Rond het vonnis van Zagreb's Bisschop Internationale tentoonstelling te Parijs NAJ AARS-BOEKEN ACTIE Nieuw Noordhollgndsch Dagblad Bezorgdheid over Mgr. Stepinac's toestand Zaligverklaringen te Rome Possagiersvlucht met straalvliegtuig Polen moeten zich meiden Nu honger Duit-schland bedreigt ZOOALS WELEER? Mijnwerkers in U. S. A. staken al Kanker Moderne kunst en wederopbouw Een oude traditie hersteld Voorloopig geen Ital.-joegoslavische onderhandelingen KOREA Internationaal kruit magazijn Amerikanen helpen Brifsche zone Honger op Madoera LOONEN EN PRIJZEN C. I. O. verwerpt communisme DINSDAG 19 NOVEMBER 1946 Uit Vaticaanstad wordt ge meld, dat men daar zeer on der den indruk is van de me- dedeelingen van Mgr. Hurley, den waarnemend nuntius te Belgrado, omtrent den toe stand, waarin de tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deelde Aartsbisschop van Zag reb, Mgr. Stepinac, thans zou verkeeren, namelijk een toe stand van geestelijke verdoo- ving. In verband hiermede schijnt men de gedachte aan de mogelijkheid van even- tueele verheffing van Mgr. Stepinac tot de waardigheid van kardinaal thans los te la ten. Men neemt aan, dat, wan neer de toestand van Mgr. Stepinac niet verbeteren zou, het moeilijk zou zijn hem met deze waardigheid en de daar aan verbonden nieuwe ver antwoordelijkheid te belasten, aldus het Fransche persbu reau A.F.P. In het Engelsche Lagerhuis heeft het onafhankelijke lid Lipson on der verwijzing naar de petitie, door de minister van buitenland- sche zaken van vele Roomsch-Ka- tholieken ontvangen en waarin wordt verzocht de vrijlating van Mgr. Stepinac te bewerkstelligen, voorgesteld de Joegoslavische re. geering officieuze aanmerkingen te doen toekomen. De onderminister van buitenlandsche zaken, ant woordde, dat de Engelsche regee ring geen wettige gronden heeft om officieele aanmerkingen over de gevangenneming te maken en het onmogelijk acht de bewering der Joegoslavische regeering, dat het proces een zuiver binnenland- sche aangelegenheid is, te bestrij. den. Dit beteekent niet, dat er Voor de derde maal na den oorlog zal op Zondag 24 Novem- ber a.s. een zaligverklaring plaats hebben, nj. die van de Francis- kaansche martelaren die in 1900 j tijdens"den boxeropstand in Chi na werden vermoord. Dan volgt op Zondag 1 December de zalig- i verklaring van die van Zuster Maria Goretti. In het komende voorjaar zullen meerdere zalig verklaringen en eenige heiligver klaringen vo.gen. verder geen actie zal worden on dernomen, maar officieele aanmer kingen „den Aartsbisschop meer kwaad dan goed zouden kunnen doen". Aan de geruchten volgens wel ke Z.H. de Paus binnenkort we derom een consistorie zou hou den waarin nieuwe kardinalen zouden benoemd worden hecht men niet veel waarde. Er bestaat zelfs bij de betrokkenen geen enkele zekerheid daaromtrent daar men ervaren heeft, dat de Paus zijn besluiten op het laat- Een nieuw Engelsch Lancas ter-straalvliegtuig, het eerste ter wereld, dat voor personen vervoer bestemd is, heeft Maandagmorgen de eerste Ka- naalvlucht gehouden. De af stand Londen naar Parijs werd in 50 minuten afgelegd. De gemiddelde snelheid be droeg 496 kilometer per uur. Het consulaat-^generaal van Polen in Amsterdam roept alle Poolsche staatsburgers, wonende in de provincies: N.