Onze troepen in Indië Het Ruhrgëbied spreekt slechts over honger Wö sjouWm mefpiakktien,' pdjeS ea.3&rtnhetK/n,.1 WesjAnMftsp^oed.! tóten zyn.J \?an ST Maas mZMate- v$e zeqqen ékwósu Süitisnog iMzootaidJ Mm\%<}£fcenWe, dat óóks tor hén 5TrWjQias bcsfcacü:.?.P? 4 Nieuw Noordhollanclsch Dagblad BRIEF UIT BATAVIA Geestelijke en materiee/e verzorging U/eteldni@uw5-^ouiïn&al DINSDAG 3 DECEMBER 194B In het zoo zwaar geteisterde plaatsje Putten is men energiek bezig met den wederopbouw. De eerste vijftig huisjes hoopt men spoedig gereed te hebben. (A.H.F. P.) In mijn eersten brief heb ik U verteld ever de geestelijke verzorging van onze jongens aan boord van de „Sloterdijk". Ik heb nadien mcgen verne men dat deze aan boord van andere schepen, die naar Indië voeren, niet minder was. Bij dc verschillende Bataljons be staan ook kerngroepen van de K.A., die uitstekend werk ver richten. De jongens voelen zelf de nood zaak daarvan. Ik ken zelfs een geval, waarvan het initiatief ten oprichting van een K.A. uitging van een Alkmaarschen jongen. En succes bleef niet uit! In ons Bat. ken ik een paar jongens, die al in geen 3 jaren meer naar de kerk waren geweest. Door het goede voorbeeld van hun kameraden aangespoord, kwamen ze écn voor één bij den Aalmoezenier, om „schoonschip" te maken; ze gaan nu sinds enkele weken weer trouw naar de H. Mis. Nog een staaltje? Eén van onze jongens, wiens familie tijdens de bezetting zéér veel van de moffen te verduren had, was door commu nistische propaganda vergiftigd. Hij stak dit niet onder stoelen of banken. Nu is hij weer in het rechte spoor en bidt weer vóór en na het eten. Heusch, het is niet noodig, dat onze militairen in de tropen wat men noemt geestelijk naar den bliksem gaan. Er wordt over hen gewaakt. De jongens, die in Batavia gelegerd zijn en Jat zijn er duizenden, verkeeren wel in zéér gunstige omstandigheden Ze kunnen op verschillende uren op Zondag naar de Kerk, hebben nog keuze, naar welke Kerk zij willen en worden per vrachtauto daarheen vervoerd. De Aalmoeze nier gaat naar de detachementen, die op wacht zijn en draagt Zon dags 2 H.H. Missen op. In de ka zerne wordt meestal dagelijks een H. Mis gelezen. Zijn er dan zooveel Aalmoeze niers? Of er nu al voldoende zijn weet ik niet, maar men ziet ze overal. In Buitenzorg ontmoette ik er 2, gewapend met brevier en., pistool. In tegenstelling met Bata via, n.l. loopt iedere militair daar steeds gewapend, dus óók de Aal moezeniers. Nu zult U misschien wel willen vragen, hoe het staat met de andere verzorgiiïg van de troep. Ik heb U beloofd pre cies te zeggen, zooals het is; welnu 't laat nog wel eens iets te wenschen over. Ik moet er dan echter onmiddellijk bij voegen, dat de legerleiding hier met talrijke moeilijkhe den heeft te kampen. De Jap pen hebben hier hun sporen wel achtergelaten; er is veel beschadigd en nog veel meer verwaarloosd. De watervoorziening in heel Ba- i.avia is slecht, de verlichting is schaarsch en gloeilampen bijna niet te krijgen. Op den passar o'j den Chinees zijn ze wel te koop voor 15-20 gulden per stuk! Het eten is bij elk onderdeel verschil lend, dat is logisch, want hier spreekt ook de kok een woordje mee. Over 't algemeen moeten de jongens aan de rijst, die hier an ders klaargemaakt wordt dan in Holland', nog wennen; gevolg: ze houden rijst over, maar komen brood te kort. Toch krijgen ze méér brood