Een Engelschman zag ons agrarisch herstel FOKKER'S „PROMOTOR" het gesprek van den dag 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad MELK-EXPORT NAAR ENGELAND? Bankbiljettencirculatie steeg met 54 millioen Hij verried z'n broer De administratieve rechtspraak Vier millioen aan orders te Parijs VINCENT AURIOL President1 der Nationale Vergadering Verzamel dan maar liever sigarenbandjes Geen boerderijen voor niet-landbouwers Citroenen voor volwassenen Een klein ei voor de jeugd CONVERSIE VAN STAATSSCHULD Achturendag ook voor verpleegsters Verstrekking van kindermeel WOENSDAG 4 DECEMBER 1946 5 Het feit, dat de pottenbakker-kunstschilder Chris Lannooy 50 jaar zijn ceramischen arbeid beoefent, werd herdacht met een tentoonstelling van zijn werk in „Artis" te Amsterdam. De jubilaris in de ceramiek bij zijn producten. (A.N.P. P.) In de Engelsche pers heeft Percy Smith mededeeling gedaan van de indrukken, die hij verkregen heeft na een bezichtiging van de tij dens den oorlog zoo zwaar geteisterde gebieden Walche ren en de Wieringermeer. Het is voor den Nederlander die langzamerhand gewoon is geraakt aan jeremieeren over den langzamen gang van den wederopbouw toch wei ver blijdend te vernemen, dat de Engekschen de woorden „fe nomenaal" en „miraculeus" noodig meenen te hebben om hun bewondering voor den snellen gang van zaken in Nederland uit te drukken- Nederland zal aldus Percy Smith binnen afzienbaren tijd' een machtige concurrent worden voor andere landen met agra rische producten. De wederop bouw werkf" eenvoudigweg op zienbarend. De resultaten, die op Walcheren bereikt werden, be- hooren tot de merkwaardigste van deze eeuw Daarbij moet men nog bedenken, dat geheel Wal cheren onder zout water had ge staan en dat bijna 4000 st. vee verloren gingen. Niettemin nadeit de veestapel thans alweer zijn vooroorlogschen omvang- Bijna even groot was de ver woesting in de Wieringermeer. Overal was zand overgespoeld op sommige plaatsen tot aanzien lijke diepte. De wegen, die niet geheel en al verdwenen waren, moesten uit dikke lagen slib op gediept worden; 512 boerderijen waren weggespoeld, dorpen van het aanschijn der aarde geveegd en alle gezonde jongemannen wa ren voor slavenarbeid naar Duitschland overgebracht Ik zag, zoo vertelt de Engelsch man, rijen geprefabriceerde hui zen uit den grond rijzen en spoe dig zal er opnieuw een flinke, be drijvige stad gebouwd zijn. Het water was nauwelijks verdwenen of de Holandsche boer toog aan het werk en speelde het klaar oogsten binnen te halen, die soms tachtig percent bedroegen van 't vooroorlogsohe gemiddelde- Ook op Walcheren, dat tijdens de inundatie bij iederen vloed op nieuw door zestig milliard liter water werd schoongeveegd, zijn de oogsten'aan klaver en gerst verwonderlijk groot. In verband mei al deze om standigheden circuleert in Enge land nu al eenige weken het ge rucht, dat Nederland van plan is melk naar Engeland te expor teeren. Een studiegroep voor wederopbouw-problemen werkte reeds tijdens den oorlog een plan uit voor deze export, die per melktankwagen naar de havens Rotterdam, Amsterdam en Har- lingen en vandaar per melktank schip naar depots in Engeland zou geschieden Officieele instan ties schijnen deze plannen echter niet ernstig op te vatten. Hoewel het herstel van de Ne derlandsche melkveestapel voor de Britten een verbazingwekkend voorbeeld van agrarische activi teit beteekent, verwacht men in Engeland niet dat Nederland de eersle drie jaar aan deze voor nemens uitvoering zal kunnen ge ven- Eerst zal in Nederland de melkdistributie van de baan moeten zijn en vervolgens zal Nederland minstens het dubbele aantal koeien moeien bezitten van wat het nu heeft. En voor het zoover is, ©aan er nog wel twee of drie jaar voorbij De bankbiljettencirculatie is in de afgeloopen week geste gen met 54 millioen gulden en bedraagt thans 2.668.391.490. De oorzaak van deze stijging moet echter niet gezocht wor den iu de oehocfte van de schatkist maar in een groolere geldaehoeftt van het publiek. Dit blijkt v cldoende uit de r.n- dere posten, van de weekstaat van de Ned. Bank. Zoo zijn de geblokkeerde saldo's van de banken verminderd met 9 mil lioen; de geblokkeerde saldo's van anderen zijn afgenomen met 3% millioen. De vrije sal do's zijn achteruitgeloopen met 109 millioen en de belee ningen vertoonen een