RAAR MAAR WAAR Nieuw Noordhollandsch Dagblad Van het Binnenlandsche Front Skymaster niet vertrokken Na de ramp vart de „Walcheren" Honderdduizenden rantsoenbonnen gestolen WIJ KRIJGEN STAAL Als' er geen labour-troubles komen Ned. troepen vervangen de Britsche KRONIEK Steeds maar verkiezingen België neemt televisie- proeven Radio-bakens voor de luchtvaart Serviesgoed voor gehuwden De R-K-Ü4B.0 \teD2eni4ir1qeR \)èmp$iém in ton.1 DeDistribuiie gaat weer zeep uiteijkien \?oor >^uiC2n acbcid. Jonge jonge Wdi krijgeavfe het goed inde iMand Member! ZATERDAG 23 NOVEMBER 1946 De handelaren in groenten en fruit hebben in een verga dering te Utrecht te kennen gegeven, dat zij geen maxi mumprijzen voor groenten en fruit willen; zoo ze toch ko men, kan de kleinhandel zijn medewerking niet verleenen. Opgericht is een Centraal Instituut, voor handelsvoor lichting, dat allen bijstand wil verleenen, waaraan het be drijfsleven behoefte heeft. Er wordt Maandag te Utrecht een congres gehouden voor de bevordering van de productie. Een van niet-erkende zikle aangekondigde vergadering voor emigratie naar Brazilië, te Amsterdam te houden, is vanwege de Regeering verbo den, omdat dilletantisme op dit gebied uit den booze. De Regeering is overigen? niet tegen emigratie, er blijkt bovenmate veel belangstelling voor dit probleem te bestaan en de Regeering zal, zoo ver nemen wij, binnenkort een verklaring over haar stand punt inzake de emigratie af leggen. Het KLM-toestel, een „Sky master", dat gisteren naar Nederlandsch Indië zou ver trekken, en waarmee o.a. Lui tenant-Generaal Schilling zou reizen, is niet gestart wegens motorstoring. Vermoedelijk zal het toestel a.s. Maandag de reis aanvaarden. Admiraal C. E. L. Helfrich, heeft aan den commandant macht Ned.-Indië, vice-admi- raal A. S. Pinke, aan den commandant van den mijnen- veegdienst der Kon. Marine, kapitein ter zee J. J. Logger, den commandant van de divi sie mijnenvegers, waartoe H. Ms. „Walcheren" behoor de, en aan den commandant van dit schip, zijn deelneming betuigd met den ramp bij Ba- likpapan. De luitenant-admi raal sprak hierbij den wensch uit, dat dé mijnenveegdienst onverdroten en met succes zijn gevaarvolle taak zou mo gen volvoeren, waaraan zoo- velen reeds zooveel jaren op zoo lofwaardige wijze hebben medegewerkt. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben inbre kers een goeden slag geslagen in het distributiekantoor aan de Joubertstraat in Rotter- dam-Z. Ze moeten met de si tuatie terdege op de hoogte zijn geweest, want zij begaven zich regelrecht naar de eerste verdieping, waar de inge bouwde kluis is ingebouwd. 'Juist aan de zijde, waar de ingebouwde kluis ongepant serd is, zijn de ongenoode gasten met metalen boren tus- schen de voegen van de stee- nen aan het werk gegaan, tot dat zij een gat hadden verkre gen van ongeveer 40 c.m. middellijn. Hierdoor was het mogelijk naar binnen te krui pen. Er wordt een ontzaglijke hoeveelheid rantsoenbonnen vermist. Alleen voor eieren zijn er reeds ongeveer 100.000 rantsoenbonnen verdwenen. Met toezeggingen van staalleve. ranties is de heer E. van Essen, van de fa. H. J. van der Rijn uit Amsterdam uit Amerika van een particulier-ondernomen reis te ruggekeerd. Dit zou een mooie op lossing zijn voor onze industrie, o.a. de spoorwegen en de scheeps. bouw. Maar: al heeft de heer van Essen in een interview ook ver klaard, dat Nederland in Amerika nog over een groote goodwill be schikt, de productie en derhalve de levering kon wel eens stagnee- ren, omdat zelfs de machtige U. S. Steel Corporation in Amerika af_ hantfelijk is van de kolenproductie en de heer van Essen zei, dat ons land' in het nieuwe jaar over niet- onbelangrijke staalverschepingen de beschikking zal krijgen, mits geen „labour-troubles", mitsgaders arbeidsmoeilijkheden zich voor doen. En aangezien deze zich in. tusschen inderdaad voordoen in den vorm van de staking in de Amerikaansche mijnen van hon derdduizenden mijnwerkers, zal ons geduld nog wel even op de proef gesteld worden. Gisterenochtend heeft op het Koningsplein te Batavia de aldaar gestationneerde Britsch-Indische eenheid ge defileerd ter gelegenheid van haar terugtrekking uit Indo nesië. Ook in Padang zullen de Engelschen binnen eenige dagen het gezag aan de Ne derlanders overdragen. Het m.s. Ruijs heeft er gisteren de z.g. U-brigade aan wal ge bracht. Eveneens zijn Neder- landsche militairen gedebar- keerd te Pladjoe, waar het K.P.M.-schip de „Melchior" de Moesi was opgevaren. