m-émkuï(k M-SpoawewoM cust hm! Movervdten haast iedm daq! Wo&lM iMdii^lüqinofistad ]riPdMin& ishhook onMiq z&k£t op testations!! (krnm Vdüt 't mi Mm' JtedgmoatMmboys/Z 2WartePi£tisv^erogtat' ZATERDAG 16 NOVEMBER 1946 Twee vliegen in één klap. Een stuk van de Waalhaven bij pier I is met een dam afgesloten en wordt thans leeggepompt, teneinde den toestand van de verwoeste kade te onderzoeken en tevens om na te gaan in hoeverre het door de Duitschers tot zinken gebrachte groote gemeentedok, dat den toegang tot deze haven moest affuiten, nog te repareeren valt. Een overzicht van de werkzaamheden met op den achtergrond het groote gemeentedok. A.N.P. P. li MET LEEDWEZEN zullen ve len den lande gisteren hebben vernomen, dat de be kende letterkundige Herman de Man bij de vliegramp op Schip hol is omgekomen De naam Herman de Man was een pseudoniem voor Salomon Hamburger, in 1898 te Woerden uit Joodsehe ouders geboren. Het pad zijner jeugd ging niet over rozen, integendeel, al vroeg moest hij, in plaats van als kiind met de kinderen te kunnen zijn, gaan verdienen, om de karige inkomsten van het groote gezin te helpen vermeerderen. Zoo trok hij in zijn jonge jaren met een kruiwagen vol galanterieën schrijver, die naam maakte. In 1922 kwam zijn eerste werk „Aardebanden" uit, ieder jaar bijna gevolgd door een nieuw werk. Wij noemen slechts „Rijs- De Ned. Kath. Middenstands bond heeft door middel van een protest-telegram zijn ont stemming geuit over de wijze waarop de prijscontrole te werk gaat. In Den Haag en Maastricht werd namelijk formeel uitge rukt met beilenwagens, jeeps, pers- en filmreporters. Deze methode is on-Nederlandsch en plaatst den middenstand in een zwart daglicht. Het be stuur van den Kath. Midden standsbond is van oordeel, dat hiermede de echte zwarte han del niet in de kiem wordt ge troffen. Een volkomen onbe kendheid van in- en verkoop prijzen, waarever zoo goed als geen voorlichting bestaat, brengt den middenstand in een zoo trefbare positie, dat geen enkele zakenman aan al le voorschriften kan voldoen. Het is thans niet de tijd om de eene volksgroep tegen de andere op te ruien. De ge bruikte methoden verbitteren den middenstand. De Kath. Middenstand hoopt, dat door een beter systeem van voor lichting de bonafide midden stand wordt ontzien, door de streek tusschen Utrecht, Woerden en Schoonhoven, zijn waren bij de boeren aan den man brengend. Reeds in dien tijd stond hij bekend als een goed verteller; later ontwikkelde hij zich werd journalist en een hout en Rozen" en „Het Was sende Water", bekroond1 door de Ned Mij. voor Letterkunde. Het was in 1927 dat hij over ging tot den katholieken gods dienst. In dien tijd ondervond hij veel steun en vriendschap van Pieter van der Meer de Walche ren. Nadien schreef hij de bede laarsroman „De Kleine Wereld" en „Maria en haar timmerman", i ontleend aan motieven uit de geschiedenis van het Cistercien, serklooster O.L. Vrouweberg, dat bij IJsselstein heeft gelegen. Wij kennen voorts nog van zijn i hand „De barre winter van negentig", „Scheepswerf de I Kroonprinces" en „Aart Luteijn" Het kleine avontuur heeft i Herman de Man altijd aange. trokken.- zijn stijl was beeldrijk en daarbij vlot leesbaar. Het heengaan van dezen kundigen schrijver beteekent een groot verlies voor de Nederlandsche letterkunde. L. S. 55000 ton consumptie-aard- appelen zijn door Nederland voor het Ruhrgebied ter be schikking gesteld, ter tege moetkoming aan de huidige moeilijkheden in de voedsel voorziening aldaar. De partij zal in dagelijksche kwanta van 500 tot 800 ton snel naar de plaats van bestemming wor den getransporteerd. De speciale verslaggever aan boord vam de „Willem Barendsz" seint o.m. het volgende: „Wij zetten onze reis gestadig voort met een snelheid van 10 mijl per uur. Na zeven dagen water en wolken voeren wij ter hoogte van Teneriffe, waar wij de hoofdstad Santa Cruz voor ons zagen opdoemen. Het ver langen bekroop ons heel even van boord te sluipen, maar wij varen door tot Kaapstad zonder een enkele haven aan te doen. De stemming aan boord en de verhouding tusschen de Holland- sche leden van de bemanning en de buitenlanders is uitstekend. Om half vier des middags voe ren wij op 16 gr. NB. dwars voor Sint Louis (Senegal) steeds vergezeld door de jagers AM 1, 2 en 5, die nu en dan aan het moederschip vastmaken, om te bunkeren. Dit zijn onvergete lijke momenten, omdat zij ons steeds weer doen beseffen, dat wij tot een familie behooren, 'waarvan de leden geheel op el kander zijn aangewezen. Hoe zal- het straks in de IJazee gaan? Het verband zal ongetwijfeld nog sterker tot ons spreken, maar Op initiatief van het minis terie voor Wederopbouw en in samenwerking met het mi nisterie van O., K. en W., het protestantsche I.K.O. en de Kath. Interdioc. Commissie v. overleg voor wederopbouw van kath. kerken, zullen vol gend jaar tentoonstellingen worden gehouden, met betrek king tot den kerkbouw. Er zullen ontwerpen worden ten toongesteld van Nederlandsche architecten, terwijl