:mt Nieuw EN eau SEN EHSfflEESa© Zuid-Oost-Europa in gevaarlijke ontwikkeling Nederlaag van de Labour- dissidenten in het Lagerhuis Amerikaansche Episcopaat veroordeeld de Sovjets jue Ie herden- svrijding jtlïlOO 4.V. Voor Alkmaar en omgeving HET KONINKRIJK WORDT OMGEZET Anarchisten dringen Griekenland binnen Consumentencrediet tot 30 November aanvragen NEDERLANDSCHE MIJNENVEGER VERGAAN 2 dooden, 11 gewonden MORGEN H.M. DE KONINGIN NAAR DE RESIDENTIE EMBER 1946 eeft besloten irleenen aan er bevrijding, otterdam zal Het ligt in de vorig jaar te het Rotlerd. *en spel op te de bekende iels wederom )en. ventueele op en goede ko- „Eereschuld oorlog werd mten en aal- ctie op touw ogsslachtoffers betrekkingen, t doch er is veel noodig e plannen, van ISTRICT elanden ÜS Jzn., E VEER rgerbrug f 6.50 f 39.50 f 14.50 r f 3.50 - Parfum ectie 2394 >or Uw lkmaar n arm- L, Col- jes enz. >om teid Hoofdredacteur: H. N. Smits- rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Stgon. Abonnementsprijs 1 3.40 per kwartaal: 11.20 per maand; Inclusief incasso Advertentie-prils: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.: minimum I 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandsch Dagblad Buiten God is nergens veilig (Vondel DINSDAG 19 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11081 BUREAUX; ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.): .0047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafstngel 59 lel. 4243iK 2290 2 liinen DEIN HELDERWest straat 80: tel. K 2230 2383 SCHA GEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) BankNoorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel DER QE VOORSTELLEN van de Commissie-Generaal zijn thans bekend. Zij bevestigen de berichten, die al eerder tot ons waren gekomen, hetgeen niet verwonderlijk is, omdat de quinte-essence ervan door offi- cieele mededeelingen van de Regeering, bij het algemeen debat in de Tweede Kamer, naar voren is gekomen. Op enkele punten blijkt de tekst van de basis-overeen komst dat is dus een rege ling, op weiker grondslag over eenstemming tusschen Neder land en Indië mogelijk wordt geacht te voldoen aan wen- schen, die in onze kringen le ven. Zoo staat nu vast wat door sommigen nog wel eens werd betwijfeld dat de voorstellen de goedkeuring be hoeven van de Staten-Gene- raal. Over de Rijksconferentie, die een belangrijk punt was in de Koninklijke rede, wordt als zoodanig niet gesproken. Wel is er sprake van een conferen tie van Nederland en Indone sië, die het Statuut voor de ontworpen Unie zal vaststel len. Maar of dit voldoende in stemming zal vinden in de kringen dergenen, die zich de Rijksconferentie nog dachten in haar oorspronkelijken vorm, met haar aanvankelijke bree- dere en zelfstandige taak, dat staat te bezien. Dan is er het groote punt van de omzetting van het Ko ninkrijk. Die omzetting betee- kent een aftakeling van het begrip Koninkrijk, zooals wij dat tot nog toe kennen en zoo als dat in de Grondwet en in de ziel van het Nederlandsche Volk is verankerd. Nu mag wel worden opge merkt, dat de Grondwet, die men overigens met meer res pect moet bejegenen, dan in dit proces wel is gedaan, niet is een star document van een zoodanige eeuwigheidswaarde, dat ze niet voor wijziging vat baar zou zijn. Zonder twijfel is ook de Grondwet aan de dynamiek van de staatsrechte lijke en politieke verhoudin gen onderworpen. Ze is dan ook in den loop der jaren her haaldelijk gewijzigd. Vast staan moet vanzelfsprekend, dat die wijziging zich op de basis van de geldende Grond wet voltrekt. In dit verband mag ook al dadelijk de vraag gesteld wor den, of het mogelijk zal zijn, de revolutionaire omwenteling waarvan in ieder geval sprake is, op Grondwettige wijze vorm en .inhoud in de Grond wet te geven, althans in prin cipe te aanvaarden, binnen den termijn, die thans wordt genoemd, nl. elf dagen. Men beweert, dat het de bedoeling zou zijn, de ontwerp-overeen- komst op 30 November van kracht te doen worden. Hoe dat mogelijk is, begrijpen wij daarom des te minder, omdat zelfs de achter-de-schermen veel meer wetende Regeering de overeenkomst van de Com missie-Generaal noodzakelijk oordeelt, teneinde voor een de finitief oordeel nader te wor- 1500 manschappen van de 7 Dec.