Bijzondere Politierechter 2 Nieuw Noordhollandsch vS/ac/ CM O MilreU Jb. Baart 75 jaar Wit-Gele Kruis „Gemaskerden plegen overval op Oudorp's distributiekantoor" „Het eeuwige monster" Distex-perikelen Een nieuwe bakkerij Biljart-competitie Koorvereen. „Bergen" RUITEN TROEF 10.000 kg. glas voor Beek Dagblad VRIJDAG 22 NOVEMBER 194G ALKMAAR Woensdag 27 dezer viert de heer Jb. Baart zijn 75sten ver jaardag. Alleen al het feit, dat hij 'n veertig jaar geleden in dienst kwam bij het t°en opge richte Noordlholl. Dagblad, waaraan hij bijna 30 jaar zijn beste krachten heeft gegeven, zou voor ons aanleiding zijn even bij dit feit stil te staan. Als 20-jarige jongeman was hij yoorzitter van de R.K. Propa. gandaalub en vanzelfsprekend was hij een van degenen, <J'e den stoot gaven tot de oprich ting van een katholiek blad in Alkmaar, waaraan hij de beste jaren van zijn leven heeft ge wijd; aanvankelijk zoowel als verslaggever en advertentie acquisiteur, later als medewer ker in verschillende adminis tratieve afdeelingen. Groot was het aantal relaties, dat hij des tijds voor de krant heeft geves tigd, in stad zoowel als ten plattelande Maar naast zijn werkkring voor de krant had hij tal van andere taken in het vereni gingsleven. Hij was een der op richters van den Volksbond, waarvan hij heel wat jaren be stuurslid en voorzitter is ge weest; bij het onlangs gevierde gouden#jubileum van de K.A.B mochten wij daar nog de aan dacht op vestigen. Vóór de op richting van het Maatschappe lijk Hulpbetoon was de heer Baart 10 jaar lid van het Bur gerlijk. Armbestuur, in welk college hü den strijd had opge nomen tegen den liberalen geest die er heersohte, toen hij er zijn intrede in deed. Van het bestuur van het Ge nootschap van den Stillen Om gang is hij reeds 30 jaren be stuurslid en circa 20 jaar de voorzitter Van hem ging m deze kwaliteit de idee uit om na de bevrijding op een open bare plaats in de gemeente een monument te plaatsen van Christus Koning, als blijk van dank voor het gelukkige feit, dat Alkmaar ongeschonden uit den oorlog te voorschijn mocht komen. Tot dusver is er van de verwezenlijking van dit idee nog niets gekomen, omdat het ontbrak aan de noodige mede werking voor de aanwijzing van een plaats Moge deze wensch van den 75-jarige nog eens ver vuld worden. Tenslotte maakt de heer Baart al 30 jaar deel uit van 't collectantencollege van de St. Dominicusparochie, waar hij tevens de voorzitter van is. Het zal den heer Baart, die reeds tien jaar zijn welverdiende rust geniet na een werkzaam leven, op zijn 75sten verjaardag niet aan belangstelling ontbreken. In het Gulden Vlies werd een buitengewone ledenvergadering gehouden van het Wit-Gele Kruis, ter verkiezing van eenige be stuursleden. Van de 1650 leden waren er behalve het bestuur 3 opgekomen met nog twee advisee- rende leden. De wnd. voorzitter de heer Goes bracht dank aan het afgetreden en inmiddels vertrokken bestuurslid Dr. Pacilly voor het vele nuttige werk dat bij ten beholve van de, vereeniging had gedaan. In deze vacature werd de heer N. An- driesma gekozen. Verder werden nieuw gekozen mej. Kamphuys en de heeren H. Jacobse, I. Vleu gel en W. de Boer. Onderling zal door het bestuur de nieuwe voor zitter worden gekozen. In'record tijd werden de overige punten van de agenda afgehandeld. KAASMARKT Aangevoerd werden: 2 stapels boerenkaas 722 kg f75. Op de kaasbeurs werden ver handeld 2515 stuk? to'aal 4900 kg f74.50—75. Honderden levensmiddelenkaar ten ontvreemd. Zoo was het in 1944. Fluisterend spraken wij er tegen elkander over, inwendig genietend en met groote eerbied voor deze mannen, die er dag en nacht op uit trokken voor het le ger onderduikers. 