Wat is de taak van 't leger? RAAR MAAR WAAR 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Admiraal Helfrich en generaal Kruis in de Tweede Kamer! Teveel katholieke commandanten EEN LAWINE Nederlandsch elftal op inspectie Generaal KmjIs naar België HOE JAPAN INDIë PLUNDERDE Hoe Riki Sint Nicoiaas vierde Zóó handelt Tsjecho- Slowakije met land verraders WOENSDAG 27 NOVEMBER 1946 QE ALGEMEENE beschou wingen over de begrooting van oorlog zijn gisteren in de Tweede Kamer aanleiding ge weest tot verschillende be langrijke en actueele opmer kingen. Wat is de taak van het leger in de eerste plaats? Handhaving van de interna tionale rechtsorde, zegt de Mi nister, maar verschillende Ka merleden, zooals de heeren Roosjen a.r. en Bruins a.r. zijn van meening, dat de eerste taak is de bescherming van het Koninkrijk. De eerste wees er in dit verband ook op, dat het eerste doel van de uitzen ding van troepen naar Indië moet zijn het Koninkrijk te behouden. Meermalen kwam de Indi sche kwestie indirect maar duidelijk! ter sprake in verband met de houding van admiraal Helfrich en generaal Kruis. De heer Vorrink vroeg wat de minister van de uit latingen van deze heeren dacht. Hij vindt het zeer be denkelijk, dat op deze wijze stemming gemaakt wordt. De heer Tilanus c.h. zei daarop, wat we dan moeten denken van de heeren Vorrink, Loge- mann en Paler, die direct na het bekend maken van de 17 punten van Cheribon stem ming maakten voor de radio.. De heer Vermeer schoot zijn partijgenoot Vorrink te hulp cloor later te betoogen, dat een vlootvoogd niet hetzelfde is als een volksvertegenwoordi ger. Helffrich en Kruis zijn dienaren van het gezag en als ze dat niet willen zijn, dan moeten ze heengaan. (Hebben dienaren van het gezag geen mcemng en is prof. Schermer- horn geen dienaar van het ge zag en mag hij wel in Batavia de verwachting uitspreken dat de Regeering de overeenkomst zal goedkeuren, en is dat geen stemming maken en kan de Indische zaak de waarheid niet verdragen en moet men men- schen, die een andere meening huldigen, den mond snoeren-?? - red.). De heer jhr. Ruys de Bee- renbrouck, die tegenwoordig de militaire specialiteit van de K.V.P. is, hield een betoog te gen het inschakelen van vrou- Katholiek Thuisfront vroeg boeken, goede boeken en goe de lectuur voor de mannen op alle hoeken der aarde. Een van de leger-aalmoezeniers werd in Utrecht op het Ly ceum, de H.B.S. en het Gym nasium voor een opwekkend woordje uitgenoodigd. Het ge volg was, dat de jongelui alle hens aan dek riepen en een boekeninzameling organiseer den onder het motto: geef een goed boek. Alle leerlingen van de middelbare scholen werden geadviseerd thuis en bij fami lie de boekenkast te plunde ren. Het resultaat was een la wine van boeken. Een ver sierde vijf-tons truc met zeg ge en schrijve achtduizend waardevole boeken kwam voorrijden bij het Hoofdbu reau van Katholiek Thuisfront Gedempte Burgwal 14 te Den Haag. Eén groot deel van de boeken is reeds in kisten on derweg naar de meest eenza me posten van ons leger in Indfë. welijke krachten in het leger, waar de heer Roosjen zich bij aansloot. De heer Ruys pleitte er verder voor, gezinshoofden met vier kinderen niet naar Indië te zenden. Hij vond het bar, dat er 500 auto's van het M.G. spoorloos waren. De heer, Roosjen bepleitte instelling van den Bijz. Vrijw. Landstorm, waar de heer Vor rink bezwaar tegen had. De heer Steinmetz sprong in de bres voor de artillerie-inrich ting, die z.i. weer staatsbedrijf' moet worden. De heer Vorrink vroeg of de ontwikkeling van de Indische kwestie geen aanleiding is, het schema der troepen'uitzending te herzien. Straks hebben we anders 175.000 man onder de wapenen en dat beteekent voor ons een ondragelijke last. Hij betoogde verder, dat er ten aanzien van de inrichting van kazernes e.d. met geld wordt omgesprongen op 'n wijze,, die de verspilling nadert. En ten slotte had hij er bezwaar te gen, dat van de elf militaire onderwijsinstellingen er tien een R. K. commandant heb ben! De heer Mol K.V.P. betoog de, dat er medici worden op geroepen, die bezwaarlijk ge mist kunnen worden. De communist