Katholiek Militair tehuis in Alkmaar Gemeente-archivaris gehuldigd 2 Nieuw Noordhollgndsch Dagblad DE ZILVEREN LEGPENNING TOEGEKEND Kleinmeuhelen J Succesvol optreden R.A.O.-orkesv „Ford"-prestaties Pedicure-Manicure OMWEGEN Heï Thuisfront doet een beroep INGEZONDEN DINSDAG 3 DECEMBER 1946 Gisteren was het 25 jaar geleden, dal de heer Th. Wortel, gemeente, archiva ris, in gemeentedienst trad. In tegenwoordigheid van eehtgenoote en kinderen, alsmede van zijn collega's hoofden van lakker, van dienst en enkele genoodig- den werd de jubilaris in de kamer van B. en W. door het gemeentebestuur gehul digd. De wnd. burgemeester, de heer G. v. Slingerland, die met de wethouders en den gemeentesecretaris mr. R. Veendorp eveneens aan wezig was, sprak den heer Wortel toe namens het col lege van B. en W., waarvan de burgemeester nog niet in de gelegenheid was aanwe zig te zijn. Spr. wees er op, dat het iets bijzonders is, als iemand op 43- jarigen leeftijd al zijn zilveren jubileum in gemeentedienst viert, terwijl dit jubileum ook daarom opvalt, omdat de jubi laris Alkmaarder van geboorte raking te brengen. Dankbaar was hij ook voor het eeremetaal van de gemeente, doch liever zou het hem geweest zijn, als hem voor zijn archiefdepót en het museum meer ruimte was toegezegd. Hij hoopt echter, dat deze wenschen t.z.t. eens wer kelijkheid zullen worden. Hij bracht voorts alle sprekers dank en de aanwezigen voor hun ge toonde belangstelling. In den Receptie Polderkamer werd1 de ordening van het gemeente archief te Limmen en Bergen, en in het organiseeren van ten- geniging, namens welke mr. A. toonstellingen. Spr. herinnerde voorts aan de artikelen, die van de hand van den jubilaris in de plaatselijke pers en diverse tijdschriften verschenen en wenschte den heer Wortel en diens echtge. noote van harte geluk met dit yan dg gemeente zitting heeft, jubileum; als bhjk van waar- j yerder passeerden nog tal van deering bood hij namens het gemeentebestuur de zilveren legpenning aan. Verdr.oord 46 - TeL 4572 ALKMAAR De heer Voorthuysen, spre. partjcuiieren dj eveneens hun kende namens de hoofden van geIukwenschen kwamen aan takken van dienst, wees op het 1 djeden verschil in arbeid, dien de jubi laris uitoefent en dien de andere 1 hoofdambtenaren uitoefenen; hij noemde den jubilaris den schat bewaarder van de geestelijke goederen der gemeente en heeft hem daarom, vooral in den be zettingstijd, wel eens benijd. Spr. was er van overtuigd, dat deze taak bij den heer Wortel in uitstekende handen is en bood hem vervolgens namens zijn col lega's eenige boekwerken aan. Vervolgens spraken nog de heer J. Groesibeek, wnd. Rijks, archivaris te Haarlem, die zich ook in zeer waardeerende be woordingen uitte aan het adres van den jubilaris en mej. G. Kurtz, namens het bestuur van de Ver. van Archivarissen, die eveneens een boek aanbood, als stoffelijk blijk van waardeering. De heer Wortel, die hierna he^ woord kreeg, zei met gemengde gevoelens dezen dag te hebben tegemoet gezien; hij was echter dankbaar voor de gelegenheid, die hem geboden werd om uiting te geven aan zijn dank baarheid, op de eerste plaats jegens het gemeentebestuur voor het vertrouwen, destijds in hem gesteld, om hem te benoe. men in de vacature van wijlen den heer Dresch. Wat zijn werk betreft, was hij hel eens met een beroemd archivaris, die eens zei, dat de archieven niet dood zijn, doch leven, als de mensdh, die er over gaat, maar leeft; temeer, daar aan zijn zorgen ook het museum was toevertrouwd, was hij in de gelegenheid het pu bliek met het verleden in aan. „ORANJEHOTEL" SCHEVENINGEN Op verzoek is thans de mo gelijkheid geopend, bijdragen voor het aan de gevangenis te Scheveningen aan te brengen monument, per giro over te maken. Gelden, voor dit doel bestemd, kunnen worden ge stort op giro-rekening 45493 ten name van den gemeente secretaris van