Twee boerderijen op Texel afgebrand Nieuw Noordhollandsch Dagblad 7 tSiad en ZDniirek Een gedenkteeken in „Oranje-hotel" „Lange Jan" is dood EEN HANDELENDE AMBTENAAR K. A. B. Tweede avond winter- program Amsterdamsch Volkstooneel Glas-actie Sinaasappelen-bon voor iedereen GRONDBELASTING EN GELDSANEERING Beurs en algemeen belang Marktberichten VRIJDAG 29 NOVEMBER 1948 ALKMAAR Ter nagedachtenis aan de tal- loozen) die in het Schevening. sdhe „Oranjehotel" omlwamen, zal in de gevangenis een monu ment worden aangebradht. Het comité te Den Haag, dat hier toe het initiatief nam, heeft de burgemeesters van alle Neder- landsohe gemeenten uitgenoo. digd hun medewerking voor déze stille Hulde te willen ver. leenen. Ook in Alkmaar is een comité van aanbeveling opgericht, waarin zitting hebben: prof. mr. A. Koelrna, burgemeester, de heeren G. van Slingerland, loco burg., J. Asjes, M. Coerts, wet houder, ds. J. Dikiboom, J. Dreeuws commissaris van poli tie, dr. G. Hoeneveld, G. H. Hoy. tink, Deken J. Th. Jacobs, ds. C. von Meijenfeldt, J. H. Meijer, J. F. Plas, dir. Sociale Zaken, ds. F. WV Rappold, ds. P. C. Roodeniburg, G. Rooker, W. C. Rijpma, Hoof(Jinspecteur van Politie, mr. A. Scfaenkeveld, J. M. van Zanten. Voor bovenomschreven doel zal in de week van 28 Novem ber t°t 4 December een geld inzameling worden gehouden, door in de winkels collectebus sen op te stellen. Onopgemerkt door wellicht de meeste lezers, stond deze week in den Burgerlijken Stand te lezen, dat overleden was Jan Luigjes, in den ouderdom van 67 jaar. Weinigen weten wie de drager was van dezen naam. En toch, Jan Luigjes was een groot man, in feite de grootste man van Alkmaar wellicht; in de letter lijke beteekenis dan. Hij was koopman, öf zooals de lieden van zijn soort meer plegen ge noemd te worden: negotiant. Hij ventte met veters en luci fers, sohuurlinnen, of wat zooal meer in het kastje van een negotiant te vinden is. Hl de laatste jaren zei men, dat Jan uitsluitend „zwarte" veters ver kocht en geen bruine; maar die zwarte veters waren dan ook zwart in een dubbele beteeke nis Geruim en tijd zat Jan aan den ingang van het Postkantoor, waar hij op zijn bescheiden zetel troonde; zijn domicilie was een volkslogement. Op markt dagen zat hij op het hoekje van het Waagplein en de Markt straat met zÜn veters en zijn lucifers. Hij was een man met een kindergezichtje en een kin derstemmetje en de kinderen noemden hem „Lgnge Jan". Booze tongen zij lasteren altijd beweerden, dat hij „kapitalist" was en dat njen te gen behoorlijke rente bij hem een leening kon sluiten, als men in financieele moeilijkheden verkeerde. En nu is Lange Jan dood; er is een leegte gekomen in het stadsbeeld en op het Markt plein; een leegte in den plaat selijken detailverkoop van luci fers en veters. Wij wisten niet, daj hij Jan Luigjes heette; vandaar deze aanvulling op het ambtelijke bericht onder Burgerlijken Stand. BURGERLIJKE ^TAND Geboren: Willem C. z. v- Christiaan J. van der Vaart en S. Wagenaar. Gehuwd: Johannes P. H. v. Tilborg en Klasina Ursem; Gijsbert W. J. Leentvaar en Dina Bakker; Johan Koppen en Aaltje Narold. Kenneth B. Dupré en Marg. C. Bijtjes. Overleden: Jaceb Constant, oud 79 jr., wdr. van M. Lief- ting; Co'rnelis W. H. Baard, oud 76 pr., geh. met A. C. G. van Thiel. Joh. K. te Alkmaar had zich Woensdag voor den bijzonderen politierechter te Alkmaar te verantwoorden voor een handel in uit België gesmokkelde rij wielbanden. In het voorjaar was hij uit kamp Rochdale ont slagen, doali nog niet gezuiverd, tengevolge van welk feit hij zijn vroegere gemeentebetrekking niet kon opnemen. Geld moest er echter zijn voor