aanwas van 14 millioen. Daarentegen is het gewone tegoed van den Staat bij de Bank gestegen met 92 millioen en bedraagt thans f 1.233.457.792. De vermeerde ring van dit tegoed zal in hoofdzaak op rekening moeten worden gesteld van belastin gen of overeenkomstige beta lingen. Een aanwijzing hier voor vormt Tevens de boven genoemde gioote achteruitgang van de viije saldc's. Het Amsterdamseh Bijzonder Gerechtshof veroordeelde Nico la as C- Meyssen, 35-jarig kruide nier te Monnikendam, wegens verraad van zijn broer aan den Sicherheitsdienst, daarbij reke ning houdende met bijzondere omstandigheden, tot 6 maanden RWI; de eisch luidde 1 jaar. Dezer dagen is de instelling te verwachten van de onlangs 1 door de regeering aangekon- digde staatscommissie in zake het vraagstuk der administra tieve rechtspraak. Nu de 17e Inl'ernatioale Lucht- vaarltentoonsteïling te Parijs ge_ eindigd is kan een voorloopige ba lans opgemaakt worder.' van heigeen door de deelneming van de Neder landsche vliegtuigindustrie bereikt is en bet blijkt dat' er zeer opmer kelijke resultaten geboekt zijn. Zooals' bekend is kwam de N.V. Nederlandsche vliegtuigfabriek Fok_ fer in combinatie met Frits Diepen Vliegtuigen N.V. als verkooporgani satie op een zeer fraaie- stand uit met de Fokker F 25 "Promotor". Voor dit' vierpersoons zakenvliegtuig dat eensluidend het meest comfor tabele vliegtuig van de salon werd genoegd; is de belangstelling over weldigend geweest'. Niet alleen van kijklustige bezoekers maar in het bijzonder van serieuze koopers. Het is Frits Diepen Vliegtuigen N.V. dan ook mogelijk geweest een gToot' aantal orders te boeken en contracten af te sluiten met het buitenland tot een bedrag van 1 4.000.000—. Tot <ïe landen waar van orders ontvangen zijn behooren o.a. Frankrijk; Zwitserland; Spanje; Zweden en Denemarken terwijl met andere landen besprekingen gaande zijn. Het is natuurlijk allerminst zeker dat alle orders kunnen worden De socialist Vincent Auriol is met 284 stemmen tot presi dent van de Fransche Nationa le vergadering gekozen. De communist Cachin en de radi caal Varrenne verkregen resp. 170 en 98 stemmen. Voorts werden nog zes vice-voorzit- ters gekozen. geëffectueerd; daar vele moeilijkhe den op het gebied van deviezen; in. en uitvoervergunningen nog' zullen moeten worden opgelost'. Maar een ding vterd wel bewezen; "De Ne derlandsche vliegtuigindustrie oogst thans weer ruime belangstelling' erv zal haar plaats in de kopgroep van de exporteerende landen op lucht vaartgebied reeds thans weer her nemen". Niet alleen voor de Promotor; maar ook voor de andere nieuwe Fokkerontwerpen met name de P. X Partner een tweepersoons sport. vliegtuig; de S. 2 Instructor een 2_3 persoons ïésvliegtuig en de F. 26 een tweemotorig reactieverkeers. vliegtuig bleek groove belangstelling t'e bestaan. In verband met het be ginstadium waarin deze ontwerpen nog verkeeren konden geen defini tieve contracten hierop worden af gesloten. Toch stemt de aandacht die voor deze ontwerpen bestaat tot tevredenheid en met belangstel ling worden de prototypen tegemoet gezien. Twee jongens sneelden te Den Haag met een geladen revolver. Het wapen ging af, waardoor de 17-jarige B. in de buik werd getroffen- Opgenomen in het zie kenhuis bleek zijn toestand rede lijk te zijn Bij een onderzoek in de wo ningen der betrokkenen vond de politie twee sten'guns met 1000 patronen, 3 revolvers, bajonet ten, een groote hoeveelheid ge weerpatronen, helmen en gasmas kers. Deze voorwerpen waren door de jongens na de bevrijding in bunkers e.d- verzameld. De ouders waren volkomen on kundig van deze „verzamelwoe de". Het is bij herhaling voorge komen, dat de geheele woonge legenheid van een boerderij werd gevorderd ten behoeve van niet-landbouwers. Het ge- volg hiervan is, dat door de toe wijzing aan een niet-landbouwer de boerderij als zoodanig niet of in ieder geval minder inten sief kan worden geëxploi teerd. Door dteze handelwijze kunnen de belangen van den landbouw ernstige schade ondervinden, indien voor den landbouwer zelf de gelegenheid ontbreekt in de onmiddellijke nabijheid van het bedrijf huisvesting te vinden. In verhand hiermede heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken aan de burgemeesters medegedeeld, dat het hem min der gewenscht voorkomt, <ïat woongedeelten van boerderijen aan