DE REGENBOOG VAN DEN PAPIEREN WEDEROPBOUW Nieuw Noordhollandsch Dagblad WALCHEREN WAT WAS JE LOT Zwarte Piet en zwarte piet Slachtoffers vliegramp in Amsterdam opgebaard Titelgevecht tusschen instantie en architecten Transportvliegtuig verongelukt UNESCO-CONFERENTIE GEOPEND DE GROOTE VIER EN TRlëST Modern heidendom ZEGELS „VOOR HET KIND" V/OENSDAG 20 NOVEMBER 1946 (Van onzen eigen redacteur) j-| ALFIN DEN NACHT kwamen wij op Walcheren aan. Inktzwarte duisternis in een mistroostig gebied. De weg naar ons doel Westkapelle is gevaarlijk glibberig van de vette klei. Wegverlichting is er niet en de inrij naar het Zwitsersche kamp is bijna niet te vinden. Hier op Walcheren krijgt men, ook 's avonds laat, den indruk, dat er gewerkt wordt. De barakken zitten vol arbeiders, de noodwoningen schieten uit den grond en zelfs op het late uur rijden nog de vrachtwagens af en aan. dat Westkapelle in 1947 weer 120 buisjes zal bezitten. Wat hetbben wij aan al die vogels in d!e lucht, zegt de Zeeuw Eén in de hand is ons liever..'.. Wij gaan nog ergens anders te luister. Ir. J. Gerber, hoofd van Waloheren's Streekbureau, is een artist ongetwijfeld. Hij weet zijn gehoor te boeien op zeer origineele wijze. Hij noemt^ de samenwerking met de bevol king prima en de medewerking van Den Haag uitstekend Des ondanks hapert er veel in Wal cheren, niet het minst met dé Zwarte Piet: „Is me dat effe schrikkenI" Drie en twintig lijkkisten vulden gisteren het koor van de Nieuwe Kerk te Amster dam. Achter elke kist lag een krans van de KtL.M., ervoor 'witte begonia's, kransen van de vereeniging van radiotele grafisten op de baren der Ne- derlandsche bemanning. Een Nederlandsche en een Engel- sche vlag sierden de wanden. Het was de eerste maal, dat in 'de Nieuwe Kerk slachtof fers van een vliegramp wer den opgebaard. De opbaring geschiedde om de familieleden der omgekomenen gelegenheid te geven in een waardige om geving afscheid te nemen van hun dooden. Publiek werd echter niet toegelaten. Ook uit Engeland waren verwanten overgekomen. Di rectie en leden van het per soneel der K.L.M. brachten een laatsten groet aan hun kameraden, aan de stewardess mej. J. Lammens en de ver ongelukte passagiers. 's Morgens, als wij uit de koude barak, waarin wij den nacht hebben doorgebracht, het land opwandelen en in contact komen met burgemeester Ca. sembroot, moet wederom ge constateerd worden, dat schijn zoo vaak bedriegt en <fat het zooveel vlugger zou kunnen. Walcheren, Westkapelle, wat was je lotVijfhonderd van de zeshonderd woningen zijn van den aardbodem verdwenen. Na de ergste puinruiming wer den langzamerhand maatrege len getroffen. Gronden werden onteigend, het dorp werd her- verkaveld!. De. dijk werd gelegd op de -puinibooperi van huizen. Er kwam wat hoop in alle el lende, in alle droefheid om de 300 dooden, die Westkapelle had te betreuren. Toen kwam een groot probleem. De Zeeuwen, die hier woonden, houden niet De door de Duitschers vernielde watertoren van Aardenburg Zeeuwsch-Vlaanderenwaaraan nog steeds niets is gedaan. van woningen aan den loopen den band. Daarmee rekening houdende, wordt in Westkapelle op elk lapje grond een huisje gezet (geprojecteerd! red.) vol gens de wenschen van den toe. komstigen bewoner. De archi tecten vinden dat wel onvoor. cPeelig en irrationeel in dezen tijd, maar de gemeente zet. door en het lijkt ondanks de bezwa ren de juiste tactiek Dat is n'iet erg naar den zin van de ardhitecten, die volgens den burgemeester geen flauw benul hébben van het bouwen van arbeidershuisjes. En wat is er slechter dan slechte samen werking in wederopbouw.... Het lijkt soms op een vecht partij tussdhen instantie en ar chitecten. De bevolking moet daar de dupe van zijn. Voor den herbouw der ver nielde woningen waren voor heen wagens formulieren noo- dig. Nu gaat de wederopbouw weer een ander sysTéem volgen voor Walcheren Dat is op zich niet zoo erg, maar het brengt mee, dat de papierlawine thans hee. lemaal ontaardt in een zee van schrijverij, die het ini tiatief zal doen verdrinken, Roode en blauwe, groene en witte formulieren. Een re genboog van kleuren, die het uitzicht op de daad belemmert. En nieuwbouw is zoo hard noodig voor Walcheren, juist voor Walcheren. Nog steeds zijn er 200 mensdhien, vaak bejaarde luidjes, geëvacueerd, weg van eigen bodem. Ergens anders kunnen zij niet aarden en het bekort hun levensavond^ Ook voelt Walcheren zich ver stoken van voldoende hulp uit Holland, vooral de thans nog geëvacueerden. De regeerings- instanties vinden hen nog niet genoeg gedupeerd. Zij kunnen nog wel wachten, wachten Deze -simpele, stoere Zeeu wen, dit slag menschen vastgeroest aan Zeeuwschen grond, hebben het in al hun ellende de Royal Air Force niet kwalijk genomen toen deze met bommen, als knik kers zooweel, Walcheren's welvaart in puin smeten. Maar dit verstoken zijn, deze achteruitzetting werkt verbitterend. De straten, waarop niets meer overeind staat, zijn verzakt, ruim een meter. Nu is er een prachtig stratenplan De weder opbouw kon beginnen. Stop, zegt de