VASTE KLANTEN Nieuw Noordhollandsch Dagblad Siad en Onttrek Minne van der Staal t Tractatie op 't Splinterhofje Alkmaarsche gemeenschap Katholieke jongelui, neemt je kans waar L. T. j.-feesiavond WENKEN EN WENSCHEN Uitspraken Tribunaal WOENSDAG 20 NOVEMBER 1946 ALKMAAR 0 In den ouderdom van 67 jaar is alhier overleden Minne van der Staal, schrijver van tal van populaire romans, w.o. enkele van historische strek king. Ook onder pseudoniem verschenen enkele romans van zijn band. Zijn laatste roman „Kappie Ma rie" kwam vorig jaar uit bij H. A. v. Bottenburg N.V. te Amsterdam en behandelt de geschiedenis van een held van de Ondergrondsche Beweging. De romans van Minne van der Staal hadden niet de pre tentie van litteraire waarde; de schrijver toont zich echter wel een vlot verteller en aangenaam cau seur en had vooral in Christelijke kringen een breeden lezerskring. Hij werd te Akkerwoude in Friesland geboren en wordt heden in zijn geboortegrond, nl„ te Har- lingen ter aarde besteld. Hij was slechts één jaar in Alkmaar woon achtig. Er was gisteren eenige aange name afwisseling in het vrij een tonige leven van de acht bewoon sters van het Splinterhofje, dat dit jaar 300 jaar bestaat, hetgeen voor de bewoners van Ritsevoort en Choorstraat aanleiding was de vlag uit'te. steken. Het bestuur van de Ritsevoort- Buurtvereeniging had een groote taart laten bakken en deze werd gistermiddag aan de bewoonsters van dit drie eeuwen oude Tehuis voor Dames, aangeboden. Zij wa ren hierdoor aangenaam verrast, temeer, daar de fa. Cramer voor elk der dames een zakje versna peringen en de fa. Pels ook nog voor een glaasje (met inhoud) ge zorgd had. Men verzekerde ons echter, dat. dit „drinkgelag" geen aanleiding zou worden om een der artikelen van „de Wet .van het Splinterhofje" te overtreden, dat „dronkenschap, zoowel binnen als buitenshuis verbiedt"! De eenige mannelijke „ingeze tene" van dit huis' Mr. C. F. Zei ler, die in de Regentenkamer zijn kantoor houdt, was niet aanwezig en. deel de dus niet in de vreugde vah de acht dames, die deze fees telijke gebeurtenis zeer op prijs stelden. Voor de besturen van, de Alkmaarsdhe vereenigingen op allerhand terrein gaf Mr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam, een overzicht van het werk, dat door de Zaansohe gemeenschap in, de afgeloopen perioden had gedaan. Na eerst den terugval der menschlheid te hebben bespro ken en de oorzaken ervan, ging spr. over naar de mogelijkhe den om den mensch en de menschlheid weer te voeren naar gemeenschapszin en be wustzijn van verantwoordelijk heid, om via gezin en opvoe ding te komen tot de overkoe peling van de onderscheiden vereenigingen in de gemeen schap en de taak daarvan ten opzichte van de menschen. Ver volgens gaf hij in breede trek ken weer, wat een plaatselijke gemeenschap kon bereiken door samenwerking en begrip van plichten en rechten. Het is een békend feit, dat de na.oorlogsche mensdh, zoekt naar verbeteringen, omdat hij voelt dat er iets bij de mensch- heid en in de groote gemeen schap van individuen ontbreekt. Wij verwachtten dan ook, dat spr., die in zijn zoeken naar eerlijke, mogelijkheden tot mo reel herstel verder gaat dan menig ander, in zijn rede zou komen tot het besef, dat de mensdhheid alleen te helpen is met het juist beleefde christen dom, waarin alle mogelijkhe den tot herstel te vinden zijn. W|j wachtten op deze uitspraak die na de probleemstellingen van mr. In 't Veld een logisch gevolg zou z|jn. Doch spr. kon .er niet the komen en daarom bevredigden ons zijn uiteenzet tingen, hoe idealistisch ook, niet Zijn eerlijke bedoelingen kan h|j terug vinden in de reeds lang bestaande encyclieken en in de regelmatig terugkeerende brie ven van onze bisschoppen. De studie hiervan zal degenen', die zoeken en denken als de spr. van dezen avond, direct de op lossing van alle problemen brengen, maar niet directer dan de overigens zeer goed bedoel de gemeefischappen en wat daaraan vast zit.. De kath. Jongemiddenstandsver- eeniging die in Alkmaar geen on bekende is organiseert a.s. Zondag in het Gulden Vlies een Balavond. Nu deze unieke gelegenheid gebo den wordt in beschaafd milieu en onder verantwoorde leiding eenige uren aangenaam te verpoozen, vertrouwen wij dat hiervan dan ook gebruik zal worden gemaakt. Ten overvloede wijzén wij U er op 'dat slechts een beperkt aantal kaarten wordt verstrekt, zoodat als U zich hierin niet tijdig voor ziet, teleurstelling niet zal uitblij ven. