r RADIO Joris Voetangel in de Jacht door New-York Nieuw NoordhollandscH Dagblad 5 De toekomst van de telex Directie vort de Gusto" gearresteerd DER.A.O. INACTIE Soldaten in Indië varen er wel hij Het onderzoek in de zaak De Geer Hef' EngeEsche eÊfta! Ex-Burgemeester van Den Bosch ontslagen Profesten tegen Roemeensche verkiezingen Manuel de Folio overleden Nederlandsche cultuur in Frankrijk Hitler's laatste oogenblikken Tip levert 70.000 sigassKen op Wordt de Keuze- comm. afgedroogd? Het eeuwfeest der Dominicanen Rijst uit Suriname ie won biljorttournooi DINSDAG 19 NOVEMBER 1948 8000 blikjes met levensmidde len werden door de boeren van Oost New-York bijeen gebracht als tegenprestatie voor de 21.000 tulpenbollen, welke Holland stuurde naar de Ver. Staten. Dr. Loudon, de Ned. gezant te Washington heeft zijn jas en vest uitge trokken, om behulpzaam te zijn bij het inpakken der blikjes. (Ass. Perss P.) In een dezer dagen in ons land belegde bijeenkomst van telex deskundigen zijn interessante din. gen aan het licht gekomen over de plannen, die gekoesterd worden over de perfectionneering van het verbindingssysteem, dat men met deze wonderlijk-vernuftig gecon strueerde verre-schrijfmachines tot stand kan brengen. Juist als bij de telefoon blij ken Zwitserland en Denemar ken al te beschikken over automatische telex-centrales. Binnen ongeveer 14 dagen zal van ons land uit telexverkeer met België en Czecho-Slowa- kije mogelijk zijn; daarop vol gen zoo spoedig mogelijk En geland, Denemarken, Zweden en Noorwegen. Er worden zelfs proeven geno men met draadloos telexverkeer; hierdoor zal b.v. de verbinding met de U.S.A. gemakkelijker wor den. dan wanneer men een kabel met ingebouwde versterkerposten moet leggen. Naar wij vernemen zijn op last van den procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage Zaierdag j.l. ge arresteerd de directeuren van de werf Gusto te Schiedam, n.l. de 59-jarige Conijn en de 38-jarige Smulders, alsmede de bedrijfs leider, de 40-jarige C. Timmer. Deze arrestatie is geschied, om dat er aanwijzingen zouden zijn. dat er tijdens de bezettingsjaren met den vijand is gecollaboreerd. De gearresteerden zijn in het Huis van Bewaring opgesloten. PROGRAMMA WOENSDAG 20 NOV. HILVERSUM I (301 M.): 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gram. muziek; 1020 Onze keuken; 12.35 Kwartet Jan Corduwener; 13 uur Nieuws; 1320 Ramblers; 14.15 Vaudeville_orkest; 15.00 Voor de jeugd; 17.15 Eddy Wa, lis speelt; 18 00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 20.20 Omroeporkest; 21.10 Hoorspel; 22.05 Orkest Carlo Carcas» sola; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M): 7.00 er.8.00 Nieuws; 9.00 Voor de zieken; 12 00 Gooilanders; 13.00 Nieuws; 13.15 All roundsextet; 15.00 Radiophilh. ofkest; 16.00 Staf muziekcorps A'damsche Po_ litie; 18.OO Orkestwerken; 19.00 Het Nieuws; 20.05 Höndeltentioonstelling; 22.00 Nieuws; 23.30 Avondconcert. Sinds geruimen tijd is de afd. Recreatie en Algem. Ontwikke ling van de Kbn. Landmacht doende onze militairen goede ontspanning te geven, terwijl er tevens volop gelegenheid is voor hen die in dienst zijn zich verder te ontwikkelen. Een en ander heeft ten doel het mo- reele peil van de militairen hoog te houden en desnoods hooger op te voeren. Het werkterrein van de RAO bleef aanvankelijk beperkt tot de troepen in Nederland doch sinds het vertrek van de eerste divisie naar het Verre Oosten is het zwaartepunt der actie voorname lijk verlegd naar Indië. De RAO is een zuiver militaire organisatie die een nauw con tact onderhoudt met de NIWIN. Er is in het belang van onze jongens in Indië al heel wat gedaan. Zoo werden er geregeld iedere week met medewerking van de KLM 60 kg couranten naar Batavia verstuurd, terwijl er ook nog vele tijdschriften per boot in Indië aankomen. In to taal 200.000 exemplaren. Voorts werden meer