Sf. Augustinus-vereeniging De hel van Ravensbrück onder de loupe RAAR MAAR WAAR 6 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Afd. Alkmaar-Buiten Godfried Bomans over Sinterklaas VLIEGONGELUK IN FRANKRIJK CONFERENTIE VAN PASSAR UITGESTELD Neem geen risico, Moeder! Neeltje Epken weet ervan mee te praten DINSDAG 3 DECEMBER 1946 De spoorbrug bij Ravenstein, gelegen in het baanvak Nijme gen's-Hertogenbosch, is Maandag weer in gebruik gesteld. Met man en macht is er aangepakt, om het werk tijdig ge reed te hebben. De laatste werkzaamheden. (A.N.P. P.) De zitten.blijvers kosten het Rijk 13 millioen per jaar. Dit kregen wij te hoo ien op de vergadering van de afd. Alkmaar-Buiten van de R.K. Onderwijzers. Vereeniging „St. Augusfi- nus". Dat zitten-blijven ligt 'm natuurlijk niet aan de onderwijzers, doch aan de leerlingen. Wij hoorden echter ook ver luiden, dat gestreefd dient te worden naar „geen-zitten-blij- vers" dan kan die dertien millioen aan verbetering der salarissen besteed worden. In. tusschen worden de onderwij zerssalarissen reeds verbeterd en wel met terugwerkende kracht vanaf 1 Juli; de onder wijzerssalarissen komen daarbij op het peil der ambtenaarssala rissen, al ziet het er naar uit, dat hef door de K.O.V. onjuist en ongewenscht geachte classi ficatie gehandhaafd blijft. Hoe het ook zij,, de salarisver betering, welke bij wijze van St. Nicolaassurprise werd aan gekondigd, scheen de aanwezige leden aangenaam te verrassen en wel te bevredigen, ofschoon ze nu niet bepaald als „over- danig" kunnen worden be schouwd. „Bijbaantjes" behoe ven de onderwijzers er thans echter niet meer op na te hou den. Adhaesie werd betuigd aan de plannen tot oprichting van een U.G.L.O.-sectie. De voorzitter, de heer J. Haak man, wensdhte mej. N. Delis geluk met haar benoeming tot Hoofd der Heliomareschool en bracht haar bij haar afscheid als bestuurslid dank voor wat ij voor de afdeeling in deze kwa liteit had gedaan. Aanvulling van 'l bestuur zal in de Januari vergadering aan de orde komen; ook de plannen voor de jubi leum-viering werden aangehou den. De vergadering werd voorts een uurtje aangenaam bezig ge houden door Godfried Bomans, die met wijlen zijn vader mr. J. Bomans dit gemeen heeft, dat hij zijn gehoor op amusante wijze uren kan boeien, zonder nochthans voor den verslagge ver yeel stof tot eopie te leve ren. Bomans kan men beter als toeschouwer hooren dan als reporter „verslaan". Daarom enkele trekjes uit zijn betoog. Onderwijzers had zijn va der hem verteld zijn record houders; zij werken 't hardst en worden 't slechtst betaald. Dat hij met deze stelling, waarmee hij zijn entree maakte, in dit ge zelschap succes had, behoeft geen betoog. Vervolgen- ?af hij les in zijn „Kleinste Catechismus", waar uit hij enkele vragen over Sin terklaas beantwoordde: Vr.: Hoeveel Sinterklazen zijn er? Anlw.: Er is maar één Sinter klaas bestaande uit meerdere personen. Vr.: Zijn wij verplicht in St. Nicolaas te geloovenï Antw.: Wij zijn niet verplicht in Sint Nicolaas te gelooven; maar St. Nicolaas houdt niet van hen, die niet hem geloo ven; zij zijn dan ook geen „be minde" geloovigen, het zijn uit sluitend volwassen geloovigen. Vr.: Hoe verklaren wij, dat Sl. Nicolaas over de daken kan rijden en bij rijke kinderen meer brengt dan bij arme kin deren? Antw.: Dat is niet te verkla ren; dat is 'n mysterie dat ons eerst op lateren leeftijd geopen baard zal worden. Vr. Is St. Nicolaas ook klein geweest? Antw.: St. Nicolaas is nooit klein