FRANSCHE TAPIJTWEEFKUNST POLITIEKE DELINQUENTEN INDE TWEEDE KAMER Nieuw NoordhoHandsch .Dagblad 3 POLITIEKE MOORDEN EN BOMAANSLAGEN! Dr. Kortenhorst vraagt inlichtingen Betrekkingen tusschen Griekenland en J. Slavië verbroken? Lijst van geïnterneerden NEDERL.-FRANSCH CULTUREEL VERDRAG GETEEKEND VRIJDAG 22 NOVEMBER 1946 De wandeling, tapijt uit het begin der 16e eeuw, voorstellende een edelman en edelvrouw, begeleid door twee dienaressen waarvan de een bloemen aanbiedt en de andere een schaal met vruchten vasthoudt. Een der mooiste werken uit het Museum van Cluny, Parijs. IN HET RIJKSMUSEUM r Een weelderige tentoonstelling £EN DER VOORNAAMSTE GEBEURTENISSEN op cultu reel gebied in dit jaar is ongetwijfeld, naast de tentoon stelling der Vlaamsche meesters in den voorzomer gehouden, de expositie van de Fransche wandtapijten in het Rijksmu seum te Amsterdam. Hier is bijeengebracht een kunstschat van ongekende weelde, afkomstig uit de kathedralen en palei zen van het oude Frankrijk en uit de ateliers van de moderne kunstenaars. In den afgeloopen zomer was deze verzameling te bezichtigen in Parijs en het is een eer voor ons land dat direct daarna deze unieke verzameling kostbare tapijten voor eenigen tijd aan ons land werd afgestaan. J\E TAPIJTWEEFKUNST is een zeer specifieke Fransche kunst richting waarin de Fransche geêst zich als op geen ander terrein ma nifesteert. Daarnaast is de tapijt weefkunst in Frankrijk tot een ontwikkeling gekomen, die door weinig, andere kunsten te evena ren is. Slechts de glasschilderkunst is een waardige pendant van de weeftechniek waarin zich de bloei periode van de middeleeuwen, de verfijnde geest van de zestiende eeuw en de pompeuze, zwierige sfeer van de zestiende eeuw weer spiegelt. Tijdens het Gothische tijdperk "beleefde de edele kunst van het tapijtweven haar opkomst om al heel spoedig, reeds in de 13de en 14de eeuw tot een hoogtepunt te geraken waarvan zij nimmermeer is afgedaald. Wel heeft de tapijt weverij geruimen tijd weinig be oefening gevonden en dreigde zij zelfs in de 19e eeuw tot verval te geraken, doch de grooten onder de Fransche kunstenaars hebben haar tot nieuw leven gewekt. De techniek van de tapijtweverij bereikte haar grootste bloei in het begin van de 16e eeuw, de tapijten werden grof geweven, later toen de productie technisch volmaakter werd gebruikte men fijnere dra den terwijl men in den nieuwen tijd weer overgegaan is tot het ge bruik van grover materiaal. PvE OUDSTE TAPIJTEN die bewaard zijn gebleven 'datee ren uit de veertiende eeuw. Zij kenmerken zich door een sobere kleurschakeering, 15 tot 20 kleu ren werden veelal gebruikt, doch een overvloed aan voorstellingen. Het zijn de tapijten van Angers, „de openbaring van Johannes", het belangrijkste, dat ons uit de mid deleeuwen is nagelaten. De kroning en eenige veldtoch ten van Koning Clovis zijn ver tolkt in prachtige tapijten afkom stig uit de Kathedraal van Reims, gemaakt in, het midden der 15de eeuw. De kleuren doen ons den ben aan die uit de oude miniatu ren, licht en toch treffend door ex pressiviteit. Helderder van kleuren is de Le gende van St. Stephanus, gevormd door een carré van meterslange tapijten, afkomstig van het Mu seum van Cluny te Parijs. In een zevental tapijten zien we hier het religieuze leven uit de laatste helft der vijftiende eeuw op mees. terlijke wijze uitgebeeld. Treffend zijn vooral de voorstellingen van Gamaliel en de monni£ Lucas en de gevangenneming en steeniging van den H. Stephanus. UET HOOFSCHE LEVEN in de zestiende eeuw wordt op ver fijnde, haast geraffineerde, kunst zinnige wijze vertolkt door de ta pijten uit dat tijdperk, die allen zeer weelderig gekleede per sonen voorstellen met een achter grond van bloemen, boomen en dieren. De voorstellingen zijn werkelijk hoofsch, zoowel van compositie als van kleur. Wij aan schouwen hier uitingen van ver fijnde Fransche geest. De techniek wordt in dit tijdperk meer vol maakt en ook de kleurenrijkdom is aanzienlijker dan in de vooraf gaande periode. De Fransche tek sten maken in de Renaissahce veelal plaats voor Latijnsche zoo als in de prachtige, uit Reims af komstige tapijten, voorstellende het leven van de H. Maagd, een zes in getal. De