Nieuw 2 Zullen Helfrich en Kruis aftreden? CENTRAAL HUIS VOOR VROUWEUJKE JEUGD Belgische Katholieken winnen Lewis komt vandaag voor Voor Alkmaar en omgeving Ontevreden over Cheribon Max van Poll terug Nederland in Door Haarlems Bisschop ingewijd Een dubbel feest in Den Haag Woensdag de beslissing? is de schoenenbon voor December bij de Gemeenteraadsverkiezingen Noodtoestand in New York afgekondigd Kardinaal-profector ZALIG VERKLARING Martelaren van den Bokseropstand Hoofdredacteur: B. N. Smits: rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal: 7 1.20 per maand: Inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.: minimum t 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum I 4.—. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandsch Daqblad Buiten God. is nergens veilig fVondeli MAANDAG 25 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11086 BUREAUX: ALKMAAR: Linjestraat 42A tel. 2046 Tadm.l: 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 liinen DEN HELDER: West- j straat 80; tel. K 2230 2383 SCHA GEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpd De heer Max van Poll, lid der Gommi-sie-Generaai .s per Skymaster uit Indië in Nederland teruggekeerd. De heer van Poll na zijn aankomst op Schiphol. (Anefo P.) De Commandant van de Ma rine-strijdkrachten, luit.- adm, C. E. L- Helfrich en den Chef van den Generalen Staf, lisit.-generaal Mr. H. J. Kruis, hebben gisteren be vestigd, dat zij den militairen kant van de ontwerp-over- eenkomst van Cheribon Woensdag j-1. met ,H.M. de Koningin hebben besproken. Terwijl hij weigerde de berich ten te bevestigen volgera welke hij en generaal Kruis voornemens waren af te treden, indien de overeenkomst 3oor de regeering werd goedgekeurd, verklaarde admiraal He.lfrich, „ik voel niet veel voor deze overeenkomst", er aan toevoegend, dat hij zou af wachten wat de toekomst zou brengen. De admiraal uitte twijfel, of de militaire voorzieningen van de overeenkomst van Cheribon, n.l. tot wederzijdsche vermindering Zaterdagmiddag om ca. 15.15 uur arriveerde de heer Max van Poll, lid van de Commis sie-generaal met het Indië- vliegtuig op het vliegveld Schiphol. De andere leden van de Commissie zullen heden, eveneens per Skymaster, te- rugkeeren. De talrijke journa listen, die den commissaris bestormden, teneinde hem te, bewegen iets te zeggen over" Zijn missie en zijn kijk op de situatie, hadden weinig suc ces. Op besliste wijze weerde hij hen af en weigerde, hoe dan ook, zich uit te laien over het brandende vraagstuk, dat thans zoozeer de gemoederen bezig houdt. „Het eenige, dat ik u zeggen kan, is dat er, niets te zeggen is," sprak hij lachend, terwijl hij in de .ge reedstaande auto plaats nam. Onder de vrienden en familie leden, die hem op het vlieg veld welkom heetten, bevond zich ook prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de ka tholieke Tweede-Kamerfractie. van de strijdkrachten en Neder- landsch-Indonesische samenwer king, zouden kunnen worSen uit gevoerd. De geheele situatie is zeer on zeker en onduidelijk, verklaarde de admiraal- Wij weten hoe het aan onzen kant staat, maar ik denk niet, dat de Indonesiërs weten hoe het aan hun zijde staat. Zij kennen niet de sterkte en de ligging van bun legers, indien men deze als zoodanig be schouwen kan; het zijn eerder guerilla-benden en ongeregelde troepen. Ook drukte admiraal Helfrich twijfel ruit of de republikeinsche autoriteiten de bepalingen van het onlangs gesloten bestand zou den kunnen uitvoeren, niet om- dat zij onwillig hiertoe zijn, maar omdat hun troepen moeilijk zijn te bereiken en de verbindingen slecht zijn. Generaal Krul verklaarde, dat ook hij op het standpunt stond van wachten op de ontwikkeling van den toestand. Hij voegde hieraan toe, dat admiraal Hel frich en hij meer bezorgd waren over de algemeene militaire si tuatie dan over de overeenkomst van Cheribon op zichzelf. yT ON DAG was het voor het Vrouwelijk Jeugdwerk in ons Bisdom in den waren zin des woords een dubbele feestdag. Op de eerste plaats werd het twaalf en een half jarig .priesterfeest van den Directeur, den Z.Eerw. Heer F. Bank gevierd, terwijl als een gelukkige bijkomstig heid op denzelfden dag het Centrale Huis te Schevenin- gen, dat door de Duitschers in beslag was genomen en destijds op de gebruikelijke wijze was achtergelaten, op nieuw door den Bisschop van Haarlem kon worden ingewijd. Het priesterfeest van Rector Bank werd in de morgenuren begonnen met een plechtige H. Mis in de kapel van huize Groenestein aan den Loos- duinschen weg te 's-Grnven- Jubnari?metraSas^tedntie van Ministerraad ter behandeling Rector van Spanje, den direc- van het Indische vraagstuk, feestpredicatie waarin hij de taak van 'tien priester als gezalfde des Hee- ren in het Oude Verbond en' in het Nieuwe Verbond na-' ging. Uitvoerig ging de gewij de spreker in op de zware taak van den priester in dezen tijd. Wij moeten altijd de woorden gedenken van Christus, zooals de Vader mij gezonden heeft, zoo zend ik U. Daaraan heeft de priester zijn groote waar digheid te danken. Dan prees pastoor Boonekamp nog den ijver, waarmede de Jubilaris zich aan zijn werk wijdde en smeekte den zegen van God af over het verdere leven van dezen 'priester. De vergadering van den teur van het Mannelijk Jeugd werk en aalmoezenier Schoo- nebeek. De H. Mis werd bijgewoond door Mgr. Huihers, die met zijn beide secretarissen op het priesterkoor had plaats ge nomen. De Zeereerw. Heer Th. Boo nekamp, pastoor te Venhui zen, hield de waarbij ook de Commissie- Generaal tegenwoordig zal zijn, is vastgesteld op Woens dag a.s. Zeer spoedig daarna zal een afzonderlijke Minister raad worden gehouden ter bepaling van het standpunt der regeering. Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor den Ge meenteraad in België heb ben de Katholieken in ver schillende belangrijke ge meenten groot succes be haald. Antwerpen ging de C.V.P. met zeven, in Luik met zes en in Brussel met twee zetels vooruit. Heden zal het Federale Ge rechtshof te Washington bij eenkomen om de Anieri- kaansche regeering en John Lewis, leider van de 400.900 vetkeolmijnwerkers, die in - staking zijn, de gelegenheid te geven langs rechtskundi gen weg eikaars krachten te meten- De 66-jarige leider der mijn werkers moet zijn stelling ver dedigen, dat hij niet gestraft zou hoeven te worden voor het feit, dat hij niet gehoor gegeven heeft aan het (bevel van het -Hof om zijn opdracht, volgons welke het contract van de mijnwer kers 'met ,de regeering moest worden geannuleerd, in te trek ken. Volgens de „Washington Post" wil dë regeering aan het Hof voorstellen, den bond van mijn werkers een boete van 200 000 dollar .per dag en Lewis gevan genisstraf op "te leggen. Men ver wacht, dat Lewis zijn verdedi ging zal baseeren op de 20 \jaar oude wel^ die volgens Lewis re- geeringsbevelen inzake het tot staan brengen van stakingen ver biedt. De burgemeester van New York heeft den noodtoestand' af gekondigd. Deze stap volgt op een oproep om drastische maatrege len op economisch gebied te ne men ten einde aan de door de. mijnwerkersstaking veroorzaak te crisis helmhoofd te bieden. De ze maatregelen zouden zoo noo- dïg omvatten het sluiten van scholen en amusementsbedrijven, het staken van de straatverlich ting en het beperken van be paalde industrieën- Te Antwerpen behaalden de Katholieken 20 zetels (13), 'de liberalen 5 (8), de socialisten 17 (13) en de communisten 7 (0) zetels. In 1938 hadden de Rexisten hier 2 zetels, het V.N.V. T en andere partijen 6 zei els. Te Brussel verwierven r.e Katholieken 14 zetels (12), de .liberalen 12 (13), de socia listen 9 (onveranderd), de com-" munisten 6 (3). In 1938 hadden de rexisten 4uzetels. In Luik behaalden de Ka tholieken 15 zetels (9), de so cialisten eveneens 15 (13), de communisten 5 (4) en de libe ralen 4 (7). De rexisten had den in 1938 6 zetels. In Leuven verwierven de Katholieken 15 zetels (13), de socialisten 8 (9) en de libera len 2 (onveranderd. Dit is de eerste keer sedert 1872, dat de Katholieken bij de gemeente raadsverkiezingen in deze stad een absolute meerderheid be-' halen. Dezer dagen is te Tilburg bericht ontvangen uit Rome, dat de Paus Kardinaal de Jong heeft benoemd tot kardinaal protector van de Congregatie der Zusters van L'iefde te Til burg. IN DEN SINT PIETER heeft Zondagmorgen de plechtig heid der zaligverklaring plaats gehad van de 29 martelaren, die bij den Chineeschen Bok seropstand in 1900 om het le ven zijn gekomen. Deze opstand was aange sticht door keizerin Tseu-Hi, die het christendom 'in China wilde uitroeien. Deze zaligverklaarden, 15 Europeanen en 14 Chineezen, vormen slechts een klein deel van het aantal Christenen, die in dezen opstand werden om gebracht. Zoo stierven alleen in de apostolische vicariaten Hoe-Nan en Sjan-Si 2418 ka tholieken den marteldood. Wel zijn de thans zaligverklaarden representatief voor de groote groep, die bij den bokserop stand vermoord werd, daar zich onder hen 29 bisschoppen, priesters en leeken bevinden. Het initiatief tot dit .proces is in 1925 genomen door ae Orde der Franciscaner Min derbroeders. Het onderzoek, dat door missionarissen werd geleid, is zeer moeilijk geweest en slechts in die gevallen, waar aan de hand van docu menten een zekere grond voor zaligverklaring kon worden gevonden, is hiertoe overge gaan. De ceremonie werd bij gewoond door de leden van *het corps diplomatique en ver der een menigte van enkele tienduizenden. Daaronder bevonden zich ver. soheidene Nederlanders, onder wie de 150 deelnemers van, een Nederlandsdhe processie; onder hen waren o.a. de Deken van Hoorn, de Hoogeerw. Heer P. C. L. v. d. Meer en de 'Zeereer- waarde Heer Pastoor 'P. J. van Beers van Bergen. Men weet dat deze Neder- landsohe bedevaart was uitge. trokken ter eere van het feit, dat zich onder de zaligverklaar. den een Nederlandsdhe bevond, nl. de Eerw. Zuster Marie Adol- phine, in de wereld Anna Cabh. Dierkx, geboren te Ossendrecht in Noord-Brabant. Voorts ,is bij de zaligverklaarde martelaren een Belgische zuster, soeur Maria.Amandine, in de wereld Pauline Jeuris, de eerste Bel. gische Missionaris, die zalig verklaard is. Z.H. de Paus, die des morgens de plechtige Zaligverklaring verrichtte, was volgens gebruik des middag3 onder het Pontifi caal Lof de eerste, die de reli kwieën der nieuwe zaligen ver. eerde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1