ADVENT Spelen met ons goede geld r Berucht Kempei-spionne gearresteerd U/et sidnieuL u?5 -^owcnaal Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 DE GRONDWET 4 EN INDIë De Rome-pelgrims terug Een Fatima-beeld in Amsterdam Regeeringscommissaris voor Opsterland Inmiddels verloofd met Australisch officier R 1946 WOENSDAG 4 DECEMBER 1946 graag, en noteer_ ^rove uien en QE HOOGLEERAREN, die betoogd hebben, dat het niet noodig is, de gewone procedure van Grondwetsher ziening te volgen, nu excu- sez dü peu! „de hervorming van het Koninkrijk" aan de orde is, hebben geen antwoord van een bescheiden dagblad meer noodig, nu zij dit ant woord inmiddels bekomen heb ben van niemand minder dan professor R. Kranenburg, hoog leeraar in het staatsrecht te Leiden, voorzitter van de Eer ste Kamer, waarin hij zitting heeft 'voor de Partij van den Arbeid. Niet alleen deze hoogleera ren kunnen het voorloopig met dit antwoord doen, maar het is een hart onder den riem voor degenen, die terwille van een vooruitstrevend Indisch beleid meenen, dat het in de gegeven omstandigheden met de formeele entourage van de Grondwetsherziening maarniet zoo nauw moet worden geno men. Het verheugt ons, in den ge- dachtengang van prof. Kra nenburg dezelfde gedachten terug te vinden, welke wij Za terdag in een artikel hebben ontwikkeld. Het is zoo betoogde prof. Kranenburg, een dwaling te meenen, <ïat de Grondwet wordt geschonden, indien de lijnen van het accoord van Linggadjati worden aanvaard. Geen rede lijk-oordeelend mensch zal kun nen meenen aldus Prof. Kra nenburg! dat „een nieuwe verhouding met onze Overzee. sche gebiedsdeelen, zooals die in de bekende rede van H.M. de Koningin werd aangekondigd", zonder Grondwetsherziening, tot stand zou kunnen worden ge bracht. Dè vraag is alleen, welke wijzigingen in onze Grondwet zullen moeten worden aange bracht, in verband1 met de nieuwe verhoudingen. Voorts betoogt prof. Kranen burg, dat he^ onlwerp-accoord slechts een schets is, „een zeer globale, ruwe schets", waarin wordt aangegeven, hoe de ont werpers, ha onderling overleg, zich in zeer grove trekken, de beginselen van de verhouding denken. Men zou kunnen meenen, dal prof. Kranenburg hier de be- teekenis van d'e ontwerp-over. eenkomst wat te veel kleineert, maar toch moet men wel be denken, dat het een ontwerp is van een basis-overeenkomst, een afspraak dus, op de basis waarvan verder zal worden ge werkt. Natuurlijk komt dit met de politieke instelling van den Prof. overeen, om te trachten de goedkeuring van het accoord zoo gemakkelijk mogelijk te maken, maarhier komen wij dan meer op politiek ter rein, terwijl het rumoer rondom de Grondwet meer van staats rechtelijken aard is; niettemin is het voor den rechtsstaat van enorm belang! Overigens maakt prof. Kra nenburg nog een belangwek kende opmerking, als hij, ook al tegenover onstuimige progres sieven in eigen kring, vaststelt, dat „de grove schets (van de nieuwe verhouding met Indië) tal varj vragen opwerpt, die bij nadere vaststelling van de ver houding in een te houden conferentie moeten wor den opgelost. (De spatieering is van ons. Hier heeft Prof. Kranenburg zeer duidelijk de door sommigen weer-graag vergeten Rijksconfe rentie, die de Koninklijke rede vier jaar geleden ook beloofde, op den voorgrond geplaatst. Dit is daarom ook zoo van belang, omdat een sterke strooming in de Partij van den Arbeid, die Rijksconferentie maar liever vergeet, terwijl zij in het stand- DEEDS VAKER is naar voren gekomen, dat door onze regeeringsinkoopers in het buitenland, voornamelijk Amerika, op een niet te verantwoorden wijze met onze schaarsche deviezen wordt omgesprongen Een half aar geleden ongeveer kocht men in de Ver. Staten ettelijke mïllioen aspirientjes aan, een artikel dat voor een groot gedeelte door onze eigen industrie kan worden verzorgd. Ongeveer den zelfden tijd deed men een „goeden greep" met den aankoop van vele wagons bouten en moeren van een onbruikbare samenstelling en afmeting. Daarop kwa men die verrukkelijke Zuidamerikaansche sigaretten. De Zuidamerikaansche exporteurs lachten in hun vuistje; de Nederlandsche rooker was ontstemd, zelfs verontwaar digd. Begrijpelijk! Ook de niet-vakman had immers met handen en voeten kunnen weten, dat men die zware, zwarte tabak nog niet voor niets wilde hebben. Drie maanden geleden heb ben inkoopers in een royale bui een angstwekkende hoe veelheid Amerikaansche col- bertcostuums aangekocht. Cbstuums dan, zonder vest, half en slecht gevoerd, met weinig zakken en van een ge van een en ander, allerlei bonte verhalen de ronde deen over de handelingen en gedra gingen van onze inkoopers in den vreemde. Zoolang er geen feiten zijn, zullen we daaraan niet meedoen. Maar één ding is zeker: men springt in dezen De Nederlandsche pelgrims, die naar Italië waren gereisd om de zaligverklarng bij te wonen van Zuster Marie Adol-j phine, zijn in ons land terug gekeerd.' Pastoor Vermunt uit Ossendrecht was opgetogen over de reis en vooral over het bezoek bij den H. Vader. 