RADIO Engeland en Rusland willen behoud van het Veto-recht Volksgezondheid en subsidies Joris Voetangel in de Jacht door New-York Nieuw Nop rdho 11 a ncfsch Dagblad 5 AANVAL OP HET ROODE KRUIS A.B.C.-leiding neemt ontslag RUSSISCHE AFMARSCH UIT DUITSCHLAND Het- ware kwaad is hei gebrek aan vertrouwen Portret van Rembrandt onder den hamer ENGELSCHE OFFI CIEREN GEDECOREERD Door Prins Ëernhard Baron van TayS! weer naar Neurenberg DE RECORDVLUCHT VAN DE „ARNHEM" ONZE IN- EN UITVOER Uif de begroeting van Sociale Zaken f 2*2. J DINSDAG 3 DECEMBER 1943 Het Hoofd van het Afwik kelingsbureau Concentratie kampen heeft met haar me dewerkers uit de leiding van dit bureau ontslag genomen naar aanleiding van het be sluit van Minister Drees, dat het A-B.C. ophief en zijn werk zaamheden overdroeg aan het informatiebureau van het Roode Kruis. De leiding van het A.B.C. motiveert haar aftreden door te verklaren, dat zij onder de ze fusie de verantwoording voor het opsporingswerk t langer kan aanvaarden. Voort durend, zoo vermeldt het A.B.C., heeft het van de zijde van het Roode Kruis aan me dewerking bij de opsporing van ex-politieke gevangenen ontbroken. Voorts hekelt het A.B.C. de werkwijze van het Roode Kruis, cfcie zeker eenige tonnen minder kon kosten bij een verantwoorde centralisa tie. Zoowel van de zijde van het Ministerie als van het hoofdbestuur van het Roode Kruis wijst men op de nood zaak van samenvoering der verschillende opsporingsbu- reaux. Het Roode Kruis deel de mede, dat het door het A.B.C. gfgeven beeld van den stand van zaken in vele op zichten onjuist is en dat het hoog tijd is geworden een ein de te maken aan den „concur rentiestrijd" tusschen de ver schillende bureaux. i Racepaarden worden per vliegtuig vervoerd. Zes racepaarden ter waarde van 50.000 werden per vliegtuig van Ierland naar Amerika overgebracht. Dit is waarschijnlijk voor de eerste maal, dat een dergelijk aantal kostbare patjrden over een zoo'n grooten afstand per vliegtuig wordt vervoerd. De waardevolle lading op het vliegveld, kort voor het vertrek. Reizigers, die uit de Sovjet- zóne van Berlijn komen, deelen mede, dat de Russen voorberei dingen treffen met aanzienlijke troepenmachten het door hen bezette Duitshhe gebied te ver laten. Sovjet-autoriteiten heb ben de berichten over terug trekking op groote schaal be vestigd. De terugtrekking zou geschieden in het kader van de Russische demobilisatie. Het vertrek van de Sovjet troepen geschiedt hoofdzakelijk uit Saksen en Thüringen, doch ook in Berlijn ziet men opval lend minder manschappen van het Roode Leger. Het gaat hier om infanterie; van een vermin, dering in de sterkte der lucht macht is nog niets vernomen. j^E POLITIEKE Commissie van de Vereenigde Na ties behandelde Zendag het voorstel van Australië en Cu ba tot herziening of wijziging van het recht van veto der groote mogendheden. De Australische afgevaardigde diende een herziene resolutie in, waarin onder meer werd uitge drukt, dat bij sommige gelegen heden het gebruik van en 't drei gen met het veto-recht niet in overeenstemming is geweest me; het principe van het Handvest en de opvatting van de conferentie van San Francisco. De Cubaansche afgevaardigde verzocht stemming over het voor- WOENSDAG 4 DECEMBER HILVERSUM I, 301 M.: VARA; 7.00,en 8.00 Nieuws; 8.15 Orgel spel; 9.30 Igor Strawinsky 'diri geert; 10.20 Onze keuken; 11.00 Populair non-stopprogr.; 12.35 De Ramblers; 13.00 Nieuws; 13.15 Stafmuziekcorps Amsterdamsche Politie; 14.15 Omroepkamerorkest; 15.45 Ziekenbezoek; 16.15 Voor de jeugd; 17.15 Vaudeville-orkest; 18.00 Nieuws; 18.30 .Ned. Strijdkr.; 20.08 Cabaret; 21.15 Metropole-or. kest; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 415 M.: NCRV 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Morgen concert; 9.50 Orkestwerken; 13.00 Nieuws; 13.15 Populaire orgelbe speling; 14.50 Berlijnsch Philh. orkest; 15.30 