Nieuuu Negen aardappelloodsen in vlammen opgegaan! Candidaten der verbonden partijen overal gekozen Voor Alkmaar en omgeving bureaux: DE RADIO Truman wil Lewis arrest-eeren Felle brand te Amsterdam Gisterenmiddag brak Volks- en bedrijfstelling op 31 Mei 1947 VERKIEZINGEN HOOG HEEMRAADSCHAP DE MljNEN BRITSCHE TROEPEN VERLATEN Z.O.-AZIë ONDEMOCRATISCHE METHODEN DER SOVJETS Bij verkiezingen in Duitschland Amer. onderscheidingen uitgereikt Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; 11.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie Ï3 ct. p. m.m.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct p. m.in.: minimum 4.—. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel VRIJDAG 22 NOVEMBER 1946 42a JAARGANG - NUMMER 11084 ALKMAAR: Ingestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draa&lngel 59 tel. 424» (K 2290 2 liinen DEN HELDER: West- straat 80; tel. K 2230 2333 5CHAGEN: Molenstraat 52 - teL 459 (K 2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. X M. StumpeJ MINISTER GIELEN schijnt een oplossing voor het radio-vraagstuk te zoeken, welke bij yoorbaat de critiek ondervindt van bepaalde vooruitstrevende zijde, waar men er graag een hobby van maakt, om alles anders te willen dan velen gewoon vin den. Wat de Minister precies wil is nog niet bekend en nog veel minder weten we, wat het overleg binnen het Kabi net daarvan zal brouwen,' want dit moet nog beginnen. Er woedt, dat weten we wel zeker, binnenskamers een strijd tusschen de omroepver- eenigingen en de voorstanders van den Nationalen Omroep- in-bepaalden-vorm. Die strijd wordt vertroebeld door ele menten, welke er buiten die nen te blijven. Zoo v#brdt, van katholieke zijde niet het minst, bezwaar gemaakt tegen den geest van bepaalde radio-programma's, met name dien van den Bonte Dinsdagavondtrein. Dat is lang niet altijd verheffend het is vervlakkend en werkt mo reel nivelleerend. Zeer krachtig heeft de Ver- eeniging Katholiek 's Graven- hage onlangs bij den Minister- President dr. Beel geprotes teerd tegen de wijze waarop deze Bonte-Dinsdagavondtrei- nen den spot drijven met hu welijk en huwelijksmoraal en in het algemeen ten aanzien van zédelijkheid en moraal 'n maatstaf aanleggen, die aan de beruchtste dagen van de neutraliteit in den aether her innert. Nu moeten wij toegeven, dat ook and'ere omroepvereenigingen ook onze KRO, zich niet altijd weten te onttrekken aan het ge vaar, .van teveel toegeven aan den goedikoopen smaak van het publiek, maar 't is toch onjuist zooals we dezer dagen door een teekening van het „Parool" za gen gesuggereerd, den indruk Ie wekken, alsof de omroepvereeni gingen, ook onze KRO, haar eigen standpunt in de radiokwestie verdedigen terwille van den Bontetreinprogramma-sfeer. Dat is volslagen onjuist. Er zijn twee dingen, die we goed uit elkaar moeten houden, als we een eerlijke en zuivere oplossing van het radiovraagstuk willen Dat is ten eerste, te zor gen, dat in hei Nederlandsche radiobestel, dat de nationale waarden erkent en cultureel- hoogs taande programma's ver zorgt, de verscheidenheid tot uit drukking komt, die het best de werkelijke eenheid waarborgt, hetgeen volgens de feitelijke ver houdingen niet anders kan dan op de basis van de bestaande omroep vereenigingen-indeeling. Ten tweede moeten waarbor gen geschapen worden, dat de vrijheid, welke aan de omroep vereenigingen dient te worden gelaten, niet tot bandeloosheid ontaardt. Controle en toezicht zullen daartoe onmisbaar blij ven. Maar wie suggereert, dat de omroepvereenigingen haar actie voeren, om de goedkoope gees