DEMOCRATIE? De aankomst van Sint Nicolaas EFFICIENCY" Nieuw Noordhollondsch Dagblad 7 Slechts één klacht: niet beleefd! Mr. Dr. HOUBEN Commissaris der Koningin in Limburg Gemeenteraad Wieringermeer Gem. Bouwverordening buiten B. en W. om buiten werking gesteld in de capaciteiten van den mensch ONTSPOORDE JEUGD Klem van afbraak in de gemeenschap MAANDAG 2 DECEMBER 1948 Inderdaad waren de harten van de jongens en meisjes, die Zaterdagmiddag op de Binnenhaven de komst van Sint Nicolaas afwachtten, vol^verwachting. Op de trot toirs en op de Ankerparkbrug had zich een groote menigte kijklustigen, voor het meerendeel' ouders, verzameld en groot en Ulein stond reikhalzend toe te zien of de stoom boot, die den grooten kindervriend zou brengen, al in zicht kwamPrecies kwart over twee kwam daar aan het eind van de Binnenhaven statig en langzaam, gelijk de Sint, de boot die den bisschop naar Den Helder bracht. De witte schimmel van Sint Nicolaas stond vol ongedulcMe trappelen. Dichter en dichter kwam de boot en plotseling zongen honderden kinderkeel- tjes het „Zie ginds komt de stoomboot", wat het geheel een feestelijken indruk bood. De heilig man sloegi diep ont roerd vanaf de boot 't schouw spel gade. Voor elk kind had hij een vriendelijke knik. Toen het) groote oogenblik was gekomen en de Sint de Heldersche bodem betrad, viel er een merkbare «dit4" geroezemoes verstomde en de muziekcorpsen vu den ,_j de lucht met hun vroolijke marschen. Spoedig zette de stoet zich in beweging naar het raadhuis, waar de kinde ren van de kleuterscholen op gesteld stonden. Sint Nicolaas steeg daar van zijn schimmel en ging het gemeentehuis binnen. Vanaf het balcon keek hij met een vriendelijken glimlach op zijn gelaat naar de honderden kin deren, die zich op het pleintje voor het raadhuis opstelden. Nadat de kinderen gezamen lijk eenige St. Nicolaasliedjes hadden gezongen, begon de burgemeester zün to^""""''1' In de eerste plaats heette hij den Sint van harte welkom en zei verheugd te zijn, dat Sint Nicolaas na 7 jaren weer gele genheid had gevonden in Den Helder te komen. De burgemees ter spraik er zijn bewondering over uit, dat de Sint nog zoo'n jeugdige vitaliteit aan den da? legde. Letterlijk zei de burger vader: „Wij zijn verbluft te zien, hoe U, zoo oud van jaren, nog op zoo'n teugdige wijze Uw ros kunt berijden. Verder constateer ik met blijd schap, dat U nog, slechts tien Zwarte Pieten heeft overgehou den. Hier in Holland zitten we nog vol met zwarte pieten!" Burgemeester Ritmeester be sloot zijn speech met Sint Nico laas namens alle Heldersche kin deren en ouders, in de gemeente te begroeten en bood traditie getrouw voor de komende week een apartement in het ge meentehuis aan, waarvan S- Ni colaas een dankbaar gebruik zal maken. Hierna zongen de kinderen nog een tweetal liedjes, die op den goeden Sint de verwachte uit- Als opvolger van Mr. Dr. Van Sonsbeeck, die op zijn ver zoek, met ingang van 1 Ja nuari 1947 op de meest eer volle wijze ontslag heeft ge kregen met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen is tot Com missaris der Koningin in de Provincie Limburg benoemd Mr. Dr. Houben te Den Haag Mr. Houben is 48 jaar, bezocht het Bisschoppelijk Coilege te Roermond en studeerde rechten aan de Rijksuwversiteit te Utrecht. Hij was a.a adjunct- secie'aris van de Alg. R.K- Werk geversvereniging en bekleedt verschillende vooraanstaande functies in tal van v°reenigingen en instellingen. Zoo is hij voor zitter van de Katholieke Actie in bet Bisdom Haarlem werking hadden. Vervolgens kwam St. Nicolaas ,zelf aan het woord. Met warme stem betuigde hij zijn blijdschap over de hartelijke ontvangst, die het schoolcomité hem had bereid. Sint Nicolaas was uitermate tevreden over de Heldersche jeugd, doch er was één dinig, dat hij