De harmonische mensch" Nieuw Noordhollandsch Dagblad ySlad en o intrek Marktberichten Ijsbond Holland's Noorderkwartier Sportnieuws DINSDAG 3 DECEMBER 1946 1/ Dr. HOLTHU1ZEN SPRAK TE SCHOORL over de "De Harmonische Mensch" Op uitnoodiging van de R.K. Ontwikkelingsclub hield dr. F. Holthuizen uit Alkmaar dezer dagen, te Schoorl een voordracht over de harmonische mensch. De belangstelling was goed; maair had grooter kunnen zijn. De pa_ rochianen van Schoorl zijn moei_ lijk uit hun slaap te wekken, een slaap die funeste gevolgen kan hebben. Er is zoo begon de gewijde spr. verschil van opvatting over het gebruik van Let leven, dat voor vele menschen een probleem genoemd moet worden. Maar daarvoor alleen Is de mensch niet geschapen. Hij heeft' een hooger doel. De mensch valt op in de schepping, hij is meer dan een dier of een plant. Wat is het wezenlijke verschil tusschen de mensch en heïï dier? De mensch heeft verstand en een vrijen wil; maar daar komt nog iets bij. De mensch is een persoon en mee dat' woord is heti diepste verschil ty_ peerend geteekend. Wij moeten ons leven zoo inrich ten; dat niets de ontplooiing van onze persoonlijkheid naar God in den weg staaf. Het moet een har monisch geheel zijn. Die opbloei en ontplooiing van de menschelijke persoonlijkheid moet natuur.nood- wer.dig' geschieden in gemeenschap met anderen. Immers de geheele so ciale natuur van den mensch is er op berekend om te helpen en gehol pen te worden. Hij is het middelpunt van verschillende cirkels die steeds nauwer om hem heen sluiten1. De nauwste kring om hem heen is wel die van het gezin: waarin hij vanaf zijn eerste oogenblikken geholpen moet worden. In steeds wijder kring daaromheen loopen de banden van de parochie, de sfaatsgemeenschap er,z. De opbloei van de menschelijke persoonlijkheid kan nimmer tot stand komen wanneer niet in al deze kring'en gebouwd wordt op de voornaamste fundamenten: de deugd ALKMAAR Belangrijke uitbreiding De firma F. Erich Zonen heeft haar Stoomververij en Chem. Wasseherij, welke tot nu toe gevestigd was in de van Teijlingenstraat, verplaatst naar de Doelenstraat, 15b. Deze ver plaatsing beteekenl voor de fa. Erich een belangrijke verbete ring, want hiermede is een groote uitbreiding verkregen. In hef perceel Doelenstraat 15'b, waarin voorheen de Kleuter school gehuisvest was, heeft men de beschikking gekregen over een bijzonder flinke ruim te, waardoor wasseherij, verve rij, droog- en persinrichting veel beter lot hun recht komen en het geheel niet weinig aan capaciteit heeft gewonnen. Hef behoeft geen betoog, dat voor de opening van dit nieuwe bedrijf groote belangstelling be stond. DAMMEN In den jl. Zaterdag gespeelden wedstrijd CDADDD te Am sterdam heeft onze Alkmaarsche hoofdklasser een zwaar bevoch ten gelijk spel behaald. Dit is een uitstekend resultaat en zal de DDD.ers het noodige zelf vertrouwen geven voor de nog resteerende zware wedstrijden. De eindstand was 99 met één afgebroken partij en wel die aan bord 1 tusséhen H. A. Staal L. Ravenstein, Deze kan met groote zekerheid als remise worden beschouwd, waardoor de totale eindstand dus 1010 wordt. De gedetailleerde uitslag luidt: CDA I—DDD I. H. A. Staal— L. Ravenstein afgebr. A. C. F. v. 