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. OPENBARE VERKOOPING Gisteren werd in Het Wapen van Haarlem, ten overstaan van Notaris Mr. C. J. de Lange, ver- kooping gehouden van twee huizen en erven aan het Groot Nieuw- land nos 68 en 70, elk groot 52 c.A. Na eerst afzonderlijk in bod te zijn gebracht, werden tenslotte beide perceelen in combinatie ge kocht door den heer F. J. Zand- voort te Alkmaar voor f1600. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Morgen is het de, beurt aan hun, wier geslachtsnaam begint met de letter I of J tot het afhalen van distr. bescheiden. Voor schoenenbonnen komen morgen in aanmerking de letters N, O, P, Q en R. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrianus zoon van Ja cob Zomerdijk en G. C. Bolten; Gustaaf A. zoon van Gustaaf A. Josée en M. J. Helsteen. Gehuwd: Jan Schats en Elisa beth den Das; Remmert F. P, Bregman en Aagtje Visser; Teunis van de Ridder en Alida van Baa- ren. Overleden: Suzanna T. M. van Giezen, oud 37 jaar, gehuwd met J. G. ter Voort; Maria Dingerdis oud 46 jaren, gehuwd met J. Mij nen; Maart je de Boer oud 86 ja ren, wed. van P. Bos. De LTJ „St. Isadoras" hield Dinsdagavond in het Wapen van Heemskerk een feest avond, die zich kenmerkte dioor een prettig en geest en een uitstekende opkomst, van leden zoowel als van niet.leden en ouderen. Deze afdeeling, waartoe behooren de jonge boeren van Alk. maar, Egmondertmeer, Ber gen, Oudorp, Koedijk en St. Pancras, telt een kleine 100 leden en deze feestavond was mede belegd met het doel de ouderen en de niet- leden 't begrip bij te bren. gen van. wat de LTJ wil. De voorzitter, de heer Ros kam, zette dif uiteen in zijn openingswoord, waarin hij er op .wees, dat de LTJ met de KJMV en KAJ één doel gemeen heeft: den arbeid te adelen en den strijd op te aemen tegen de gemeenschappelijke vijanden, 't communisme eenerzijds ep het groot-kapitalisme anderzijds. Voorts zijn er nog andere ter reinen, waarop contact moge lijk is, zooals de gezamenlijke viering van Kerst- en Paasüh- feest, de sport enz. Spr. wekte de niet-leden op zich aan te sluiten en ook de ontwikke. lings-clubavonden eens te be zoeken. Hij heette de verschil lende geestelijke adviseurs en de vertegenwoordigers van an dere jongerenorganisaties van harte welkom, alsook de bestu ren van de afdeelingen uit de omgeving Hij wees er op, dat d^Jboereri zellf hun lot in han den moeten nemen en voorge licht wensdhen te worden door deskundigen, die uit hun mid den zijn voortgekomen. Met enthousiasme werd hier na het pittige LTJ-lied gezon gen, waarna de, tooneelvereeni- ging van LTJ de aardige lande lijke klucht in drie bedrijven „Trouwen of betalen" opvoerde. Het stuk, dat in het Brabant- sdhe dialect geschreven was en niet aangepast was aan de taal van de vertolkers, hetgeen een fout van den regisseur genoemd moet worden, was overigens bij uitstek geschikt voor een feest avond ais deze. Het ia de ge schiedenis van twee vrijgezellen heerenboeren, die alle mogelijke moeite doen om de vrijgezellen belasting te ontkomen en daarbij bijgestaan door hun vriend, den dorpskapper, de dolste avontu ren beleven. Het vroolijke stuk werd met groot enthousiasme en vlot gespeeld en liet niet na het publiek kostelijk te amu seeren Er werd heel wat ge lachen] In de pauze werd op vlotte wijze een verloting gehouden, De schaarschte aan sommige artikelen heeft tal van winkeliers er„ toe gebracht er een systeem van "vaste klanten" op na te hou den; zeer tot ongenoe gen en ten ongerieve van zoovele koopers; die zich1* dit praedicaat zien ontgaan. Vaste klanten zijn klanten die vóór den oorlog' regelmatig in den winkel kwamen en die hebben thans voorkeur bij de distributie van artikelen die de winke.. lier nog niet in vol doende mate ontvangt om alle klanten vaste en losse te bevredi gen. Maar