1944: Razzia's, groote illegale acties. De bekende Alkmaarsche Too- neelvereeniging „De Maskers" heeft een stuk in studie uit den tijd van de Nazi-overheersching n.l. „De stormbal hangt uit". De regie is in de vertrouwde handen van Jos. Groenland die op Zondag 5 Jan. 1947 met dit, werk voor het voetlicht, komt. Een stuk met spanning in een tijd van span ning. Wij raden ieder die deze mooie tooneelavond wil bezoeken en de avnturen van „Dubbel X" c.q. wil mede maken, nu reeds zijn naam, adres en eventueel aantal kaarten op te geven aan K. Sluys, Rochdalestraat 23 daar er slechts één enkele avond wordt gegeven en wij een vermoeden hebben, ge zien het succes dat dit stuk elders in den lande heeft geoogst, dat het „Gulden Vlies" voor dit tooneei- spel véél te klein zal zijn. De ervaring heeft geleerd, -dat het niet juist is den soldaat in zijn vrije tijd geheel aan zijn lot over te laten en de R.A.O. (Recreatie en Algemeene Ontwikkeling) stelt zich dan ook ten doel: een gezonde recreatie, waarin de ont spanning verantwoord is en de ontwikkeling een gezonde menta liteit en een goede smaak zal kweeken bij den soldaat. In haar korte bestaan heeft deze instelling zich van een goede naam verze kerd. Zij heeft de beschikking over reizende tooneelgezelschap. pen. Woensdagavond bezocht zij Alkmaar, waar in Het Wapen van Heemskerk Het Amsterdamsch Tooneel voor het Garnizoen in on ze stad opvoerde „Het eeuwige monster" een mysterieuze geschie denis door Jan van Dam, onder regie van Pierre Myin. Het thema van het stuk is niet nieuw en verheft zich niet boven de middelmaat van den thriller. Doch de manier, waarop de actri ces en acteurs het uitbeeldden, maakte het mysterieuze tastbaar en deed zelfs den „onbevreesden soldaat even, heel even maar, griezelen. Een tooneelschrijver Kees van Meerten grasduint in de kronieken van het kasteel van Salingen, Het is geen onbekend feit, dat verschillende winkeliers tex- tielgoederen hebben verscho len voor de Distex. Deze goe deren zijn meestal nog van vóór den oorlog en ze in deze tjjd te verkoopen voor voor- oorlogsche prijzen scheen ve len een te zware opgaaf. Bo vendien zijn goederen een veiliger bezitswaarde dan den huidigen gulden. Woensdag middag stonden enkelen ver dachten voor den bijzonderen Politierechter Mr. v. d. Wall Bake, om zich te verantwoor den voor dergelijke feiten. P. N. te Castricum had een partij goederen verborgen met een vooroorlogsche waarde van onge veer f 5000. Hij had gehandeld uit angst voor de toekomst, daar het geldwezen zijns inziens nog te veel op losse schroeven staat. Liever goed dan geld. Daar echter niet kon uitgemaakt worden welk deel van deze partij voqr verbeurdver klaring in aanmerking zou komen, werd een onderzoek in deze zaak gelast. Op dezelfde wijze werd een nader onderzoek gelast inzake G P. te Castricum, die eveneens on voldoende opgave had gedaan aan de Distex. Tegen J. T. te Bakkum eischte de officier Mr. Vellinga een boete .van f 150 met verbeurdverklaring van de