Nieuuu MINISTER LIEFTINCK rekent de Kamer voor WEEREEN POLITIEKE CRISIS IN RELGIF LEWIS ONDERHANDELT met de mijneigenaren Groote Vier zijn het eens over Triëst In de omqeving van Batavia wordt gevochten Voor Alkmaar en omgeving Waarom geen oorlogsschadevergoeding op basis 1940 Uit het wereld- nieuws-journaal V_ TRAWLER VOOR PETTEN GESTRAND Wetenschap op het Waterlooplein De repatrieering Katholieke Senatoren blijven voortaan thuis Einde van de staking in zicht Nog geen beslissing Regeering weigert af te treden Aufonummering in de Provincie Zuid-Kolland Rembrandt's gestolen te New York? Een Nederlandsch ultimatum Indonesische verloven ingetrokken? Hoofdredacteur: H. N. Smits; ra.yon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum f 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. NoonUiollandscli BaqBlad Buiten God is nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 29 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11090 BUREAUX: ALKMAAR: L-mgestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 ^(redactie) K 2200 HOORN: ©raafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 liinen DEN HELDER: West straat 80; tel. K 2230 2333 SCHA GENMolenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel 2^EER VELE WENSCHEN waren in de Tweede Kamer geuit bij de behande ling van de begrooting voor financiën. Men wilde de geldblokkeering opheffen, het beursverkeer vrij laten, salarissen verhoogen, belas tingen verlagen, de oorlogs schade vergoeden op basis van de vervangingswaarde en dat alles zonder het ge vaar voor inflatie te schep pen, zooals Minister op merkte, toen hij met zijn antwoord begon! Dat ant woord heeft hij Donderdag avond langdurig voortgezet. Hij kon de wenschen van de oorlogsslachtoffers weinig hoop geven: bij de defini tieve regeling van de oor logsschade zal de Regee ring hoogstwaarschijnlijk moeten vasthouden aan de vergoeding van de waarde op basis van 9 Mei 1940. Anders zouden de slachtof fers eerst 12 Vé pet. moeten be talen van de schade in het totale particuliere vermogen, welke Nederland heeft gele den en die door alle inwoners moet worden gedragen. Deze slachtoffers zijn vrijgesteld van de vermogensaanwasbe- lasting, waarin ze anders ook zouflen moeten bijdragen. Ook zou een afschrijvingspercen tage moeten worden toegepast, want ze zouden nieuwe in- plaats van oude panden krij gen. Al met al zouden de oor logsslachtoffers dan niet veel beter geholpen zijn met hun schadevergoeding op de basis van de vervangingswaarde. Er is echter een regeling voor aanvullende credieten. Volle dige vergoeding zou de we- De strijd der Fransche communisten om de macht. - De kern van het conflict in Perzië. - Tsjang Kai Tsjek wil af treden. - Mislukt de Brit- sche politiek in Duïtsch- land? De Katwijksche stoOm-traw- ler Dirk 157 is op weg van Grimsby naar IJmuiden door een onjuiste aanwijzing van het kompas uit de koers ge raakt en gisterenavond om streeks half zeven voor Pet ten gestrand. De 13 opvaren den konden^ dank zij het kal me weer, met behulp van het wippertoestel van de NZHRM vanaf het strand van boord worden overgehaald. De ter assistentie uitgevaren motor reddingsboot Dorus Rfjkers behoefde niet in actie te ko men' en is naar Den Helder teruggekeerd- deropbouw vertragen, anders kwam er weer inflatie. De Minister heeft verder ver schillende interessante cijfers ge geven, waarvan de Kamer zou duizelen, als ze op dit punt tegen woordig niet al heel wat gewend was'. Het totaal ven de zekerheids stellingen voor de belastingen is 1,1 milliard. Daarmee is de ach terstand uit de oorlogsjaren inge haald, en de aanslagen zijn nu weer normaal. De invoering van een huur- of waardevermeerde ringsbelasting wordt overwogen. Het totale bedrag, dat geblokkeerd is, beloopt thans nog 5,4 milliard! Het Waterlooplein te Am sterdam, dat na den oorlog zoo'n ongunstigen naam heeft gekregen door den zwarten handel, zal waarschijnlijk een centrum van wetenschap gor den. Er bestaan namelijk plan nen er een complex van Uni versiteitsgebouwen neer te zetten, waarin he# geheele cultureele en sociale studen tenleven zal worden samenge trokken. In Januari 1947 zullen er naar verwachting 'n duizend tal repatrieerenden uit Indië in ons land arriveeren. Ook in Februari verwacht men een gelijk aantal, terwijl men in Maart een vijftienhonderd re patrieerenden verwacht. De geheime onderhandelingen tusschen Lewis, de voorzitter van de mijnwerkersorganisatie en de mijneigenaren worden nog steeds voortgezet. De juridische strijd in het Federale Gerechis- hof zal vermoedelijk geen oplos sing van de staking zelf opleve ren. Naar verluidt zou Lewis bij zijn besprekingen met de mijn eigenaren zijn eischen tot 54 loonuren voor 40 arbeidsuren hebben verlaagd tot 54 loonuren voor 45 arbeidsuren- Deze con- De Ministerraad is gisteren in bijzondere zitting bijeenge komen, tezamen met de Com missie-Generaal, ter bespre king van de ontwerpovereen komst van Cheribon. Men be gon om 9 uur en zette de be sprekingen, na een pauze, voort