tigheid en wansmaak van den bonten trein veilig te stellen, maakt het om in den stijl te blijven, wel wat al te bont. En afgezien daarvan, is een waarschuwing op haar plaats, om beter toezicht in de gezinnen, opdat het rijp en groen van be- Op de Hoornsche kust had gisteren, zooals wij beschreven, een „invasie" plaats. Op dit prentje schieten juist de brancarries vanuit de landingsbooten de „rotsige, Normandische" kust op. brand uit op het terrein van de Centrale Markthal len aan de Jan van Galen straat te Amsterdam. Het vuur is naar alle waar schijnlijkheid ontstaan door vonken uit een laschappa- raat dat gebruikt werd bij reparaties aan de loodsen. De brandweer rukte onmid dellijk na het eerste alarm met drie motorwagens uit en be. streed het vuur, dat snel om zioh heen greep, met acht stra len. Het vuur had een gemak kelijke .prooi in de groote hoe. veelheden stroo et» de houten kisten, die in de loodsen, waar aardappelen waren opgeslagen, aanwezig waren. Waar overi gens de loodsen zelf uit hout waren opgetrokken, is het be grijpelijk, dat de brand, die tot overmaat van ramp nog door een feilen wind werd aange wakkerd, snel om zioh heen greep In den vooravond sdheen men den brand meester te kunnen worden, doch herhaaldelijk vat te het licht ontvlambare mate. riaai weer vlam. Tegen midder nacht waren negen loodsen met aardappelen een prooi der vlam men geworden. De brandweer' had inmiddels versterking laten komen en aan de achterzijde van het terrein bestreed de drijvende spuit, de Jan van der Heijden, met een waterkanon de vuurzee. Men heeft enkele loodsen om vergetrokken en hoopt zoo het vuur te kunnen stuiten. De 15 overige loodsen zullen, naar men verwacht, wel behouden kunnen blijven. Volgens een Reuterbericht zouden regeeringsambtenaren den federalen rechter T. Alan Goldsborough gaan verzoeken een gerechtelijke actie tegen John Lewis in te stellen. Inge volge deze actie zou Lewis be boet kunnen worden of gevan gen gezet, wegens overtreding van het verbod, het contract tusschen de regeering en de mijnwerkers te verbreken. De regeering verzamelt thans be wijsmateriaal tegen alle perso nen, die ervan verdacht wor den de staking aan te moedi gen. Ook heeft men in over weging genomen de mogelijk heid van „bevriezing" van het ruim een millioen groote fonds van de United Minewerkers Union. Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling der regeering, de voorgenomen volks- en bedrijfstelling te doen geschieden op 31 Mei 1947, wanneer althans de Staten-Generaal zich met dit voorstel vereenigen. paalde uitzendingen althans niet door jeugdige ooren wordt opge nomen. Het radiovraagstuk heeft vele kanten. Een daarvan is deze, dat wat ook van Over heidswege wordt gedaan en be paald, dit de ouders niet ont heft van den plicht, om hun ge zin te beschermen tegen gevaren, welke opvoeding en zedelijkheid bedreigen. De voorloopige uitslagen van de op jl. Woensdag gehouden verkiezingen voor hoofdinge landen en hoofdingelanden plaatsvervangers van het Hoogheemraadschap Noord- hollandsch Noorderkwartier zijn hedenmorgen bekend ge worden. Zooals wel werd verwacht, hebben de candi daten der verbonden partij en overal de volstrekte meerderheid verre overschre den en zij zijn dan ook geko zen. De communisten kwa men niet aan een voldoende aantal stemmen toe; indien echter gekozen was volgens het systeem der evenredige vertegenwoordiging, zoude* de communisten nog 4 zetels behaald hebben. Herstem ming zal niet plaats vinden. In het distrirt Den Helder zijn van de 12693 stemgerechtigden slechts 3363 (kiezers opgekomen, een percentage van 27 pet. Van onwaarde bleken voor hoofdin geland 136 en voor plaatsvervan ger 275 stemmen. Geldig waren dus voor hoofd ingeland 3227 en voor plaats vervanger 3088 stemmen, die als volgt over de candidaten waren verdeeld; Hoofding.: X Verfaille 2749; X Wagenaar 2556; P. J. Waiboer 2479; P. K. Volkers 714. Pl.v.P. de Geus 2563: X X de Moei 2415; X de Veer 2468; C. Duin 799. De volstrekte meerderheid voor hoofdingeland was 1614: voor hoofd- ingeland.plaatsverv. 