Barokstijl kenmerkt zich in een serie meer wereldsche voor stellingen, hier en daar wat zinne lijker van vorm, met overdadige decoratie en fellere kleuren. Tref fend zijn ook de voorstellingen uit het leven van Mozes. Dan ko men wij in zalen met sprookjes achtig gekleurde tapijten in rose en blauw, werkstukken uit het tijdperk van Lodewijk XIV ge maakt o.l.v. de meester der ko ninklijke tapijtwevers Le Brun. Geestig uitgevoerd is de geschie denis van Don Quichote, werk uit de achttiende eeuw. De weeftech niek wordt veelal voorbijgezien door de kunstenaars uit deze pe riode, de tapijten doen in kleur en compositie teveel denken aan schilderijen. Beter geslaagd zijn de tapijten van Francois Boucher die doen denken aan damast, en waarin de weefkunst zich weer sterk uit. In een volgend artikel hopen wij nog een beschouwing te wijden aan de moderne wandtapijten, die eveneens in ruime mate vertegen woordigd zijn. Wij willen deze regels besluiten met een opwekking deze schoone producten van de Fransche kunst te gaan zien, men behoeft geen „kenner" of „deskundige" te zijn om van de pracht en de weelde, in het Rijksmuseum tentoongesteld, te kunnen genieten. De zorg en toewijding, waarmede deze expo sitie is samengesteld, is een veel vuldig bezoek overwaard. LOU STEYGER DIJ DE VOORTZETTING der behandeling van de Justitie- begrooting in de Tweede Kamer is vooral nog uitvoerig gesproken over de politieke delinquenten. Zoo constateerde de voornaamste juridische specialist van de KVP, de heer dr. Kortenhorst, 'dat er ten aanzien van deze menschen een kentering in de rechtsover tuiging is gekomen. Besprekingen als thans in de Kamer worden ge voerd, hebben een serie zelfbe schuldigingen van de vertegen woordigers van het Nederland- sche Volk opgeleverd. In dit ver band herinnerde dr. Kortenhorst ook aan het laatste Herderlijk schrijven terzake, van de Neder- landsche Bisschoppen. Op 15 Oc tober 1946 waren nog 39.044 per sonen gedetineerd. Zijn dit de laatste cijfers, en is er nu van al deze gedetineerden een dossier aanwezig? Wat is, zoo vroeg dr. Korten horst verder, het resultaat ge weest van het onderzoek naar po litieke moorden en aanslagen, die hebben plaats gehad? Genoemd werden in dit verband de moord op ir. Guljé en de bomaanslag op den deken van de orde van advo caten te Maastricht, mr. van Op pen. Overal komt na den oorlog de amnestie-maatregel aan de orde. Hoe denkt de minister daar over? Het hoofdkwartier van het Grieksche leger meldt, dat zuiveringsoperaties rond om de beboschte heuvels van Tzena, nabij de Joego slavische 'grens, „practisch beëindigd zijn, doordat Grieksche jagers „de laatL ste concentratie van opstan delingen, die zich op gerin gen afstand van de grens ingegraven hadden", met machinegeweervuur be stookt hadden. De wegen tusschen Saloniki en de Joego-Slavische grens vertoonden heden een leven dige activiteit van gemotori seerde troepen, die naar hun garnizoenen terugkeerden, na dat zij versterkingen in het gebied van den berg Skra hadden aangevoerd. Het Grieksche parlement heeft na een debat van vier dagen het regeerings-decreet, volgens hetwelk clementie kan worden betoond aan ver zetslieden, die zich vrijwillig overgeven, aanvaard. Volgens het .decreet wordt den ver zetslieden een maand van tijd gelaten om zich aan de auto riteiten over te geven. De Joego-Slavische persatta ché te Praag heeft volgens Radio Praag in een persconfe rentie verklaard, dat de „jongste uitvallen van offi- cieele Grieksche kringen" (volgens welke de Grieksche opstandelingen in Noord-Grie kenland door het buitenland gesteund zouden worden) de diplomatieke betrekkingen tus schen de twee landen zouden doen afbreken. Aan onze bureaux liggen ter inzage de lijsten met de namen van de geïnterneerden, die uit diverse kampen op Ja va naar Batavia en Bandoeng werden overgebracht. De heer Mr. Donker (PvdA) hield nog eens een betoog om aan te fponen, hoe fout het geweest is, dat na de bevrijding massale ar restaties hebben plaats gehad; men kwam in een impasse, en om daar uit te komen, moest men wel komen tot voorwaardelijke buiten- vervolgingsstelling. Het is volko-, men onjuist, menschen, tegen wie geen dossier aanwezig is, nog lan ger vast te