Nederlandsch Kamer koor; 16.45 Voor jongens en meis jes; 18.00 Scala Sextet; 19.00 Het Nieuws; 19.30 Engelsche les; 22.00 Nieuws; 23.30 Calvetkwartet. stel om de algemeene vergadering bijeen te roepen ter bespreking van het Handvest-artikel over het Veto-recht, Sir Hartley Shawcross zeide, dat Engeland in het algemeen met het Cubaansche voorstel instemde en dit zou ondersteunen. „Wij zullen echter niet stemmen voor eenig voorstel, waardoor een van de groote mogendheden veroordeeld wordt. De groote mogendheden moeten het recht van Veto be houden opdat zij niet, door een combinatie van andere mogend heden, wier stem-sterkte grooter is dan haar werkelijken invloed, verwikkeld zouden kunnen wor den in kwesties, welke hun vitale belangen raken. Het ware kwaad is gelegen in het gebrek aan ver trouwen in de betrekkingen tus schen de groote mogendheden. Wisjinsky sprak zich uit zoowel tegen het Australische als tegen het Cubaansche voorstel. Hij noemde de Cubaansche afgevaar digde overmoedig omdat deze had verklaard, dat een meerderheid van leden van de Ver. Naties het veto-recht veroordeelde. „Waar om vraagt dan alleen Cuba om een conferentie tot herziening van het veto-recht? Wisjinsky diende tenslotte een resolutie in waarin van hef veto-recht in het geheel niet werd gerept, doch waarin het .vertrouwen wordt uitgedrukt, dat Veiligheidsraad in de toekomst naar behooren rekening zal hou den met de ondervindingen van de vorige periode. Rembrandts oudste zelfpor tret, vervaardigd in 1632, dat al in verschillende handen is geweest en in 1798 op een veiling gecatalogiseerd stond als dat van „een jong Vla ming", is Vrijdag j.l. in Lon den ten verkoop aangeboden. Volgens de „Daily Telegraph" wordt geen buitensporige prijs verwacht. Z.K.H. Prins Bernhard heeft in het paleis Soestdijk een aantal Britsche officieren van de „Special Forces" gedeco reerd. De Prins zeide in een toe spraak: „Het is mij een groot genoegen u deze decoratie te mogen uitreiken. Er bestaat voor ons geen andere moge- lij theid oiri u onzen dank te betuigen voci hetgeen u vooi ons land hebt gedaan, dan u een decoratie te verieencn Weest er echter van c>ertuigd dat u een warme plaats in ons hart hebt veroverd." Met uitzondering van cap tain Wood maakte de officie ren deel uit van het Britsche leger. Na aJoop van de uit reiking bood Zijne Koninklij ke Hoogheid zijn gasten van enkele der officieren wa ren ook de dames bij de plech tigheid aanwezig eenige verversehingen aan. Ingevolge ontvangen uitnoo- diging heeft de Nederland- sche regeering mr. A. M. ba ron van Tuyll van Seroosker- ken aangewezen als waarne mer bij de serie processen te gen Duitsche oorlogsmisdadi gers, welke Donderdag in het paleis van justitie te Neuren berg zal aanvangen. Mr. A- M. baron van Tuyll van Se- rooskerken is ook, zooals be kend, als Nederlandsch ver tegenwoordiger aanwezig ge weest bij het proces tegen de leidende nazi-figuren. Naar aanleiding van de re cordvlucht van de KLM-Con- stellation „Arnhem", deelt de K.L.M. mede, dat het vorig record New-YorkSchiphol stond op naam van den KLM- piloot Snitslaar, die begin September van dit jaar in 13 uur van New-York naar Am sterdam vloog. De K.L.M. deelt verder mede, dat bij het suc ces van de „Arnhem" geen sprake was van een doelbe wuste reeordpoging. De weers omstandigheden waren alleen bijzonder gunstig voor een snellen overtocht. Bovendien had de „Arnhem" geen passa giers aan boord voor de tus- schenstations, waarom piloot Dill besloot in nagenoeg rech te lijn te vliegen. Het is dus slechts aan toevallig gunstige omstandigheden te danken, dat een recordvlucht kon ge maakt worden. Hoewel onze ex- en import balans in vergelijking met de maand Jul\, van dit jaar er op het oogenblik heel wat gunsti ger uitziet is er nog allesbe halve reden tot voldoening. Bij een invoerwaarde van 207 millioen gulden bleef de ex portwaarde in