Steinmetz zei dat de C.P.N. tegen de oor- logsbegrooting zou stemmen en diende een motie in, waarin vrijstelling van militairen denst voor alle onderwijs krachten wordt gevraagd. Voor het eerst werd door de vrouwen deelgenomen aan de gemeenteraadsverkiezin gen in België. Een Eferw. Zus ter brengt haar stem, uit. Gistermiddag bracht het Nederlandsche voetbalelftal een bezoek aan het terrein van Huddersfield Town, om daar na weer naar de badplaats te rug te keeren, waar onze spe lers, samen met het Engelsche elftal, den voorbereidingstijd doormaken. Het veld, dat tal van regen buien had verwerkt, bevond zich nog steeds in, een goeden staat. Het was niet zoo zwaar als men verwacht had, doch in verband met het gladde op pervlak zullen maatregelen getroffen worden om de schoe nen van onze spelers van hoo- ge studs te voorzien. Op 28 Nov. a.s. zal de chef van den generalen staf, luite nant-generaal mr. H. J. Kruis, een beleefdheidsbezoek bren gen aan den chef van den Bel gischen generalenstaf, gene- raal-majoor Baele. Zulks ge schiedt naar aanleiding van het bezoek, dat generaal-ma- joor Baele eenige weken gele den aan Nederland heeft ge bracht. 1 In een gisteren gepubliceer de verklaring heeft de beheer der van de burgerlijke eigen dommen van den S.C.A.P. (Supreme Commander of Al lied Powers) een en ander me degedeeld over de Japansche plundering in Nederlandsch- Indië. Deze verklaring is ge baseerd op overzichten, welke op last van den geallieerden opperbevelhebber door het Ja pansche ministerie van finan ciën zijn opgemaakt. Het voor- loopige Japansche rapport ver meldt bijna alle soorten eigen dommen, van edele metalen ter waarde van millioenen dol lars tot geheele fabrieksinven- tarissen als rubberinstallaties en olie- en suikerraffinade rijen. Vele millioenen gallons petroleum en duizenden kilo grammen kinine, kinabast, koehuiden en ruwe rubber werden naar Japan verscheept. Uit Java kwamen groote hoe veelheden platina voor de ver vaardiging van elect.roden, si- .sal, nikkel, erts, copra, man gaan en verder werden bijna alle soorten onafgewerkte plantaardige en minerale pro ducten tot Augustus 1945 toe naar Japan overgebracht. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN HET JONGETJE TOM IN HET LAND VAN SINTERKLAAS Tom stond te trillen op zijn beenen. Maar niemand had gelukkig erg in hem. Wat praten die zwarte mannen raar. „Ek hab a fijno auto kemaak", zei er één. „Ain auto dat jou kan stuur". „Ain echt auto dat jou kan stuur?" vroeg zijn zwarte buurman. „Mit ain echt motór?" „Ja, mit ain echt motór. Hij kan hil hard rij". Wat ze verder vertelden kon Tom niet verstaan. Want er kwamen steeds andere zwarte Pieten de deur uit. Tom had er al veertig geteld. Maar toen kwamen er niet meer. Gelukkig liet de laatste Piet de deur open staan. Anders had ie Tom natuurlijk zeker gevonden. Ze praatten allemaal druk met elkaar. Eindelijk waren ze verdwenen. Daar viel een deur dicht. Toen hoorde Tom geen enkele stem meer. Even om 't hoekje kijken, dacht die brutale jongen. Maar raad nu eens wat ie te zien kreeg? Een groote werkplaats. Tjonge, wat een ruimte, dacht Tom. Wat een tafels en werkbanken. Tom was in de speelgoed-werkplaats van Sinterklaas terecht gekomen. Hij stapte heel gewoon binnen. Overal werd speelgoed gemaakt. Sommige dingen wa ren al klaar. Vlak bij hem stond een. mooie autoped. Even probee ren, daeht Tom. Hij pakte de autoped en reed erop tusschen de tafels en werkbanken door. Dat ging ge makkelijk, want er waren breede paden tusschen. Op eens zag Tom op 't handvat een knopje zitten. Daar stond bij geschilderd: vooruit Die brutale Tom draaide dadelijk 't knopje om. Nu hoorde hij een vreemd ge gons onder de autoped en hoepla! daar reed dat ding weg. Tom kon er net op tijd nog opspringen. Dat ging lekker. De jongen moest goed tusschen de tafels door sturen, want de autoped reed flink hard. Maar hij kon 't hoor. In de bochten ging hij erg schuin. Tel kens dacht ie: nu val ik. Maar 't kwam aldoor goed af. Hij botste nergens tegen aan. Na een tijdje wou Tom eens met iets anders spelen. Hij draaide nu een knopje om waarbij stond