Alkmaar, onder vermelding van 't motto „Mo nument Oranje Hotel Scheve ningen". BURGERLIJKE STAND Geboren: Alfred C. z. v. Cor nells W. Tamis en P. M. Stins. Gehuwd: Gerardus Mulders en Maria C. Abrahams; Jo hannes J. Spaans en Johanna M. L. Kraan. Overleden: Antoon J. J. Kühne, 72 jrwedr. van C. Rek er s. - is en zich van eenvoudig klerk fjjerna een drukbezochte recep- tot hoofdambtenaar heeit opge- gehouden. Tal van bloem- werkt. stukken gaven blijk van mede- Niet alleen echter, ornaat d jeven; 0.a. was er een bloemstuk functie van archivaris vacant van oud-burgemeester Jhr. F. v. kwam, doch ook om zijn capa- Kinschot, van de Optochtcom- citeiten werd de jubilaris in de mjssje der 8-Ociobervereeniging, vacature-Dresch benoemd en t van Kunst Zij 0ns Doeli van die was spr. een genoegen aan deze 8-Octobervereeniging Alkmaar benoeming te hebben mogen Qnj-ze(- en veje anderen. Onder medewerken. Spr. releveerde degenen> die den heer Wortel den behoorlijken slaat van dienst en zjjn eehtgenoote hun geluk- van den jubilaris, alsook diens wenschen kwamen aanbieden, aandeel in de werkzaamhe en noemen Wjj het bestuur van het van andere vereenigingen en in Historisch Genootschap „Oud- Westfriesland", van Oud-Alk maar, van de St. Adelbertusver- J. M. Leesberg den jubilaris met eenige woorden van felicitatie een boekwerk aanbood. Het zelfde deed de heer Tj. Adema, namens het bestuur van de Alk. maarsche Leeszaal, waarin de heer Wortel als gedelegeerde vertegenwoordigers van ver eenigingen, waarvan de heer Wortel bestuurslid is en vele Voor het eerst trad Maan dagavond het RAO-orkest onder leiding van den serg. maj. Jansen op; het Gulden Vlies was maar matig bezet; maar dat komtt omdat men in Alkmaar nog niet wist, wat het RAO-orkest brengt. Het is samengesteld uit een tiental beroepsmusici, die óf vrijwilliger zijn, óf voor hun nummer zijn opgekomen Elk hunner bespeelt verschillen de instrumenten en het pro gramma voor deze avonden bevat zoowel klassieke mu ziek als populaire dans- en swing-nummers- RAO deed zijn naam eer aar-, want niet alleen werd ontspan ning gebracht, doch ook tot de algemeene ontwikkeling werd een steentje bijgedragen door een populaire uiteenzetting door den conteréncier Henk Hal v.an de beteekenis der verschillende instrumenten. Na verteld te hebben, wat eigenlijk een viool, cello-bas en bas was, werd een speciaal voor strijk- en tokkel- instrumenten geschikt nummer gegeven; vervolgens kwamen de nouten en koperen blaasinstru menten aan de beurt en het bleek, dat de RAO-muzikanten van alle markten thuis zijn. Met een pittige RAO-marsch van Martin Jansen, de trompettist werd geopend; een Herfst-sym- phonie door denzelfden gecom poneerd, oogstte eveneens veel applaus. Groot succes behaalde het orkest met de Troïka, een orkest-stuk, geïnspireerd op de Russische dansen en eveneens een schepping van eer der or kestleden En zoo volgden de verschil- ende ernstige en populaire num mers elkander op; het geheel was een vlot en vroolijk programma- Wij twijfelen er niet aan, cf bij een volgend optreden zal dit RAO-orkest een volle zaal trek ken. Vermelden wij nog, dat de territoriaal bevelhebber von Nrd. Holland-Noord, öv. Klaassen en Kapt de Leest van het Alkmaar- sche garnizoen den avond bij woonden- De belangstelling van de. zijde der burgers had, gezien het peil van dezen RAO-avonc', dat évenals dat van andere der gelijke avonden uitstekend is, grooter kunnen zijn. Een interessante avond werd ■door bemiddeling van den heer W. Schmidt, ford-dealer te Alk maar in Irene aan een aantal ge- noodigden aangeboden. De insp,- ratie hiertoe was uitgegaan van diverse Ford-enthousiasten, die iels meer wilden weten van wat dit enorme bedrijf presteert en heeft tot sland gebracht geduren de de laatste vijf jaren. Dit is veel geweest, gezien de films, die wer den vertoond en de causerie, ge