Nieuw r MINISTER HUYSMANS over den middenstand Amerika erkent Roemeenschen verkiezingsuitslag niet Voor Alkmaar en omgeving „MET GROOTE 4 RESERVE" Goederentekort geeft moeilijkheden De doodstraf voor Jef van de Wiele Wat brengt 1947? Intimidatie en rare manipulaties KAMP ROCHDALE OPGEHEVEN? Een telegrorji van „Indië in nood" 1946 Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie *13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. NoonHiollandscli Dagblad Buiten God is nergens veilig (Vondel') WOENSDAG 27 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11088 BUREAUX: ALKMAAR: L?ngestraat 42A tel. 2046 (adm.):. 2047 (redactie) K2200' HOORN: «Draafsingel 59 tel.*^243 (K 2290) 2 liinen DEN HELDER: West- straat 80; tel. K 2230 2333 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bank: Noorderbarik Directeur: E. J. M. Stumpel J^E RESERVE, die de Katho lieke Fractie in acht nam ten opzichte van het voorloo- pige Indische accoord, is niet in acht genomen door de hee- ren Helffrich en Kruis, resp. commandant van de Neder- landsche vloot en chef van den. Generalen Staf. Zij zijn bij de, Koningin geweest en hebben bedenkingen geuit tegen de militare clausules van het ont werp. Niemand mag hun het recht ontzeggen, over dit deel van het voorloopig accoord een meening te uiten. Alleen kan men twisten over de vraag, of de beide militaire comman danten de zaak tactisch op de juiste wijze 'hebben behandeld, j Het eerste bericht daarom trent wordt wel volkomen in de schaduw gesteld door een tweede, daj; alweer uit Amerikaansche bron! me dedeelt, dat de beide demar ches van den generaal, „het gevolg zijn van de groote on rust, welke heerscht onder de officieren van leger en vloot, die gewetensbezwaren hebben tegen den huidigen gang van zaken". Hier wordt de grens van den afstand, welke er behoort te bestaan tusschen politieke en miliaire invloeden o.i. wel wat overschreden indien, daar lette men wel op het Amerkaansche bericht terzake juist is. Er zijn nog meer invloeden aan den gang, welke in deze teere zaak niet die reserve in acht nemen, welke gewenscht is. Zoo verspreidde het A.N.P. gisteren een bericht van de „Daily Telegraph", dat te ver wachten is, dat het Neder- landsche kabinet, de ministens van de Partij van den Arbeia incluis, de ontwerp-overeen- komst zouden verwerpen. Dit is natuurlijk onaannemelijk. Blijkens de uitlatingenvan de kopstukken van de Partij van den Arbeid, die zelf ook niet de minste reserve in acht ne men, maar hun oerdeel al klaar hadden, nog voor a'le gegevens voor het beoordeelen van de zaak bekend waren, is' deze partij zonder meer voor hef aanvaarden van het „ac coord van Cheribon" en het is niet aan te nemen, dat de mi nisters van deze partij in het kabinet-Beel daar anders over zouden denken. Reserve past ons bij het uit spreken van een definitief oordeel, omdat zooals wij al meermalen hebben gezegd ons de nadere gegevens voor dat definitieve oordeel ont breken. Wanneer wij nu na gaan, dat zelfs de Regeering, die meer van de zaak afweet en zelf de instructies voor de j Commissie - Generaal heeft vastgesteld, haar 'houding pasi wenscht te bepalen na kennis neming van meer bijzonderhe den 'en nadere toelichting van verschillende belangrijke pun ten, dan dienen groote woor den en daverende demonstra ties achterwege te blijven. Zelfs hij, die geen vertrou- wen.