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN HET JONGETJE TOM IN HET LAND VAN SINTERKLAAS Dat gaat leuk, dacht onze dikzak, als ik nou maar wat te eten krijg ook. En ja hoor, daar kwam een groote schaal aan vliegen met nog twee kleine schaaltjes. „Gak, gak, gak, gak, Gak, gak, gak, gak" riep de gans. Dat beteekend& Dat is voor jou. Eet maar lekker. Dat liet Tom zich geen twee keer zeggen. Wat zou er in zittenOei! Lekkere pap! Daar hield ie juist zoo van. In die twee kleine schdaltjes zat suiker en stroop. Natuurlijk om op te doen. Tom schepte een flink bord pap op en deed er lekker dik suiker over. Dat moest ie van de gans. Die knikte aldoor tegen hem. Dat had Tom gauw naar binnen, 't Was ook zoo lekker. En zoo warm. Er brandt zeker een kacheltje onder 't wagentje, dacht Tom. Maar hij had geen tijd om te kijken. Want pas had hij 't laatste hapje naar binnen of alles vloog weer van 't tafeltje af, langs den anderen kant zoo maar onder den wagen. De gans ging er ook onder. 't Was erg lekker, dacht Tom, maar ik zou nog wel wat lusten. Net had ie dit gedacht, of daar vloog een groote zilveren schaal, vol met heerlijke boterhammen op het tafel tje. 't Waren dunne sneetjes, maar dik belegd met muisjes, kaas, vleesch, worst, jam, visch, appelmoes en andere lekkere dingen. Tom begreep, dat dat voor hem was. Hij begon daarom dadelijk te eten. Wat smaakte dat allemaal heerlijk. Hé! Dat had Tom nog niet gezien. Op de tafel zat een drukknopje. Daar stond bij: Melk. Even op drukken, dacht Tom. En hij deed 't ook. Maar toen schrok ie toch even. Hij moest gauw zijn mond open doen. Want er kwam zoo een kromme straal melk onder 't wagen tje vandaan, precies op zijn mond af. Zoo gauw ie niet meer drukte, hield 't op. Hé! Dat was lekker, vond Tom, nog een beetje. Hij drukte nog eens, en weer spoot er een melkfonteintje omhoog. Lekker hoor! Toen zag Tom nóg een knopje. Daar stond bij: Ranja. Daar moest ie natuurlijk nog even van drinken. Maar nu was Tom toch echt dik. Hij ging daarom achterover zitten en riep: „Dank je wel hoor, moeder de gans". Nu vloog alles van 't wagentje af. 't Tafeltje ook. En hoe Tommetje ook keek, hij kon niet zien waar 't bleef. Raar, maar waar, dacht ie. Sjonge, sjonge, wat is die zee toch groot en wijd, vond Tom. Hij keek eens goed rond. Zou er nou werkelijk niets te zien. zijn op die groote zee? Waarachtig! Daar recht vooruit! Daar zag ie rook boven de golven. IN ROEMENIë en Bulgarije zijn de verkiezingen nu ach ter den rug, in Frankrijk en België gaan de kiezers morgen weer aan den slag. Wat Roe menië betreft, is de overwin ning van het roode regeerings blok overtuigend: 348 van de 415 zetels! De oppositieministers ■hebben zich teruggetrokken en Amerika zegt, dat de verkiezin gen niet vrij geweest zijn. Daar hooren we dus nog nader van. In Bulgarije gaat de befaamde Dimifroff een kabinet vormen. Het ziet er in de wereld niet altijd even optimistisch uit, als we nagaan, dat daarnaast de communist Maurice Thorez de leiding opeischt in Frankrijk. Of dat gebeuren zal, hangt ook nog van de morgen te houden senaatsverkiezingen af. De Ka tholieke Partij zou zich, volgens een bericht, eerst hebben uit gelaten in dien zin, dat ze van "geen Thorez als regeeringslei- der wilde weten, maar de latere officieele verklaring van de MRP-leiding laat zich daarover niet beslist uit. De beslissing wordt verschoven tot na de stemming van morgen, wanneer een derde van den Senaat moet worden vernieuwd. Tenslotte gaat België, dat een felle ver kiezingscampagne achter den rug heeft, gemeenteraadsver kiezingen houden. In verband met de bijzondere politieke ver houdingen bij onze naburen, gaat de beteekenis van deze stemming echter ver over de gemeentelijke grenzen heen. De CVP, de Katholieke Partij van België, heeft sterke troeven in handen, want het linksche be leid in dit land heeft vooral op economisch en sociaal gebied gefaald en de katholieken ho pen, dat de kiezers hun afkeer van dit bewind door hun stem tot uiting zullen brengen Het Nationaal Radio- en Filminstituut in België is, in overleg met een Engelsche maatschappij, overgegaan tot proefnemngen van televisie ontvangst in België. In den toren van het Casino van Blankenberge werd een spe ciale apparatuur aangebracht. Men is er niet alleen in ge slaagd de Engelsche uitzen dingen zeer goed op te vangen doch ook de Fransche uitzen dingen kwamen zeer duidelijk over. Luchtvaartdeskundigen zijn tijdens een vergadering van de Picao (Provisional Interna tional Civil Aviation Organi sation) tot de conclusie geko men, dat noch het Britsche, noch het Amerikaansche ra dar-systeem voldoende bewe zen had, dat het voor alle luchtvaartroutes over de ge- heele wereld zou kunnen wor den gebruikt. Men kwam echter overeen, radio-bakens voor het geven van signalen naar alle rich tingen aan te leggen en te handhaven. Het C.D.K. deelt ons mede, dat thans ook zij, die tusschen 1 September 1944 en 18 Febr. 1946 zijn gehuwd en zich sindsdien zelfstandig hebben gevestigd, een aanvrage om serviesgoed kunnen indienen, voorzoover zij dit nog niet heb ben ontvangen. cLaör - Qmwk HM^owoüM.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4