-divisie en de U-brigade defileerden op 9 Nov. op het Koningsplein Zuid te Batavia voor gen. Stopford. Voor de U-brigade beteekende dit 'n afscheid, voor de onlangs gearriveerde 7 Dec.-divisie een kennismaking met de burgerij van Batavia. (Stevens P.) De Gricksche liberale leider Venizelos drong er gisteren b(j het Grieksche parlement op aan een „kabinet van natio nale eenheid" te vormen. Hij legde er de nadruk op dat het de taak is der oppositie niet te vergeten dat de huidige regee ring enorme verantwoording draagt nu Griekenland een tragische situatie onder het oog moet zien. In don heksenketel van Europa, het Balkan-schier eiland borrelt en sist het van geweld. De Grieksche Minis terpresident Tsaldaris, heeft in een memorandum aan den Britschen en Amerikaanschen ambassadeur verklaard, dat de in het Noorden aan Grieken land grenzende landen steun hebben verleend aan Griek sche guerilla-troepen. Het re gent grensincidenten aan dien kant. Albaneesche troepen drongen op Grieksch grondgebied door en leg den een hinderlaag voor een Grieksche patrouille. De Albanee. zen werden teruggedreven, na da', zij het vuur hadden geopend op Grieksche soldaten, van wie er een werd gewond. Volgens de laatste berichten trekken ongeregelde gewapen de troepen over de Joegosla vische grens. Grieksche troe pen zijn met deze indringers in gevecht. Intusschen wordt in Bulgarije ten sterkste het bericht ontkend, volgens het welk een meer dan duizend man sterke eenheid zich aan de Bulgaarsch-Grieksche grens op Bulgaarsch grondgebied heeft samengetrokken. Een hevigen strijd is ont staan tusschen berg-„opstan- delingen" en sterke strijd krachten van het Grieksche leger in het gebied van de berg Skra. Een groot aantal rebellen is in den aanval, waarbij zij gebruik maken van zware wapens en machi negeweren, Britsche en Ame- rikaansche officieren stellen zich ter plaatse op de hoogte. Naar uit Athene officieel wordt bevestigd hebben gewapende een heden uit Joego-Slavië een aanval gedaan op Archangelos en breidt de strijd zich verder langs de Joe- go-Slavische grens uit. Hier grijpt het geregelde Grieksche leger in, daarbij gesteund door de Lucht macht. Maandag is het terrein van Archangelos gezuiverd en hebben de gevechten zich verplaatst naar het gebied van Notia. Ten overstaan van een geheel gevuld Lagerhuis hebben de „opstandige" Labour-leden gisteren hun standpunt verde digd. Crossman diende een amendement in, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd te streven naar de grootst mo gelijke samenwerking met at die naties en groepeeringen, welke zich volledige socialis tische ordening en controle over de hulpbronnen der we reld tot doel stellen. In een nadere toelichting op het amendement zeide Crossman, dat de binnen- en buitenlandsche po_ litiek der regeering duidelijk uit eenliep. Bij de verkiezingen had Labour gezegd, dat alleen zij een nauwer samengaan met Amerika, hetgeen neer zou komen op een verdeeling van de wereld in twee ideologisch verschillende stukken, zou kunnen verhinderen en dat alleen een Labour-regeering tus schen de Sowjet-Unie en Amerika zou kunnen bemiddelen. „Thans zien wij niet alleen een volledig samengaan van Engeland en Amerika, doch ook van de lei ders der regeering met die der oppositie." Vervolgens sprak de eerste mi nister, Clement Attlee. Hij zeide dat het amendement op een ver keerd begrip van de feiten berust te. Er wordt gesuggereerd, dat de regeering ondergeschikt aan Ame rika is en onvoldoende bereidheid heeft getoond met de Sowjet-Unie