^zou willen stellen in de Commissie-Generaal ook al (Vervolg 5e kolom) De Nederlandsche Katholieke Middenstandsbond heeft te Utrecht een buitengewoon congres 'geo pend gewijd aan de actueele eco nomische vraagstukken van den middenstand. Het Congres werd gisteren in „Esplanade" door den* heer J. Koops^ voorzitter van den Ned. Kath. Middenstandsbond, ge opend. Minister Huijsmans voerde het woord en zeide veel belangstelling te hebben voor den middenstands- ibond. Maatregelen betreffende den middenstand moeten in eigen1 kring worden genomen, de omra ming kan aan Overheid worden overgelaten, maar dan moet de or-' ganisatie ook .perfect zijn. De sa menwerking tusschen de vrije or ganisaties en de publiekrechtelijke! is groeiend. De klachten van den middenstand, dat zij een speciaal doelwit'zou zijn van de controle maatregelen, waardoor het aan zien van den middenstand wordt geschaad, werden door den minis ter besproken. Dat de fouten in den midden stand grooter zijn dan in andere groepen is niet waar, doch voor komen moet worden dat er tegen stelling bestaat tusschen den ar beider en den ambtenaar en zijn leverancier. Het mag niet voorko men, dat de consument leeft op denmand van een bestaan en zijn leverancier buitensporige winsten maakt. Naarmate het goederente- korf afneemt moet de vrjje con-- currentie toenemen en zal de stroeve ambtelijke bemoeiing min der worden. De heer J. van Eek, directeur van de Nederlandsche Midden- standsbank te Amsterdam, sprak over de na-oorlogsche financieele positie van den middenstand. Tengevolge van de verarmkig van ons land zal de koopkracht van het publiek minder worden en! ■de verkoop van luxe-artikelen in krimpen,' zoodat de bestaansmoge lijkheden van de betreffende be drijven gevaar loopt. Nog erger zal dit worden indien in deze branches 'de kleinhandelmarges worden ingekrompen De meeste middenstandsonder nemingen hebben een tekort aan bedrijfsmiddelen, welk tekort op geheven kan worden door het op nemen van bankcredieten. ®e middenstand zal goed doen zich van deze credietmogelijkheid op de hoogte te stellen. De heer J. van IJsselmuiden uit Arnhem, lid van de Tweede Ka mer, sprak over „Belastingwetge ving en middenstandsbedrijf in dezen tijd". De aanhangige belas tingvoorstellen beoogen eenmalige offers op te leggen ter dekking van de oorlogslasten. Men moet dit zien tegen den achtergrond van,den zorgelijken toestand der overheidsfinanciën. De vroegere «leider van de „Deutsch Flaemische Arbeits- gemeinschaft", Jef van de Wiele, is VMaanda^ door den Anbsverpschen krijgsraad ter dooa veroordeeld. De staat zal als civiele partij 80 millioen francs schadevergoeding ont vangen. Dr. E. L. Kramer van het ministerie van Eco nomische Zaken heeft gisteravond in een radio praatje medegedeeld hoe het staat met de voor ziening van verschillen de artikelen. In tele gramstijl zullen wij de voornaamste bij den kop nemen. TEXTIEL: productie sterk toegenomen. Da meskousen 2 paar per vrouw. Wollen onder- kleeding nog zorgelijk. Per hoofd minstens 80 textielpunten. SCHOENEN: Eén paar per hoofd. Verhoogde productie kinderschoe- TlGTt RIJWIELBANDEN: Stijgende productie, en eenige verruiming. TABAK: Dameskaart blijft gehandhaafd. Pro bleem tot verruiming der rantsoenen is in ernstige studie. .De Eereraad voor archi tectuur heeft zijn besluit tot aftreden in een schrijven aan den minister nacler toegelicht. De Amerikaansche regeering heeft geweigerd den uitslag van de Roemeensche verkie zingen te erkennen en be schuldigt de Roemeensche re- geering in dat .^verband yan terreurdaden en manipulaties met kiezerslijsten. De waarnemend minister van buitenlandsche zaken van Ameri ka, Dean Acheson, heeft ver klaard, dat zijn ministerie om vangrijke rapporten heeft ontvan-. Net de beëindiging der besprekingen tusschen de Nederland sche en Indonesische delegaties over een ontwerpovereen komst inzake*den toekomstigen status van Ned.