houden door den heer L. v. Olffen van de Fordfabrieken te Amster dam Hij belichtte speciaal het werk aan den loopenden band, waardoor volgens deskundige meenlng, tijd, energie en capaci teit enorm, gebaat zijn. Eenige films toonden de gewel dige gebouwen-complexen in Amerika, waar de beroemde auto's worden vervaardigd tot zelfs het glas voor de wagens. Allerlei mo dellen kwamen op het doek van de eerste auto op fietswielen tot de jeep en de modellen 45-46 toe. Tenslotte werd een uitgebreide film over de productie van de we reldbekende Liberators vertoond, eveneens aan de loopende band vervaardigd, zoadat er een per uur kon worden afgeleverd. De aanwezigen kregen een flits van de arbeidsprestatie^ aan de overzijde en van de vele mogelijk heden in de- reuzenfabrieken van Ford. De avond werd geopend en ge sloten door den heer W. Schmidt. Dat een goede voetverzorging van groot belang is, zal onge twijfeld een ieder beamen en zeker zij, die aan een voeteuvel lijden. In verband hiermede willen wij even de aandacht vestigen op de inrichting van Zr. Schouten, gedipl. chirope. diste, aan den Stationsweg 32, welke daar reeds eenigen tijd is gevestigd. Niet alleen voor pedicure, maar ook voor manicure, kan men er terecht. DIERENBESCHERMING Maandagmorgen is in de om geving van de J. v. Stolberglaan zwervend aangetroffen een klein oud zwart hondje, teef één witte voet. In Gr. Nieuwland een wit hondje, teef, pim. 3 maanden oud, kort op de poolen, één zwart oor. 1) Het is prachtig dat de ouden van dagen eindelijk worden geholpen. Alleen motiveert Minister Drees de financieele regelmg' van de nieuwe milioenenuiigave een beetje bijzon, der. Hij zegt o.a. dat het nieuw uit te geven bedrag langs allerlei omwegen neen, neen, er staat niet "slink_ sche'" omwegen ten goede komt aan de opbrengst van diverse belas. Ungen. Dat is een merkwaardig argu_ ment. Het is eer»- beetje met de eene hand nemen wat met de andere hand gegeven wordt'. Het is iets nieuws dat de minister de verhoopte op. bvengst van verschillende verhoog'in. gen van diverse bestaande belastingen aanwendt' als bron van dekking voor een bepaalde uitgave. Overigens opent deze manier 'een weidsch pers_ pecUef dat wij Minister Lieftdnck minzaam aanbevelen. Indien immers de loonen en salarissen zeg minimaal met' 100 pet. worden verhoogd, wat zal dan; langs allerlei omwegen neen, neen, niet langs "slinksche" omwegen "ten goede komen aan de opbrengst van diverse belastin. gen". En als daarnaast de prijzen met voorloopig- 200 pcf. worden ver. hoogd voorloopig; want een mensch kan niet alles ineens verlan_ gen wat zal dan langs diezelfde en andere, niet_slinksche; omwegen aan diezelfde en diverse belastingen ten goede komen? Minister Lieftinck zou, zonder omwegen, een en ander eens kunnen over'wegen, nu de be. lasting toch principieel herzien wordt. Inzet* is daarbij aan de poli. tiek van het' langs allerlei omwegen weer binnenhalen wat je aan nood. druftiig'en noodvoorziening uit. geeftFILOSOOF BILJART-COMPETITIE De stand van de biljart-compe titie na de 9e week luidt: C-klasse III: In Alkmaar beslaat natuur lijk In iedere parochie een actie-centrum Kathol- Thuis front. Men heeft daar reeds van gehoord en hoort er spoe dig meer van. Die drie pa- rochiecle centra hebben ge vormd een centraal comité Katholiek Thuisfront zorgt voor alle Katholieke Militairen, waar ootk ter wereld. Eerst voor de mannen uit Alkmaar; dan ook voor de soldaten in Alkmaar- In dit verband kreeg het Centr. Comité van den Hoogeerw. Deken opdracht om op korten termijn te zorgen voor een Katholiek Mi litair Tehuis De noodzakelijk heid hiervan aantoonen is hier overbodig; iedereen begrijpt het! Wanneer heel de Alkmaarsche bevolking medewerkt kan op Zaterdag 7 Decmber een tehuis geopenc worden, voorloopig ge opend des avonds op Vrijdag en Zaterdag en Zondags na de H.H- Missen. Dit