dan de burgers. Het sigarettenrantsoen wil ik u niet verklappen alléén dit: ze wor den niet gemaakt van Zuid Ame- rikaansche tabak! Ik weet, dat al menig soldaat een pakje naar Hol land heeft gestuurd, al vond nij het zonde van die dure postzegel Een „uitgaans" tenue hebben onze jongens nog niet, ze loopen er Zondags en buiten dienst nog maar „sjofeltjes" bij. Maar Keulen en Aken zijn niet in één dag ge bouwd en.... heeft u al vergun ning voor een mooi costuum? Tot een volgenden keer, Ouders en familie. Uw jongens maken het goed! D. VAN VEEN Res. kapitein 4-III-10 R.I. Batavia, 20 Nov. 1946 Herinneringen aan onze laatste oorlogswinter In het Ruhrgebied is hon ger een woord, dat men leest in elke kolom van de kranten en op de bekalkte schuttingen. Men hoort het uit den mond van iederen Duitscher en men ziet het op de verbleekte gezichten van de verpauperde jeugd, die samendromt op allerlei plaatsen, waar een kruimel kan afbrokkelen van het rantsoen der soldaten van de Britsche bezetting. Het rantsoen, dat officieel uit 1550 calorieën bestaat, is in de laatste weken in ver schillende steden tot beneden 1000 gedaald. Toen de leiders der vakbonden voor den mijn bouw en van de staalindustrie in het Ruhrgebied enkele da gen geleden door het Britsche militaire bestuur werden ont vangen, hebben zij foto's over gelegd, die genomen hadden kunnen zijn in de voormalige concentratiekampen. In de zie- Doodvonnis bevestigd De vroegere Nederlandsche officier A. J. du Burck was bij den Bijz. Raad van Cassatie in beroep gekomen tegen het doodvonnis, door het Bijz. Gerechtshof te Arnhem tegen hem uitgesproken wegens dienstneming bij de Waffen SS. De procureurfiscaal vroeg bevestiging van dit vonnis, omdat verd. de verbreking van den eed van trouw alleen met den dood zou kunnen boeten. De Raad veroordeel de Du Burck tot de dood straf. DE COMMISSIE voor bedwel mende middelen der V- N. zal er bij alle landen waar dit tot nu toe noig niet het geval was op aandringen het opiumschuiven wettelijk te verbieden- kenhuizen liggen mannen met uitgeteerde lichamen, wier ge- wicht tot beneden de 50 kg. gedaald was. Ook ziet jnen er de opgezwollen lichamen der oedeempatiënten. In October zijn in zes steden van het in dustriegebied 3128 gevallen van hongeroedeem geteld. Volgens de beschikbare ge gevens bedraagt het gewichts verlies bij mannen gemiddeld 1012 kg en bij de vrouwen 810 kg. Het is minder bij schoolgaande kinderen, waar van nog slechts 17 pet. be hoort tot de categorie der nor maal gevoeden en het minst bij jonge kinderen. Opmerke lijk is daarentegen de goede gezondheidstoestand der zui gelingen. Behalve van de voe ding wordt de gezondheid ook benadeeld door de slechte huisvesting. In de woningen die er nog zijn in de groote steden, wonen vaak 6 tot 8 menschen in een vertrek. Het militaire bestuur heeft aan iederen bewoner een .levens ruimte" van 4 vierkante me ter toegestaan, maar in de practijk blijft men vaak daar beneden. Al deze feiten her inneren aan onzen laatsten oorlogswinter en het nazi systeem, dat kanonnen voor boter wilde, blijft zoo nog steeds nawerken De marine-sleepbooten hebben Curacao verlaten De Marinevoorlichtingsdienst meldt: De sleepbooten van de Kon. Marine H.M. Beatrix" en H.M. „Margriet" zijn Zon dag te zamen met de „Empire Betry" van de B-P-M. met het dok „Juliana", waarin de bok „Valk" is vastgezet, van Cu