15 Dec. zal de zaligverklaring in de Ossendrechtsche paro chiekerk plechtig gevierd wor den. In de Krijtberg te Amster dam werd Dinsdagmorgen door den chef van het passagekan toor der K.L-M. een beeld overhandigd van O. L. Vrouw van Fatima, afkomstig uit Lis sabon. Op Zondag 8 Dec. a.s. zal het door den pastoor, den Zeereerw. Heer Stumpel S-J., worden gewijd. den worden en ons land niet zoo arm. P. S. De heer J. J. G. S. Falkeaa, oud-burgemeester van Heeren veen is benoemd tot regeerings commissaris in -de gemeente Op sterland, waar de Noodraad wei. gerde dè geloofsbrieven te onder zoeken van den nieuwen'raad. Rorate coeli desuper etnubes pluant justum verdere kwaliteit en afwer- tijd met ons dure geld wel erg king als nog nimmer beleefd, roekeloos om. Maar: gekocht is gekocht- De I Het ZQU gQed zijn> wanneer groothandel en de winke ter deze kwestie eens terdege on- werden er,mee volgestopt en de j werd genomen. wekenlang prijkten deze vod- Qns yolk ZQU wat meer tevre_ den voor den toegestanen prijs van f 58.60 in de etalages. Maar het publiek slikte het niet. Dat blijkt nu wel over duidelijk. Noodgedwongen zijn winkeliers er toe overgegaan diezelfde costuums in de-eta lage te prüzen voor f35--. Nóg worden ze niet verkocht. Wij kennen een textielhandelaar, die er 2000 had gekocht. Met veel moeite wist hij er 600 „weg te drukken", waarop hij een geoorloofde winst van 3000 gulden boekte. Met de overige 1400 stuks zit hij thans in de maag. Misschien zal hij ze nooit kwijt raken. Heeft hij echter <*eluk" en kan hij ze tenminste nog voor 30 gld. van de hand doen, dan nóg heeft hij een strop, die de geboekte winst verre overtreft. Het publiek heeft groot ge lijk. De textielpunten zijn nog te schaarsch, zeker voor der gelijke rommel. Men wil het zelfs niet zónder punten. Er zijn in Amsterdam en Rotterdam, vermoedelijk ook wel in andere plaatsen, reeds winkeliers, die dit artikel met alle geweld willen loozen en hun personeel reeds een pre mie uitkeeren van vijf, zelfs van tien gulden, wanneer het hen maar gelukt den textiel- loozen cliënt een dergelijk wangedrocht aan te smeren. Niemand is daarmee ge diend. De klant is ontevreden. De winkel heeft een strop en de deviezen zijn weg! Begrijpelijk is, dat tengevol- Onlangs is te Batavia op last van het hoofd Parket in pre ventieve hechtenis gesteld Wilhetmina van H. geb. Kco- ten, gescheiden echtgenoote van een officier. Met deze ar restatie is voorkomen, dat Kempei-spionne „no. 20" wier activiteit velen noodlottig werd, zich door een huwelijk met een buitenlander aan de strafvervolging onttrekt. O Heer, wees niet vertoornd en denk niet aan ons kwaad. En zie niet hoe ik steeds weer U eenzaam achter laat. Ons hart is vol van weemoed om zonden vaak gedaan. 't Gewicht van onze boosheid doet ons ter neder slaan. Aanschouw onz' diepe droefheid en zend Uw afgezant. Laat hem ons toch verlossen ons brengen 't beloofde land. Wij zullen ons vertroosten, verheugen in Uw woord. Want we hebben Uw belofte. Uw boodschap reeds gehoord. LOU STEYGER V.- „No. 30" heeft Japan gediend zooals weinig andere vrouwen van Nederlandse-hen bloede. Overwe- i gend, dat er zeer geringe kans be stond, dat Japan tenslotte met Bel gië in oorlog zou komen, schafte zij zich, kort na 8 Maart 1942, Bel gische papieren aan. Zij trad 'n dienst van den poütieken inlich-' tingen dienst, welke dienst te Ban doeng onder leiding stond van den Japanner Matsui en den Indone siër Djanakoem. Al spoedig bleek, dat „no. 30" een zeer goede spion ne was en de aandacht van de Kempeitai viel op de blondine, di« deswege officieel bij de Kempe,- tai in dienst trad Zij kreeg haar nummer. Hoe actief de spionne was, blijk: uit het feit, dat zij heeft bijgedra gen tot den dood van minstens 15 personen, onder wie de heer Ger ritsen, de oude heer van Polanen Petel, de jonge Hoetjer en kapitein de Lange, terwijl honderden loyale Bandoengers door haar toedoen in de handen van de Kempeitai of P.I.D. oP onmenschelijke wijze zijn m handeld. Zij heeft tot ongeveer 4 maan den voor de Japansche capitulatie haar spionnage uitgevoerd in sa menwerking vaak met andere Kempei-spionnen, meer of minder beruchte collaborateurs, die nu ook gegrepen zijn o.a. Flinzner, Helle mond, Quix, 'Bruning, Cohen e.a. Na de capitulatie van Japan kon zij door middel van de Rapwi met een K.D.P.