bedstellen, matrassen en wat dies meer zij, die hij verbor gen had bij verschillende perso- waarin gesproken wordt over de wraak van een vermoorden die gezworen heeft telkens na honderd jaar terug te keeren en de oudste dochter van het geslacht te doo- den. En het is toevallig, op de dag af "700 jaar geleden, dat deze eed werd gedaan. Wel het meest viel op Diny van Dijk als Carla, de charmante dochter van den Baron, door haar kalm en toch levendig spel. Lodi, haar neef, John de Freese, die niet bang is van spoken en schrikt van het minste geluid, weet de juiste maat te houden in de soms komi sche situaties en speelt uitmun- tenc} zijn rol. De journalist, Pierre Myin, met detective-aspiraties weet het mysterie te onthullen en toch is het weer geen onthulling. Hij neemt de houding aan van den roman-detective, met nadenkend gelaat en plotselinge ideetjes. En dat is de juiste houding. Gerard Muller, als de tooneelschrijver speelt de rol van den artiest, die beïnvloed wordt door het myste- rieverhaal en de oorzaak wordt van alle ellende. Dank zij het voortreffelijk spel van dit gezel schap, mocht de R.A.O. weer een succesvolle avond vastleggen in haar annalen. EEN NIEUWE WINKELPUI Naast de nieuwe zaak van „Poa" in 't Payglop trekt thans ook de nieuwe winkelpui van de fa. Hoogenbosah de aan dacht. Volgens de plannen van den architect N Bijl zijn hier twee moderne, ruimere etalages gebouwd in een omlijsting van Travertij nsoh marmer, waarop in sierlijke smeedijzeren letters de firmanaam van deze bekende .schoenenzaak prijkt. De etala ges bevatten alweer een keur van allerhande schoenwerk en wie een bon heeft, kan hier zeker iets naar zijn zin beko men. Een schat van bloeimen gaf uiting aan de belangstelling voor deze heropening, BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Nicolaas A. Bal- tus en Jantje Schoen; Corneüs Kraakman en Catharina Roet; Thijs Zwart en Anna J. Naglé; Jacob Visser en Maria G. M. Haring; Laurentius J. Stoop en Fokje Huizinga; Adrianus Nico Balvers en Wilhelmina A. J- Blankers; Johannes J. Spaans en Johanna M. S. Kraan; Hendrikus Bellekom en Imkje Bieman; Pie- ter de Jong en Catharina Pluy- mers; Albertus J. Dekker en nen. Verd. beweerde echter nooit een opgaveformulier te hebben ontvangen. Mr. Schuurman trad op als raadsman van verd. Hij achtte een boete van f 150 te veel. Hij bracht verder in het midden, dat verd. drie jaar geleden bij zijn evacuatie al zijn goederen had jnoeten verspreiden. Na de bevrij ding liet hij langzamerhand alles weer te voorschijn komen. Slechts de bedstellen en matrassen waren nog niet °P bun basis terugge keerd. De rechter sprak zich uit voor verbeurdverklaring, doch ook in deze zaak wenschte hij een na der onderzoek naar de goederen die in aanmerking zouden komen voor verbeurdverklaring. Zwarte Pieten ontbreken zelden op strafzittingen. Mr. Vellinga gaat in zijn requisi toirs meestal fel tekeer tegen den zwart handelaar. Tegen P. te Alkmaar, die twee coupons kam- garen had verkocht zonder pun ten, eischte hij een boete van f 200. Mr. Berkhouwer toonde zich zeer verbaasd hierover. Voor dit geval had hij aanvankelijk een raads man overbodig geacht, maar nu was hij toch blij gekomen te zijn. Gelukkig ook misschien voor verd. die veroordeeld werd tot een boe te van f90 subsidiair 27 dagen. J. J„ slager te Waarland was op achter