geweest; want ware hij klein (kind) geweest, dan zou hij in zich zelf hebben moeten gelooven en iemand, die in zich zelf gelooft, kan niet heilig worden. Vr.: Is St. Nicolaas lid van de K.V.P.? Antw.: St. Nicolaas is geen lid van de KVP of eenig andere politieke partij. Als bisschop staal hij boven de partijen. Daar hij echter steeds in beweging is voor het volk, had hij zich aan gesloten bij de Ned. Volksbewe ging. Hij begreep er echter niets van; hetgeen hem niet kwalijk is te nemen; er zijn tenslotte grenzen, ook aan het begrips. vermogen van St. Nicolaas. uitstel zal blijkbaar niet van lan gen duur zijn. In een eerder Aneta-bericht uit Batavia was gezegd, dat de Com missie-Generaal ook een ontwerp naar Nederland mee heeft, om deh status van de Groote Oost aan te sluiten bij die van de Republiek, volgens de overeenkomst van Linggadjati. Dit betrof het ver- leenen van een opdracht^aan de Commissie-Generaal om de uit voering van de ontwerp-overeen- komst uit te breiden tot Borneo en de Groote Oost met name wat be treft de instelling van gelijke staatsorganen voor deze gebieden waardoor zij op gelijken voet ko men te staan met de Republiek Java en Sumatra. Hieromtrent is nog geenerlei bericht uit Den Haa j ontvangen, waardoor de plannen voor de conferentie op Bali (die was vastgesteld op 7 December) zwevend zijn geworden. Een militair vliegtuig is gis- terenmiddag op de Ballon d'Al En zoo ging Godfried Bomans sace jn dg Vogezen neerge- irf f iIy-Ii mal 7ltn ffPP.g_ - - nog n tijdje door met zijn gees- sj.orj. gen re(jdingsploeg heeft tige fantasieën; hij droeg ookree(Js yier lichame£ uit het voor ziJn novelle van Je Een- erw..derd. er nog meer slachtoffers dagsvlieg" en ,De Wereld, ge zien door het °°g van een Mei kever". Hij had een dankbaar- gehoor. Officieel wordt medegedeeld, dat de opening van de conferentie van den Passar (Bali) is uitge steld tot een nader vast te stellen datum. De aanwezigheid van den luit. gouv. gen. is te Batavia nood zakelijk met het oog op de debat ten in het parlement over de ont- werp-overeenkomst. Tengevolge hiervan is dr. van Mook niet in staat op 7 December te den Pas- sar aanwezig te zijn, om de be sprekingen aldaar te openen. Het dat zijn. De oude, vertrouwde LIGA- voeding in de ROODE pakken van 35 cent, staat borg voor een gezond en krachtig kind. Let op de échte (Advertentie) Vandaag, 3 December, be gint te Hamburg het proces betreffende het beruchte vrouwen-concentratiekamp Ravensbrück voor 'n Britsch DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN HET JONGETJE TOM IN HET LAND VAN SINTERKLAAS Hij deed gewoon de deur open en stapte binnen. En weet je waar ie terecht was gekomen? In de koeken bakkerij van Sinterklaas zijn boot. Geen man was er te zien. De Zwarte Pieten uit de bakkerij waren nu aan 't eten. Want op de boot waren zooveel Zwarte knechten, die konden nooit tegelijk eten. En weet je wat Tom 't eerst zag? Groote rijen poppen van taai taai en dikke stapels speculaas-poppen. Geweldig! Wat een poppen. Zoo groot als echte mannen en vrouwen. Wel twee keer zoo groot als Tom. Hij zag een moeder met twee kinderen wandelen, alles van speculaas. Een jongen op een vliegende Hollander; een man op een fiets met één wiel; een groote leeuw, alles van koek. En dik dat die poppen waren! Bijna even dik als Tom zelf. Ons vriendje wou eens weten, of zoo'n speculaas pop erg zwaar was. Hij pakte de voorste met twee handen beet en probeerde hem op te tillen. Dat viel niets mee. Hij moet! dacht