moet een waar tehuis zijn voor de hier gelegerde mi litairen, waar zij kunnen kaarten of schaken, brieven schrijven, waar zij hun vrouwen of ver loofden mee kunnen nemen, wan neer die van elders in Alkmaar op bezoek komen, etc. Dat kost veel moeite en geld Voor dit doel kreeg het Centr- Comité retds één toezegging voor een be drag van f 500. Er is echer veel meer noodig en op de hulp van alle Kaholieken uit het gewest wordt gerekend; dit is immers geen zaak voor Alkmaarders al leen. Bijdragen kunnen worden gesort op de rekeningen van Ka tholiek Thuisfront bij de N. V Noorderbank en de Ned- Land- bouwbank, beiden te Alkmaar, terwijl ook de penningmeester de heer A. C- Rijnaarts, Verdron- kenoord 36 te Alkmaar, gaarne giften in ontvangst neemt Voorts is er groote behoefte aan speelmateriaal als, speel kaarten, zoowel pandoerij als bridge spelen, schaakspelen, damspelen enz. enz. Het kan ook in bruikleen worden afgestaan; men krijgt het dan later weer terug Een heel voornaam ding is: wie geeft een piano! Voor een billijken prijs te koop, te huur of in bruikleen! Katholieken helpt, het is drin gend noodzakelijk- Geeft u geld, stort het zooals boven aangege ven! Heeft u speelmateriaal, be richt het aan den Secretaris Ka tholiek Thuisfront, Corfstraat 31, telefoon 3339 Een briefje of te lefoontje en wat u beschikbaar heef twordt prompt afgehaald. Het kan ook worden gebracht Lindenlaan 99.' Een compleete ta- feltennis-installatie met tafel en al is al toegezegd Aller hulp ko- me spoedig- 7,. E. K. Z. 2055 32 55.38 Excelsior 2132 27 55,67 Onder O. Alkmaar 2270 22 55,76 De Driesprong 1310 20 34.45 W. I. K. 2010 19 55,21 Volharden 1742 18 45.70 C-klasse IV: De Waag 1763 23 47.22 AIcm. Victrix 1581 25 42.01 Drie Ruiten 1639 25 39.80 Gekroonde Vafk 1418 20 35,91 Ondero ns C'cum 1075 17 22.50 Volharden 1420 13 36,0] De Driesprong 1315 12 34,95 C-klasse V: Harmonie 1541 27 37,61 Lindenhoek 1311 24 37,26 Alem. Victrix 1357 22 34,58 Centrum Boys 1275 15' 31,82 Drie Ruiten 1147 10 31,76 Gekr. Valk 975 4 25,78 D-klasse I: Optimisten 1379 32 36,41 Onder O. Alkmaar 1059 32 28,84 Lindenhoek 1574 29 39,68 Alem. Victrix 1464 21 34,19 De Waag 1324 16 29,64 Harmonie 836 16 22,74 Gekroonde Valk 1177 8 30,65 D-klasse II: De Waag 1691 34 42,33 Lindenhoek I 1476 33 34,90 Centrum Boys 1259 33 30.75 Excelsior 1625 30 41,93 Harmonie 1150 22 26,46 Lindenhoek II 1121 10 27,04 Wij ontvingen een uitgebreid in gezonden stuk van den voorzitter van de Voet'balvereen. Koedijk over het verslag van den wedstrijd AFC Koedijk. Gezien de plaatsruimte is het' niet mogelijk dit stuk in zijn g'eheel op te nemen, waarom wij 't voornaamste daaruit opnemen. Hij schrijft' o.m.: Ie. Er staat in dit verslag: Bij een der vele aanvallen van AFC wordt er nogal stevig op den man gespeeld en de scheidsrechter wijst naar de penaltystip; echter in 't geheel niet voor te stevig op den man'spelen, maar voor 'n gewoon handsgeval. 2e. De Koedijkers toonden hun sportiviteit na de rust niet' van hun mooiste zijde. Dat mag* zoo zijn, maar lag de schuld enkel en alleen bij de Koedijkers? Dat* kan ik nu direct niet voor waarheid aannemen. M.i. had de scheidsrechter daar veel zoo niet de meeste schuld aan. De leiding was m.i. beslist onvol, doende. Dat' zal menige AFC.aanhan. ger toch met mij eens zijn. Onze verslaggever teekent hierbij aan: Aan bove^taande willen wij toe. voegen dat' wij ons over de Koedy. kers een weinig te scherp hebben g«euit. Dat de penalty toegekend werd wegens handsgeval is waar. Dit ^*as vooral ?e betreuren daar de Koedij. kers zich alttijd als sportieve tegen standers hebben doen kennen; ook tegenover RKAFC. Laten wij hopen dat de Koedijkers geen ongunstiger; indruk in Alkmaar hebben achtergelaten en dat deze wedstrijd en verslag' ten spoedigste mogen vergeten worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2