ook enkele buitenlandsche inzendingen worden verwacht. De bedoe ling van deze tentoonstellin gen, waarvan de eerste 7 Nov. 1947 te Amsterdam zal wor den geopend, is, allen die be langstellen in dit onderwerp, te betrekken bij den wederop bouw der kerken. De tentoon stellingen worden ook gehou den in Rotterdam, Utrecht, Den Bosch, Maastricht en in Middelburg. De""„Lady Rodney" is met 192 familieleden van Canadee- sche soldaten aan boord in Canada aangekomen. Onder de passagiers bevonden zich ver scheidene oorlogsbruidenuit België en Nederland. rPCTPPrïn 0 UPT» nrkclon to Rornnovnvi An. Anr> De Grieksche regeering ver zamelt bewijzen voor het ver moeden, dat aangrenzende lan den de hand hebben in de acti viteit van Grieksche guerilla- troepen om deze aan den Vei ligheidsraad der V. N. en de vier groote mogendheden voor te leggen. De Grieksche generale staf. moet aan minister-president Tsaldaris een rapport over den aanval op drie grensposten bij het Skra-gebergte uitbrengen. Een deel van de aanvallers zou uit Joego Slavië zijn gekomen. De aanvallen begonnen Woens dagmorgen vroeg, eerst Donder dagmiddag slaagden de Griek sche strijdkrachten na voortdu- renden aanvoer van versterkin gen uit Saloniki er in dp grens posten te heroveren en de dor pen te omsingelen. Volgens het rapport trok een deel der op standelingen zich onder dekking yan Joego Slavisch geweervuur in het op enkele kilometers ge legen Joego-Slavië terug. Griekenland zal aan de Vei ligheidsraad verzoeken om een volledig internationaal onder zoek aan beide zijden van zijn noordelijke grenzen. Naar uit Athene verluidt zal Griekenland verklaren, dat sinds September dagelijks aan de grens van Griekenland en Joego Slavië en aan die van Grieken land en Bulgarije incidenten voorvallen, waarvan een lijst zal worden bijgevoegd. op deze heenreis naar de Antarc tische gebieden zijn uiteraard de eerste gevoelens beslissend voor den goeden toon in het gezin. Met de „nakomertjes", de ja gers AM 6, 7 en 8, die ons ach terop stoomen, hebben wij nog geen direct contact gehad, maar wel is hun geluid nu en dan reeds te hooren; zij zullen ons ongetwijfeld spoed'ig inhalen. Aan boord van de „Willem Barendsz" (die we heel gemoe. delijk „Oome Willem" onder el kaar noemen) wordt hard ge werkt ter voorbereiding van den inspannenden arbeid, welke de bemanning wacht Trossen wor den gesplitst, all'e gereedschap wordt vischklaar gemaakt. Een ieder is vervuld van het onontbeerlijke enthousiasme, dat straks de jacht moet schragen. Ook de wetenschappelijke staf is diligent. De bioloog, dr. Ver voort, heeft zÜn netten uitge worpen om een vischje te ver schalken, maar de vangst' is nog niet groot. Dr Slijper, eveneens bioloog en in het bijzonder des kundig inzake walvisschen, heeft de bemanning een uurtje bezig gehouden ter ontspanning door iets te vertellen over het leven dezer zoogdieren. Hij had aan dek ornder den tropenhemel een aandachtig gehoor voor zijn „ijs koude" verhaal. In de avond uren heeft het dek veel weg van een sportveld, waar boksen, hardloopen en touwtrekken worden beoefend. lederen mor gen om zeven uur is het aantre den voor de ochtendgymnastiek. Wij naderen nu den evenaar en zijn in spanning hoe Neptunus ons zal bezoeken Voor de Groninger rechtbank stond de 34 jarige koopman J. S. te Groningen terecht. S. heeft tijdens den oorlog met gevaar voor eigen leven veel personen hulp verleend. Talrijke Joden werden door hem van een wis sen dood gered. In hef voorjaar van 1943 heeft hij de Joodsehe familie Van Geuns, aan een vei lige onderduikplaats geholpen. Hij verkocht eenige Perzische kleedjes van de familie voor f 4000 welk bedrag hij besteedde om een andere ondergedoken fa milie genaamd Bing, geloofsge noot en familie van Van Geuns te helpen. De heer Van Geuns ontstak na de bevrijding in he vige woede,, toen hij hoorde, dat deze kleedjes verkocht waren. Hij diende een aanklacht tegen J. S. in. Voor de rechtbank verklaarde getuige Bing regelmatig finan- tieelen steun van S. ontvangen te hebben. Het totale bedrag van dien seun had zijns inziens ongeveer f 4000 bedragen. Een tweetal andere getuigen ver klaarden, dat J. S. verschillende personen aan onderduikadressen nad geholpen en financieel had gesteund. De officier van justitie zag in dit geval geen' aangename taak. De zaak was echter voorgekomen op herhaald aandringen van Van Geuns en hoewel spr. bij het eerste onderzoek lot de conclu sie gekomen was, dat er geen termen aanwezig waren, om de zaak te vervolgen. Op formeele gronden eisehte de officier van justitie tl,boete. De verdediger mi. Polak noem de het zeer tragisch, dat iemand die zijn leven te danken heeft aan den man die hem mot inzet van eigen leven geholpen had, nu, na de bevrijding dezen- man laat vervolgen, ïouler uit geldhonger. Na schorsing der zitting deed de rechtbank uitspraak,' zij ont- sloég den beseVnitrbWio van '•eeh tsvervol gin v cis>or (<2net lijn al zoovak zw/uxta. p'mtan 'lij

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4