samen te werken. Deze veronder stellingen zijn geheel onjuist aldus Attlee. Attlee bracht hulde aan den minister van buitenlandsche za- De Roomsch-Katholieke bis schoppen van de Ver. Staten hebben in een verklaring, op gesteld ter jaarlijksche bijeen komst te Washington, de Sov jet-Unie beschuldigd van to talitaire agressie tegen de menschenrechten, waarvoor de democratieën ten oorlog zijn gegaan. „Den geheelen oorlog door bestond onze strijdleuze in de verdediging van de na tuurlijke rechten tegen het totalitarisme van nazidom en fascisme. De nasleep van den oorlog heeft doen blij ken, dat het overwinnende Sovjet-Russische totalitaris me niet minder agressief op treedt tegen deze rechten in de door de Sovjet-Unie be zette gebieden." De verkla ring zegt verder, dat com promis. tusschen de vrede- makenae landen op funda- menteele punten heeft ge leid tot „het dulden van er gerlijke agressie". Verder wordt stelling geno men tegen het „ontwortelen van geheele bevolkingen in Oost-Europa, waarbij in het bijzonder gedoeld wordt op de uitdrijving van de Sudeten- Duitschers door Tsjecho-Slo- wakije. „Wij bluffen op onze democratie, doch bij deze overbrenging van volkeren hebben wij ons, misschien on bewust, laten beïnvloeden door de kudde-theorie van ge- nadelooze totalitaire politieke philosophie", aldus de verkla ring. „De berichten over de portatie van duizenden men- schen in Sovjet-Russisch ge bied naar ver verwijderde en ongastvrije gebieden, alleen omdat die menschen niet tot het communisme willen over gaan, wijzen op een wreede schending van menschenrecht" Het Centraal Bureau voor het Consumentencrediet deelt mede dat ingevolge beschik king van de Ministers van Fi nanciën en van Sociale Zaken, de sluitingsdatum van den in leveringstermijn van de aan vraagformulieren voor het consumentencrediet, in tegen stelling met reeds eerder ge dane mededeelingen, is bepaald op 30 November 1946 en wel bij sluiting der kantoren. Aanvraagformulieren welke na dien datum bij de Districts raden worden aangeboden zul len niet meer aangenomen worden. ken, Bevin. „Ik weet, hoezeer hij er zich voor inspant onze beide groote geallieerden toi samenwer king te brengen." Wij volgen een politiek van do partij, aldus Attlee, welke is ge. baseerd op internationale samen werking ter verkrijging van den vrede, sociale rechtvaardigheid en vrijheid voor alle volkeren. De minister van buitenlandsche zaken heeft deze politiek getrouw ten uitvoer gebracht. Toen Attlee ging zitten, vroeg Crossman, die het amende ment had ingediend, verlof om het in te trekken. Er werd echter luid „neen" geroepen, waarna tot stemming werd overgegaan. Hierbij werd het amendement, zooals reeds ge meld, met 353 tegen nul stem men verworpen. De Nederlandsche marine voorlichtingsdienst deelt me de, dat de Nederlandsche mij nenveger „Walcheren" bij Balikpapan op een mijn is geloopen en gezonken. Door de explosie werden twee le den van de bemanning ge dood drie zwaar gewond en 8 licht gewond. De namen der slachtoffers zijn nog niet bekend. heeft de verkiezing plaats van hoofdingelanden en hoofdingelanden-plaatsvervan gers voor het Hoogheemraad schap Noordhollands Noor derkwartier. Wij sporen de ingelanden in de districten Alkmaar, den Helder en Hoorn aan, van deze gelegenheid gebruik te maken, om hun invloed uit te oefenen op de samenstelling van het bestuur van het Hoogheemraadschap. Stemt de candidaten van de samenwerkende partijen en groepen, dat zijn ook de can didaten, die de Katholieke Volkspartij in samenwerking met belanghebbenden uit de kringen van den landbouw, middenstand en arbeiders ge steld heeft! Vandaag zal H.M. <Ie Konin gin het paleis 't Loo verlaten en naar Den Haag reizen om al daar gedurende de wintermaand den verbijf te houden. H.M. zal haar intrek nemen in het geheel gerestaureerde Huis ten Bosch.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1