- Holland, Utrecht, Groningen, Friesland, Drente, stad Rotter dam, op naar het consulaat- generaal in Amsterdam te ko men om zich te laten re- gistreeren. Zij moeten hun pa pieren en 3 foto's medenemen. Personen boven 60 jaar en beneden 18 jaar kunnen zich laten vertegenwoordigen door den vader, moeder, wettige voogd of gevolmachtigde. Per sonen, die zich niet melden op den vastgestelden dag, zullen geen aanspraak meer kunnen maken oo consulaire bescher ming. De registratie vindt plaats op het consulaat-generaal van Polen te Amsterdam, Konings laan 56 van 1317 uur op de dagen: 2530 Nov. a.s., let ters AE; 27 Dec. a.s., de letters FJ; 914 Dec. a.s. de letters L—P; 1621 Dec. a.s. de letters RZ. De burgemeesters van groo- te Duitsche steden in de Brit- sche en Amerikaansche bezet tingszones hebben een drin gend beroep op de geallieerde autoriteiten gedaan om te voorkomen, dat ,,het Duitsche volk ten onder gaat in honger en ellende". Te Wuppertal hebben hon derdzeventig machinisten en stokers gestaakt onder het motto: „geen eten, geen werk". Er hebben tot dusver nergens ongeregeldheden plaats gehad. Britsche functionarissen van de „Intelligence Service" hebben een incident in onderzoek, dat men beschouw^ als de eerste uiting van anti-semietisme in de Britsche zone van Duitschland na het begin van de bezetting. Op 9 November werd te Rahden (Westfalen), een paar kilometer van het hoofdkwartier van den bestuursraad, in het centrum van de Britsche zone, het huis van Ri chard Franck, een joodschen win kelier, met teer van groote swasti ka's voorzien. Een voor het huis staande auto werd weggehaald en in brand gestoken. Naar verluidt verdenken de autoriteiten twee ex-nazi's die volgens verklaring van leden van Franck's gezin verantwoordelijk moeten worden gesteld voor zijn wegvoering naar een concentratie kamp tijdens de groote razzia's van 9 November 1938. Een lid van het gezin verklaard, dat zij het eenige Joodsche gezin in Rh aden zijn en even slecht worden behan deld als in de dagen van Hitier. Amerikaansche arbeiders in de bruinkoolmijnen zijn Maan dag begonnen te staken, drie dagen eerder dan door Lewis, den leider der mijnwerkers- vakvereeniging, was aangege ven. Vijf mijnen van de „Pitts burgh Consolidation Coal Company" moesten sluiten tengevolge van het wegblijven van 3000 mijnwerkers in deze en andere mijnen van de maatschappij. Functionarissen van deze maatschappij schre ven de afwezigheid der mijn werkers toe aan het sein van Lewis tot het in staking gaan en aan de opening van het beren jachtseizoen in Pennsyl- vanië. EEN vreeselijke ziekte, de kanker. Die een misschien nog jong, maar altijd kost baar leven wegvreet. Dikwijls onder de hevigste pijnen. De volksmond heeft hetzelfde woord bewaard voor een niet minder vreeselijke ziekte van geestelijken, onstoffelijken aard. Kanker, gekanker, kan keren noemt men het mok kend en mopperend afgeven op alles en nog wat, op men- schen en dingen en toestan den; het ontevreden zich uit laten over personen en zaken, maatregelen en regelingen; het afbreken, het becritiseeren kapot maken, neerhalen van wat anderen doen en laten. En dit alles om ongegronde of on voldoende reden. Dit gekanker is de ondermijning van elke samenleving': gezin, parochie, gemeente, staat. Die gaan er op den duur aan ten gronde. Eeni geneesmiddel? Ja, als ge wer- i kelijke klachten hebt, naar de bevoegde overheid. En doe in- tusschen uw plicht van elk oogenkl'ik MA RCUS. Parijs blijft zijn rol als inter nationaal kunstcentrum op grandiooze wijze vervullen. Thans wordt alle aandacht van kunstkringen gericht op de groote internationale ten toonstelling van moderne kunst en architectuur, welke van 18 Nov.