Juli 1.1. met een cijfer van slechts 64 mil lioen gulden bijna 150 mil lioen gulden achter. Op het moment is het zoo, dat er nog „slechts" een dikke honderd millioen meer ons land uitgaat dan er in komt. De grootste invoer was afkomstig uit Bel gië en Luxemburg, op de 2de plaats komt Engeland, terwijl de U.S.A. als derde importee- rende mogendheid op de rang lijst staat. Ook onze uitvoer richt zich in hoofdzaak op België en Luxemburg en Gr. Brittannië, doch na deze ont vangt Duitschland het groot ste gedeelte van onzen export. j^J INISTER DREES deelt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het Voorloo- pig Verslag van de begrooting voor Sociale Zaken mede, dat hij bereid is te overwegen, of de naam van het Ministerie veranderd moet worden in Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hij toont aan, dat combinatie van het bureau van het college van Rijks bemiddelaars, de Arbeidsinspectie en de Rijksarbeidsbureaux onge- wenscht is. - De daling van de cijfers der al gemeene sterfte, der zuigelingen sterfte en van de t.b.c. wijst op de mogelijkheid. dat met inspanning van alle krachten binnen afzien- baren tijd het vooroorlogsche peil van de Volksgezondheid wordt verbeterd. Het ligt in de bedoe ling, de krankzinnigenzorg met in gang van 1 Januari 1947 over te brengen van het departement van Bimnenlandsche, naar dat van Sociale Zaken. Maatregelen zijn en worden getroffen tot uitbrei ding van het aantal bedden voor tuberculosepatiënten en tot verbe. tering van huisvesting en outillage van de consultatiebureaux. De Minister is bereid te overwe gen, in hoeverre wettelijke maat regelen getroffen moeten worden terzake van verplicht tuberculose- onderzoek voor werknemers in be paalde beroepen. De Minister pleit voor krachti ger bestrijding van het alcoholmis bruik en is voornemens, de betref fende vereeniging financieel te steunen. Een wetsontwerp is in voorbe reiding, inzake het hygiënisch schooltoezicht. Wat de huisslachtingen betreft is het streven gericht op keuring van alle huisslachtingen, 0mdat dit in het belang van de Volksgezond heid noodzakelijk is. De kosten van sanatoriumver- pleging wil de minister verhoogd tegemoetkomen tot drie gulden per dag. Cp het gebied van de werkloos heidsbestrijding bewegen de ge dachten van den Minister zich in de richting, dat zou moeten wor den overgegaan tot het instellen van een verplichte wachtgeldrege ling, welke zou worden gedragen door het bedrijfsleven en waaroij naar geiang van den aard der be drijfstakken eenigermate uiteen- loopende regelingen mogelijk zou den zijn. Wie hier in geval van werkloosheid niet meer van zou kunnen profiteeren, zou in een verplichte werkloosheidsverzeke ring moeten vallen, waarbij de Overheid, ook wat betreft de ver deeling van de kosten, wordt in geschakeld. Met de voorbereiding van deze materie houdt zich op het oogenblik een commissie bezig. In verband met den aandrang tot het uitvoeren van een beroeps- classificatie, deelt de Minister mee. dat dit in de eerste plaats een taak voor het bedrijfsleven zelf zal moeten zijn. De Overheid kan dit echter niet onverschillig laten, want in verband met de bepaling van arbeids- en loonverhoudingen, zal bekend moeten zijn, hoe de beroepen gewaardeerd moeten werden. 42. Want inplaats van den ka. pitein in het vertrek aan te treffen, zag hij vijf zwaar ge wapende, geuniformde diena ren der gerechtigheid met hun wapens in de aanslag. Peroit gaf een schreeuw van verbazing en teleurstelling. Verraden! We zijn verraden! riep hij wanhopig uit en tracht te achteruit te springen om nog een laatste poging tot ontvluch ting te wagen. Doch toen 'voel de hij ook in zijn rug een re volver en hoorde hij een koele stem die sprak: Stop jongen, we kunnen je niet altijd laten ontglippen. Wat? Was dat Cake Baby? Had Cake Baby hem dan ver raden?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5