Nieuut GEEN GEHEIME CLAUSULES! Ook Spanje wil zichzelf blijven Voor Alkmaar en omgeving EEN RADIO-RAPPORT Maar wél: bindende interpretatieve notulen Maurice Thorez President van Frankrijk? Mr. VAN SCHAIK WERD ONWEL Tijdens de Kamer vergadering Mgr. Stepinac ernstig ziek J Onrust in Londensche ziekenhuizen Majoor-machinist P. Neefjes vermoord Frankrijk heeft Italiaanscne arbeiders noodig Terroristische aanvallen te Medan, Bandoeng en Soerabaja Hoofdredacteur: H. N. Smits* rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 1 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noorcfnollandscli Daqblad %J Buiten God is nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 4 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11094 BUREAUX: ALKMAAR: I "ngestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 liinen DEN HELDERWest- Straat 80; tel. K 2230 2333 SCHA GENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel LI ET RADIO VRAAGSTUK is om meer dan één reden belangrijk. Het maakt op het oogenblik een toestand van spanning door, die op dit mo ment vanzelfsprekend niet die belangstelling kan hebben, om dat gelukkig de belang stelling van het Nederlandsche Volk in zoo sterke mate uit gaat naar de Indische kwestie. Toch zal vandaag of morgen en dit misschien wel in zoodanigen letterlijken zin, dat daarmede bedoeld is: zeer spoedig een oplossing voor het radióvraagstuk moeten worden gevonden. In de Stich ting Radio Nederland in Over gangstijd is de spanning niet van de lucht, de partijen staan min of meer gewapend tegen over elkaar en het wordt hoog tijd, dat er een betere en de finitieve regeling wordt ge troffen. De V.A.R A. heeft dit begre pen, maar is er door de wijze, waarop zij getracht heeft dit begrip tot uiting te brengen, niet in geslaafd, de oplossing van het Radióvraagstuk 1fc geven, welke van haar in de- I zen tijd zou mogen worden verwacht. 7s\ heeft een bro chure het licht doen zien en deze op een persconferentie te Amsterdam Dinsdag toege licht welke den weidschen titel draagt: De oplossing van het radióvraagstuk. De bro chure bevat een rappport met toelichtingen van een alzijdig- samengestelde commissie, in gesteld door het hoofdbestuur van de V.A.R.A, waarin in derdaad getracht wordt, een oplossing aan de hand te doen. Waarom is dit rapport niet ge slaagd in de poging, om een laat staan: „de" oplossing aan de hand te doen? Omdat het ge heel den indruk maakt, meer een oplossing te zijn voor de moeilijk heden en mogelijkheden, waar voor de V.A.R.A. stond en staat, nu zij in zoo sterke mate te maken heeft met een andere poiitieke groepeering, dan waaruit zij is voortgekomen, nu de S.D.A.P. is omgezet en uitgegroeid tot de Partij van den Arbeid. Van een beperkte socialistisch- politieke omroep en een omroep van de vakbeweging, het N.V.V., is de V.A.R.A. geworden of poogt zij te worden, de politieke omroep van de partij met de breedere so cialistische basis, de Partij van den Arbeid. Zij is, om het kort maar misschien minder volledig te zeggen, bezig, om te schakelen van het marxisme naar het persona lisme en dat brengt zijn bezwaren mee. Er is ook nog zooiets van een personalistische doorbraakmode, en het is zeer in het bijzonder op dit punt, dat het raport voor de .Vara, en P.v.d.A.- en N.V.V.- aanhangers tot klaarheid tracht te komen. Dit is echter geen oplos sing laat staan „de" oplossing van het radióvraagstuk, het is een „binnenlandsche regeling voor het personalistisch-socialistisch milieu. Een tweede bezwaar tegen dit rapport, dat als „de" oplossing van het radióvraagstuk wordt aange kondigd, is, dat het wel is waar op schier elke van de 42 bladzij- Ver volg 5e kolom) Er GING EEN GERUCHT, dat er geheime clausules waren op genomen in de ontwerp-basis- overeenkomst van Linggadjati Zóó ojiga/at, is dal gerucht vanzelf onzin. Wanneer dergelijke clausu les in de ontwerp-overeenkomst zouden zijn opgenomen, zouden zij „vanzelf" niet meer geheim zijn. Ten overvloede wordt in welinge lichte kringen in den Haag verze kerd, dat er van geheime clausules geen sprake