Nieuuu >ON S32 Indonesisch kabinet keurt de overeenkomst goed Lewis zal zich voor een juryrechtbank verantwoorden Poütieke nek-aan-nekrace in Frankrijk impioen- len RAMT ÏUS de rivieren Voor Alkmaar en omgeving 4 DE BELGISCHE VERKIEZINGEN De voorziening van tex tiel, schoenen en fietsen Wees zuinig Met kolen, gas en electriciteit a Londen weet meer dan wij Saaiste nieuw9 Regeering-Bidault treedt af Communisten iets in de meerderheid BER 1946 cant den stand 6, waarna het :en voetballen, volgende week anders. We en gezien, dat in.SRC juni ,e Schagerjon- sderlaag boefc- ronde van de het Neder- mschap groot er 45/1, welke Rotterdam zordt de kop- aor De Leeuw verwondering jverd geklopt, is, die beiden volgen Swee- en Gehrels. |.e van den cobs, die een 17.64 maakte. che vliegveld estel, dat be- in, tegen een waarin zich de RAF be- ïrsonen wer- vaalf gewond van de bus. len omvangrij. in vee van Ne- i is vanaf Zon- een verbod in. oeren van run- rkens en scha- ■boven de groo- :t Zuiden des sod zal slechts gevallen o.a. i in melkrijders den verleend. :ebied ten Zui- n het veever- een uur na een uur voor HELDER tken via bij: LR Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. SIgon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 11.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum f 4. Fam. ber. 20 ct. p. ih.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Dagblad Buiten God is nergens veilig (Vondel DINSDAG 26 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11087 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) «K2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lilnen DEN HELDER: West- straat 80: tel. K 2230 2383 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: lïoorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel QNS BROEDERVOLK in het Zuiden heeft andermaal bij de stembus gesproken. *De eene krant zegt, dat de Katho lieken in de C.V.P. groote suc cessen hebben behaald, de an dere, dat de uitslag voor de Katholieken teleurstellend is, de derde, dat de Katholieken de overwinning hebben be haald! De waarheid ligt in het midden. Er is' tenslotte toch wel ten aanzien van onze zui delijke gelofsgenooten sprake van eenige teleurstelling, om dat men een meer sprekend resultaat had ver.wacht. Het was n.l. voor de eerste maal, dat de vrouwen aan de stem ming meededen en nu was de verwachting, dat de stem van de vrouw luider en duidelijker ten bate van de christelijke politiek zou klinken, dan wel het geval geweest is. Toch is het niettemin een feit, dat met de medewerking der vrou wen de C.V.P. duidelijk naar voren is gekomen als de groot ste partij in het land en dit zal toch op den duur gevolgen moeten hebben voor de alge- meene politiek van het land. Het is een ongezonde toe stand, dat de C-V.P. niet in de regeering is opgenomen en de uitslag van deze gemeente raadsverkiezingen zal zijn te rugslag zeker pp de algemeene politieke situatie doen gevoe len. In verschillende plaatsen met name in Gent en Brus sel was het suces van de Katholieken eclatant. Er speelden in deze verkie zingen natuurlijk verschillen de factoren een rol en het is niet eenvoudig, om duidelijke, vergelijkingen te maken tus- schen deze stemming en die van Februari. De algemeene tendenz is echter, dat de C. V. P. over het algemeen een be langrijken 'vooruitgang heeft geboekt, al is dan, zooals ver schillende Belgische bladen dat ook te kennen geven, over het geheele land genomen geen sprake van een „vloedgolf", die tot een beslissende ver schuiving over het geheele land aanleiding heeft gegeven. Of de verwachting van be paalde politieke kringen, dat er nu in België een periode van grootere politieke stabili teit zal intreden, i» vervul ling zal gaan, zal de naaste toekomst moeten leeren. Die verwachting zal o.i. dan pas in vervulling gaan, als in die naaste toekomst aan de sterkste partij, de Katholieke, die invloed in de Regeering gegeven wordt, die haar toe komt, ook op grond van de cijfers van dezen uitslag. Hedenavondte 19.40 uur zal dr. E. L. Kramer, directeur voor herstel en voorziening! van het ministerie van Eco nomische Zaken, voor den zender Hlversum I de vraag beantwoorden: „Hoe staat het' met de voorziening van tex tiel, schoenen, fietsen en an dere artikelen?"