stop. Tom sprong van de autoped af en zette hem zoo maar ergens neer. Want hij had al weer iets anders gezien: een kleine auto. Tom bekeek hem eerst goed. Een fijne auto hoor. Twee kinderen konden er achter elkaar in zitten. Een eehte claxon, richtingaanwijzer, echte lampen, luchtban den en een groot stuur. Deurtje open, deurtje dicht, de dikzak zat er al in. Wat een fijne zaehte kussens. (Vervolg van Pag 3) Koud en ruw rinkelde dé bel door de lange gangen van de school. Joe lend en lachend stormden de kinde ren de deur uit naar huis. Doch Riki liep bedroefd, steeds maar kijkend naar de platgetrapte sneeuw; in de richting van hei) park. Het sneeuwde. Zij droomde haar droom over haar vader en de levensgroote pop. Achter haar ging'een man. groot en donker op het witte sneeuwkleed. Doch Riki droomde. Haar handen waren rood van de kou en speelsche sneeuwvlok jes dansten om haar heen of vielen) op haar blonde haar en smolten weg; ineens. ,.'t Was een goeie pa" had Opoe gezegd. „Riki, nu wilde ik zelf bij je ko men", klonk de stem uit haar droom. De groote man liep nu vlak naast haar. Ze keek op. Toen pakte die man ineens haar hand. Ze stond stil en zag hem vragend aan. "Heet jij Riki?" Het leek dezelfde stem als uit haar droom en onmiddellijk voelde zij zich veilig en ze knikte van ja. Ze schrok niet toen hij haar optilde en haar zoende op bei haar wangen en haar vasthield tot zij er warm van werd. Ze begreep het niet. maar zoo was het goed. dat wist zij zeker. "Riki" zei hij, meer niet. Hij streel, de met zijn sterke hand over haar natte haren. Zij voelde de warmte van zijn gezicht vlak bij. "Riki; heb jij nog iets van Sinter klaas gehad?" Zij knikte neen. Daar na zette hij haar op der.' grond, ze rilde van de kou. En met haar koude handje in zijn sterke, warme vuist liep zij met' hem mee. Nu pas durfde zij vragen wie hij was. Doch de man antwoordde alleen maar. dat hij haar vriend was. Bij een winkel gekomen; waar allerlei speelgoed voor de ramen lag, gingen zij binnen en toen kocht die mail een pop; bijna zoo groot als Riki zelf. Buiten zei hij"Riki; die is voor jou" en hij drukte het ge schenk in haar armen. Het had vuur_ roode wangen en een lachende mond. „Dank U wel", zei Riki verle gen en om haar mond speelde een lach van zalig geluk. Nog een maal zoende die man, haar vriend, haar toen, nog'eenmaal streek hij over haar hoofd en nu zag zij dui delijk tranen in zijn goede oogen. Heel lang bleef Riki hem nasta ren, de pop in haar armen ge klemd. Het was donker geworden in de stad. Als feeën dansten de lichtjes in de lantarens, tusschen de warrelende sneeuwvlokken. Als een beeld zoo stil alond daar Riki, die dacht aan dien man met zijn vriendelijke oogen. Zij schrok van een auto en werd zich bewust, dat zij naar huis moest'. Hijgend, haar kleeren wit van de sneeuw snelde zij de ka mer binnen. „Moe, kijk eens, ge kregen van een man". Moeder scheen te schrikken. Riki werd in eens bang, ze wist niet waarom. Stijf hield zij haar bezit tegen zich aan. Ze fluisterde nog: „Hij wist hoe ik heette". En in een plotse, linge vrees voor haar moeder, vluchtte zij naar buiten, de don kere stad in, niet wetend waar heen. Uitgeput kroop zij tenslotte als een bange vogel in een por tiekje van een deftig heerenhuis. Toen huilde Riki, het kleine achterbuurtmeisje.haar pop lag in haar armen. B. De secretaris van de commu nistische partij in Tsjecho- Slowakije, Joseph Franck, die momenteel in ons land ver toeft, heeft aan persvertegen woordigers o.m. medegedeeld, hoe zijn land met de politieke delinquenten handelt. „Met landverraders worden korte metten gemaakt. Zeven tig duizend werden na den oorlog gevangen genomen. Ve len van hen zijn reeds geëxe cuteerd. Op de vraag hoeveel kon de heer Franck niet ant woorden, doch het zijn er zeer velen, zeide hij. Een uitge sproken doodvonnis wordt bin nen 24 uur voltrokken. Gratie komt bijna niét voor. Zgn. lichte gevallen, dus zij die be halve nationaal socialistische gezindheid verder niets op hun geweten hebben, worden altijd nog voor ten mnste vijf jaar opgesloten."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4