Nieuw Inzicht in belangrijke mate verhelderd" K.L.M. boekt succes Voor Alkmaar en omgeving VOLLEDIGE OPENING VAN ZAKEN! Indische kwestie deze week in het Parlement Hevige schietpartijen te Jeruzalem Generaal der Minder broeders overleden In 12 uur over den Oceaan KANSELBOODSCHAP HERV. KERK Voor sociale gerechtig heid HUPKES EN PLESMAN EERE-DOCTOR Benoeming Arron dissementsrechtbank Saaiste nieuws ENGELSCH PASSA GIERSSCHIP IN NOOD J Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal: 11.20 per maand; Inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities ct. p. m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct NoortUiollandscli Daqblad Buiten God is nergens veilig f Vondel) MAANDAG 2 DECEMBER 1946 42e JAARGANG NUMMER 11092 BUREAUX: ALKMAAR: ^ngestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lünen DEN HELDER: West straat 80: tel. K 2230 2383 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel QENERAAL SPOOR, die nu het bevel over de voor malige geallieerde gebieden in Indië heeft overgenomen, ver klaarde aan het einde van de afgeloopen week, dat de mili taire toestand in Indonesië „langzaam maar 'zeker slech ter wordt". Dat is een ernstig bericht, nog verzwaard door de toe voeging, welke de generaal daarbij gedaan heeft, dat er „werkelijk gevaar voor een ernstige botsing bestaat". Zaterdag hadden wij een be richt, dat de Republiek het be vel „Staakt vuren" nog niet gegeven heeft. En ook gene raal Spoor verklaarde, dat de Indonesiërs het bevel daartoe nog niet gegeven hebben. De generaal heeft nog meer be schuldigingen aan het adres van de Indonesiërs geuit. Als men daarnaast een ver klaring leest van een uit «In- die pas teruggekeerd Indone siër, die er in de „Volkskrant"( nog eens de aandacht op ves tigt, dat Soekarno slechts over een betrekkelijk klein gebied directe zeggingsmacht heeft en over andere slechts indirecte,' bij de gratie van de daar ope- reerende troepen, terwijl het bevel, om het vuren te sta ken nu nog niet jjegeven zou zijn aan het officieele Indische^ leger, de T.R.I-, als we na gaan, dat deze Indischman verklaarde, dat er op Java en elders nog vele georganiseer de en ongeorganiseerde bur gerfronten en bandietenben den strijd voeren, en verder daarnaast let op de erkenning in een recent artikel in „Pa rool", dat er sprake is van „felle agitatie van de leiders der volkslegers en het fanatis me van sommige islamitische geestdrijvers", en men let er dan tenslotte op, dat de brie ven uit Indië van de mannen en jongens, die daar onze taak van herstel van rust en orde te vervullen hebben, in één toonaard te kennen geven, dat het met het vechten veel er ger is dan de officieele be richten doen vermoeden, dan, vragen wij ons toch nogmaals en bij herhaling af, hoe het nu eigenlijk met de officieele voorlichting over Indië zit. „Geen uitstel", eisaht Pieter 't Hoen -in het genoemde „Pa- rool"-artikel van Zaterdag en hij prijst de Republiek, die de overeenkomst van Linggadjatti reeds parafeerde, terwijl de be.' slissing van Nederland, zooals, de zaak nu staat, zeker nog een week zal uitblijven. Natuurlijk vindt „Parool", dat de vlag uit. stak toen de wapenstilstand er was, die er nu achteraf feitelijk niet eens blijkt te zijn, dat de houding van de Republiek prachtig is en dat Nederland ge vaarlijk spel speelt. De vraag wordt echter steeds klemmender, of het gevaarlijke spel niet al maandenlang aan andere zijde gespeeld is, door halve en verkfeerde en tenden tieuze voorlichting. Indien de feiten dwongen tot vergaande concessies in het Indische vraag, stuk, en Nederland thans voor het feit van de