rasao naar Indië vertrokken. De eerste aanleghaven op het thans aangevangen tweede deel van de sleepreis is Co- Ion. De bestemming van de sleep is Soerabaja. Mgr. Tiso, de trawant van Hitier en de latere president van de Slowaaksche republiek, staat ook op het punt zijn ge rechte straf te ondergaan. Zijn proces is gisteren begon nen voor een Volksgerechts hof te Bratislawa met de voorlezing van de acte van beschuldiging, welke 213 blad zijden telt. Hierin wordt een opsomming gegeven van de landsverraderlijke daden van dezen prelaat, die de hulp van Goering en von Ribben- trop verzocht om Slowakije af te scheiden van den Tsjecho- Slowaakschen staat en een felle strijd ontketende tegen de partisanen en meedeed aan de jodendeportatieEen verzoek van Tiso's verdediger cm een proces voor een inter nationaal gerechtshof werd verworpen Heden wordt te Parijs een president gekozen voor de Fransche Nationale Vergade ring. De socialist, Vincent Auriol is de eenige candidaat. Morgen zou dan de verkiezing moeten volgen van een nieu wen premier, tenzij de ver kiezing mocht worden uitge steld, doordat de verschillen de partijen nog steeds onder handelen. Zaterdag voerden de vertegenwoordigers van de communistische en socialisti sche partijen besprekingen over de vorming van een nieuwe coalitieregeering. Late re berichten maken echter melding van de mogelijke vorming van een nieuw za kenkabinet onder leiding van Robert Schumann, lid van de Katholieke Republikeinsche Volkspartij en thans minister kort op rechtvaardige wijze zullen worden berecht, zal ieder instemmen, die niet be zield door valsch humanisme, gerechtigheid voor barmhar tigheid stelt. - van financiën. Dit kabinet zou veel gelijkenis vertoonen met dat van Bidault en zich op de dringende financieele maatre gelen concentreeren. Donderdag begint 'n nieuw proces te Neurenberg tegen 23 Duitsche artsen, waaronder een vrouwelijke, die beschul digd worden van proefnemin gen op levende personen. Be halve deze sadisten zullen ook nog industrieelen, militairen, financiers, politiemannen en SS-offcieren terechtstaan. On ze vertegenwoordiger bij de processen van Neurenberg, baron van Tuyll van Seroos- kerken, die kennis heeft ge nomen van de dossiers, noem de de misdaden van de 23 artsen gruwelijk. De misda dige experimenten, die deze „medici" op hun slachtoffers hebben toegepast, zijn ont zettend. Met het oordeel van Baron van Tuyll, dat het niet anders dan voldoening kan schenken, dat deze weerzin wekkende misdaden binnen- De Amerikaansche mijnwer kersstaking duurt nog steeds voort. Dr. Hauser, assistent van den Amerïkaanschen mi nister van Handel, heeft, als getuige in het proces tegen %ewis, voorspeld, dat, als de staking 60 dagen zal duren, zij 5 millioen menschen werkloos zal maken, 80 procent van het voornaamste spoorwegnet zal stilleggen en dat dan de pro ductie met 20 procent zal zijn gedaald. Er komen steeds berichten binnen, die melding maken van een stopzetting van den kolenexport uit de Britsche zone. Zooals bekend was de kolenuitvoer al verlaagd met 350.000 ton. Thans weet het Fransche persbureau AFP uit betrouwbare bron te melden, dat de Britsche autoriteiten binnenkort den export uit de Britsche zone van Duitschland geheel zullen staken. Het zou vooral gaan om den uitvoer van steenkool naar geallieerde landen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4