* Het republikeinsch-Indonesl- sche persbureau Antara deelt- mede, dat volgens berichten uij Cheribon het Indonesische kabinet accoord gaat met de Nederlandsch - Indonesische overeenkomst. Antara verneemt verder, dat over de artikelen, die betrekking hebben op de Nederlandsche kroon en de restitutie van niet-Indonesi. sche bezittingen op Java en Su matra, hevige debatten zijn ge voerd. In afwachting van een definitie ve benoeming zal Graaf W. F. J. van Bylandt als politiek adviseur van dr. van Mook door dr. H. H. Boon, eersten secretaris van de Nederlandsche Ambassade te Nan king, worden opgevolgd. Het republikeinsche „Nieuws, blad" van 16 dezer bevat een ver- Het ministerie van Econo mische Zaken vestigt er de aandacht op, dat de staking in de Amerikaansche kolenmijnen de kolenpositie hier te lande zeer ongunstig beinvloedt. Al les zal derhalve in het werk moeten worden gesteld, om elk niet strikt noodzakelijk ver bruik van kolen, gas en elec triciteit te vermijden. Zoo zal ook voor de komen de feestdagen géén stroom voor etalages en reclamever lichting beschikbaar kunnen worden .gesteld. Voorts zal het publiek zich stipt dienen te houden aan de rantsoenen voor gas en elec triciteit. Overschrijding kan in geen geval worden toege staan. Teneinde een te hooge „spits- belasting" der electrische cen trales te voorkomen, moet ten slotte worden aangedrongen op een zoo gering mogelijk stroomverbruik tusschen 7.30 en 9.30 voormiddags en 15.30 en 18.00 uur namiddags. slag van een door Sjahrir verleend interview. „De verwezenlijking van het gemeenschappelijke nationale wel zijn zal pas, aldus Sjahrir, in de, hopelijk nabije, toekomst plaats vinden en slechts na de volledige voltooiing van een democratischen staat, geheel Indonesia omvattend. De komende tijd zal geheel staan in het teeken van de politiek". Sjahrir koestert echter goede hoop dat de ontwerp-overeenkomst door het volk aangenomen zal worden/ hoewel hij er zich van bewust is dat deze vorm van de overeen komst 'bij sommige groepen een diep gevoel van teleurstelling zal opwekkenfeij vertrouwt er echter op, dat de regeering en de Verant woordelijke leiders de construc tieve zijde van de overeenkomst zullen benutten. De eerste taak van de Indonesische regeering zal moeten zijn, het in orde brengen en eventueel perfectionneeren van alle staatsorganen, zoo dat die zoo wel naar binnen als naar buiten uitstekend werken. Lofiden, 26 November (ANP- Aneta). Het Nederlandsche parlement zal, naar men ver wacht, de Nederlandsch-Indone- sische ontwerp-overeenkomst, welke de vorming van een Ne derlandschIndonesische Unie voorstelt, verwerpen, zoo schrijft, de diplomatieke correspondent* van de „Daily Telegraph"- „Ik verneem, aldus vervolgt de correspondent, dat het Nederlandsche kabinet het ontwerp Zaterdag j.l. be sproken heeft en dit bijna eenstemmig heeft afgekeurd. De ministers, die de grootste partijen in Nederland, de Ka tholieke Volkspartij en de Party van den Arbeid, ver tegenwoordigen, achtten de voorstellen onaanvaardbaar. Men verwacht, dat het kabi net binnenkort een verkla ring zal afleggen." John L. Lewis, de leider van de 400.000 stakende Ameri kaansche mijnwerkers, is gis terenmiddag voorliet Federa le Gerechtshof te Washington verschenen. Zooals men weet staat de vak beweging op het standpunt, dat de regeeringsorder, die Lewis verbood het contract met de regeering te verbreken, in strijd is met de fe derale wetten. De raadsman van Lewis deelde den rechter mede, dat zijn cliënt bereid is Woensdag voor een jury rechtbank te verschijnen. Dit wijst er op, da* Lewis de stelling,' dat