De melkhandel in het geding Opstand in den Krententuin 4 Nieuw NoordholIandscH Dagblad ENGELAND TEGEN „DE REST" De kwestie der wijkindeeling Van Mook zal niet aftreden Merkwaardige inscheping in Australië KATHOLIEK THUISFRONT Grooten en kleinen Hachelijke reis van Amerikaansch vliegtuig Oefenwedstrijd in in Nederland Congres der Missie-pers Laafsfe Britten verlieten Palembang Halsbrekende toeren in den inktzwarten nacht VRIJDAG 22 NOVEMBER 1946 In de onlangs gehouden le. denvergadering van de N.H.C. M V zijn de kleine en greote problemen van den detailhan del uitvoerig ter sprake geko men. Gold bet hier in hoofd zaak den detailhandel van melkproducten, men kon van de sefmi-overheidsvertegenwooidi- gers echter woorden hooren, die er op wezen, dat gelijke problemen den overigen detail handel beïnvloeden. Met name vooral de kwestie der wijkindeelingen deed veel stof opwaaien. Om een goede saneering van bedrijven te krijgen wil men de z-g. wijk indeeling doorvoeren, die dus den handel in sterke-mate aan banden gaat leggen. De voorstanders ervan be toogden, dat dit de eenigste manier is, om tot een doeltref fende distribueering van goe. deren en krachten te komen. (Men kan hierover lezen in ons blad van Vrijdag 15 Nov. jl.) Zij hebben bij al hun argu menten echter vergeten er op te wijzen, dat op. deze manier het particulier initiatief' en het zelfbeschikkingsrecht zal wor den te niet gedaan met alle ge volgen van dien Ook de pu blieke keuze zal er toe bijdra gen deze indeelingen niet voet stoots te accepteeren. De tegenstanders bij monde van den heer v. d. Peet hebben dit uitvoerig in die vergadering geargumenteerd, doch tijdge brek was oorzaak, dat dit niet yoldoende is doorgedrongen. De heer v. d Peet heeft o.m. i Ter voorkoming van misver standen dient erop gewezen te worden, dat er een onderscheid bestaat tusschen Katholiek Thuis front en Ni win. In korte trekken moge hier bet onderscheid worden aangegeven. 1. Katholiek Thuisfront richt zich tot iedere soldaat, waar ook ter wereld. Niwin richt zich uitsluitend tot de man nen in Indië. 2. Katholiek Thuisfront en Ni- win wenden dezelfde midde len aan, maar Thuisfront tracht èn dóór gebed èn door kleine attenties, die de vriendschap onderhouden, aan onze militairen een ver sterking van hun geestelijk weerstandsvermogen te ver schaffen. 3. Geheel Nederland, dus ook Katholiek Nederland werkt mede aan de kerstpakketten- actie, die in naam van alle Nederlandsche organisaties door Niwin wordt verzorgd. Katholiek Nederland heeft bovendien ten doel gesteld aan alle zieke en gewonde Nederl. militairen waar ook ter wereld een extra Kerst pakket te verschaffen. 4. Plaatselijk werkt de Katho lieke bevolking met alle katholieke organisaties sa men in Katholiek Thuisfront actiecentrum)' terwijl afge vaardigden van dit plaatse lijk Katholiek Thuisfront in een eventueel Niwin-comité ter plaatse zitting nemen. Katholiek Nederland werkt door Katholiek Thuisfront aan de algemeene acties van Niwin mede. Kath. Thuis front verschaft bovenden hulp aan onze priester-aal moezeniers overal ter we reld. Geen concurrentie dus, maar collegialiteit.voor de goe de zaak. t In iedere parochie komt een ac tie-Centrum van Katholiek Thuis, front. Men zoeke daartoe contact met het Hoofdbureau Gedempte Burgwal 14, Den Haag. betoogd, dat in ieder geval de klantenruil eenzelfde resultaat zou kunnen beoogen, een resul taat, daj aarL beide partijen normale vooruitgang van zaken verzekerde. In de vergadering van den R.K. Landelijken Bond heeft de bonds adviseur Pater Comman deur OFM de problemen nog scherper gesteld en hij kwam tot de conclusie, dat wanneer men tot wijkindeeling overging men geen middenstander meer zou zijn-, omdat alle energie werd gedood, bij gezinsuitbrei ding het inkomen practisch het zelfde zou blijven, doch dat de uitgaven zouden stijgen met alle zedelijke gevaren daaraan verbonden, kinderbeperking, enz. enz In de bondsvergadering te Rotterdam, gehouden op 15 Oct. jl, en in de rayonvergadering te Alkmaar op 7 Nov. jl., was de uitspraak van het hoofdbestuur dan ook: „Hoe men ook tracht den