-lnclië, werd* de tekst'van' het ontwerp door de beide delegaties gepara-y feerd. Prof. Schermerhom teekent het document. Links Soetanl Sjahrir. (Anefo P.)J gen wat betreft den gang van za ken bij de Roemeensche verkie zingen. Hieruit blijkt, overduide lijk, aldus Acheson, dat in feite het stemrecht aan groote deelen van de bevolking is ontzegd door intimidatie van de zijde der regee ring en door manipulaties met de kiezerslijsten. „Bijgevolg kan de Amerikaan sche regeering die verkiezingen niet beschouwen als in overeen stemming met da verzekering der Roemeensche regeering aan de V.S., Groot Brittannië en de Sov jet-Unie om de overeenkomst van Moskou na te leven." Acheson weigerde voorspellin gen te doen over een mogelijke volgende actie der Amerikaansche regeering te dezer zake en legde er den nadruk op, dat niet-erken- ning van de Roemeensche regee ring niet in zijn verklaring was vervat. Naar aanleiding van deze ver klaring heeft de Roemeensche zaakgelastigde in Washington zich naar het Amerikaansche ministe rie van "buitenlandsche zaken be geven cm een vecaUr.v.g te geven van de ontwikkelingen bij de Roe meensche verkiezingen. Hij zeide, dat Achesons verkla- ring „niet geheel juist was" en dat hij „andere inlichtingen van zijn land ontvangen" had. Een gezantschapsattaché, die den, zaakgelastigde vergezelde, deelde journalisten mede, dat de Roe meensche oppositie-partijen ge tracht hadden tijdens de verkie zingen wanordelijkheden te ver-» wekken en hij ontkende, dat de regeering tegenmaatregelen had genomen. „Van^elke 6, bij de ver kiezingen. gedoode menschen was nog niet eén van de oppositie. Het jvaren meestsoldaten, die de stembureaux bewaakten", aldus deze attaché Wij vernamen, dat het in de bedoeling van de bevoegde in stanties ligt, het intern eerings- kamp Rochdale te Alkmaar evenals de kampen te Castri- cum, Haren en Hoorn op te heffen. Bij informatie ter plaatse bleek, dat de bedoeling inderdaad bestaat, waarbij dan t.z.t. de gedetineerden van Alkmaar naar de forten te Be verwijk wordenovergebracht. Daar fteze forten nog in ge reedheid moeten worden «ge bracht, is het waarschijnlijk, dat de opheffing van „Roch dale" nog wel eenige maan den op zich zal laten wachten. Na de opheffing van het in- terneeringskamp zou Ytochdale bestemd worden voor de lege ring van troepen. De Stichting „Indië in nood" heeft het volgende telegram gezonden aan den minister president: „Daar Engelschen schrome lijk tekort schoten in de him opgedragen taak en toelieten toenemenden chaos en ont wikkeling fascistische repu bliek, verzoeken wij dringend hun a.s. vertrek als definitieve afsluiting te beschouwen van vreemde inmenging. Zijn ze ker hiermede gevoelens ver tolken van practisch allen, die van betreurenswaardigen gang van zaken op de hoogte zijn." (Vervolg van le kolom) weet hij het hoe en waarom van alle dingen niet kan toch "mnstens ^vertrouwen stellen in de Regeering, die in elk geval op de meerderheid van het volk steunt. En als de '"Regeering haar standpunt heeft bepaald, het geen zij zonder twijfel duide lijk zal toelichten, dan komt ♦iet woord aan de Staten-Ge- neraal, aan de Volksvertegen woordiging. Voorloopig past ons groote reserve, waarvan ook oudmi nister Aalberse zich tot itolk heeft gemaakt in een dagblad artikel, waarin hij uiteenzette, dat het accoord vele en daar onder zeer "belangrijke vragen volkomen onbeantwoord laat. Wat men wil, wordt slechts vagelijk aangeduid, naar de bedoeling moet men vaak ra den. Van zeer belangrijke din gen wordt geheel gezwegen. Zonder nadere uitwerking, ai- dus prof. Aalberse, van de meest-belangrijke onderdee- len, valt er moeilijk een eind oordeel over -het afgesloten compromis te .vellen. Deze «vingerwijzing >van er varen zijde kan'menigeen zich ten nutte maken. Wij zouden goed doen, in de komende da gen* die beslissend en belang rijk zullen zijn, «nog èens £e denken aan de aansporing van de Hoogwaardige Bisschoppen, om wijsheid en inzicht te vra gen voor 'hen, 'die in deze da gen geroepen zijn, over deze belangrijke zaak hun medebe slissende stem te geven! Y

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1