Tom. Hij zette zijn tanden op elkaar en tilde nog meer. Ja hoor! De pop kwam omhoog. Tom had zijn zin. Maar o wee! Die pop was zoo hoog en van boven zoo zwaar. Dat ding kwam naar voren. Tom kon hem niet meer tegen houden. Voor ie 't wist, lag ie op den grond, de pop boven op hem, natuurlijk in honderd stukjes. De jongen bleef van schrik op den grond zitten. Overal zat speculaas, zelfs in zijn haar. Meteen maar eens proeven, dacht die rakker. Ik mag toch niet zoo'n rommel laten liggen. Overal op den grond^ lagen groote brokken dikke speculaas. Waat smaakte dat heerlijk: echte boterspeculaas. De deugniet kon er niet gauw genoeg van krijgen. Op 't laatst begon hij toch lang zamer te eten. Hij kreeg dorst. Maar een kraan zag ie niet. Daar zag ie een groote ton staan. Voorzichtig stond ie op. Hij sloeg de koek van zijn kleeren en zijn hoofd af en stapte tussen de brokken door op 't vat af. Wat er in zat, kon Tom niet drinken. Maar hij vond 't nog lekkerder. Die groote ton zat half vol krenten. Heel brutaal nam hij een flinke hand vol krenten en at ze op. Toen nog een handvol en nog één. Dat was toch leelijk van dien jongen. Hij voelde 't zelf ook wel. Zijn hart bonsde heel erg. Wat een groote bakkerij, dacht Tom. Ik ga eens een beetje rondneuzen. Op lange tafels lag allerlei lekkers van suiker, koek, marsepein en borst plaat. Tom zag ook heele bergen zakjes met snoep. En die brutale rakker at overal van. 't Was ook een echte lekkerbek, hoor. Nu stond ie voor een tafel met groote, hooge taarten, harten en hammen. Hij had heel veel zin om er een lik van te nemen. Maar dat dorst ie toch niet. Daar zag Tonnetje een kleine taart staan. Net iets voor mij, dacht de snoeper en begon rustig te eten. bijzonder militair gerechts hof. Veertien verdachten, onder wie verscheidene vrouwen, moeten in de beklaagdenbank verschijnen om zich te ver antwoorden voor hun misda den tegen de gevangenen van diverse nationaliteiten, voor namelijk Polen, Franschen, Belgen en Nederlanders. Een van de voornaamste getuigen a charge is de 45- jarige Haagsche vroedvrouw Neeltje Epker, die in Maart 1941 naar Ravensbrück werd gezonden, omdat zij aan ouders had geadviseerd hun dochtertje Irene, Beatrix, Ju liana, Wilhdlmina te noemen, waarna door de advertentie in de couranten een groote anti-jDui&che demonstratie ontstond. Zij verbleef daar ruim 4 jaar en weet dus heel wat te vertellen over de vree- selijke toestanden, die er heerschten in Ravensbrück en in het bij dit kamp behoo- rende Jugendlager Ucker- marck, waar de laatste 4 we ken 45 van de 70 daar ver blijvende Nederlandsche vrou wen vergast werden en tij dens de evacuatiemarsch in April 1945 nog 17 overleden, zoodat er slechts 11 overble-" ven om de bevrijding mede te maken. Op 12 April 1945 wer den er blijkens aan het Inter nationale Roode Kruis te Ge- nêve gezonden rapporten to taal 32.000 vrouwen in Ra vensbrück en verschillende bijkampen aangetroffen. Het grootste contingent daarvan bestond uit Poolsche onderda nen, waarvan velen als proef konijnen moesten dienen voor medische experimenten, die vele dooden veroorzaakten. Ongeveer 800 Nederlandsche vrouwen waren toen nog in het kamp. Velen van hen zijn, toen de Russische legers het kamp naderden, nog uit den weg geruimd. In West-Brabant begint de vlasteelt er weer bovenop te ko men Dezer dagen werd te Stan daardbuiten een nieuwe vlasiur- bine opgesteld die 5 millioen ïcg vlas te verwerken krijgt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 6