onherroepelijke (Zie vervolg .5e kolom) Lord Beveridge, de bekende Engelsche econoom, is in de aula van de Economische Hoogeschool te Rotterdam gepro moveerd tot doctor honoris causa in de economische weten schappen. Lord Beveridge ontvangt den bul uit handen van zijn promotor, prof. J. G. Koopman. (A.N.P. Pi} De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de com missie-generaal in een tweetal vergaderingen van den Raad van Ministers de ontwerp-hasisovereenkomst nader heeft toegelicht, mede aan de hand van bindende notulen en van de overigens gehouden besprekingen en de reeds door den Landvoogd en fiet l.id van de Commissie-Gene raal, den heer Van Poll, gehouden radioredevoeringen. Hierdoor is het inzicht in de juiste beteekenis en de draag wijdte van deze ontwerp-basisovereenkomst in belangrijke mate verhelderd. Het kabinet zal thans zoo spoedig moge lijk, uiteraard in verder overleg met de Commissie-Gene raal, zyn standpunt bepalen, waarna een verklaring in de Staten-Generaal zal worden afgelegd. Tot zoover de regeerings voorlichtingsdienst. Heden zal de ministerraad in normale wekelijksche ver gadering bijeenkomen. De mi nisterraad zal vermoedelijk tot de definitieve bepaling van zijn standpunt ten opzichte van de ontwerp-basisovereen-< komst komijn in een vergade ring, op Woensdag a.s. telhou- den, na een daaraan vooraf gaande vergadering met de Commissie-fGeneraal. De behandeling dezer mate rie in de Staten-Generaal kan worden verwacht in de twee de helft van\ deze week. De vergadering van den Ministerraad met de Commis sie-Generaal, welke Zaterdag morgen om half tien begon, heeft geduurd tot één uur in den middag. H. M. de Koningin zou he denmiddag de Commissie-Ge neraal dj) het Huis ten Bosch in gehoor ontvangen. De heeren luit. gen. b.d. M.' Boerstra, oud-cdt. Kon. Ned. Ind. leger, mr. dr. L. N. Dec kers, oud-min., luit. gen. tit. b.d. L. F. Duymaer v. Twist, dr. J. J. C. van Dijk, oud-min., luit. adm. b.d. J. Th. Furst- ner, oud-minister, luit.-gen. b.d. Jhr. W. RoelL oud-cdt. veldleger, dr. A. A. L. Rut gers, uod-gouv. van Suriname, prof. mr.J. Ph. Suyling, oud- hoogleeraar en Ch. J. I. M. Weiter, oud-minister, hebben een manifest tot het Neder- landsche volk gericht, waarin het ontwerp-verdrag, te Ling- gadjati gesloten, veroordeeld wordt. Zaterdagavond hebben in het centrum van Jeruzalem hevige schietpartijen plaats gehad tusschen meer dan hon derd Joodsche verzetstrijders en militaire politietroepen. In verband met het feit, dat de Joden weer mijnen hebben ge legd in de buurt van militaire en andere objecten was er voor de Palestijnsche politie en de Britsche troepen een al gemeen appèl afgekondigd. Het verkeer was, als gevolg van de schietpartijen, geheel stilgelegd. Een aantal Joden werd gearresteerd. De generaal van de Orde der Minderbroeders, pater Va- lentinus Schaaf, is Zondag te Rome aan de gevolgen van een beroêrte overleden, aldus heeft Radio-Vaticana medege deeld. Pater Schaaf werd vo rig jaar tot generaal gekozen. Een K.L.M.-machine heeft een record non-stopvlucht over den Oceaan, New-York, Amsterdam volbracht. Om 12 minuten over 7 Zaterdag avond Amsterdamsche tijd startte de Constellation PH- TDA, de „Arnhem" van de New-Yorksche luchthaven en Zondagochtend precies 12 minuten over 7 zette de ge zagvoerder Dill de machine met vracht, ,post en 23 pas sagiers op Schiphol op Ne- derlandschen grond. Zondag is in alle Herv. ker ken een boodschap voorgele-" zen van de Generale Synode, waarin wordt gewezen op den nood en de verarming, die in ons volk heerschen. De boodschap zegt, dat herstel niet mag beteekenert, dat