r MILITAIRE INVASIE OP DE HOORNSCHE KUST RAAS HAAR WAAR J Nieuw Noordhollandsch Dagblad Slad en Omtrek RUITEN TROEF Laatste oproep Kath. Arbeidersbeweging De stad door troepen bezet Fantastisch schouwspel De Sovjet-Unie in de F. F. A. Damkampioenschap van Nederland Marktberichten VRIJDAG 22 NOVEMBER 1946 HEERHIJGOWAARD Komt burgerlui, geeft allen wat En geeft wat veel, gij rijken. (Tollens) Door het Centraal Glasbureau ls Waalwijk aangewezen als de adoptie-gemeente in de glas-actie. Maandagmorgen 25 November zal de reparatie- en inzetploeg met drie auto's vertrekken. Degenen, die in een verborgen hoekje nog resten glas opsporen, kunnen deze to't Zaterdag a.s. nog inleveren of vermelden bij den gemeente-opzichter en den heer Botman, timmerman Heerhugo- waard-Zuid. Aangezien men ons mededeel de, dat er desnoods nog wel een „scherfje" bij kan, vertrouwen we dat ook deze „laatste oproep" om hulp te bieden, daar waar hulp noodig is, niet geheel resultaatloos zal zijn. LANGEDIJK De afd. Langedijk van de K.A.B. vergaderdie Woensdag avond in den Burg De voorzitter van de afdee. ling, de heer J. Stoop, sprak er in. zijn openingswoord zijn vol doening over uit dat zoo velen aanwezig waren en hij ont vouwde voor de leden het win- terprograrn. Na een' muzikale omlijsting door eenige dames huldigde de voorzitter den heer v. ^Slinger- land, die 25 jaar districtsfoe. stuurder van het distriet Alk maar is geweest. Spr. dankte hem voor alles wat hij in het belang van de leden persoonlijk en in het belang van de afdee ling in het algemeen, heeft be reikt Namens de afdeeling bood spr. hem een fraai schil derstuk aan als blijk van stof felijke waardeering. De heer v. Slingerland dankte voor het fraaie cadeau. De'afd. Langedijk is steeds een van de beste afdeelingen geweest in het district Alkmaar Er zijn in de afgeloopen 25 jaar moei lijke momenten geweest. Er zijn ook mooie dagen geweest. Spr. zal op 1 Januari zijn functie van gesalarieerd districtsbe stuurder moeten neerleggen wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd. Na dien da tum zal spr. niet officieel, maar wel officieus meeleven met het wel en wee van de afdeeling. De nieuwe districtsbestuur der, de heer Jaarsveld, maakte in een gloedvolle speech kennis met de afd. Langedijk. Spreker richtte zich speciaal tot de jon geren en wees op het belang van de ontwikkeling en vor ming in verbondscursussen en Credo Pugnoclubs. Wanneer straks de arbeiders medezeggen schap krijgen, moeten we ook arbeiders hebben,die bekwaam zijn om in de colleges en comi- té's zitting te nemen. Spr. wees op het communistisch gevaar, hetwelk het best kan worden bestreden door den opbouw van een christelijke maatschappij. De vergadering had een meer feestelijk karakter door de mu zikale omlijstingen. CON SUMENTEN CREDIET Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn in deze gemeente ongeveer 50 aanvragen inge diend voor een consumenten. crediet. Het ligt in' de bedoeling, dat een circulaire huis aan huis wordt verspreid, waarin allen, die daarvoor in aanmerking komen, worden aangespoord ge bruik te maken van het consu. mentencrediet i Advertentie) OCDORP BONTE AVOND Dinsdagavond mochten de bewoners van Oudorp en Sint Panêras genieten van een ge- zelligen bonten avond, georga. seerd door de Vivo-kruideniers nl. de heeren v Zelm, Admiraal Smit en Keizer, die op voor treffelijke wijze hun cliënten hebben laten genieten. Deze avond, die werd geopend met het Vivo-lied, werd opgeluis terd door het gezelschap Duo- Wio, dat er wezen mocht. Voor al ook de zangeres van dit ge zelschap trok veel belangstel ling. Ook de heeren Dekker gaven hun beste krachten om den avond op te luisteren met muziek Daarbij werden de aan wezigen nog" getracteerd op koffie, fhee, gebak en versna peringen. Deze avond zal dan ook bij velen in dankbare her innering blijven. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN HET JONGETJE TOM IN HET LAND VAN SINTERKLAAS Toen merkte hij, dat ie slaperig werd. Misschien kan ik zoo wel slapen, dacht ie. Hij greep de twee kleine dekens en pakte zich lekker in. Hè, daar kwam die gans weer aanvliegen. Wat zou die weer moeten „Gak, gak, gak, gak??" vroeg de gans. Tom verstqnd hem niet. Gak, gak, gak, gak?? zei de vogel weer. Nu begreep Tom hem. Hij zei natuurlijk „Heb je slaap Tom?" „Ja hoor", antwoordde Tonnetje, „ik ben erg slaperig". „Gak, gak, gak, gak, gak", zei de gans weer. Dat be- teekende: Ga dan maar liggen. De gans peuterde met zijn snavel even aan den achterkant van 't wagentje. Nu ging de leuning van den stoel meer achterover. Tom leunde er tegen. Hè, nu lag ie lekker. Net of ie thuis in zijn bedje lag.' Hij deed zijn oogen dicht en sliep dadelijk in. Toen Tom wakker werd stond de zon al w eer aan den hemel. De nacht was zonder erg om gegaan. Tom keek eerst over de rand van 't wagentje. Sjonge, sjonge, ze zaten- nog altijd boven de zee. Hij keek naar blie kanten uit, maar nergens zag ie land. Geen schip, geen eiland, overal water; hooge golven zelfs, met veel schuim er op. Toch was ons vriendje niet bang. Hij vertrouwde heelemaal op del lieve gan zen. Daar kwam die groote gans weer op hem af. Die is zoo dik, dat zal moeder de gans wel zijn, dacht Tommet je. Eerst deed de gans de leuning weer omhoog Tom kon niet zien wat ie deed. Hij hoorde alleen maar de snavel ergens tegen aan tikken. Toen schoot de leuning zoo maar omhoog Daar had je die gans weer. Gak, gak, gak, gak?? zei ie weer. Tom verstond 't maar niet. Gak, gak, gak, gak, gak? zei de gans en prikte toen Tom in zijn dikke buik. Nu begreep hij 't dadelijk. De gans vroeg: „Heb je honger?" „Nou", zei Tom, „ik lust wel een half varken op". „Gak gak", antwoordde de gans. Dat beteekende: Wacht maar. Nu vloog de gans onder 't wagentje, tusschen de wielen. Wat ie daar deed, kon Tom niet zien. Maar opeens vloog er een soort tafeltje op zijn schoot. Daar snapte hij niets van. Waar kwam dat nu vandaan? Juist wou hij onder 't wagentje kijken, toen er een servet omhoog vloog met een zilveren bord. Een lepel, vork en mes kwam er ook nog bij. En 't kwam allemaal mooi voor hem te liggen, elk ding precies op zijn plaats. Een fantastisch militair schouwspel heeft gisterenmor gen Hoorn in rep en roer ge bracht. Reeds 's morgens om half tien toen wij fen stadhuize moesten zjjn, werd ons den toegang ontzegd. Kapitein Pielage met zijn vierde com pagnie territoriale troepen zetelde in ons anders zoo ge moedelijke raadhuis. De wachtposten stonden stram in de houding, de gevaar lijke „spuiten" wezen naar de blauwe lucht en den ver blindenden winterzon. Op de stille Hoornsche ree, links van den Krententuin klot ste het water wild en bruisend tegen de rotsen. Het begreep waarschijnlijk dat het vandaag de echte Normandische kust moest voorstellen. Een uur later leek het daar veel op. Bijna elf uur schoven twee landingsbooten, origineele, de LT 7 en 8, die reeds een geschiede nis achter den rug hebben van de invasie op de Fransche kust, met hun loopbrug over de rotsen. Wild spoot het water er over heen. En plotseling, doken daar tientallen ja honderden soldaten op uit het logge gevaarte. Sprongen door en over het water op de „kinder hoofdjes". Weg, de stad in De LT 8 bracht nog grootere verrassingen. Daar reden als bij tooverslag de tanks en brancar- ries uit, zoo maar over twee plankjes. Angstig was het soms' want af en toe dreigde er een in het IJsselmeer te