melkhandel te saneeren, dit mag in geen geval door wijkin deeling geschieden Het betee- kent den ondergang van den kleinhandel en de klant wordt overgeleverd aan de willekeur van den bezorger." Ook op het Congres van den Arbeid, op 20 Nov. jl. te Utrecht gehouden, kwamen deze proble men van den detailhandel ter sprake en prof. dr. J R, M. v, d. Brink betoogde, daj; in dezen noodtoestand de leiding van de overheid primair is, „maar de ondernemer moet geleidelijk aan meer speelruimte krijgen voor eigen initiatief. De over heid moet haar leiding op tijd weten terug te trekken en zij moet er zich voor hoeden den winstvoet van den ondernemer zoodanig te ondermijnen, dat voor hem de winstprikkel ver valt Want dit brengt het bedrijfs leven tot ontduiking der over heidsmaatregelen, hetgeen een slechte economische moraal kweekt." Het laatste woord over deze kwesties zal vermoedelijk wel niet gezegd zijn, maar het lee^ ons goed ook het standpunt van de tegenstanders bekend te ma ken, die men vooral in het katholieke kamp ontmoet, ove rigens niet bevreemdend, gezien de uitspraken van den Bonds- adviseur en de kern van het probleem wijkindeeling. CEN kinder-rijk gezin is een weelde. Het is een zegen van God, een blijvend geluk voor de ouders. Laat u niets wijsmaken door propagandis ten van modern heidendom of juister gezegd van tegen-na- tuurlijke levens-opvattingen. Elke schending van de de na tuur wreekt zich zelf en God straft de overtreders van Zijn heilige Huwelijkswetten. Een kinder-rijk gezin is en blijft daarom een zegen, een weelde, een geluk. Zeker, ook een zorg. Zorg voor voeding en klee ding. Maar er is toch ook een Voorzienigheid van God? En is Hij niet de Vader ook van uw kinderen? Vertrouw op Hem! Zorg voor wat de opvoe ding betreft. Uw groote en kleine kinderen hébben ieder hun eigen karakter, hun eigen aard, hun eigen moeilijkheden. Het is zeker geen gemakkelij ke taak, hen te leiden en die jonge levens te brengen in de goede richting. Maar uw eigen voorbeeld,, uw eigen doen is van beslissenden invloed. En ,bid veel voor uw kinderen. Praat over hen met O.L. Heer. Dan zal het wel gaan. MARKUS Naar aanleiding van hard nekkige geruchten, die in de pers de ronde doen, als zou de Lt.-<Gouverneur-Gen. de re geering verzocht hebben tegen het eind van ditojaar van zijn post ontheven te worden, waarbij men zelfs meende te weten, dat dr. v. Mook na de parafeering van de ontwerp overeenkomst zijn taak ver vuld zou achten en zou wor den opgevolgd door den Dir.- Generaal van Alg. Zaken, dr. P. J. A. Idenhurg, wordt thans uit Batavia medegedeeld, dat v. Mook deze geruchten gis teravond heeft tegengesproken Het viermotorige toestel van de „American Overseas", dat Maandasjiorgen met een vijf koppige Bemanning en vier- en-dertig passagiers aan boord behouden van Schiphol op La- guardia bij New-York aan kwam, had het laatste traject van zijn trans-Atlantische vlucht op slechts twee vol waardige motoren moeten af leggen. Tusschen New-Found- land en New-York geraakte namelijk een motor geheel buiten werking en een tweede gedeeltelijk onklaar. In de week, voorafgaande aan den wedstrijd tusschen Groot-Brittannië en de „rest van de wereld", welke ont moeting naar bekend is op Zaterdag 10 Mei 1947 te Glasgow wordt gespeeld, zal in Nederland een wedstrijd wo.rden georganiseerd tus schen de „rest van de we reld" en het Nederlandsch elftal. Waar deze ontmoeting in ons land plaats vindt is nog niet bepaald, doch men mag aan namen. dat alleen het O ym- P'.sili Stadion te Amsterdam of her Fei:i'noordstadun te Rotterdam voor dezen belang rijken wedstrijd in aanmer king kcmt. Te Rome wordt op het oogen- blik een congres gehouden van uitgevers van missie-tijdschrif ten. Het congres heeft ten doel een overzicht te krijgen van het geen op het' oogenblik op Missie gebied verschijnt. Alle uitgaven die een propagandistisch of we tenschappelijk karakter hebben zullen worden besproken. De Amerikaansche katho lieke pers zal in Mei 1947 een congres houden. Na een nauwkeurig onder zoek zijn de 230 Indonesiërs uit het interneeringskamp te Chermside te Brisbane