Nleuuj EEN NIEUW VOLKSFRONT IN FRANKRIJK INDONESISCHE AGRESSIE DUURT VOORT! r Voor Alkmaar en omgeving W1 IN STRIJD MET DE GRONDWET? Communistisch voorstel aanvaard Volgend jaar hooger tabaksrantsoen Een officieel communiqué GEEN BLOKVORMING Treedt Byrnes af? MOEDERSCHAPS- UITKEERINC Weer een keer rechts- links in de Kamer EEN NIEUW VOORSTEL „Hef1 kreupelhout van Linggadjatti" Laatste Britsche troepen verlaten Indië HoofdrecTa jteur: H. N. Smits* r&yon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; 11.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs; per editie 13 ct. p. m.m.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum f 4. Fam. ber. 20 ct, p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandsch Daqblad Buiten God is nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 30 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11091 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Dra af singel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West- straat 80; tel. K 2230 2333 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bank: Noordefbank Directeur: E. J. M. Stumpel fIJ HEBBEN reeds melding gemaakt van -het betoog van prof. Aalberse, dal de basis-over eenkomst van Cheribon in strijd zou zijn met de Grondwet. Na zijn publicatie hebben nog een vijftal hooggeleerde en res. pectabele mannen, professoren in de rechtsgeleerdheid, als hun oor deel uitgesproken, dat op staats rechtelijke gronden goedkeuring van deze ontwerp-overeenkomst ongeoorloofd is, wegens strijd met talrijke grondwettelijke bepalin gen. Men kan het grootste respect hebben voor de meening van deze en andere kundige mannen en toch van oordeel zijn, dat zij het mis hebben. Wij laten op dit oogenblik ge heel daar, of de basisovereenkomst van Cheribon moet worden aange nomen of dat op grond daarvan bepaalde voorstellen, in de rich ting van die overeenkomst gaande, door de Regeering moeten worden gedaan, dan wel door de Staten- Generaal moeten worden goedge keurd. Over de onmogelijkheid, om op dit oogenblik een definitief oordeel te vellen, hebben wij het onze reeds gezegd. Maar de bewering, dat wat hier voorgesteld wordt, in strijd is met de Grondwet, kan wel beoordeeld worden, al ligt bet noch in onze bevoegdheid, noch in onze bedoe ling, daaraan uitvoerige rechtsge leerde beschouwingen te wijden. De beslissing, welke de Regee ring neemt en die op haar voorstel door de Statan-Generaal genomen kan worden, behoeft, al zou zij me; het basisaccoora v an Cheribon overeenstemmen, geenszins in strijd met de Grondwet te zijn. Goedkeuring, al dan niet op on dergeschikte punten gewijzigd, van de zeventien punten van Che ribon, beteekent o.i. niet anders dan een principieele uitspraak, da' op grind van deze overeen stemming tot wijziging van de Grondwet op bepaalde punten zal moeten worden overgegaan. Eerst na die uitspraak volgt de procedure van de Grondwetsher ziening haar normale gang en zal derhalve twee-derde meerderheid voor de wijziging van de Grond wet zijn vereischt. Of de risico, dat die tweederde meerderheid niet zou worden be haald, te groot is, en of de Staten- Generaal niet in een dwangpositie zouden komen te verkeeren, omdat er slechts een bloedig alternatief zou dreigen bij verwerping door onvoldoende meerderheid, dat is niet de zaak die ons bezig houdt. De Grondwet kan vanzelfspre kend in deze zaak van zoo vitaal belang voor ons Koninkrijk niet buiten werking worden gesteld en er is, bij ons weten, ook geen mensch die dat doet. Maar de Grondwet kan wij zeiden het reeds eerder gewij zigd worden, gelijk zij reeds her haalde malen gewijzigd is, ook in beslissende momenten op histori sche keerpunten van de wereld geschiedenis. Voorstellen tot wij ziging van de Grondwet zijn niet met de Grondwet in strijd. Alleen dient vast te staan, en staat o.i vast, dat dit wijzigen slechts zal geschieden op de wijze, als in de Grondwet is bepaald. Daarom ook was de eertijds voorgestelde wij ziging van de Grondwetsprocedure o.i. ook niet bewonderenswaardig. De Grondwet is er nog, onge