volgend jaar liever niet meer wilde hooren- Dat was ce beleefdheid. Hierover had hij nu nu niet bepaald zulke erg mooie verhalen gehoord. Hij sprak de wensoh uit, dat alle kin deren dit in hun ooren zullen knoopen en dat zij, volgend jaar weer precies zoo zijn, als ze» voor den 'oorlog waren, vriendelijk hulpvaardig en bovenal: beleefd. Str. CHARLOTTE KöHLER IN „OOMPJES DROOM" Den Helder heeft Vrijdagavond iets zeer bijzonders kunnen be leven Charlotte Kohier heeft in de Roskam haar successtuk „Oompjes Droom" voorgedragen- Of beter gezegd, zij heeft de be zoekers meegevoerd naar een Russische familie, waar om heen zich de heele geschiedenis af speelt. Het is verbluffend te zien, tot welke grootsohe prestahes deze actrice in staat is- Charlotte Koh ier beheerscht haar mimiek en kan daardoor al dadelijk een fi guur treffend mimieeren- Voeg dhar dan bij haar meesterlijke intonatie en de uit te beelden perse cn jg gevormd. Wanneer men daar naar zit te i luisteren en de oogen sluit is het precies of die persoon in levende lijve op het' looneel staat- Char lotte Kohier dwingt onze bewon dering af, juist omdat ze dit al léén schept. Al'die verschillende stemmen, zij waren telkens, wan neer ze in het stuk terugkeerden, hetzelfde van klank, van diepte Wij zouden hierover nog veel meer kunnen schrijven, maar .zooiets moet men zelf zien, om het naar de" juiste waarde te sohatten, Lalen we hopen, dat deze kun stenares nog dikwijls naar Den Helder komt, om ons van haar talenten te laten genieten. Str- „De mooiste oog en- blikken" Het is eigenlijk onbegrijpe lijk, dat het cabaret onder kleinkunst wordt gerangschikt. Tenminste het goede cabaret, zooals Wim Kan en Corrie Vonk dit presenteeren. Want hier is geen sprake meer van kleinkunst, maar van Kunst met een zeer groote „K", die hooger moet worden aangesla gen dan daatgene wat men over het algemeen hieronder pleegt te verstaan. Het ABC-cabaret biedt veel meer dan een aaneenschake ling van luchtige schetsjes, afgewisseld met een liedje en een praatje. Het belicht de verschillende kanten van het leven: de humoristische en tragische gebeurtenissen van allen dag. En het doet dit op een manier, die zelfs den grootsten filosoof tot naden ken moet stemmen. Dit wil niet zeggen, dat rnen den ge- heelen avond met een strak en ernstig gezicht naar het fooneel zit te staren. Integen deel. De honderden, die Vrij dagavond in Casino hun le venswijsheid kwamen ver meerderen, konden ook volop lachen om Corry Vonk als „Dokter Fokkema" en al de andere creaties, waarin deze kleine, maar naar talenten zeer groote actrice optreedt. Wim Kan was, evenals zijn collega's, de verschrikkingen van het Japansche concentra tiekamp te boven gekomen. Maar hij repte hierover met geen woord. Als vlot confe rencier, die op fijnzinnige wij ze de huidige, gebeurtenissen over den hekel haalde, oogst te hij veel bijval, maar ook in de sketches bewees hij zijn groote hoedanigheden als ca baretier. Naast de genoemde hoofdfiguren werkten nog mee Mathtie van Eysden, Iris Man, Lya Sten, Herman Eelen en Pam Heninng, die allen op voortreffelijke wijze hun aan deel hadden in de poging van i het gezelschap, „ons tusschen 8 en 11 een klein beetje te la- t enlachen om datgene waar over wij ons tusschen 11 en 8 zoo druk maken." Met „De mooiste oogenblik- ken" heeft een cabaretgezel- gestaan, dat het beste van wat schap op de Casinoplanken we tot nu toe in dit genre za gen, in de schaduw stelde. LANGEDIJK VERKEERSSTREMMING B. en W. van Langedijk maken bekend, dat in vei band net de vernieuwing van de brug in de Oosterstraat te Noord-Scharwoude, alle rij- verkeer in deze straat vanaf Maandag 2 Dec. tot nadere aankondiging gestremd is. Om dezelfde reden is eveneens 't .verkeer te water aldaar tot nader bericht gestremd. DE