geraakt met zijn toewij zingen en slachtte daarom een koe. Aan verschillenden had hij vet en vleesch verkocht. Hij werd veroordeeld tot 3 maanden gevan genisstraf (Eisch 4 maanden). Margaretha Marie Leek; Corne- lis Barsingerhorn en Anna van Lijn; Gerrit Wijngaard en Trijn tje Blokker; Johannes Schelvis en Veronica J. van Veen; Anto- nius H. Lambij en Jacoba G. Korendijk. OOvesleden: Calharina Marie ter Haak, oud 48 jaar, gehuwd met H. Rijkenberg; Johan J. C. Woltering, 69 jaar gehuwd met A. M. F. Wackers C. Zwart, Lindenlaan 61, her opende hedenmiddag zijn broad en banketbakkerij, na een gron dige verbouwing van de bak kerij. Er is veel papier voor noodig geweest om de vergun ning te krijgen tot deze ver bouwing, welke noodzakelijk is gebleken, daar zijn kleine bak- kerijtje absoluut onvoldoende was, In een ongeveer driemaal zoo groote ruimte staat nu een prachtige oven met hooge capa citeit, terwijl heel het interieur voldoet aan de moderne eischen van hygiëne en bruikbaarheid. De firma Tromp verbouwde de bakkerij, terwijl de Nijs het stucadoorswerk verrichtte. Zwart kan met trots zijn klan. ten ontvangen en hun toonen waar hun brood en gebak ver vaardigd wordt. A. .klasse I: Car. Pnt. Gem. 1. Z.E.K.Z.? 6245 31 315.79 2. Excelsior 4567 25 210.84 3. Drie Ruiten 4157 14 202.81 4. Optimisten 4016 14 188 69 A. .klasse II: 1. Onder ons Alkm. 2538 24 74.99 2. Optimisten 2805 21 84.13 3. De Vriendschap 2322 16 61.73 4. Excelsior 2717 13 74.86 5. Drie Ruiten 3119 10 94.34 B. klasse I: 1. Excelsior 2801 32 92.38 2. Volharden 2848 26 94.83 3. W.I.K. 2979 24 107.84 4 Drie Ruiten 2728 22 86.20 5. De Vriendschap 2589 12 71.99 6. De Driesprong 2659 10 75.71 B. .klasse II: 1. Onder Ons C'cum 2966 36 101.64 2. Optimisten 2780 28 90 87 3. Z.E.K.Z.? 2289 20 66.41 4 Alcm. Victrix 2702 19 89-81 5. Excelsior 2064 15 61.09 6. Volharden 1797 2 56.89 koedijk GEMEENTERAAD KOEDIJK In de gisteravond gehouden raadsvergadering werd het nieuwe raadslid de heer Jac. Blaauboer als zoodanig geïnstalleerd. Van eenige ingezetenen was het ver zoek binnengekomen tot het plaat sen van een lichtpunt bij de brug van Oosterman. Tevens was van Ged. Staten de rekening over 1944» terug ontvangen met eenige op merkingen. De gevraagde wijzi gingen zullen worden aangebracht. Voor het laar 1947 zal een kas- geldleening en een rekening-cou rant-overeenkomst worden aange gaan, terwijl ook de rekening over 1945 en de begrooting van 1947 worden aangeboden. Tot leden van de Commissie van onderzoek van deze rekening en begrooting wer den alle raadsleden benoemd. BERGEN De koorvereen. „Bergen" con- certeerdè dezer dagen in de Rus tende Jager. Het concert werd ge opend met het „Ecce quomode moritur" van Handel gevolgd door het Ave Verum van Mozart, wel ke nummers zeer verdienstelijk werden gezongen. Het instrumentale gedeelte werd verzorgd door Sam Swaap en Si mon Halie, resp. violist en pianist Ten gehoore werden gebacht o.m. Havanaise van Camille Saint Saens, Menuet van Mozart en Tambourin Chinoise v. Fr. Kreis- ler. Als toegift een vioolsolo van Handel. Siem Halie bracht nog ten gehoore „Impromptu van Fr. Schubert en Prelude van S. Rach maninoff waarmede hij veel bijval oogstte. Een gedeelte uit Tann- hauser van Rich. Wagner werd door het koor uitmuntend gezon gen. Middernacht van J. P. J. Wierts was zeer bekoorlijk, terwij] „onder