't SdhipN. Oud 20; H. SmitJ. Schuit 20; J. Gokkel L. Verver 11; J. A. F. Lang- henkelH. Kruider 02; J. J. de JongH. Ravenstein 11; W. v. TeunenbroekM Hemels 02; R. C. v. DijkG. Woonijk 20; A. J. Smit—H. Timmer man' 11; J. J. StouteC. A. de Bree 0-2. Eindstand 90. van reehivaardigheid en de deugd van naastenliefde. Onwillekeurig en ongemerkt wor den wij echter geïnfec.eerd door de verschillende verkeerde geestesiroo_ mingen. Welk lever.' kan nog' bijna harmonisch opgroeien nu het niet wordt geholpen in zijn ontplooiing naar God, maar geleid door een materialistische geest? Wij streven allen naar de wereld vrede naar een rustige orde. Alles moet op zijn juiste plaats staan dan pas is het vrede. Zouden de politici denken dat' zij die wereldvrede zelf wel kunnen decreteeren; dat zij zelf wel kunnen zeggen waar alles moet staan? Wanneer zij z.ch niet laten leiden door en houden aan de door God ge. s'elde orde zal er van een wereld vrede nooit iets terecht komen. Hun verstand moet verlicht worden door de eeuwige waarheden van de Kerk en geleid door de twee voornaamste deugden: rechtvaardigheid en liefde want alleen dan kan de mer.sch zijn persoonlijkheid ten volle ontplooien in de juiste richtingnaar God. BERGEN Berdos test-avond Vrijdagavond werd voor le den en supporters van Berdos een lestavond gehouden. De heeren A. v. d. Schilden en J. Denijs bijgestaan door mej. Berkhout hebben op zeer aan trekkelijke en aangename wijze dezen avond geleid. Heel goed bleek, dat deze avonden, uitgaande van de scheidsrechters vereen., uiterst leerzaam zijn en levens, dat zoowel spe.ers als supporters nog weinig omtrent de spelre gels en uitvoering daarvan be kend is. Wij stemmen volkomen in met de meening van den hr. v. d. Schilden, aar algemeene bekendheid met de spelregels van hel voetbalspel veel moei lijkheden bij de wedstrijden zou vermijden en het werk der strafcomsmissie zou verlichten. Het ligt daarom in de bedoeling van het bestuur van Berdos, binnenkort nog eens een derge- lijken avond te organiseereh" Hopelijk zullen dan ook vele supporters aanwezig zijn. De Rustenburger Koorknapen De Rustenburger Koorknapen, jongenskoor van de Theresia- kerk te Den Haag, traden dezer dagen in de Rustende Jager op onder leiding van Henk Hoo- gervorst. Aangevangen werd met een j viertal religieuze werken, waar. van „Salvum fac Regam" van 1 A. Sacchini en „Vere languores i nostros'' 'van Ant. Lotti ons het j meest bekoorden. Na de pauze j e-enige profane liederen, o.a. „Zondag" van Jan Hartog, „He mel en aarde kunnen vergaan" en ,,'k Heb mijn wagen volge laden", volksliedjes bewerkt door Henk Hoogervorst, welke laatste bijzonder goed worden voorgedragen. De klank van het koor is uitstekend, de leiding voortreffelijk. Het deed ons on willekeurig denken aan de Wie ner Sangerknaben, voor welk koor de Rustenburger Koorkna pen een goede vervanging zou den zijn. Doch een profeet in eigen land Het concert werd ingeleid door eenige werkjes, gezongen door een meisjeskoor onder lei ding van mw. Cony Morree. Dol, o.a. „Lente" en „Goeden Nacht" van Cath. v. Rennes vol deden goed. Het nog slechts kort bestaande koortje volgde heel goed de intenties van de diri- gente, doch was hier en daar wat mat. Adriaan Bosch, solo cellist, verleende muzikale me dewerking, begeleid door mevr. Morree-Dol. Inderdaad een prachtige avond. Jammer echter, dat er niet meer belangstelling was, COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK W-A. In een dezer dagen gehouden ledenvergadering werden in het bestuur herkozen de heeren N. J. Punt, directeur, P. J. Borst