GROOTE VIER zijn nog niet tot overeenstemming geko men inzake de herslelbetalingen en de schadevergoedingen Wieringermeers gemeenteraad vergaderde Vrijdagmiddag on der, voorzitterschap van Bur gemeester Loggers. De verga dering begon pl.m. een half uur later, dan oorspronkelijk was aangegeven, omdat de raad op uitnoodiging van het Woningbureau geroepen was tot het beluisteren van een uiteenzetting, waarom dit bu reau de gcvelhoegte van de Wieringermeerwoningen tot 2.50 m. verlaagd had, terwijl di» woningbouw verordening spreekt van minstens 2.70 m. Of de heeren onder den in vloed van deze uiteenzetting gekomen waren zou aanstonds blijken. Het gewraakte besluit van de commissie van Algemeene Com missarissen van de wederopbouw, om de gemeentelijke woningveror- dening op verzoek van de stichting Bouwbureau Wieringermeer bui ten werking te stellen, maakte de tongen eerst recht los. De beer Addens verheugt zich erover dat een uitvoerige behan deling van deze kwestie mogelijk is. Het is zijn grootste grief, dat het bouwbureau niet voldoende aandacht geschonken heeft aan de bouwverordening, en toen ze er wel aandacht aan schonk de ver ordening eenvoudigweg aan haar laars gelapt heeft en gewoon is voortgegaan op de door haar inge slagen weg. (Zie vervolg pag. 8) f%E BRAVE HOLLANDER pleegt gewoonlijk versteld te staan over de enorme vlotheid en tegelijk de gron digste accuratesse, waarmee in de Vereenigde Staten tal van zaken ook de grootste tot stand gebracht wor den Een mooi exempel heeft de wereld nog niet lang geleden kunnen beworderen, toen Amerika met zijn oor- togsproductie dingen bereikte, die aan het fantastische grensden. Toch is dat allemaal niet vanzelf klaar gekomen. En een der belangrijkste gronden van de schier almachtige positie, die de U.S.A. op het oogen blik innemen, kan gevonden worden in de specifiek Ame- rikaansche liefhebberij vóór elk begin een zorgvuldig af gepast systeem op te bouwen, dat de energie van mensch en materie op de meest doelma tige wijze bruikbaar maakt. Men kent Let Taylorsysteem, dafi een minimum aan arbeidsverspilling en een buitengewoon groote graad aan concentratie waarborgt'. Men heeft in de vaagte wel eens gehoord van de staven van efficiency ..experts die de groote concerns in^cfienst Leb ben. Maar van de bureaux; die door hun z.g. "psychological research"; de menschen hun juiste plaats in Let' maatschappelijk bestel wijzen en die stimuleerer., dat de man* op de juiste plaats ook nog een maximum aan rendement oplevert', is in de Oude Wereld niet overmatig veel bekend. Een van de onderdeelen in het werk van het Psycholo gisch Onderzoek is het me- disch-opvoedkundig werk. Al leen al uit het oogpunt, dat voorkomen beter en goed- kooper! is dan genezen, be gon al in 1909 het eerste Me disch Opvoedkundig Bureau in de Vereenigde Staten te wer ken aan de ontwikkeling van het kind, dat moeilijkheden opleverde. Beter nu met wei nig kosten de intelligentie en het karakter van een kind in de goede richting gevormd zoo redeneerden deze organi satoren dan over 20 jaar een mensch te bezitten, die voor het welzijn van de maat schappij ontzaglijk veel meer had kunnen opleveren of zelfs op dat moment gedwon gen te zijn de maatschappij te beveiligen tegen weer een misdadiger mééf. In 1928 nam een Nederland- sche juriste, mej. Lekkerker- ker, tezamen met de psychia ter Mej. Tibout, het Ameri- kaansche idee over en stichtte het eerste Medisch Opvoed kundig Bureau in Nederland. De jongste spruit van de in 1937 gestichte Nederlandsche Federatie van M.O.B.'s is thans het bureau te Alkmaar, dat. onder auspiciën van Volks herstel op 1 Nov. begon te werken. En het werkt naar Dr. Vaessen tijdens de Don derdagavond over dit onder werp georganiseerde bijeen komst mededeelde met suc ces! Tijdens de beide