ingescheept aan boord van de „Manoora"met bestem ming voor Java. Bij het on derzoek zijn geen verborgen wapens gevonden. Roode vlaggen wapperden uit de ramen der autobussen, die hen naar de haven brach ten, waar een groot aantal douane-ambtenaren de ba gage verder onderzochten. Vele Indonesiërs droegen kostbare ringen met dia manten en andere edelstee- nen. Sommigen hadden draagbare radiotoestellen en saxofoons. Nederlandsche ambtenaren verhinderden de pers en de fotografen de kade te betreden, zeggend; „Wij hebben geen foto's of eenige publiciteit over de Indonesiërs noodig". De „Manoora" zal vanavond laat vertrekken De laatste Britsche troepen hebben Palembang. verlaten. Het waren R.A.F.-troepen, die op het vliegveld dienst deden. Zij zijn in drie vliegtuigen naar Singapore vertrokken. 's Middags trok het défilé voor generaal Tans en den burgemees- tei erg veel belangstelling. Het Hoornsche publiek was volkomen verrast door de militaire show. Na afloop van het défilé ver spreidden zich de compagmiën naar het Parkhotel en het barakken kamp. Tegen half drie vertrokken de zware auto's met hun last aan soldaten, richting Haarlem De oefening was voorbij. De bevolking heeft gisteravond nog kunnen genieten van een mili taire taptoe door de stad, met in begrip van een serenade aan den garnizoenscommandant kapitein Pielage. De militaire kapel van het Am- sterdamsche gamizoen zette, even als 's middags haar beste beentje voor. Zij was achter gebleven op verzoek van kapitein Pielage, die ■de Hoornsche bevolking nog een extraTdouceurtje wilde géven. Ook thans was er groote be langstelling van de zijde van het publiek. Fakkels verspreidden een feeëriek licht en wierpen spook beelden op de oude gevels van de stad, de vroolijke tonen drongen" overal de gordijnen van de huis kamers opzij. Er was leven in de Hoornsche brouwerij van jewelste. Ruim een uur later kwam het einde van de Hoornsche sensatie. Hel publiek droop af; en de halve fakkels doken in het rimpelende, zwarte water van den Draafsingel. IJV DE GARNIZOEN STAD HAARLEM hing Woensdagavond om tien uur een wat nerveuze stemming. Plotseling immers waren alle militaire verloven ingetrokken. De militairen die zich op dat moment in de stad bevonden moesten zich onmid dellijk naar de kazerne begeven. Daar in die kazerne was het inmiddels een levendige bedrijvigheid geworden. De soldaten begrepen dat er iets ernstigs ging gebeuren, maar wisten nog van niets. Een half uur later werd bekend gemaakt, dat er in ons land onlusten waren uitgebroken. Het geheele bataljon werd gealarmeerd en begaf zich, gepakt en bezakt en met rollend materieel van legerwagens en tanks richting Muiden. Met opzet, zoo heette het, werd de hoofdstad vermeden. En zoo ging, in den inktzwarten nacht het bataljon een onbekend doel tegemoet. Nauwelijks in Muiden aangekomen, luidde het bevel: Inschepen! Daarvoor lagen twee landingsbooten gereed, de LT 7 en 8. Het was verschrikkelijk duister en het kostte nogal wat moeite om tanks en motorrijwielen op de booten te krijgen. Schijnwerpers immers waren uit den booze. Een der soldaten kwam daarbij nog in het koude, sterk-golvende water terecht. Gelukkig kon hij spoedig op het droge geheschen worden. Zoo dreven twee origineele landingsbooten in het zwart van den nacht op het eenzame IJsselmeer. De stemming aan boord was goed, maar toch wat nerveus en gejaagd. Om vier uur in den morgen ont ving hej; commando op de lan dingsbooten telegrafisch de order: Opstoomen naar Hoorn, onlusten in het interneeringskamp aldaar". Zoo verschenen dus tegen elf uur de twee booten voor de Hoornsche kust. En op hef moment dat de soldaten over het onstui mige water de rotsige kust op klauterden, verkeerden zij nog in de veronderstelling dat het in derdaad bittere ernst was. Eerst toen zij in de stad arriveerden be reikte hen de blijde tijding dat he' slechts een grootscheepsche oefe ning betrof, die wij bereids héb ben beschreven. Jeeps verleden de landingsboot L.T. 8 om zich bij de reeds ontscheepte troepen te voegen, die de stad Hoorn bezetten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4