—28 Dec. a.s. in het Museum van Moderne Kunst zal worden gehouden. De tentoonstelling wordt geor ganiseerd door de U.N.E.S.C.O., in samenwerking met de Fransche regeering, en zal samenvallen met de Algemeene Conferentie van de internationale organisatie voor on derwijs, wetenschappen en cultu- reele zaken. De beteekenis van deze eerste groote, internationale kunstten toonstelling na den oorlog, wel licht dé grootste tot dusver ooit gehouden, kan moeilijk onderschat worden. In pl.m. 700, schilderijen zal vrijwel de geheele moderne schilderkunst van wereld zich w-toonan Er is werk te zien, dat tot dus ver vrijwel niet buiten het eigen land en zeker niet in Europa ten toongesteld is. Zoo wacht men met spanning op werk uit Zuid- en Midden-Amerika. Ieder land heeft een zekeren omvang van de inzending toege wezen gekregen. De Ver. Staten zenden b.v. ongeveer 50 olieverf schilderijen en 30 aquarellen. De Nederlandsehe inzending omvat ca. 30 schilderijen van on geveer 25 schilders. Jan Sluyters is o.m. vertegenwoordigd met een portret van Jan Musch, Charley Toorop met een zelfportret. Ver wacht wordt, dat de Nederland sehe inzending ongeveer ander halve zaal in het Musee d' Art Moderne zal beslaan. Als onderdeel van deze groote tentoonstelling zal tevens de in ternationale wederopboiiw-ten- toonstelling, welke kort geleden in Engeland werd gehouden, naar Parijs worden overgebracht. Ne derland is vertegenwoordigd door een inzending, verzorgd door het ministerie van wederopbouw, waarin o.m. het wederopbouwplan van Botterdam en de op Walche ren bereikte re-uVaten te zien zii'len ziin IN DE LAATSTE JAREN voor den oorlog hebben wij in heel het land de actie gekend voor het boek. De vereeniging ter bevordering des boekhandels organiseerde destijds in het voor jaar een boekenweek waarin de aandacht van hei publiek op ver schillende wijze op het boek ge vestigd werd en de boekenver koop gestimuleerd: werd door 'n intensieve, doelmatige reclame en hei beschikbaar stellen van een geschenk bij aankoop van een bepaald bedrag aan boeken. De oorlog heeft deze actie stopgezet, doch nu de toestanden gaandeweg weer normaler wor den en ook de papiersiluatie be ter wordt, tengevolge waarvan steeds meer nieuwe uitgaven het licht zien. is een boekenactie al leszins weer op haar plaats. Er wordt dit jaar een najaars actie gehouden waarbij het Ne derlandsehe boek door middel van raam- en strooibiljetten ex tra onder de aandacht van boek handelaren, bibliotheekhouders en uitgevers wordt gebracht. De actie heeft tevens ten doel de De Italiaansche regeering heeft verklaard, dat de onder handelingen met Joego-Sla- vië over Trilst „voorloopig" niet zullen worden voortgezet, daar de Groote Vier de te Parijs genomen besluiten heb ben aanvaard. De verklaring zef?t verder, dat de Raad der Groote Vier te New-York een besluit inzake het principe van het vrije gebied en zijn gren zen hebben genomen, ondanks de Italiaansche protesten be treffende Istrië en Pola. Brigadier Fifzroy Maclean, een van de vijf Britsche parlements leden, die onlangs van een be zoek aan het Verre Oosten zijn teruggekeerd, herinnert er in een artikel in de „Times" aan, dal Korea in de historie reeds twee. maal aanleiding heeft gegeven lot conflicten in het Verre Oos. ten: dén oorlog tusschen China en Japan in 1894 en den oorlog tusschen Rusland en Japan in 1905. Volgens Maclean is Korea opnieuw op weg een interna io naal kruitmagazijn te worden. Aan weerszijden van een denk beeldige pp 38 gr. NB. getrok ken lijn, die ha: schiereiland van