niet-landbouwers ter bewo ning worden toegewezen. Voor vordering van een ge deelte van de woongelegenheid of tegen inkwartiering geldt dit bezwaar niet. Voor allen, die geboren zijn in 1925 of vroeger worden ca- 200 gram citroenen per per soon beschikbaar gesteld. Het C-D.K. deelt mede, dat men, om deze citroenen te verkrij gen, bon 49-1 A reserve bij een handelaar in groenten en/of fruit, uiterlijk op Zaterdag 7 December, dient in te leveren. De aflevering zal geschieden, naarmate de citroenen aange voerd worden. Dit zal vermoedelijk gerui- men tijd in beslag nemen. Uiterlijk op 7 Dec. a.s. dient men ook de reeds bekend ge maakte bonnen voor sinaas appelen, bon 49-6 of 50-8 alg-, waarop t.z.t. voor alle leef tijdsgroepen 500 gr. sinaasap pelen verstrekt zullen worden, bij een kleinhandelaar in te leveren. Op 5 Dec. zal een bon wor den bekend gemaakt, waarop voor personen, geboren in 1926 of later, een klein ei (5e klas) verkrijgbaar zal zijn. De treincontróle door Neder landsche soldaten te Padang. Zooals men zich zal herinne ren, heeft deze controle, toen de Indonesische delegatie van de subcommissie voor civiele bestuursaangelegenheden pas seerde, aanleiding gegeven tot een incident. Een Neder landsche soldaat fouilleert een passagier. (A.N.P.) In de vergadering der Tweede Kamer is Dinsdag behandeld het wetsontwerp tot het aangaan van geldleeningen ten laste van hel Rijk ter conversie van uitstaande schuld. De heer de Wilde (AR) achtte het bedenkelijk als tenslotte het heele Nederlandsche geldwezen dictatoriaal van den Kneuterdijk uit geleid wordt. De overheid fi nanciert slechter dan de handel en het bedrijf. Naar verluidt worden de rechtelijke macht auto's opge drongen, welke- zij niet noodig heeft! De minister zegt wel, dat hij geèn druk wil uitoefenen op hou ders van staatsobligaties, maar practisch doet hij het toch. De minister, had tot het Neder landsche volk moeten zeggen: ik zal al mijn best doen om te komen tot een sluitend budget. Er zijn leeningen van 3)4 en 4 procent; die moeien er zoo eenigszins mo gelijk uit. Stel vertrouwen in het financieele beleid. Ik zal een lee ning van 3 a 3K procent uitge ven. Vele Nederlanders zullen door de conversie getroffen worden, o.a. de vele kleine spaarders en daarnaast de verzekerings-maat schappijen. In den Spaarbankbond is een storm van verontwaardiging ontstaan door het onderhavige wetsontwerp. De heer Lucas (KVP) vond het belangrijkste van alles de vraag of het staatscrediet door het wets, ontwerp benadeeld wordt Tot voor een paar dagen was hij van mee ning. dat dit in ernstige mate het geval zou zijn. Oorspronkelijk was het ontwerp onaanvaardbaar, maar er zijn besprekingen ge weest en er zijn wijzigingen aan gebracht. De minister van financiën, de heer Lieftinck zei dat het accent, dat aanvankeijk lag op een ge dwongen iesning, is verschoven naar de conversieleening. Er is geen reden om te spreken van schending van de grondwet. Ongetwijfeld komt de staat zijn verplichting-en na, die gedachte beheerscht de geheele financieele politiek, zoo naar de monetaire als naar de budgetaire zijde. Men kan niet zeggen, dat met deze conversie alle beleggingen teruggedrukt worden tot hetzefde rentepercentage. De verzekerings maatschappijen is zoover mogelijk tegemoet gekomen om hen te doen aanpassen aan het ren'etype. Voor zoover in 's ministers vermogen ligt zal de rente voor beleggingen niet lager dan 3 procent worden. Voor de gedwongen leening kan hij zich daarop niet vastleggen, doch het zal niet veel verier gaan. Nadat de minister nog in den breede zijn standpunt heeft ver dedigd is het wetsontwerp ten slotte aangenomen met 61 tegen 20 stemmen. Dinsdag j.l. is in het Am- sterdamsche Binnengasthuis als eerste inrichting in den lande, voor het verplegend personeel de achturige werk dag ingevoerd. Voorloopig geldt deze regeling nog niet voor hoofdverpleegsters. Waar tevens geconstateerd werd, dat de aanmelding van nieuwe krachten niet onbevre digend is, mogen wij aanne men, dat het ziekenhuispro bleem in de hoofdstad spoedig tot het verleden zal behooren. Van 7 Dec. af zal kinder meel, niet uit rijst bereid, ver krijgbaar zijn op de bloembon- nen en niet meer op den rijst- bon. De rijstbon geldt in het ver volg voor rijst, rijstkindermeel en kinderbiscuits.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4