en P. Hopman. In den raad van toezicht wer den herkozen de heeren C. J. de Wit, voorzitter, J. A. Ranzijn, Nic. Veldt, Nic. Smit en J. Hou- tenbos. De rente van spaargelden werd gesteld op 2 pet. tot f 2500. Van f 250Ó—f 5000 1 pet. voor leden. Voor niet.leden lot f 2500 I pet., boven f 2500 geen rente. Rente wegens voorschotten werd vastgesteld op 4 pet., loo. pende rekening 4 pet. plus V> pet. provisie. LANGEDIJK BEDANKEN EN AANVAARDEN Naar wij ui{ betrouwbare bron vernemen zal dé heer P. Stoop Pz. voor zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad bedan ken. Zijn opvolger, de heer J. Stoop Pzn/zal de benoeming tot lid van den raad aanvaarden. Sociaal werkster Door samenwerking van ker kelijke besturen, gemeente, Volksherstel en fabrikanten is voor deze gemeente een sociaal werkster benoemd, welke haar werkzaamheden op 1 December a.s. zal aanvangen. De taak van de sociaal werk ster is om voorlichting op so ciaal en huishoudelijk terrein te verschaffen aan gezinnen. In dezen tijd, nu zoovele gezinnen met allerlei moeilijkheden te kampen hebben, moet het zeer zeker worden toegejuicht dat een daarvoor speciaal opgeleide sociaal werkster de gezinnen bezoekt om deze moeilijkheden te bespreken en om door raad en daad te trachten deze tot '-en oplossing te brengen. De initiatiefnemers hopen dat dit werk, geheel ondernomen in het belang der gezinnen, op prijs zal worden gesteld en ctat de sociaal werkster mej. A. A. van Heusden, door een ieder met vertrouwen zal worden te. gemoetgetreden. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den secretaris van Nederlands Volksherstel, Raadhuis te Noord-Scharwoude tot wien men zich ook schrifte lijk kan wenden om een bezoek van de sociaal werkster aan te vragen. EXPORTPRIJZEN Met ingang van Maandag 2 Dec. gelden de volgende prijzen voor export naar Dui'jschlandRoode kool 7.60 afw. 5.30; gele kool 7.10 afw. 5.witte kool 5.10 afw. 3.60; kool rapen 3.50; peen II f 6.peen III en XV 450; kroten I 6.kroten IX 4.50; kroten- III I 3.50. Alles per 100 kg- In de kwalit'eilseischen en overige bepalingen is geen verandering ge komen. BIOSCOOPCOMMISSIE Ten Raadhuize te Noord-Schar woude zijn dezer dagen door den burgemeester de leden der plaatse lijke commissie van toezicht' op de bioscoop beëedigd. Leden der commissie zijd: C. Kee. man (betaalmeester) voorzitter te Noord-Scharwoude; J. Akkerboom secretaris te Zuid-Scharwoude; P. Deutekom te Noord-Scharwoude; A. de Wit te Oudkarspel; Jb. Beenïjes te Oudkarspel; A. Slot te Hroek op Langendijk; J. de Nijs Je Zuid. Scharwoude. WEST BEEMSTER Feestavonden W. B. S. V. De herdenking van het i5_jarig be_ staan van de K'ath. Voetbal vereen i_ ging bracht spelers; ouders; dona teurs en supporters bijeen op twee gezellige feestavonden die dezer da gen werd gehouden in de zaal bij P. van Etiten. Het amusementsgezel schap: Het' Complot en de band: The Little Three zorgden met hun revue O; wat gaat heü toch raar! voor een sfeer cïie eenigszins deed denken aan die van een amusant bruiloftsfeest. Het! was geen groote kunst doch het was gezellig en afwisselend. Vooral de band wist de g'oede stemming er in te frc&den. Ook de zangnummers w.o. de Zuidzeeklanken; deden het best. Voor wat! het tooneelspel be treft) beschikt het gezelschap over een- paar uitstekende mannelijke krachten; de vrouwelijke stJelrren echtier fonkelden vrij zwak. Het peil van. het! vertoonde