is. Wel echter vestigde men in dezelfde kringen onze aan dacht op het feit, dat in het Re- geeringscommunique van verleden Zaterdag is aangegeven, dat de bindende notulen bij de bespre kingen met de Commissie-Gene raal ter tafel zijn gekomen, bene vens de rede, door dr. van Mo ik en Max van Poll over de basis overeenkomst gehouden. Gezegd wordt nu, dat die bindende notu len „voor het ontwerp interpreta tieve beteekenis hebben". Dit zou al- n.'oe druppels water op „ge heime clausules" kunnen gelijken, indien die notulen geheim gehou den werden. In parlementaire kringen in den Haag acht men het vanzelfsprekend, dat ook deze no- tule- aan de Kamer zullen worden voo1 gelegd. Wij hopen, dat'ook de Regeering het vanzelfsprekend zal vinden! Er is in deze zaak al ge noeg geheimdoenerij geweest. NOG WEER UITSTEL? Eind dezer week zou de Re geering de zaak met de Kamer behandelen. Er zijn eahter nog zooveel haken en oogen, dat er deze week wel niets van komen zal. De Regeering zou heden haar standpunt bepalen, doch zij moet nog weer nader over leg plegen met de Commissie- Generaal en dit zal nu „waar- De nationale raad der Fransche socialistische partij heeft zich met een meerder heid van vier vijfden uitge sproken voor handhaving der candidatuur van den com- munistischen leider Maurice Thorez bij de Presidentsver kiezingen. In de gisteren gehouden ver gadering van de Tweede Ka mer is de voorzitter mr. J. R- H. van Schaik plotseling on wel geworden. Hij moest de zaal worden uitgedragen. Zijn toestand geeft echter geen reden tot ongerustheid. Radio Hamburg meldt uit Belgrado, dat Mgr. Stepinac's gezondheidstoestand bedenke lijk is. De Bisschop lijdt aan tuberculose en zijn toestand wordt critiek genoemd. eens zeker Donderdag ge. schijnlijk" het is dus nog niet beuren. Dan zou de regeerings. verklaring nog wel Vrijdag in de Kamer kugnen komen. Maar het debat daarover komt dan deze week natuurlijk niet meer gereed. Tenzij er nachtwerk van gemaakt wordl. Van andere zijde in Haagsche kringen is de opmerking gemaakt, dat het treffend zou zijn, indien de be slissing kon vallen op Zaterdag 7 December a.s. Het is dan vijf jaar geleden, dat de oorlog van Indië met Japan begon en vier jaar, dat de befaamde rede van de Koningin werd uitgesproken over radio Londen! Generalissimo Tsjang-Kai-Sjek tijdens zijn rede op de ope ningszitting van de Eerste Na tionale Vergadering te Nan king. (Walco N.) WERELDNIEUWS- JOURNAAL op pag. 3 geeft: Belgische politieke crisis ten einde. - Amerika verbiedt het vervoer van exportgoederen. - De fu sie van de zones. - Het gedrag van de Ameri kanen in Duitschland. In een nota. die docr den Spaanschen minister van bui tenlandsche zaken aan de Amerikaanscbe zaakgelastigde te Madrid is overhandigd, wordt de motie, die door de Ver. Staten in de politieke commissie van de V. N. is in gediend, van de hand gewe zen en beschreven als „belee- digend voor het Spaansche volle door haar onrechtvaar digheid". Volgens de nota is de wettigheid van het bewind van Franco bewe zen door het feit, dat, „behalve de U.S.S.R. en Mexico, alle landen der wereld, waaronder ook de Ver. Staten, het na den burgeroorlog hebben erkend." Het Spaansche volk wijst alle inmenging in zijn binnenlandsche aangelegenheden, evenals aanspo ring tot revolutie en omverwerping van zijin regeering, met beslistheid van de hand. Tevens wordt ia de nota ontkend, dat Franco's regee ring de asmogendheden heeft aangehangen, „buitenlandsche vrijwilligers in het nationale leger hebben nooit meer dan twee procent van het totaal uitgemaakt en werden eerst toegelaten, toen de anti-Fran co gezinde internationale bri gade in de rangen van het roode leger werd opgenomen." Het Spaansche volk heeft een doorslaand bewijs gegeven voor zijn goedkeuring van het bewind, dat blijkt uit zijn trouw ondanks Eenige tientallen verpleeg sters, een paar doktoren en leden van het huishoudelijk personeel van een ziekenhuis in de gemeen te Londen zijn ontslagen omdat zij geen lid wenschten te worden van een vakvereeniging. Een en ander heeft groote