de linde" van G. H. Boe- dijn heel goed wend voorgedragen. Het koor stond onder leiding van den dirigent Corn. Jonker. De koorvereeniging Bergen kan op 'n zeer goed geslaagden avond te rugzien. HEILOO Dinsdagochtend werd het hier ter plaatse opgehaalde glas met drie vrachtwagens naar Beek vervoerd. Hej Comité, bestaan de uit Burgemeester J. Vennik, deZeereerw. Heer conrector Hoek, de weleew. heer A. v. d. Voornf Dominé Bloemhof e.a., benevens de drie Heilooër schilders, hadden in drie luxe wagens plaats genomen en vergezelden de vrachtwagens, die met1 de Heilooër vlag voor op, de kostbare lading ver voerden. Zonder da^ ook maar één stuk je glas beschadigd of gebroken was (op zich zelf al 'n heele prestatie) kwam men in den namiddag in Beek aan. Het Comité werd op het Raadhuis hartelijk ontvangen. De burgemeester van Beek dank. te namens zijn burgers de ge meente Heiloo in hartelijke be woordingen. „Niet alleen dat wij nu glas hebben, maar vooral ook te weten, da^ men ons niet ver geet, is een moreele steun voor ons en van onschatbare waarde. Even groot als het glas dat U ons ge bracht hebt" aldus spr. Hierna wend de uitgestrekte ge meente (6000 inw.) bezichtigd. De schade is enorm en ver'aijsterendj al kan niet alles gedaan worden, toch wordt véél leed en nood gele nigd. Als kleine tegenprestatie werd aan het Comité, chauffeurs en schilders een boekwerk aange boden. Hierin kan men 2ien, hoe de gemeente Beek in 1944 was en hoe ze nu is. Heiloo heeft 'n prima beurt gemaakt; vanaf deze plaats een eeresaluut aan de gevers, maar vooral ook aan hen, die .me dewerkten om tot dit succes te ge raken. R.K. VERKENNERS OUDERAVOND Zondagavond werd door de Cle mens en Willibrordusgroep een avond gegeven voor de ouders. Deze waren in groote getalen op gekomen. De hoofdleider, Hopman J. Lammers, opende dezen avond en heette allen hartelijk welkom in het bijzonder de Zeereerwaarde en Weleerwaarde H.H. geestelij ken, den districts aalm. conrector Hoek, heeren en dames commis sarissen en het groepscomité. De Welpen zetten hun beste beentje voor met zang en acteer- stukjes. Verkenners gaven too neel- en kampflitsen. In de pauze sprak conrector Hoek de ouders toe in een en thousiaste rede. De Groepsaal- moezenier Kapelaan v. d. Voorn sloot den avond en dankte de ouders voor hun opkomst, die toonde hoe er medegeleefd wordt met de jeugdbeweging. KATH. ARB. BEWEGING Dinsdag 26 Nov. des avonds 19,30 uur precies in het Bruno- gebouw, tweede awond van het Win terprogram. De Bondsvoorzit ter spreekt over „Arbeidsvreug de". Het tooneelgezelschap ,,'t Masker" geeft hierna het tooneel- spel „Wantrouwen". Plaatsbewijzen voor de leden met htm dames worden a.s. Zon dag 24 November tusschen 10,30 en 12 uur in de R.K. Bibliotheek beschikbaar gesteld. In geen ge val aan de zaal. Het Bestuur EGMOND BINNEN RUITEN TROEF Ook onze gemeente zal aan de beurt komen om haar naasten liefde te toonen aan de getroffen gebieden. Zaterdagmiddag 23 Nov. a.s. zullen eenige wagens rondgaan en zullen de menschen daarbij aan wezig, huis aan huis gaan, om het glas, groot of klein, in ontvangst te nemen. Er is overal wel iets te vinden, zoodat ieder gezin zijn steentje, of liever gezegd zijn stuk glas, kan bijdragen. De fanfare zal muzikale assistentie verleenen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2