stond nogal eens op eb en ook was niet alles voor jeugdige ooren zoo bijzonder ge schikt. Een loterij met hartige prij_ zij zorgde we spreken hier in de geest! van minister Lieftinck voor het opvangen van de overtollige koopkracht van het publiek. GROOTEBROEK 2 Dec. "De Tuinbouw'' Aangevoerd 26.300 st. bloemkool I 35—46; II 14.50—27.30; I afw. 20—28.10; II afw. 8-^14.40; st«ek I.9010.70; witte kool 5rl0; gele kool 7.10; gr. kool 7.30—9.90; Chin, kool 4.90; spruitkool 41;. kroten I 6—9; II 6; peen 116; III 5.50: uien grof 12 30 12.50; groot 12.80—13.10; driel. 10.40— 1060; nep 10.50. WARMENHUIZEN 3 Dec. Aan gevoerd: 800 kg uien 12.50; grove II.80; 1900 kg bieten 6—7.90; 20 600 kg gele kool 7.10—7.30; 50.700 kg' roode 7.6Ö10 80; 17.000 k2 wit'.e kool 56.20; 250 kg gr. kool 9 30. ALKMAAR 2 Dec. Aangevoerd: 25 vette koeien; 34 pinken; 7 gras kal» veren; 33 nuchtere slachlkal veren 91 vette schapen. (Alles voor de Centra le. 57 kippen 313 en 4 konijnen van 412. ZUIDERKOGGE 2 Dec. Bloem, kool 7—51; groene kool 79; boeren kool 1315; roode kool afw. 6.70 8.40; kroten I 6.30—8.80; II 4 20—4.80; andijvie 34; uien 8.70—13.20; sprui ten 4750. ZWAAG 2 Dec. Aardappelen' 8—8.50; uien 4-80—12.40; bieten 3.50— 8.30; prei 9—20; Chin, kool 1.80—5.30 sav. kool 7.1010.30; gele bewaar, kool; roode kool 7.6011; boerenkool -921; spruit'kool 3251; wittlof 25 60; breekpeen 4 505.40; waschpeen 56; andijvie 2028; sla 12.80; bloemkool 1357; knolselderij A 14; B 5—8;; rapen 3.605; Alicanten 1.80 2.96. ALKMAAR 2 Dec. Alkmaarsche Expo-rt veiling'. Andijvie 1541; winterpeen 5.507.70; boerekool 11 20; worteltjes 819; groene kool 5 17; spriii kool 3060; roode kool 5.10 14.30; gele kool 1.806; prei 813; uien 4.80—11.60; bieten 250—8.10; Chin, kool 45; bloemkool IA 45—S4 I 2939; II 12—22; witlof 31—69; knolselderie 2.1014.70; worteltjes 8 24; selderie 4a3010; selie 3.90 5.60; sla" 1 50—8.50. Te Purmerend had de 61ste algemeene vergadering plaats van den IJsbond Hollands Noor derkwartier. Als gast was tegenwoordig het Ned. Verbond van Schaatsen. rij ders. Het jaarverslag en de reke ning worden' goedgekeurd. Tot leden van het dagelijksch be stuur worden gekozen C. H. Limpers te Wiermgerwaara, C. Meuwig te Hoofddorp en J. Trouw te Abcoude. Tot districtsvoorzitlers werden gekozen de heeren P. v. Langen te Sehermerhorn, ir. W. Fuhri Sneth.lage te Haarlem, V. Kaan te Anna Paulowna, C. Karnmelk te Monnikendam, B. Dubbeld te Den lip. Om half twaalf had de offi- cieele ontvangst ten stadhuize plaats. De volgende algemeene ver gadering in 1947 zal te Amster dam worden gehouden. Als lid van verdienste werden gedecoreerd de heeren J. Kok te Beets, J. Kort en C. Luto.be te Ouderkerk, C. Prins te Wa ver (Ouderkerk). Nu de reorganisatieplannen van den KNSB in de algemeene vergadering van dezen bond zijn verworpen, wordt hel bestuur gemachtigd die maatregelen te nemen, dat deze reorganisatie toch wordt doorgevoerd in overleg met andere bonden. Bij de rondvraag werden ver. schillende vragen over verzeke ring en Koninklijke goedkeu ring beantwoord. Wedstrijden voor de Prov. kampioenschappen Hardrijden op de korte baan zullen worden gehouden voor amateurs voor mannen, voor vrouwen en voor paren en om geldprijzen voor mannen van de provincie Nrd.. Holland' en Utrecht. Assendelft wordt aangewezen voor het kampioenschap om geldprijzen voor Noord-Holland. Nieuwe Niedorp krijgt bet