schonden en ongerept. Zij kan en zij zal en zij moet ongeschonden en ongerept worden gehandhaafd. Haar onder den voet loopen, zou niet progressief, maar revolutio nair zijn. Haar handhaving als plechtanker van onze volksvrij- De spelers van het Nederlandsch elftal zijn Vrijdag uit Enge land per vliegtuig teruggekeerd. Onder de geschenken, die de jongens, hadden meegekregen, bevonden zich pijl en boog- uitrustingen, om beter te leeren richten en schieten. (A.N.P. P.) De regeering heelt besloten de tabaksrantsoenen in 1947 te verhoogen. Om technische redenen kan de verhooging der rantsoenen slechts gelei delijk geschieden. Naar alle waarschijnlijkheid kan in het eerste kwartaal van het vol gende jaar een begin worden gemaakt. Getracht zal wor den de voorziening te doen geschieden in de door het pu bliek gewenschte producten. Dit besluit, dat reeds geruimen tijd geleden was genomen kon niet eerder worden gepubliceerd' omdat in het bijzonder de siga- rettentabak, benoodigd voor de productie in 1947, nog 'geheel ge kocht moest worden- Bekendma king van het besluit de rantsoe nen te verhoogen zou ongetwijfeld tot prijsverhoog'ing hebben geleid1 Dit zou ons land millioenen gul dens aan deviezen hebben ge scheeld. Er is nu echter voldoen de tabak in Amerika aangekocht om de grondstoffenbehoefte van de industrie te dekken. De socialistische partij in Frankrijk heeft het Donder dag door de Communisten gedane voorstel aanvaard om zich bij hen aan te sluiten. Beide partijen zuilen nu ge zamenlijk een door de com munisten opgesteld werk program hespreken. Da socialisten hebben het be sluit genomen tijdens een giste renmorgen onder voorzitterschap van Leon Blum gehouden ver gadering.. Zij hebben op hun beurt voorgesteld de eerste ge zamenlijke vergadering heden te houden- Het werkprogramma, dat door de communisten is opgesteld' legt de doelstellingen vast, die door de voorgestelde coalilieregeering zal worden nagestreefd, maar treedt niet in bijzonderheden in zake de werkwijze ter verwezen lijking er van. Tot de doelstellingen belmo ren: Economische wederopleving door verhoogde productie en in voer van steenkolen, met name uit het Ruhr-gebied. Geleidelijke opheffing van de controle op enkele levensmidde len gecombineerd met een cam pagne tegen den zwarlen han del zware straffen voor clandes- tienen handel. Een financieele politiek geba seerd op ontwikkeling der pro ductie, verlaging van prijzen, een kloppende begrooting, verscher ping van de controle op buiten- landsche valuta en andere maat regelen ter bescherming van den franc- De staatsuitgaven moeten be perkt worden door strenge be zuinigingen; de staatsinkomsten moeten verhoogd worden door billijker verdeeling van de be lastingen. Verdediging van de democratie heid beteekent het hooghouden van democratie en rechtsstaat. Maar dat brengt niet mee, dat zij, zelfs op vitale punten van de be langen des Rijks, niet voor wijzi ging vatbaar zou zijn mits die wijziging geschiedt op de wijze als grondwettelijk is bepaald! en uitroeiing van de resten van het fascisme. Het beëindigen van de wanda den van het koloniale stelsel. Veiligheid en herstelbetalin gen- Samenwerking met alle bond- gencoten van Frankrijk, in de eerste plaats met de V.Sde Sowjet-Unie en Groot Brittannië WERELDNIEUWS- JOURNAAL op pag. 3 geeft: De toestand in Grieken land. - De moordenaar van Erzberger vrij. - Het communisme maakt front - Duitsche socialisten in Londen. V_. KJIETTEGENSTAANDE alle pogingen van de Neder- landsche commandanten om contact op te nemen met hun Republikcinsche tegenstanders ter bepaling van de demar catielijnen, zjjn zjj hiermee op Java alleen geslaagd in de sectoren Buitenzorg, Tjian- doer en Lembaug, aldus deelt een officieel communiqué van den Ned. Indischen Leger- voorlïchtingsdienst mede. In de Memorie van Antwoard op de Begrooting van Buiten- landsche Zaken deelt minister van Boetzelaer van Ooster hout mede, dat de Regeering van meening is, dat zn. „blok vorming", hetzij in West Euro-- pa of waar ook elders, naar het gevoelen der Regeering, er in