hij niet vervolgbaar is wegens het op zeggen van het contract met de regeering, niet heeft kunnen handhaven. Het Hof besloot hierop dat Lewis Woensdag voor een juryrechtbank zal verschijnen. Het Hof verwierp een verzoek van den Mijnwer- kersbond om het proces uit te stel len, terwijl de bond op zijn beurt een regeeringsvoorstel heeft ver worpen, volgens hetwelk een uit stel kon worden toegestaan, indien de mijnwerkers weer aan het werk gingen. De zitting van het Hof duurde 35 minuten. De rechter waar schuwde Lewis door te zeggen dat zijn actie „het Congres aanleiding zou kunnen geven tot maatrege len, die de vakvereenigingen 'ja ren achterop zouden kunnen bren gen." Wegens vertraging van het vlieg tuig en wegens vermoeidheid van den heer Schermerhorn, is de bijzondere ministerraad over de Indische kwestie uitgesteld tot Donderdag. Generaal Kruis is Maandagmiddag weer op audiën tie geweest by de Koningin. De betrekkingen tusschen Joego slavië en Griekenland dreigen verbroken te worden. Ge vreesd wordt dal de mijnwer kersstaking in Amerika van lan gen duur zal zyn Byrnes en Molotoff hebben een geheim on derhoud gehad- De Ameri kaansche troepen in West-Euro pa worden eind Maart terugge trokken. De drie.partij en.regeering van George tBidault, samengesteld uit progressieve Katholieken, socialisten en communisten, zal Donderdag aftreden, nadat de Nationale Vergadering voor <fa eerste maal bijeen is gekomen. In politieke kringen is men van meening, dat de regeering verzocht zal worden in functie te blijven tot Januari a.s., wan neer de presidentsverkiezing zal plaats hebben. Algemeen is men van opvat ting, dat de uitslag van de ver. kiezingen voor de kiesmannen van Zondag jl., welke *kiesman- nen over veertien dagen twee derde van den Raad der Repu. bliek, ,den Franschen .Senaat zullen kiezen, de vooruitstre vende katholieken (MRP) in een sterker positie 'heeft gebracht tegenover de communisten bij onderhandelingen over de ver houding in de toekomstige re geering. De noodlanding van het Amerikaansche Dakota-vliegtuig in de Zwitsersche Alpen. De inzittenden van het vliegtuig wer den gered. Reddingsploegen en berggidsen op weg naar de plaats, waar het toestel neerkwam. (A.N.P. P.) [)E NEK AAN NEK RACE in Frankrijk tusschen de M.R.P. en de communistische partij is geëindigd. Tot aan de laatste tellingen van de tus- schenverkiezingen hing het uiteindelijk resultaat in de lucht. Het had er gisteravond nog alle schijn van, dat de M.R.P., zij het met geringe meerderheid, zou winnen. Cor sica deed tenslotte den uitslag met een zeer kleine meerder heid ten goede van de com munisten keeren. De M.R.P. verkreeg 24.755 kiesmannen, en de communistische partij 24.788 Het voornaamste resultaat van deze verkiezingen is, dat de gekozenen, wier ideologie een materialistische is, slechts 59000 mandaten hebben beko men tegen 45000 niet-marxis- ten, aldus wordt in katholieke kringen 'opgemerkt, waarover zij uit een ocgpunt van verde diging der christelijke gedach te hun voldoening 'uiten; In diezelfde kringen waagt men zich evenwel «nog niet aan een oordeel, omdat men dit voorbarig acht in verband met de aanwijzing van de kiesmannen, die op 8 Decem ber a.s. de leden van den raad voor de republiek zullen kiezen. Maar men toont zich toch wel een weinig teleur gesteld over het groote aantal onthoudingen, dat in weerwil van de ernstige vermaningen van het episcopaat nog eenigs- zins is toegenomen en onge veer een kwart van het aantal ingeschreven kiezers bedraagt. Daarentegen is men van mee ning, dat dit aantal nog groo- ter had kunnen zijn, wanneer men in aanmerking «eemt, dat een groot gedeelte van het kiezerskorps door de herhaal de verkiezingen moeheid be gint te vertoonen. In katholie ke kringen concludeert men evenwel, dat het hoa langer hoe minder 'mogelijk schijnt, dat een kabinet onder commu nistische leiding zal optreden

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1