kampioenschap om geldprijzen voor vrouwen. Jaarverstag Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende: Aan» een „Zeevangstocht" vanuit Kwadijk op 23 Januari 1946 na men 400 personen deel. De 25 km. lange tocht werd zonder ongeval, len volbracht. De schoonrij-wedstrijd 1e Hoorn werd met succes gereden. Naar aanleiding van de op 26 Januari te Wervershoof gehouden korte baan-wedstrijd om geldprijzen, bereikte het bestuur een klacht over onregelmatigheden, welke bij dezen wedstrijd zouden hebben plaats gehad. De conclusie der Commissie van onderzoek was, dat een der rijders schriftelijk moest worden berispt en dat de korte baan-rijder J. Jongert te Amster dam tot 1 Februari 1947 zou wor den geschorst voor deelname aan korte baan-wedstrijden om geld prijzen met publiceering in de plaatselijke nieuwsbladen en me- dedeeling aan de Provinciale hon den in het overig deel van Neder land. Door het schaatsenrijden kregen dit seizoen zes verzekerde leden van IJsclubs resp. te Nederhorst den Berg, Middelie, Obdam, Mid- woud, Kwadijk en Oostwoud een ijsongeluk. In totaal werd een be drag.van f388.50 aan vergoeding uitgekeerd. Het aantal afdeelingen bedraagt 127 met pl.m. 20.000 leden, waar van er circa 7000 verzekerd zijn tegen ongelukken op het ijs. Het aantal donateurs bedraagt 116. Omdat in 1944/1945 geen hoofd bestuur. en jaarvergadering werd gehouden en de hongerwinter geen ijsvermaak van beteekenis gaf, waren de uitgaven lager en kon het saldo worden opgevoerd van f2221.98 tot f2756.16. Atlas 1-Petten 1 4-3 In de vroege morgenuren bond Atlas den strijd aan met ■haar oude rivaal Peiten. Atlas won de toss en koos het wind- voordeel. Reeds direct na den aftrap bezorgde de midvoor Atlas een 10 voorsprong. Pet ten herstelde zich echter flink en met eenige gevaarlijke aan vallen beproefde zij de A-acth- teihoede. Toch hield A. een veldoverwioht, doch goed ver dedigen van Petten voorkwam een hoogere score. Na een goed ■half uur spelen wist Petten ge lijk te maken, met welken stand de rust inging. Hierna kreeg Petten het windvoordeel en drong Atlas op haar eigen helft terug. Lang zaam wist de thuisclub zich echter weer los te werken en de midvoor, die nu meer bewe gingsvrijheid kreeg, gaf zijn club len tweede male de leiding. De vreugde was echter van korten duur, want uit een ongevaarlij- ken aanval maakte Petten weer gelijk. Atlas gaf den moed ook niet op en door tosdoen van ^tiaar midvoor, die overigens een uitstekenden wedstrijd heeft gespeeld, wist zij den stand op te voeren tot 42. De thuisclub ging nu verdedigend spelen, waardoor Petten enkele minuten voor het einde de kans kreeg het' derde puntje te zetten. De scheidsrechter heeft goed geleid en de wedstrijd droeg een sportief karakter. HUGO BOYS—HOLLANDIA 1-3 In een zeer sportieven wedstrijd heeft H.B. het niet tot een over winning kunnen brengen tegen het zeer enthousiast spelende Hollandia. Met de ruststand hadden onze jongens al reeds een achterstand van 0—2, welke na 3 minuten spe- lens na de thee zelfs werd opge voerd tot 03. Ondanks het prima werk der achterhoede van Holl. maakte H.B. den stand op 13 waarin verder geen verandering meer kwam. De Holl. Keeper was ongenaak baar in dezen wedstrijd. Nu wij op Holl. 1 punt achter staan, kunnen wij met deze club terdege rekening houden, als een onzer eerste kampioenspretenden- ten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7