de huidige omstandigheden niet toe zal kunnen bijdragen om de bestaande tegenstellin gen te verzachten. Blokvor ming zal er, alle goede bedoe lingen ten spijt, toe kunnen leiden, dat ook elders een der gelijke groepeering plaats vindt, met als gevolg dat niet slechts staten, doch groepen van mogendheden tegenover elkaar kunnen -komen te staan, zoo zegt de M. v. A. Het communiqué brengt verder in herinnering, dat de order „Staakt het vuren" nog steeds niet is gegeven, zooals blijkt uit de of. ficieele bekendmaking van Soedir- man van 15 November, waarin deze een verklaring van het Re- publikeinsche ministerie van voor lichting, dat het staakt het vuren thans van kracht was, weerlegt. De Republikeinsche agressie heeft elders onverminderd voort, geduurd, zooals blijkt uit de be richten uit den sector Soerabaja, waarin melding gemaakt wordt van grensoverschrijdingen en plunderingen van kampongs. Om aan deze acties een einde 'te ma ken zijn de vlugschriften verspreid waarin in gematigde termen werd medegedeeld, dat maatregelen ge nomen zouden worden tegen hen die de vastgestelde demarcatie lijnen zouden overschrijden. Volgens den correspondent van de „Daily Mail" verwacht men, dat Byrnes zich spoedig om gezondheidsredenen uit 't Amerikaansche kabinet zal te rugtrekken. Als zijn vermoe- delijken opvolger wordt Wil liam Clayton genoemd, die thans onderminister van bui- tenlandsche zaken is. In de Tweede Kamer was de stemming weer eens een keer wat men vroeger rechts tegen links noemde. OnSanks de doorbraak is de oude Adam hier en daar nog niet afgelegd. Het ging om een motie van den heer Steinmetz, van de K.V.P., die als het oordeel van de Kamer wilde laten uitspreken, dat de moederschapsuitkeering in de Ziektewet zoo behoort te wor den geregeld, dat de desbetreffen de uitkeeringen alleen behooren te worden togekend aan gehuwde vrouwen en dat de uitkeeringen aan ongehuwde moeders op andere wijze behoort te worden geregeld. De heer Steinmetz heeft zeer te recht opgemerkt, dat de gelijkstel ling van gehuwde en ongehuwde moeders een uitvinding van da Duitschers is geweest, en de Nazi cultuur nam het met de hoogheid en de heiligheid van het huwelijk niet zoo nauw. Dit zou al voldoen de reden geweest zijn, om die ver keerde bepaling te schrappen. Mi nister Drees vond, dat de heer Steinmetz de zaak te principieel stelde en wilde de kwestie tot een andere gelegenheid uitstellen. Maar daar voelde de heer Stein metz niets voor, die zoodoende ook de gelegenheid bood voor een her haling van de oude tegenstelling rechtslinks, want de motie werd aangenomen met 39 tegen 25 stem men. Voor stemden -de K.V.P., de A.R., de C.H. en de St. Ger. Te gen de P.v.d.A., de P.v.d.V. en de Communisten, overigens.... bien etonner de se trouver ensemble Men ziet verder, dat slechts het gebruikelijke aantal van rondom 60 van de 100 leden aanwezig was. Het absenteïsme bloeit inderdaad weer hevig. De heeren Ch. J. I. M. Wei ter, prof. dr. C. W. de Vries, porf. mr. J. A. Eigeman, J. Fabius, prof. mr. A. C. Jose- phus Jitta, prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, dr.'J. W. de Stoppelaar en mr. W. F. de Waal hebben aan den minister van Overzeesche Gebiedsdee- len een voorstel aangeboden ter vervanging van de basis overeenkomst van Linggadjati. Zij gaan er daarbij van uit, dat het zgn. koloniale systeem uitdrukkelijk wordt uitgeslo ten, dat het staatsverband ge handhaafd wordt en de weg open blijft voor verdere on derhandelingen. Ter bereiking van deze drie wenschen be velen zij een tiental punten als grondstellingen aan. Dit zien zij „als de takken en de twijgen, waaruit de nieuwe staatsorde zich organisch kan ontwikkelen, in tegenstelling tot het dorre kreupelhout, dat uit Linggadjati werd medege bracht." De laatste Britsche troepen zijn gisteren uit Batavia ver trokken. Slechts een staf van ongeveer 20 personen, ter re gistratie van schadevergoe- dingseischen en van graven, en verbindingsofficieren van leger, marine en luchtmacht blijven achter.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1