het gezin- en K. koos deze nu niet geheel juiste wijze van geld verdienen; hij ging in den zwarten nandel. De officier van justitie achtte overtreding der distributievoor schriften bewezen, maar was verheugd over het feit, dat de man, zoo ©uw hij na zuivering de kans kreeg, weer op normale wijze aan het werk was geto gen. Tenslotte vroeg hij een geldboete van f 150 met ver beurdverklaring van de in be slag genomen banden. Lit- spraak f 100 of 40 dagen met verbeurdverklaring der banden. De volgende handelaar in dit bandenzaakje was Sijfor. H. De ze man had de banden van K. opgekocht. Dat gebeurdë' in den tijd', dat 'deze man mede door vorige overtredingen een slech ten naam had gekregen. Gevan genisstraf was gevolgd en het gezin van H. was tenslotte in zeer benarde omstandigheden geraakt. De isolitierechter wilde met deze dingen rekening houden en veroordeelde H. tot een voor waardelijke gevangenisstraf van 1 maand! met een proeftijd van twee jaar .plus verbeurdverkla ring van de in beslag genomen banden. De rijwielhandelaar A. M. te Alkmaar maakte het edele drie tal vol. Hij vertelde op aandrin gen van verschillende goede klanten banden zonder bon te hebben gekocht en wel van H. voornoemd. De eisch luidde f 150 boete of 90 dfcgen hechtenis. Uitspraak conform den eisch. KAASMARKT Aangevoerd 2 st'apels kleine boe_ renkaas 75- HEIL O O Dinsdagavond was de „too. neelzaaf' van liet Brunogebouw geheel bezet door leden met hun trames der KAB. Voorzitter J. Bolten opende dezen avond met een hartelijk welkomstwoord, speciaal ge- ,richt toj den Weleerw. Heer Kapelaan v. et. Voorn en den heer v. d. Akker, den verbonds- voorzitter, tevens spreker van dezen avond. De heer v. d. Akker behan delde het onderwerp „Arbeids vreugde" in een zéér breedvoe rig en duidelijk betoog. Dit werd aandachtig door de aanwezigen gevolgd. Hierna kwam het R.K. Too- neelgezelschap ,,'t Masker", o.l.v. Jean Robert Jr., voor het voet licht met het tooneelspel „Wan trouwen". ,,'t Masker" heeft dit tooneelspel uitstekend vertolkt. Zonder een van de spelers of speelsters te kort f® doen, wil len wij toch een bijzonder com pliment niet onthouden aan Paula (Kit^y de Wit). Haar spel was subliem. Ook ter Horst (A. Borst), mevr. ter Horst (mevr. Westrop) en 't dienstmeisje Greta (Afra Wit) speelden uit stekend. Décors en grime van den heer Landsman, Zaandam, kapwerk van mevr. Kroon, Hei. loo en verlichting van den heer Kueter, Heiloo, waren uitste kend verzorgd. Dat de aanwezigen het spel waardeerden, bewees wel de 'ovatie welke spelers, speelsters en regisseur na afloop in ont vangst mochten nemen. De KAB kan weer op een prima geslaag den avond terugzien. Naar wij vernemen, zal ,,'t Masker" a.s. Donderdag- en Vrij. dagavond in Egmond-Binnen „Wantrouwen" opvoeren voor de donateurs van het Fanfare corps „Eensgezindheid". BERGEN Het Amsterdamsch Volkstoo neel trad dezer dagen op in de Rustende Jager in het volks stuk „Als Moeder te veel is", door Henk Voogd. De inhoud van het shtk is ook vooral voor de jpngeren een les tot waar deering van de levenservaring van de ouders, dat bij terecht wijzingen slechts de ouderlief de spreekt en niet de jalouzie. De moeder werd uitmuntend vertolkt door mevr. Erfmann- SasbaCh, het spel van Charly, een achtjarig jongetje, was zeer bekoorlijk, trouwens alle mede spelenden hebben het hunne er toe bijgedragen het stuk tot zijn recht te doen komen. Het is John Toering, die als Hein Drop. water zorgt voor de vroolijke noot, daarin bijgestaan door Cor Cooper, als zijn zoon Simon. Beiden zijn daarin zeer goed geslaagd. Iets nieuws was het vullen der pauzes met toepasse lijke zang en