houden. De massale vrijlating had dan ook vele voor. deelen. Van verschillende zijden be sprak men de toestand in de kam pen, waarover de Vast Commissie terzake indertijd een rapport heeft uitgebracht, dat eveneens aan da orde werd geseld bij deze debat ten. Mien vroeg, hoe de toestand nu is en of een nieuw bezoek aan de kampen overweging verdient. In dit verband bepleitte men o.a. het toelaten van kranten in de kampen. Al deed niet iedere spre ker terzake dit op dezelfde gron den als de communist Stokvis, die meende, dat „de gedetineerden kunstmatig verre worden gehou den van de democratische stroo mingen in ons land", die ze blijk baar volgens dezen heer zullen moeten leeren uit de Waarheid.. Over berechting en zuivering werd nog heel wat in het midden gebracht. Zoo zei de heer Scheps (PvdA) dat er veel teleurstelling bestaat over den gang van zaken. Er is weinig terecht gekomen van de Londensche beloften, dat in Nederland het heilig recht zou worden hersteld; z.i. heeft de il legaliteit de berechting en de zuivering verloren! Van verschil - Dinsdagmorgen is op Qual d' Orsay te Parijs een Fransch-Nederlandsch cultu- reel accoord onderteekend dat een uitgebreid programma omvat van cultureele uitwis seling tusschen Frankrijk en Nederland, vooral op het ge bied van lager-, middelbaar- en hooger onderwijs en op het gebied van technisch- en landbouwonderwijs. Er zal uitwisseling v an professo ren en leerlingen plaats hebben, bovendien hebben de regeeringen van beide landen haar steun toe gezegd aan initiatieven, die door cultureele en kunstzinnige organi saties zijn genomen. De Fransche regeering zal medewerken aan het stichten van een lectoraat voor de Nederlandsche taal en letterkunde te Parijs. Het accoord is namens de Fran sche regeering onderteekend door Georges Bidault, hoofd van de re.' geering en minister van buiten- landsche zaken, en Naegelen, mi nister van volksopvoeding. Namens de Nederlandsche regeering door dr. E. Gielen, minister van O., K. en W. en leider van de Neder landsche delegatie ibij de Unesco, en mr. Star Busmann, gevolmach tigd minister, zaakgelastigde van de Nederlandsche ambassade te Parijs. lende kanten werd nog in het bij zonder de aandacht gevraagd voor de belangen van de jeugdige de linquenten. De Minister van Justitie, mr. van Maarseveen, deelde o.a. mede, dat in de kam pen op 17 November een enquête is ingesteld over het aantal ge vallen, waarin geen dossiers aan wezig zijn; het resultaat daarvan is nog niet bekend. Op 16 Novem ber j.l. bevonden zich nog 33.425 gedetineerden in de kampen. Hij betreurde het, dat met de voor waardelijke buiten vervolging stelling niet grootere resultaten zijn bereikt. Nagegaan zal worden of het kamp „Duindorp" kan worden ontruimd. De Minister zegde toe, dat hij kranten en tijdschriften in de kampen zal toelaten. De regeering is voornemens "het voorbeeld te geven, inzake het in dienst nemen van politieke delin quenten, maar zij moet daarmede voorzichtig zijn. De berechting dient snel te ge schieden; wanneer ze niet uiter lijk in een jaar gereed is, vreest hij hoogst ongewenschte reacties bij het publiek. De Minister verklaart geen voorstander te zijn van amnestie. Met het interneeringsreglement komt men ook ver; het bepaalt, dat ontslag uit de interneering mogelijk is op grond van goed ge drag. Voor een nieuw bezoek aan de kampen zal de vaste commissie op zijn medewerking kunnen reke nen. Dat men de groote misdadigers laat losloopen en dat de kleine gestraft worden, mag men niet zeggen. Overigens: de tribunalen zijn volksrechtbanken; wat voor reden zouden zij hebben voor zulk een handelwijze. De Minister had verscheidene dossiers gelezen in zaken, waarin de doodstraf verdiend was, maar de wijsheid der regeering zal blij ken uit het verschil tusschen het aantal menschen dat de doodstraf v&'dient 'en het aantal executies. Hij dringt erop aan, dat er steeds meer zaken naar de Tribunalen gaan, anders vreest hij, niet ge reed te komen in 1947. Overwogen zal worden een regeling t°t tegemoetkoming in gevallen dat men ten onrechte ge detineerd is. De begrootingen 1946 en 1947 zijn tenslotte zonder hoofdelijke stemmen aangenomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3