ontevreden heid gewekt en waar uiteindelijk een 80,000 verpleegsters indirect hij de kwestie betrokken zijn heeft deze aangelegenheid de aandacht van den ministerraad. Waar Engeland nog behoefte heeft aan minstens 25000 ver pleegsters zal het zaak zijn deze kwestie zoo spoedig mogelijk in der minne te regelen. de buitenlandsche aansporingen tot opstand." In het document wordt verder ontkend, dat de Spaansche regee ring de politieke vrijheden niet eerbiedigt: „De politieke vrijheden in Spanje zijn veel grooter, dan de fictieve aanspraken op democratie van sommige leden, die Spanje in staat van beschuldiging stellen." Naar de Marine-voorlichtings dienst uit Batavia meldt is de ma joor-machinist P. Neefjes van den torpedojager Evertsen, drager van het bronzen kruis, rijdend op een motor, door een onbekende dood geschoten. Neefjes verwierf het bronzen kruis door zijn heldhaftig optreden op de van Galen te Rot terdam in 1940. De Fransche ministeries var. buitenlandsche zaken *en arbeid hebben bijzonderheden bekend ge maakt o 'er een overeenkom.,; tus- schen Frankrijk en Italië, inge volge welke 200.000 Italiaansche arbeiders het volgend jaar naar Frankrijk zullen worden gezonden. (Vervolg van le kolom) den spreekt over de groeiende sa menwerking op omroepgebied, de ze samenwerking als noodzakelijk uitkrijt en als feitelijk in toene mende mate aanwezig beschrijft, maarde, hier en daar stellig betwistbare, meening van een der vier groote omroepvereenigingen geeft. Kou, vooral doorgeredeneerd in den zin van het personalistische doorbreken dat hier en daar ook nog genoemd wordt, niet meer aanvaardbaar geweest zijn een gezamenlijk rapport van de vier groote omroeporganisaties? Tenminste, als men „de" oplossing van het radióvraagstuk aankon digt! Een derde bezwaar is, dat het rapport de zaak veel te veel uit den politieken gezichtshoek be kijkt. Het radióvraagstuk zal ten slotte ook zijn verdere oplossing op de basis Van zekere politieke verhoudingen dienen te vinden, nu het parlement er zich wederom over zal gaan uitspreken, maar., dat wil toch nog niet zeggen, dat de radio-als-zoodanig en de om roeporganisaties-als-zoodanig al-' lereerst en allermeest als een po litiek geval moet worden bekeken. Hier worden in het rapport de noodzakelijke en feitelijke geeste lijke verscheidenheid en de poli tieke verscheidenheid te zeer ver eenzelvigd. Zoo zelfs, dat men de enormiteit verkondigt, dat de Avro zich tot de liberalistische levensbeschou wing zai moeten bekennen, wil za een plaats krijgen in het omroep bestel, dat de Vara heeft uitge dacht; terwijl anderzijds ergens in het rapport (blz. 21) te lezen staat, dat men niemand in een niet-ge- wenscht verband mag dwingen! Wij hopen de lezers met deze enkele opmerkingen te hebben lekker gemaakt voor een nadere beschouwing, over datgene, wat het Vara-rapport nu eigenlijk pre cies wil. Het Nederlandsche legercom muniqué van gisteren deelt mede: Zondagnacht en Maandag hebben te Medan acties van leden van het Volksleger en de organisatie „De zwarte Buffel" plaats gehad. Zij zetten hun aanvallen op de Nederlandsohe posities en het vliegveld! met geweren, mortieren en mitrail leurs voort. Verscheidene Indo nesische leiders pogen de ter roristen er toe le bewegen hun activiteit te staken, doch zonder succes. Uit Bandoeng worden aan vallen op Nederlandsche troe pen en infiltraties van Indone siërs gemeld. Een concentratie terroristen moest met artillerie worden verspreid. In Soerabaja wordt de bevol. king geterroriseerd door gewa pende Indonesiërs, terwijl bin nen de Nederlandsche zone ia een aantal kampongs huizen in brand werden gesloken. In den Noordelijken sector ontmoetten Nederlandsche patrouilles zwa. ren tegenstand van terroristen, welke met artillerie verspreid werden. VERLIEZEN TE MEDAN. De Nederlandsoh-Indisdhe Le- gervoorlichtingsdienst beridht, dat er gisterochtend bij de ge vechten te Medan 12 dooden, waaronder eenige burgers, te betreuren zijn. Negen van hen waren het slachtoffer van dum dum kogels.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1