oost naar west in twee gedeelten verdeelt liggen een kwart mil- lioen Russische troepen tegen, over ongeveer 40.000 Amerika nen. Alle betrekkingen tusschen beide commando's zijn verbro ken In he' noordelijk cTeel (Sow- jetrussisohe zóne) vormt zich langzamerhand een Sowjetstad', in het zuiden (Amerikaansche zóne) dreigt een door de com. munis'en georganiseerde „Octo. berrevolutie" het bestuur onmo gelijk te maken. De opperbevelhebber der Britsche zone van Duitschland, Sir Sholto Douglas, heeft tij dens een persoonferentie ver klaard, dat de Amerikanen hebben beloofd het voedselte kort van de Britsche zone te helpen dekken. Hij verklaarde voorts, dat de positie over veertien dagen zou verbete ren. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat Amerikaansche voed selvoorraden de zone door de crisis heen zullen helpen, tot dat de definitieve plannen zijn gemaakt. cultureele waarde der letterkun de bij het groote publiek dui delijk te maken. Een kunstzin nige en sprekende plaat wordt aan de betrokkenen door de propaganda-commissie van het Nederl. boek toegezonden. Wij twijfelen er niet aan of de ze actie zal er het hare toe bij dragen het Nederlandsehe boèk bij ons volk een plaats in te doen nemen, waarop het recht heeft. Volgens het republikeinsch- Indonesische persbureau An- tara is de voedselsituatie op Madoera uiterst critiek, voor al in het Oostelijk district. Een groot deel der bevolking gaat naar Java, op zoek naar voed sel. Dagelijks stroomen hon gerlijdende Madoereezen de dorpen en steden in het Noor den van Java binnen. Naar de Staatscourant van Maandag j.l. meldt, is een cen trale commissie ingesteld, die de Regeering advies uitbrengt over de te voeren prijspoli tiek. Tot voorzitter is benoemd Prof. G. Brouwers, directeur- generaal van de Prijzen te den Haag. In de commissie heeft o.a. de Voedselcommissaris v. Noordholland, de heer Joh. de Veer, zitting. De bestuurscommissie van het C.I.O. (Congres of .Indus trial Organisations) heeft gis teren een resolutie, die de „communistische ideologie" verwerpt, goedgekeurd. De re solutie zal op het achtste con gres van het CIO te Atlantic City ingediend worden. Men neemt aan dat zij goedgekeurd zal worden, daar zij reeds door 41 vakvereenigingsvoorzitters onderteekenu is. VERVOLG VAN PAG. 1 den ingelicht op eenige funda- menteele punten! In deze omstandigheden is het voor ons niet wel mogelijk thans reeds een gefundeerd oordeel te geven over de be langrijkste kwestie, nl. de po sitie van het Koninkrijk. Vast staat, dat Indonesië van het oude Koninkrijk wordt losge maakt. Vast staat ook, dat het nieuwe Koninkrijk, dat alleen Nederland, Suriname en de Antillen omvat, met Indonesië slechts een band krijgt in de Nederlandsch-Indonesische Unie, onder de Kroon van Ne derland. Nu zal moeten blijken of deze constructie de wezen lijke mogelijkheden biedt, om te voldoen aan den altijd van onze zijde gestelden eisch, dat het algemeen welzijn van alle volkeren van het oude Ko ninkrijk doel ook van deze hervormingen moet zijn en dat dit algemeene welzijn het best door handhaving van het Ko ninkrijk gewaarborgd is. Wordt aan dien eisch van handhaving van dat Konink rijk door deze „omzetting" van het Koninkrijk voldaan? Wij begrijpen veler huivering daar om zoo goed, omdat de stelling dat in de nu voorgestelde con structie de eenheid van het Koninkrijk verzekerd is, mede afkomstig is van lieden, die. principieel de Rijkseenheid verwerpen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 6