dan 22000 boeken verzonden. Kort geleden werden met de Boissevain 12 nieuwe Mr. W. P. Bakhoven, advo caat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, heeft over het onderzoek in de zaak de .Geer medegedeeld, dat dit zijn voltooiing begint te naderen. Er zijn meer dan 60 getuigen gehoord, zoowel in Nederland alsook in het buitenland, o.a. Engeland en Duitschland. Met uitzondering van minister van Kleffens, die op het oogenblik in New York vertoeft, zijn alle ministers gehoord, die deel hebben uit gemaakt van het laatste kabi net-de Geer. Gisterenmiddag is te Shef field het Engelsche voetbal elftal tegen Nederland geko zen. Het luidt als volgt: doel: Swift (Manch. City); achter: Scott (Arsenal) en Hardwick (Middlesbrough) aanv.; mid den: Wright (Wolverhampton Wanderers), Franklin (Stoke City) en Johnston (Blackpool); voor: Finney (Preston North End), Carter (Derby County), Lawton (Chelsea), Manninon (Middlesbrough) en Langton (Blackburn Rovers). Reser ves: Hagan (Sheffield United) en Cockburn (Manchester Uni ted. Het Engelsche elftal is op een uitzondering na, hetzelfde elftal, dat met 72 van Ul ster, met 10 van de Iersche Vrijstaat en onlangs met 30 van Wales gewonnen heeft en dus het sterkste elftal, dat En geland momenteel in het veld brengen kan. Gezien het advies van de commissie van advies, bedoeld in het Zuiveringsbesluit, is met ingang Van 30 Juni 1Ö43 overeenkomstig het advies van vorengenoemde commissie ont slag verleend aan mr. C. A. F. H. W. B. van den Clooster ba ron Sloet tot Everloo als bur gemeester van 's-Hertogen- bosch. Voorts is bepaald, dat te rekenen met ingang van 1 Januari 1945 alle rechten op pensioen en alle andere rech ten, welke hij krachtens wet telijk voorschrift of arbeids overeenkomst zou kunnen doen gelden, vervallen. Philips Cineac filmapparaten verzonden en twee filmportables allen voor normaalfilm. Daar naast werd ander ontspannings- maleriaal verzonden zooals spe len en sportartikelen, in totaal meer dan 50 vrachtauto's vol. Groote vraag is er ook naar de ontwikkelingscursussen. Zoo voorziet de RAO in een dringende behoefte en alhoewel er reeds zeer veel goed werk gedaan is, vooral ook tijdens de troepentransporten en de RAO1 met voldoening op den verricht ten arbeid terug kan zien is men nog niet tevreden alvorens in de steeds grooter wordende behoefte kan worden voorzien. Onze sol daten in Indië zullen er wel bij varen. De Britsche en Amerikaan- sche regeeringen hebben no ta's doen toekomen aan de Roemeensche regeering, waar in zij .protesteeren tegen de voorbereidingen die thans ge troffen worden voor de alge- meene verkiezingen die aan staande Dinsdag worden gehouden. De nota's betreuren het dat blijkens berichten uit Roemenië de oppositiepartijen nog steeds niet over hun vol ledige vrijheid beschikken. Zoowel Engeland als Amerika aldus de nota's, hebben volle dig het recht te eischen, dat de burgerlijke vrijheden ge handhaafd worden. Men gelooft niet dat deze stap rechtstreeks verband zou houden met het beroep dat de oppositiepartijen in Roemenië onlangs gedaan hebben op En geland, Rusland en de Veree- nigde Staten om een waak zaam oog te houden op even- tueele misstanden bij het hou den der verkiezingscampagne. Op 70-jarigen leeftijd is een van Spanje's grootste componis ten Manuel de Falla overleden. Hij schreef vele werken voor or kest en componeerde ballet en opera-muziek. Tijdens zijn ja renlang verblijf te Parijs ging hij veel om met Ravel en Debus sy. Ter gelegenheid van de eer ste conferentie der UNESCO zal Minister Gielen waar schijnlijk een Nederlandsch- Fransch cultureel accoord tee kenen, dat de uitwisseling zal regelen van studenten, pro fessoren, tentoonstellingen en de gelijkstelling van academi sche graden. Voorts zal geregeld worden de insteling van een lectoraat in de Nederlandsche taal en letterkunde aan de