1545. Gekozen werden in beide groepen de drie eerstgenoemden. In Hoorn was het aantal stemge rechtigden 11741; uitgebracht werdeni hier 4626 stemmen (44 pet.) waarvan resp. 100 en 207 stemmen van on. waarde. Geldig uitgebracht' dus voor hoofdingeland 4526 en voor plv. 4419 stemmen. De verdeeling was ais volgt Hoofding.: X de Boer Wzn. 4004; C. Ham 4121; J. Lakeman 3990: G. de Vries 528. fr. Plaatfeverv.W.~Dirkmaa'J Jzn. 4016 X B. van Kampen 3638; J. Kaij Dzn. 3733; P. Blaauw 803. Volstrekte meerderheid voor hoofd, ingeland 2264; voor plv. 2210. Geko zen eveneens de drie eerstgenoemden in beide groepen. In Alkmaar; waar heS aantal stem gerechtigden 14.112 bedroeg; was het percentage uitgebrachte stemmen 20 pet. i.e. 2908, waarvan resp. 133 en 189 van onwaarde. Geldig voor hoofd, ingeland 2775 en voor plv. 2719. Do volstrekte meerderheid bedroeg hier resp. 1338 en 1360. De verdeeling was Naar wij vernemen is bin nenkort de instelling te ver wachten van d» in de Troonrede aangekondigde adviescommissie inzake de positie der Nederlandsche mijnondernemingen. Door het Britsche Ministe rie van Oorlog is een commu niqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat, nu de taak, die hun is opgelegd, is volbracht, de Britsch-Indische strijdkrachten in Nederlandsch Oost-Indië dit gebied op 30 Nov. a.s. zullen hebben verla ten. In Fransch Indo-China erf Siam zullen nog enkele tech nische legerafdeelingen korten tijd blijven tot zij door burger deskundigen -kunnen worden vervangen. Dan zullen alle Britsche troepen uit de vreem de Zuid-Oost-Aziatische ge bieden zijn teruggetrokken. Tengevolge van deze reor ganisatie zullen de hoofd kwartieren van de geallieerde land- en luchtstrijdkrachten een anderen naam krijgen; Zuid-Oost-Aziatische comman do voor land- en luchtstrijd krachten in hét Verre Oosten. Bij de laatste verkiezingen in de Landkreis Eichsfeld, een Ka tholiek gewest, behaalde d!e Christen Democratische Unie een drievoudige meerderheid. Dat dit den Russen niet naar den zin was bleek al spoedig. De land raad Schaeffer werd gevangen genomen en door de Sovjets van sabotage beschuldigd. De Land kreis wordt -hu op last van de Russische militaire overheid ge heel verbrokkeld en bij andere gebieden ingedeeld. Leve de démocratie: Te Amsterdam werden gis terenmiddag aan twee Neder landers, die piloten hadden helpen ontvluchten, de vrij heidsmedaille met den palm in zilver uitgereikt. Aan 50 anderen werd een bronzen medaille uitgereikt. De onder scheidingen werden door den Amerikaanschen ambassadeur Stanley Hornbeck met een toepasselijk woord aan de be trokkenen overhandigd. Vele autoriteiten woonden de een voudige plechtigheid In het Indisch Instituut bij. als onderstaand waarbij wederom da drie eerstgenoemden in beide cate. g'oriën candidaten van da verbonden politieke partijen werden gekozen. Hoofding.: C. de "Jong Gzn. 2369J H W. Koopmeïners 2229; J. Kroonen- burg 2233; J. Kuijper 526. Plv.; H. Brinkman Jzn. 2331; H. A*\ J. Roozen 2228: V. Th., van. Saase 21261 C. Timmerman 492.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1