tot des middags 3 uur. Toen is de bijeenkomst om half 7 geschorst tot Zaterdag morgen half 10. Dat is dus op Zaterdag 30 November, den België is wederom in pen crisis geraakt. Gisterenmid dag heeft de regeering, btf de behandeling van de be grooting 'Wan het ministerie van wederopbouw, geen meerderheid achter ^zich ge had daaf de stemmen heb ben gestaakt. Dit beteekent, volgens het gewoonterecht dat de regeering verslagen is. De begrooting werd met 82 tegen 82 stemmen verwor pen- Die nederlaag werd veroor zaakt door de, toevallige afwe zigheid van twee der leden der meerderheid. Onmiddellijk werd de vergadering geschorst en kwamen de fracties bijeen ter wijl ook de minis Iers vergader den. Na her-opening v.erklaarde de premier Camiel Huysmans, on der groot applaus van de linker zijde dat de regeering vastbeslo ten is de begrootingen die „we gens toevallige afwezigheid van' enkele leden niet zijn goedge keurd" opnieuw in te dienen. De heer Struyve van de Chr. Volks partij betoogde hierna, dat het! da- waar°P de Britsche troe- nan nrrinioni Trrrturlnv eenige logische en grondwette lijke gevolg van de verwerping van de begrooting, het ontslag der regeering moet zijn. In zijn antwoord verklaarde de eerste minister nogmaals, dat d'e regee ring zal aanblijven. Een bepaal de igroep wil ons het mes op de keel zetten maar wij zullen ons verdedigen, zei Huysmans. De Katholieke Senaatsfractie heeft medegedeeld, dat zij voor taan niet meer zal verschijnen als protest tegen het feit, dat de Regeering niet bereid is af te treden pen officieel zouden teruggetrokken. worden cessie kan een minnelijke schik king mogelijk maliën. Een groep van democratische senatoren heeft echter President Truman verzocht den strijd te gen Lewis voort te zetten op ba sis van de regeeringsvoorwaar- den, zelfs indien een koude win ter hiervan het gevolg zou zijn. Binnenkort zal men met de autonummering in de provin cie Zuidholland toe zijn aan nummering HZ 99999. Men zal dan overgaan op een numme ring met de lettercombinatie HX. Daar de nummers 1 tot en met 100 gereserveerd wor den voor een aantal autoritei ten, zal de nummering aan vangen met HX 101. Volgens den correspondent van de Daily Telegraph te New York zijn Dinsdagavond j.l. uit een verzameling in het centrum van New York vele waardevolle prenten, waaron der etsen van Duerer en Rem brandt's „Clement de Jonghe" en „doctor Faustus" gestolen. De ministers van buiten- landsche zaken der Groote Vier zijn het Donderdagavond eens geworden over het mee- rendeel der economische clau sules in de vredesverdragen. Volgens berichten uit Amc- rikaansche bron zou er Don derdag door Nedertandsche troepen, na in den ochtend te zyn ontscheept, ten westen van Tandjong Priok gevoch- In het departement van Justitie te Den Haag heeft de Com missie-Generaal besprekingen gevoerd met de regeering. Tijdens de beraadslaging. Achter de tafel zien wij minister president dr. Beel, de ministers Drees en Vos. (Ned. Fotobur.) ten zijn Een Indonesische woordvoerder heeft ver klaard, dat er Donderdag middag gevechten uitgebro ken zijn tusschen Nederland- sche en Indonesische strijd krachten bij Bekassi, 24 ki lometer ten 'Zuid-Oosten van Batavia. Radio Djogjakarta heeft me degedeeld, dat lt. generaal Soe- dirman, opperbevelhebber van de TRI op een persconferentie ver klaard heeft, dat de opperbevel hebbers van de Nederlandsche strijdkrachten in West-Ja va en het district Semarang aan de Indonesische opperbevelhebbers een ultimatum hebben overhan digd, dat voor Semarang afloopt op den 28en November en voor West-Java op den 27en Novem ber. Soedirman verklaarde, dat het Nederlandsche ultimatum in flagranten strijd was met den geest der wapenstilstandsonder- 'handelingen en dat er koor de republiikeinsche troepen geen reden was'aan het ultimatum gevolg te geven aangezien de voorwaarden „onaanvaardbaar" waren. De kwestie der vrije scheep vaart op den Donau werd practisch opgelost, terwijl er ook overeenstemming werd bereikt over den tekst van het Statuut van Triëst. Over de Donaukwestie werd bepaald, dat de scheepvaart op den Donau vrij zal zijn voor passagiers- en goederen schepen van alle staten op basis van gelijkheid met be trekking tot haven- en vaar- gelden en de bepalingen der handelsscheepvaart binnen de grenzen van de gebruikelijke handelsbetrekkingen. 27 clau sules in de vijf vredesverdra gen, betrekking hebbende op diverse economische kwes ties, als eischen aan Duitsch- land van andere ex-vijande lijke landen, de petroleum- en verzekeringsrechtetn en de overdracht van cultureele be zittingen werden aangenomen. Volgens het Republikeinsch- Indonesisehe Persbureau Antara is officieel bekend gemaakt, dat 'alle Indonesische militaire ver loven met ingang van 27 Nov. zijn ingetrokken. Volgens ge noemd persbureau houdt <Tit verband met den gespannen toestand aan alle fronten, het. geen het gevolg 4s van het mis lukken der conferentie tot vast stelling van de demarcatielij a

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1