regeering. Nog even wachten met aanbesteden. Maar kom, er is nog hoop. Er wordt van regeeringswege voorspeld, materialen, een probleem op zichzelf maar dat is niet een specifiek Walcheren's euvel, dat wij daarom elders zullen be handelen. Wij hebben Walcheren gezien op verschillende punten. Wij hébben gestaan op de eerste groencanwieide tank, die van de landingslbooten gleed en in het Duitsdhe vuur verstikte. Op den achtergrond ligt puin, rechts en links wat noodwoningen en ba rakken. En m t de stoere Zeeu wen hebben wij de verzuchting geslaakt: O, rots van papieren ambtenarij, wanneer zal de Zeeuwsche zee toch jouw tra giek verzwelgen..., P. S. Naar uit Amerikaansche mi litaire bron te Parijs wordii vernomen is een Amerikaansch transportvliegtuig, van Mün- chen op weg naar Istres, in de buurti van Grenoble neerge stort. Van de 13 passagiers, onder wie 3 generaals en verschil lende vrouwen en kinderen van militairen, werden 11 ge wond. Koning George heeft in Buckinghampalace het „Ko ning George-kruis" uitgereikt aan twee geheime agenten, te weten de 34-jarige Frangaise Odette Sansom en aan den Belgischen Luitenant Patrick o'Learl, commandant bij de Engelsche vloot, .wiens ware naam dr. Albert Guerisse luidt Dit is de eerste maal, dat deze onderscheiding aan een vrouw is toegekend. Mej. San- som heeft in Frankrijk achter de Duitsche linies gewerkt, totdat zij in April 1943 door de Gestapo werd gevangen geno men. Ondanks de hevigste martelingen weigerde zij den Engelschen Kapitein Peter Churchill, die zich als haar echtgenoot uitgaf om de Duit schers om den tuin te leiden, te verraden. Peter Churchill, die binnen kort met mej. Sansom in het huwelijk zal treden, ontving uit de handen des Konings de .Service order". Te Parijs is Dinsdag de eerste conferentie van de Unesco (op voedkundige, wetenschappelijke en cultureele organisatie der V. N.) door dr. Hardman, leider van de Britsdhe delegatie, geopend. Het is een goed' voorteéken, dat de conferentie haar eerste bijeenkomst houdt op een oogen- blik, dat de internationale toe stand verduisterd wordt door achterdocht en kwade geruchten. Hardman zette uiteen, dat de Unesco moet medewerken tot het verkrijgen van vrijheid voor den menschelijken geest, een vrijheid, die gewonnen kan wor den en' verloren kan gaan. Op voedkundigen, mannen van de wetenschap en kunstenaars moe ten over de geheele wereld de ze vrijheid naar waarde schatten en verdedigen aldus Hardman De raad van ministers vaii bui- teniandsche -zaken der Groote Vier heeft gisteravond overeenstem ming bereikt ten aanzien van de betrekkingen tusschen den gou verneur van Triest en het hoofd ven politie. Een woordvoerder verklaarde, dat de raad thans overeenstem ming had bereikt over alle be langrijkste punten betreffende het statuut van Triest. Deze meeten alleen nog worden geformuleerd. Wat overblijft zijn bepaalde minder belangrijke pun ten in het Sowjet-améhdement betreffende de buitenlandsche za ken, een nieuw amendement aan gaande de economische situatie veBa de vrije haven en een beslis sing betreffende de terugtrekking van troepen. "7ELFS een blinde zou het nog kunnen zien, hoe driest en brutaal het moderne heidendom, de levens-opvat ting zonder God, de god-loos heid zich binnendringt in onze tegenwoordige samenleving, helaas ook in zekere mate in ons eigen kamp. Het huisge zin, ons persoonlijke leven staat tegenover een vloed van anti-godsdienstige propagan da. Lectuur, krant of boek, ra dio, film, genotzuchtige ont spanning, het slechte voor beeld van zoovelen, de erger nis, het wangedrag van ande ren het zijn evenzoovele uitingen van den heidenschen, onchristelijken, anti-katholie ken geest. Wee ons, als we de „wereld" gewoon vinden, als haar beginselen ons 'niet meer stuiten, als we er min of meer accoord mee gaan. De wereld, voor wie Christus niet heeft willen bidden, zal veroordeeld worden en vergaan. Het komt er voor ons op aan, geen hal ve, slappe, beginsellooze ka tholieken te zijn, geen naam katholieken, maar katholieken van den daad, die in eigen vurig geloofsleven de kracht bezitten, zich onverschrokken te verzetten tegen het moder ne heidendom. MARCUS Burger-passagiers zullen in de gelegenheid zijn twee maal in de week van Batavia naar Darwin te vliegen. Dit is de eerste luchtverbinding na den oorlog tusschen Australië en Batavia. Nü weer een echt St. Nicola as geschenk! Wendt U tot een erlcend „Philishave" handelaar l N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPU V. NEDERLAND (Advertentie) Ook dit jaar zullen in Decem ber weer (kinderzegels verkrijg baar worden gesteld. De netto- opbrengst komt, zooals bekend, ten bate van het bescherming- en hulpbehoevende kind. Ditmaal zijn de zegels ontwor pen door mej. Bieruma-Ctosting. De voorstelling is voor alle waar den dezelfde n.l. een kind te paard in een draaimolen. De zegels zullen verkrijgbaar zijn van 2 December t/m 4 Janu ari a.s., terwijl ze tot en met 31 December 1947 hun geldigheid voir de frankeering behouden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3