zittings dagen, die tot nu toe zijn ge houden, heeft het Bureau al 12 kinderen in behandeling kunnen nemen. Dr. Vaessen gaf op dezen avond voor een uitgebreid gehoor waaron_ der zich voornamelijk onderwijzend personeel en leidende figuren uit de jeugdbeweging* bevonden; een gede railleerd en hoogst interssent over zicht van de werkwijze der M.O.B.'s. Psychiater, psycholoog en sociaal werkster werken hier tezamen om aarude ouders advies uit te brengen over kinderen, wier opvoeding moei,. lijkheden met' zich brengt. Het kind zelf wordt door den psy chafer be handeld de sociale werkster stelt een onderzoek *n naar de maatschap pelijke' achtergrond van hef kind, de verhouding tusschen kind en ouders, tusschen de .-cinueren onder_ ling, de toesfanden thuis; op school of in het bedrijf. In Alkmaar beeft het Bureau voor <Lt zeer verant woordelijke werk bij uitstek ge schikte personen gevonden in de personen van Dr. M. L. J. Vaessen, Dr. Joh. Boojj en Mej. Kiewied. Mej. ICewiecï houdt iederen Donderdag van 3 tot 4 uur zifting in gebouw Kennemerstraatweg' 103 en ontvangt' daar de ouders, die met hun moei lijkheden komen. De ouders kunnen dan hun keuze bepalen over den deskundige d,e hun kind zal behan_ delen, zooals men weet is Dr. Vaes_ sen als katholiek psychiater aan het bureau verbonden. Na een lichamelijk; sociaal en psychia'risch onderzoek en na Let instellen van een test naar den aard van intelligentie en karakter van het ''patientje" brengt het bureau aan de ouders advies uit'. Intusschen is de sociaal werkster voortdurend door huisbezoek in contact geweest met' het gezin in casu en heeft reeds van tijd tot tüd aanwijzingen gege ven. .Geen kapitaal aldus dr. Vaessen hoe ook belegd, geeft maatschappelijk gezien, zooveel rendement als het geld, dat aan dezen voorzorg wordt besteed. Het M.O.B. zoekt steeds overleg en* samenwerking met alle instanties ,die met de op voeding van het kind te ma ken hebben. Het werkt ook samen met de bureaux van voor- en nazorg en met de nazorg van de leerlingen van ce B.L.O.-scholen. Het ligt in de oedoehng mettertijd in Alkmaar nog een ander bu reau van psychologisch onder zoek te vestigen, n.l. een bu reau voor bei cepskeuze. Na de inleidingen van Dr. Vaessen en mej. Kiewied werden door de- aanwezigen, onder wie wij den Hoog eerw. Deken Jacobs; eenige geeste lijken, den loco-burgemeester G. v. Slingerland en den wethouder den heer M. Coerts opmerkten; vragen gesneld. Uit de beantwoording bleek dat cle door het bureau verstrekte rapporten sfrikt geheim worden ge_ houden. Over de onkosten behoeven zij, die niet in staat zijn hef geheele bedrag 50 voor gecompliceerde en 15 voor eenvoudige gevallen te betalen, zich geen zorgen fe ma ken. Het voornaamste is; dat het' kind geholpen wordt. Toch moet zoo verklaarde de heer G. H. Hoijtink als penning meester het voor elk behan delde kind benoodigde bedrag ergens vandaan komen; hei is zaak de vereeniging zoo spoedig mogelijk een hechte financieele basis te geven. Daarom vroeg spr. de propagandistische medewer king van alle aanwezigen. Naast de subsidie die van Rijk, pro vincie en gemeenten verwacht wordt; behooren vele anderen steun te bieden al was het alleen maar uit: dankbaarheid; dat hun kindetren niet door het bureau behandeld hoeven te worden. De voorzitter van de ver eeniging, de weleerw. Pater Meijer Ó.P., kon niet nalaten zijn groote voldoening uit te spreken over het tot stand komen van het Alkmaarsche bureau, dat als een monument blijft bestaan van de nauwe en hartelijke samenwerking, die in den oorlog groeide tus schen zoovelen, van welke le vensbeschouwing zij ook wa ren. Aan dit werk van geeste lijken wederopbouw mag zoo zeide de voorzitter nie mand zijn steun onthouden

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7