declamatie, het geen o.i. zeer goed voldeed. BERDOS-NIEUWS Zondag as., 2 uur, Berdos I St. Victor I. Er bestaat goede kans, dat de punten thuis blij ven. Zondag a.s., 12 uur, Berdos II Randers II. Wil dit elftal niet op de laatste plaats eindigen, dan is aller inspanning noodza kelijk. Zaterdag a.s., 2.30 uur, Berdos IIIJong Holland II. Beste beentje voor, jongelui. Vrijdag, heden, te 8 uur, test avond in de achterzaal van café Nieuwendijk. Wij rekenen op al]£r aanwezigheid, ook van supporters. Deze avond belooft uiterst leerzaam te zijn. GEGUND Door B. en W. van Bergen is aan den heer D. Beeldman, aannemer aldaar, gegund de bopw van zes arbeiderswonin gen aan den Kogendijk voor de som van f 63000. De inschrijvingssom bedroeg f 66.000, welk bedrag, ingevol ge voorschriften van de Cen trale Directie voor de Volks huisvesting, werd terugge bracht op f 63000, waardoor diverse constructiewijzigingen en vereenvoudigingen dienden te worden toegepast. LIMMEN ST. NICOLA AS VIERIN G De kinderen der leden van den Volksbond hebben Zater dagmiddag 30 Nov. om 2.30 een St. Nicolaasviering in het parochiehus St. Maarten. De bedoeling is dat alleen de kin deren komen van de le t.m. de 5e schoolklasse. SCHOUW I Dijkgraaf en Heemraden van de Groot Limmen polder I zullen op Donderdag 5 Dec. a.s. schouw houden over de beken en vurgen. i PETTEN j EERVOL ONTSLAG ONDERWIJZERES Burgemeester en Wethouders van Zijpe hebben aan Mej. C. W. B. ter Brugge met ingang van 15 November 1946 eervol ontslag verleend als .onderwijzeres aan de o. 1. school alhier, zulks in ver- band met het feit dat zij dien dag in het huwelijk is getreden. Het is evenwel de bedoeling dat deze leerkracht tijdelijk aan de school werkzaam blijft. I BURGERBRUG UITSTEL VAN EERSTE OEFENING De Minister van Oorlog heeft aan H. J. Raat alhier als dienst plichtige van de lichting 1946 uit- j tel van eerste oefening verleend tot een neder te bepalen tijdstip dat zal vallen na 1 Mei 1947. HEERHUGOWAARD Maandagmorgen om 6 uur is de „glasploeg" uit onze ge meente met de drie daarvoor door de inwoners ter beschik king gestélde auto's naar de gem. Waalwijk getrokken. De uit 9 schilders en 4 timmer lieden bestaande ploeg arri veerde daar om ongeveer half elf en werd door den wnd. burgemeester hartelijk ont vangen. Men hoopt deze week met het karwei klaar te ko men. GESNEUVELD Bij de alhier wonende fa milie Hoogzaad is bericht ont vangen, dat de 33-jarige zoon Herman den 8en Januari 1945 te Rimlingen (Westmark Did.) is gesneuveld. TRIBUNAALUITSPRAKEN S. Twisk te Egmond-Binnen: twee jaar en zes maanden, tot 7 November 1947. Besch. was een fanatiek NSB.er, doch stond gunstig bekend. T. heeft reeds 7 maanden celstraf achter den rug. Om het gezin van T. niet te treffen, zag het Tribunaal van een verbeurdverklaring af. Per hoofd der bevolking zal bin nenkort 500 gram sinaasappelen beschikbaar worden gesteld. Het C.D.K. deelt mede, dat men hiertoe bon 49 6 of 50 - 8 algemeen bij een handelaar in groenten en/of fruit moet inleveren en wel uiter lijk op Zaterdag 7 December a.s. De aflevering der sinaasappelen zal plaats vinden naarmate deze aangevoerd worden. Uiteraard zal de afwerking van den voor de groepen D en E in Augustus j.l- bekend gemaakten bon voorgaan. Èlectrischdröögscheer-.apiiaraat RV. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ V. NEDERLAND (Vervolg Tweede Kamer van pagina 1) Over de grondbelasting, die de heer v. d. Weijden (KVP) ter sprake had gebracht men kan tegenwoordig een boerderij ca deau krijgen, beweerde hij, wan neer men het land wil bewerken! zei minister Lieftinck, dat deze ter sprake kan komen bij de prin. cipieele herziening van de belas tingen, welke in het voornemen ligt. De minister erkende dat de belastingdruk in het algemeen te zwaar is, maar alles zal gedaan worden, om de bijzondere heffin gen te laten voldoen uit geblok keerd geld. De geidsaneering is in 1947 niet voltooid, maar aanmer kelijk gevorderd. De saneering is afhankelijk van het tempo der in ning van de heffingen. Alles moet gedaan worden om overmatige geldcirculatie te voorkomen en dat moet wel eens met betrekkelijk' harde maatregelen geschieden. In ovst weging is, geblokkeerd geld in aanmerking te doen komen voor belegging. De Minister verdedigde verder de maatregelen tot beper king van den beurshandel, weike in het algemeen belang noodzake lijk zijn. De devieztnpositie maakt het niet mogelijk, de beurs open te stellen voor den vrijen handel in Amerikaansche effecten. De ver houding tusschen het ministerie en de beurs is niet zoo hartelijk. Men heeft bezwaar tegen ver schillende maatregelen van de Regeering, maar de minister zegt. dat hij geen defaitist is. Er moet met de grootste voorzichtigheid gemanipuleerd worden, waarbij bepaalde belangen niet uit het oog zullen worden verloren, maar het algemeen belang gaat vóór. Ten slotte verklaarde de Minister zich bereid, tot een nieuwe wettelijke regeling voor de loterij. Woensdagavond om ongeveer half negen is een geweldige brand uitgebroken in de groo- te boerderij van H. Smit, die vlak ten westen van Den Burg op Texel is gelegen. Door den hevigen najaarswind werd het vuur aangewakkerd en ont stond er een enorme vonken regen. De gevolgen bleven dan ook niet uit: weldra stond een naburige boerderij, van D. Keyzer, in lichter laaie. Bo vendien werd een aangren zende woning bedreigd. Spoedig was de brandweer met een motorwagen uit Den Hoorn ter plaatse, die groote moeite had zich in deze droge omgeving van het noodige water te voorzien. Met behulp van 100 meter slang naar een z.g. brand. slootje, slaagde men er in den strijd tegen het vuur althans met één straal aan te binden. Korten tijd later echter arri veerde ook de Brandweer uit Den Burg, die drie stralen op het vuur richtte. De blussohings. werkzaamhieden duurden den geheelen nacht. Het woonhuis kon worden behouden, doch de beide boerderijen, die laag ver zekerd waren, brandden tot den grond toe af. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Ook het vee (het waren voornamelijk scha pen), dat zi°h nog in de weide bevond, ontkwam aan de vlam men. Men neemt aan jiat de brand is ontstaan als gevolg van het om- vallen van een stallantaarn. WARMENECUIZEN 29 Nov. Aan. gevoerd: 2000 kg uien 12.5012.90; grve 11.50—11.90; drielingen 3.90; 450 kg andijvie 24T40; 20900 kg' gele kool 6.707; 57500 kg roode kool 7.10 12.50; afw. 5.109; 8600 kg witte kool 5—6.10. AVENHORN 28 Nov. Grove Schotache 4.605.90; Bevelanders 8.20 spruitkool 850; bloemkool I 24;; II 12; witte kool 4.405.30; roode kool 5.80—9.80; gele kool 6-70—6.90; groe_ ne kol 9.1013.10; uien: groote 8 30 12; gewone 6.3012.90; drlel. 4.90 8.50; nep 4.809.10; bieten I 6.80 9.20; II 45-40; wortelen: Flakkee Verbeterde 45.90; witlof I 5164; II 30—47; andijvie 16.70—27.80. GROOTEBROEK "DE TUINBOUW' 28 Nov. 70.000 stuks bloemkool I 39.70—54.90; II 18.10—30.10; I afw. 22.90—30.00; II afw. 7—18.10; roode. kool 10.3013.80: Savoye kool geel 6.70; id. groen 8.4011.60; spruitkool 45—51; kroten I 5.50—8.90; II 4—4.50; peen II 5.50; rapen 3.503.60; uien grof 11.30—12; groot 12.60—13; drie. ling' 7.70—9.20; nep 12.60; aardappelen Eigenih. 7.90; Koopmans Blauwe 8.50J Grove Bintje en Schotiscbe 7-10.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7