verdwijnen. Dit leek werkelijkheid en geen oefening. Den mannen in het bruingrauw deerde geen water en geen brandnetels. Zij krioelden door elkaar en dan, als eendjes op een rijtje, de stad tegemoet. Hoorn moest sterk bezet worden. Toen wij na die formidabele en origineele invasie op Hoorn's kusten te hebben meegemaakt, de stad in wilden en daarvoor den kortslen weg, dwars door het dorre riet namen, schrokken wij heuselijk. Want daar in het moe ras, tusschen riet, biezen en brandnetels lagen de militairen zwaar gecamoufleerd. Zóó goed dat wij er een onder den voet dreigden te krijgen. Generaal Tans, de bevelheb ber Territoriale Troepen Neder land, die het schouwspel mee maakte, onderging bijna eenzelf de lot. Hij genoot kenneijk, want het ging hem alles naar den zin. In de stad waren intusschen met zware legerwagens nog meer troepen aangekomen, zoodat óp een gegeven moment het geheele eerste bataljon territoriale troe pen uit Haarlem, onze stad had bezet. Een legervliegtuig cirkel de brommend boven Hoorn's da ken. Het Hoornsche publiek was verrast en wat wilde verhalen deden de ronde, totdat men ein delijk inzag, dat het hier een zij het'grooscheepsche oefe ning betrof. SCHOOKL BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmus Petrus zn. van P. M. Zwagerman en van A. A. de Wit; Maria Cornelia d. van C. Hof en van W. P. Riet veld; Anna Adriana Margaretha d. van J. Voetee en van G. Beek; Zwaantje Geertje d. van D. Stoei en van G. Z. Zuidersma. Gehuwd: Cornells van Zoonen en Femia Wilhelmina Selhorst. Overleden: Jantje Madderom, oud 56 jaar, echtgenoote van P. Huiberts. WIERINGERMEER EEN SCHUUR IN VLAMMEN Hedenmorgen om kwart voor zeven werd brand geconsta teerd in een schuur van den heer Blok aan den Ulkeweg. De eigenaar was zelf niej aanwezig, daar zijn woning tijdens de inundatie weggeslagen is, en eerst toen hij omstreeks zeven uur bij de schuur kwam, zag hij, dat er brand woedde. Poli tie en brandweer werden ter stond gealarmeerd, doch om streeks half elf was het vuur nog niet gedoofd. In de schuur bevond zich hooi, stroo en een hoeveelheid graan alsmede eenig vee. Het grootste deel van het vee kon gered worden, doch wel staat vast, dat eenige landbouwmachines zijn verbrand. Sovjet-Rusland heeft tele grafisch om aansluiting bij de F.I.F.A. verzocht, aldus deelde de F.I.F.A.-president Jules Ri- met mede. Het congres van de F.I.F.A. heeft het bestuur gemachtigd ever een eventueele aanmel ding van Rusland zelfstandig te beslissen. Men mag aanne men, dat het bestuur van de F.I.F.A. deze telegrafische aanmelding zal aanvaarden. Bovendien is een vice-presi- dentschap voor Rusland open gehouden, welke functie dus thans kan worden bezet. De zevende ronde van het damkampioenschap van Ne derland wordt Zaterdag 23 Nov. gespeeld in Piccadilly te Amsterdam. De volgende par tijen staan op 't programma: J. MetzP. Roozenburg; J. H. VosG. van Dijk; R. C. KellerD. v. d. Staay T. Verhoeven-W.Roozenburg A. LigthartW. Huisman; B. Duke]P. Boers. Na zes ronden luidt de stand in de bovenste regionen P. P. Roozenburg en G. van Dijk ieder met 9 pt.; gevolgd door R. C. Keller, W. Huis man en A. Ligthart ieder met 8 pt. WARMENHUIZEN 22 Nov. Aan. gevoerd: 1080 kg. andijvie 2424.10; 20 400 kg*gele kool 6.40—6.50 42000 kg roode 6.9012.40: 7500 kg vitte 5.806.20; 900 Sch. muizen 0.10. GROOTEBROEK 21 Nov. Aan. gevoerd: 105.200 st. bloemkool I 42.50 —56.70; II 12 90—23.20; I afw. 3.30— 22; II afw. 4.406; Sav. kool g'eel 8 40; idem groen 10.2012.90; spruit', kool 5666; kroten' I 8.60; II 4.80; peen 'II 5.505.70; rapen 3.50; uien grof 9.10—9.80; groot 11—11.70; dïiel. 7; nep 11.10; andijvie 19.30.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7