j slechts betrekkelijk kleinej groepen der bevolking het j voorfechtder welvaart vol- doende smaken en zeer ve len een onduldbaar karig be staan leiden. Strenge sober heid moet door het geheele volk worden gedragen. De boodschap keert zich tegen den zwarten handel, terwijl de Synode tenslotte het volk oproept tot uiterste krachtsin spanning, opdat het wel vaartspeil voor allen stijge. Niemand, die werken kan, mag zich aan dezen zedelij ken plicht onttrekken. De Senaat der Technische Hoogeschool te Delft heeft be sloten het doctoraat in de tech nische wetenschappen honoris causa te verleenen aan ir. W. J. H. Harmsen, directeur-ge neraal van den Rijkswater staat, ir. W. Hupkes, oud-pre sident-directeur der Nederl.» Spoorwegen, A. Plesman, pre sident-directeur van de K.L.M en ir. D. P. Ross van Lennep, hoofdbedrijfsingenieur bij de staatsmijnen. Deze eeredocto raten zullen worden verleend op de vergadering, die 8 Ja nuari ter gelegenheid van den verjaardag der Technische Hoogeschool wordt gehouden. Bij K-B. is benoemd tot sub stituut-griffier bij de Arron- dissements-rechtbank te Alk maar Mr. A. H. van Ravesteijn, thans griffier bij het Kanton gerecht te Den Helder. Bij de Staats-examens voor muziek zijn de examens voor koorleider en orkestdirigent vervallen. Het examen voor koorleider zal voor het laatst in 1947 worden afgenomen. In Sjanghai is de siaat van beleg afgekondigd. - Enge land en Rusland willen hei veto-recht behouden. - De ont wapeningsvoorstellen gaan Nederland niet ver genoeg, verklaarde onze oud-minister dr. van Royen in de politieke commissie van de V.N. - Tij dens de bezetting door de Britsche troepen zijn in Indië 12.373 Indonesiërs gesneuveld tegen 187 Nederlanders en 600 Engelschen. - Het laatste gedeelte van de 7-December- dïvisie is naar Indië vertrok ken. - Arie van Vliet boekte successen te Antwerpen, door Senftleben en Scherens te verslaan. Het Engelsche stoomschip „Accrington", varende van Antwerpen naar Harwich, is bij Vlissingen lek geslagen en heeft om hulp geseind. Een te Vlissingen gestation- neerde Belgische sleepboot is direct ter assistentie uit gevaren. HET WERELDNIEUWS- JOURNAAL op pag. 3 geeft: Betooging tegen Salazar - Protest tegen NederL aanspraken - Het bezoek van Schumacher - Drei gende crisis in de Duit- sche soc. eenheidspartij (Vervolg van le kolom) beslissing staande, voor de con. sequenties daarvan blijkt terug te schrikken (omdat dingen naar voren komen, die eerder niet bekend waren) dan is het toch nog wel de moeite waard, de verantwoordelijkheid voor de verkeerde en onvol doende voorlichting, die tot het ontstaan van de bezwarende feilen heeft bijgedragen, te on derzoeken. Dat kan men niet wegwisschen met groote woorden, als oud- Minister Logemann, die zelf zijn rol ip. de zaak ook gespeeld heeft voor de radio sprak, toen -hij verklaarde zich als NederlanSer te schamen voor den teugelloo. zen -laster de smaadcampagne en het snerpend valsche pathos, waarmee zooveel onbegrip over Indië aan den man wordt ge bracht. Dit alles wat Logemann zijn „reactionaire" tegenstanders verwijt, heeft men ook aan de zijde der „teugellooze" .voorstan ders van een overeenkomst-tot. eiken-prijs bij lijd en wijle aan getroffen. Laat men <fat niet ver geten, wanneer thans de zaak door vaak.onredelijke verwijten over en weer wordt vertroebeld. Wat ons in het Indische pro bleem te doen staat is niet een dwingend-forceeren van een beslissing, maar volledige ope. ning van zaken, voordat regee. ring en volksvertegenwoordi ging tot de uiteindelijke beslis sing komen!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1