-pas naar Australië uit wijken. tot zij dacht, dat men hier te lande haar geheel en al verge ten had. Toen keerde zij terug en liep in den val. Doch niet dan na dat de Kempei-favoriete zich in Britsche kringen wederom favo riete had gemaakt. Zij bewoog zich in de „Box-club" en geraakte ver loofd met een hoofdofficier van het Australische opsporingsbureau voor oorlogsmisdadigers.... De politieke crisis, waarin I Spoorwegen, om kolen uit te België verleden week Donder- I sparen, een verbod uitgevaar dag voor de zooveelste maal was geraakt, is geëindigd. Bij het stemmen in den Senaat over een begrooting, hadden de stemmen gestaakt en de Katholieke Senatoren eischten hierop het aftreden van de regeering. Maar Huysmans en zijn collega's dachten niet aan heengaan, waarop de op posanten mededeelden, voor taan niet meer te zullen ver schijnen. Het is echter weer een storm in een glas water geweest. Het warme bloed van onze zuidelijke vrienden De heer J. H. Poppinga, tot dus- ver burgemeester, heeft den mi- j was gisteren blijkbaar afge- nister van binnenlandsche zaken koeld, want de Katholieke Se- verzocht niet voor een benoeming tot regeeringscommissaris in aan. merking te komen, onder mede- deeling, dat hij op deze wijze hoop' het zijne ertoe bij te dragen om in de gemeente Opsterland zoo spoe dig mogelijk weder tot normale bestuursverhoudingen te geraken. punt van de Katholieke Volks partij een overwegende plaats inneemt. Dat in de wijze waar op <Je zaak verder moet worden behandeld, de standpunten van KVP en PvdA elkaar zoo dicht mogelijk naderen, kan voor den weerslag van de komende be slissing in ons volk slechts voordeel be teekenen! digd, dat heden ingaat en waarbij het vervoer per trein van voor overzeeschen export bestemde goederen, uitgezon derd voedsel en brandstof, is verboden. Een nader bericht voor verdeeldheid. Volgens „I.e Monde'' geeft de fusie aan de Angelsaksische mo gendheden een sterke positie bij de besprekingen van de ministers van buitenlandsche zaken meldt, dat ook het vervoer De stellino, volgens welke van voor het buitenland be- het moreels peil van een volk, natoren waren weer op het appèl. De socialisten hadden om de vergadering te doen plaats hebben een ernstig ziek zijnde fractiegenoot de vergaderzaal binnengesleept. We zien nu weer met belang stelling naar de volgende po litieke crisis. In ieder geval Fransche blad „Le Monde", kan het absentisme het er nu weer van nemen. stemde postpakketten met in gang van Vrijdagmorgen zal worden gestaakt. Dit verbod geldt echter niet voor pakket ten van strijdkrachten over zee. De fusie van de Engelsche en Amerikaansche zones in Duitschland, die 1 Januari a.s. zal ingaan, wor.dt door Fran sche kringen nu niet bepaald toegejuicht. Zoo heeft het De gevolgen van de Ameri kaansche mijnwerkersstaking doen zich uiteraard in de eer ste plaats gevoelen in de lan den overzee. Thans heeft de bond van Amerikaansche dat dikwijls de meening van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken weer geeft, commentaar geleverd over deze fusie en met instem- iping de beweringen aange haald van onder Russische controle staande Berlijnsche bladen, die schrijven, dat jie overeenkomst den weg effent binnen hetwelk een bezetten de macht Is gehuisvest, sterk achteruitgaat, behoeft voor ons niet verduidelijkt te wor den Thans yeniet Dvitsch- i and zelf een bezetting en de gevolgen zijn gelijk. Zoo wordt in een Amerikaunsch rapport gewaagd van ztnlooze en niet-uit gelokte aanvc/.en van militairen op Dui\che burgers en politie, dronken schap en zwarten handel Be paalde generaals, aldus het rapport, ged.t agen zich op een wijze, die de zedelijkheid van de geheele bezettingsmacht in gevaarbrengi Vooral or, de negers, die een achtste deel van de bezetting uitma<en, wordt scherpe critiek gele verd. Zij zouden 35 procent der grootste misdaden op hun geweten hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3