Sorbonne, de Universiteit van Parijs. Aan het te Parijs te houden internationaal muziekconcours zullen een vijftal Nederland sche musici deelnemen. Volgens inlichtingen van fraulein Hanna Reitsch, de bekende pilote, is Hitler in de laatste uren van zijn bestaan psychisch totaal ingestort. Tot het laatste toe poogde hij zich krampachtig vast te houden aan hoop op redding,' terwijl hij, als een kind dat met soldaatjes speelt, op een kaart aan het schuiven was met fiches, die zijn niet meer bestaande legers moesten Volgens Hanna Reitsch' meening was het absurd te denken aan een mogelijkheid dat Hitier ontsnapt zou zijn, daar hij zelfs niet meer de kracht tot een vlucht zou hebben wanneer de weg voor hem open had gestaan. Hanna Reitsch zou als laatste in le venden lijve de schuilkelder, waarin ook Hitier vertoefde, verlaten hebben en wel op 30 April. Volgens haar verkla ring heeft zij luitenant-gene raal Ritter von Greim, van de luchtmacht, vergezeld naar Muenchen. De centrale recherche te Amsterdam heeft, na een „tip" gekregen te hebben, een inval gedaan in een perceel aan de Dapperstraat aldaar, waarbij 70.000 cigaretten in beslag werden genomen. De rooker- tjes waren afkomstig van een in de haven liggend schip en werden 's nachts per handkar naar de bewuste woning ver voerd. De zaak is nog in on derzoek. Het is begrijpelijk, dat de samenstelling van het Nederlandsch elftal tot in alle uithoeken van ons landje haarfijn door de liefhebbers wordt uitge kamd en van commentaar voorzien. Betreurenswaardig is het echter, dat zich on der die liefhebbers ele menten bevinden, die zich niet hebben ontzien, een dreigbrief te zenden aan de keuzecommissie, waarin de schrijvers de opstelling van Abe Len stra in het nationale team eenvoudig eischen en dreigen met een spe ciale „knokploeg" naar Den Haag te komen om de keuze-commissie „af te drogen" indien Len stra niet wordt gekozen! De eigenlijke herdenking van het zevende eeuwfeest der vestiging van de Domini canen in Leeuwarden is Zon dag op luisterrijke wijze ge vierd in tegenwoordigheid van den Kardinaal-Aartsbis schop, vele kerkelijke en we reldlijke hoogwaardigheidsbe kleders. Op Curacao zal door de N.V. Wessanen 'n rijstpellerij wor den opgericht, die het rijst- overschot van Suriname ver werken zal. Deze rijst zal ech ter voorloopig nog niet naar Nederland gaan daar de inter nationale voedselpositie ver voer van rijst naar het Oosten noodzakelijk maakt. Zondag was het de laatste ronde van het biljarttournooi tusschen Nederland, België en Frankrijk. Het Belgische team zegevierde met 28 punten, ter wijl Nederland met 26 punten op de tweede en Frankrijk met 18 punten op de derde plaats kwam. 30. Is U er in gevallen? vroeg de agent die Perolt nu een vuurtje gaf. Denk je soms dat ik een rondje heb gezwommen mei deze kleeren aan? Je stelt geen snuggere vragen agent, maar als je slimmer was geweest, als je nog eens een keer een paar strepen zou willen verdienen, dan zou je me hebben gevraagd hoe ik in het water terecht gekomen ben en wat die scho ten beteekendem. Schoten? De agent was totaal overbluft. Jawel meneer, schoten, of heb je soms ook geen ooren meer aan je hoofd? Wel sta niet langer je tijd te verprutsen. Ik ben inspecteur Rally van de waterpolitie. Die troep schur ken is me ontkomen. Bel on middellijk patrouille-boot Y 17 op. Hij ligt hier vlakbij gesta tioneerd en waarschuw een wagen-post, dat ze me met een wagen komen halen. Jawel inspecteur, ant woordde de totaal overblufte agent die niet meer de moed had nog te vragen of hij wer kelijk met een inspecteur te doen had want hij vond, dat hij nu op genoeg flaters betrap', was. Toen Perolt even later den agent om een hoek zag ver dwijnen, begon ook hij lust te gevoelen zich te haasten, want hij had nu lang genoeg in het wespennest gezeten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5