hoeveel men_ "schen waren vóór den oorlog niet gedwongen- in diverse winkels te koopen, omdat zij be halve met een vasten leverancier ook nog ge_ dwong'en waren reke ning te houden met een vast salaris; hetgeen meestal hetzelfde be_ teekende als een "on_ toereikend" salaris. Zij kochten- in de winkels; waar zij hun inkomen het voordeeligst konden besteden en verhuisden dan van de eene zaak naar de andere. Meestal waren het de warenhui_ Zen, grootbedrijven en- landelijke zaken, die deze koopers met smalle beurs aantrok ken. Maar er zijn ook an dere categorieën die het niet tot "vaste klant" kunnen brengen. Zij die door evacuatie, hereva cuatie of andere na_ oorlogsche omstandig. heden iii een andere gemeente terecht kwa men, dan waar zij voor den oorlog als "vaste klant" werden be^ schouwd. Er zijn ook jonggehuwden, die nieuwe leverancier s moesten zoeken en daar niet in tkunnen slager.-, omdat zij niet in het "vaste klanten" register voorkomen. Bij de warenhuizen en grootwinkelbedrijven hebben zijnog* de meeste kans, om die artikelen te bemachti gen, die de midden stand vanwege het "vaste klanten" _sy_ steem hen niet wil le veren. Middenstanders, let op uw zaak; wilt gij het koopkrachtige pu bliek niet voorgoed drijven in de armen van het grootwinkel bedrijf, staak dan dat "vaste klanten"_spel_ letje. Maak U vrienden onder de aspirant- vaste klanten, opdat zjj straks, als alle ge_ wenschte artikelen- weer in elke gewensch- te hoeveelheid te krij gen zijn, Üw zaak niet voorbij loopen en vaste klant bljjven van Uw grootsten concurrent: het grootwinkelbedrijf. ST. DEUS DEDIT Dezer dagen hield de R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" zijn eerste jaarlijksche jaarvergadering Op dezen avond waren o'.wi. aanwezig de heer v. Jaarsveld, districtsbe stuurder en de nieuwe leden van het zuivelbedrijf. Bij de bestuursverkiezing wer den gekozen tot voorzitter de heer v. Jaarsveld, tot secretaris P. Stokman en tot bestuurslid S. Visser. De nieuwbenoemde voorzitter sprak woorden van dank tot den heer Sneekes voor wat hij in het afgeloopen jaar voor de vereeniging had gedaan. Hij zelf' zou zijn beste krachten geven om de vereeniging tot bloed te brengen en wekte de jongeren op om zich op te geven bij de Credo Puignoclub, die een cursus geeft voor ontwikkeling van jonge menschen in de maat schappij. Hiema volgde de rond vraag. Willem J. Appel te Alkmaar; het Tribunaal acht het zeer ernst'ig; hij- na onvergefelijk (Jat hij bemiddeling verleende bij den verkoop van de Joodsche begraafplaats en Synagoge. Met het oog op den leeftijd wordt geen Interneerlng opgelegd. De be schuldigde wordt ontvet uit de kies_ rechten en het recht het beroet) van Makelaar uit te oefenen. Verbeurd verklaring f 7500. Willebrordus Th. Matthijsser.; overweging als voren. Het Tribunaal acht de misdragingen van dezen be schuldigde ernstiger en legt'; behalve de maatregelen die ook tegen w- Appel werden getroffen: den be schuldigde een verbeurdverklaring van 8000op. H. Jansen te Alkmaar: voor na der onderzoek aangehouden. P. Zut te Zijpe; Uitspraak 2de Kamer van het Trib. vernietigd Thans interneering voor 1 jaar en 7 maanden tot 9 Dec. 1946. H. H. Kulmann te Castrieum: intern, voor den tijd van detentie. Verbeurverklaring van 4000—a URSEM OPRICHTING K.J.M.V. Dezer dagen werd door de plaatselijke, standsorganisaties, als LTB, Hanze, Volksbond, het plan gemaakt om ook in Ursern een KJMV te stichten Er werd! een bijeenkomst georganiseerd, waarvoor als sprekers waren genoodig<f reet. H. J. M. Brands ir. C A. M. A. van Gils en Nol van de Bosch, Als de heer G. Seijts Cz. de bijeenkomst opent met den ehr. groet en het doel dezer bijeen komst uiteenzet, zijn er onge veer een 80 jonge mannen ter vergadering aanwezig Hierna zette ir. van Gils het doel der KJMV uiteen, name lijk de vorming van flinke jonge kerels, waar men in de naaste toekomst op kan bouwen. Rector Brand's sprak over het standsverschil van boer tuin der, arbeider en middenstander, welke toch allen samen moeten z|jn gemobiliseerd in recht en liefde, om zoodoende een voor beeld te zijn voor anderen, wat speciaal in KJMV-verband mo gelijk is. Na een geanimeerde gedaah- tenwisseling werd deze leerzame avond, waarin dus de oprichting van de KJMV een feit werd, gesloten. De volgende - bijeen komst wordt volgende week Maandag gehouden. HEILOO AFSCHEID WAARNEMEND EN INSTALLATIE NIEUWE BURGEMEESTER Uif diverse plaatselijke ver- eenigingsbesturen is 'n comité samengesteld van ontvangst van den nieuw te benoemen en van afscheid van den waarnemend burgemeester. Het comité be staat uit de heeren Gerling (voorzitter), Eekhof (secreta ris), Kuiper, Pel, Wassenaar en Bronkhorst (leden). Als de officieele benoeming een feit is, zullen nadere bij zonderheden volgen. K.V.P. De vergadering der KVP afd. Heiloo, welke Donderdag 21 November zou plaats vinden, is door omstandigheden uitge steld tot Vrijdagavond 22 Nov., 19.30 uur, in het Brunogebouw. HSVWSV 1—3 HSV verschijnt met twee in vallers, nl. J, de Wit (linksbui ten) en B. Karskens (spil). Direct na den aftrap pakt HSV fel aan, maar aile aanval len, hoe uitstekend ook opgezet, stranden op de prima spelende WSV-verdediging. Als 10 min. gespeeld zijn, neemt WSV door een hard schot van haar rechts binnen de leiding (01). Even later geeft de linksbuiten van WSV. een hoog schot op 't doel, de HSV-keeper beoordeelt den bal verkeerd en WSV heeft een 02 voorsprong. Ondanks een veldmeerderheid weet de HSV- voorhoede niet te scoren. Als de tweede helft 25 min. oud is, raakt G Bolten bij een doelworsteling dermate gewond, dat hij van het veld gedragen moet worden. B. Groefseima valt voor hem in. Na eeh half uur spelen laat de WSV-keeper den bal uit de handen vallen, Schuit bedenkt zich geen moment, maar scoort de zoozeer verdien de tegengoal (12). Plotseling gaat de WSV-voorhoede er tus- schenuit en scoort de derde goal (13). De HSV-achter- hoede had deze goal kunnen voorkomen Hoe HSV ook zwoegt, zij kan in den stand geen verandering meer brengen De scheidsrechter leidde uitste kend. Naar wij vernemen is G. Bol. ten, de rechtsbuiten van HSV, naar het Elisabeth Ziekenhuis vervoerd. Hij heeft waarschijn lijk een hersenschudding opge- loopen. Zijn toestand is redelijk wel. EGMIOND AAN ZEE TRAGISCH Maandagmorgen bij het ven ten zakte de heer J B. Krook achter zijn bakkerswagen plot seling in elkaar. Nadat dokters- hulp was ingeroepen, kon deze slechts constateeren, dat de man tengevolge van hartverlamming was overleden. EGMOND-BINNEN JUBILEUM VRIENDENSCHAAR Ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan der Tooneelver- eeniging Vriendenschaar te Eg- 'imond-Binnen werd Zondag avond voor leden, donateurs en genoodigden een uitvoering gegeven van het tooneelstuk „Pension Zonneschijn" van Cor Hermus. De zustervereeniging De Schakel uit Castrieum was bereid gevonden een gastvoor. stelling te geven en het moet gezegd worden, Vriendenschaar had geen betere keuze kunnen doen. Den heer H. v. Elven, als imede-oprïchter en regisseur van Vriendenschaar, werd dank ge bracht voor de bewezen en nog te bewijzen diensten en als tastbaar bewijs van waardeering werd hem een schilderstuk aan geboden. Na dif officieele gedeelte kwam de hoofdschotel in den vorm van het stuk „Pension Zonneschijn" ten tooneele, Dit tooneelstuk moet óf goed óf h'eelemaal niet gespeeld worden en als dan geconstateerd wordt, dat drie' bedrijven lang onder ademlooze stilte spel en spelers worden gevolgd door een stamp, volle.zaal, dan is het duidelijk, dat goed werd gespeeld. Na afloop werd den spelers een ovatie gebracht. Burge meester Niele, die nog even het podium betrad, noemde het een verheugend feit, dat amateurs zelfs zoover kunnen komen, dat het aan beroepswerk doet den ken. Daarna richtte burgemees ter Niele het woord nog tot de jubileerende vereeniging en hoopte, dat Vriendenschaar nog menig lustrum mocht vieren. Maar tevens hoopte hij, dat der. gelijke avonden* er toe mochten bijdragen, dat de inwoners van de drie Egmoniden in den waren zin van het woord een vrien denschaar mochten vormen, want alleen door eikaars vrien den te zijn kan een gezonde ge meenschap worden opgebouwd. De mooie avond werd beslo ten met een gezellig bal.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2