RADIO AMERIKA WIL AFTREDEN VAN FRANCO tons, Voetangel in de Jacht door New-York Nieuw NoordholIandscH Dagblad fe -x Maar geen verdere interventie Belgen bezichtigen Schiphol Britsche en Amerikaansche zones worden economisch verbonden Postzegels en prenS-bnef- kaarïen voor het kind Naar gelijke levensstandaard „WILLEM BAREND5Z" TE KAAPSTAD MARINIERS TERUG IN ROTTERDAM De hottderdldtjazendsf'e in Enschede Vader - Moeder WOENSDAG 4 DECEMBER 1946 i - W&33ÊÈÊÊm 4" A;vw - W^4 Met cien mijnenveegdienst langs de Nederlandsche kust. Eenige mijnenvegers in actie. (A.N.P. P.) De Amerikaansche gelede- geerde heeft tijdens een debat in de politieke commissie van de Ver. Naties een resolutie ingediend, waarin er bij de Ver. Naties wordt aangedron gen, Franco te verzoeken af te treden, waarna een inte rim-regeering moest worden gevormd, die algemeene ver kiezingen zou moeten uit schrijven. De Poolsche afgevaardigde Dr. Lange verdedigde de resoluties waarin verbreking van de di-, plomatieke betrekkingen van Spanje verzocht werd. Volgens dr. Lange bevindt Degrelle zich nog steeds in Spanje, waar hij „zoogenaamd niet gevonden kan worden door dezelfde Spaansche re geering, die zoo handig is in het opsporen van tegenstan ders". Lange diende nog een resolutie in, waarin de Franco- regeering wordt uitgesloten van het lidmaatschap van in stellingen, die door de Ver. Naties zijn of zullen worden gesticht. Tijdens de vocrïietiing' van het gehouden debat over de Spaansche kwestie, ver klaarde de afgevaardigde van de Ver. Staten, Toni Conally, Gistermorgen arriveerden op Schiphol een aantal Belgische ci viele en militaire autoriteten voor een tweedaagseh bezoek aan Schphol en het Nationaal Lucht vaartlaboratorium teneinde een informatorisch contact te leggen- Een en ander vindt plaats met het oog op de uitbreiding van het Belgisch nationaal vliegveld. DONDERDAG 5 DECEMBER HILVERSUM IJ 301 M. AVRO; 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.15 Opgei wekte disco-klanken. 9.30 Ar beidsvitaminen. 12.00 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Ro mancers. 15.30 St. Nicolaas- kinderfeest. 16.15 Camera loopt. 17.30 Les Gars de Paris. 18.00 Nieuws. 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 20.15 Radio Plhilh. Orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Skymasters. HILVERSUM II, 415 M. KRO: 7.00 en 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk den dag. 9.05 Spaansche nolen. regen. 11.00 Zonnebloem. 12.30 Beroemde orkesten. 13.00 Nieuws 13.45 Voor de vrouw. 15.00 NCRV: Omroeporkest. 18.00 Vrij en blij. 19.00 Nieuws. 20.05 Sin terklaasprogramma. 21.30 Met band en plaat voor u paraat. 22.00 Nieuws. 23.00 Noar-stop- prograipima. dat Amerika het beginsel van non-interventie is toegedaan en van meening is, dat sanc ties op den langen duur een eccnomischen en politieken chaos teweeg zouden brengen, die tot burgeroorlog zou lei den. Conally waarschuwde voor overhaast handelen, dat door een vooroordeel gekleurd is. Ook de vertegenwoordiger van Canada zeide niet bereid te zijn steun te verieenen aan interventie. De Belgische gedelegeerde, van Lan- genhove, daarentegen wilde een onmiddellijk terugroepen van am bassadeurs en gezanten uit Ma drid. Jouhaux verklaarde namens Frankrijk, dat om vrede en vrij heid te verkrijgen een eind ge maakt moet worden aan het be wind van Franco. Da Ver. Naties hadden naar zijn meening reeds te veel en ta lang over deze aangele genheid gesproken. Van 2 December tot 4 Januari a-s zullen nieuwe kinderzegels bij de postkantoren verkrijgbaar zijn. Daarnaast zullen gekleurde prentbriefkaarten worden ver kocht, waarvan het batig saldo eveneens ten goede van de kin derbescherming zal komen- Aan speciaal daarvoor uitgekozen adressen van handelskantoren, enz. zijn bestelkaarten voor post zegels en prentbriefkaarten ge- zonden- Wie-rd in een van de acties voor den oorlog een bedrag van f 200.0-90 verzameld, dat ten goe de kon komen aan de kinderbe scherming, in December '45, werd wel een grooter bedrag geno teerd .nl. f 550,000,doch hier bij moet in aanmerking genomen worden dat zeer vele 'kinderze gels in verzamelingen verdwenen zijn. terwijl bovendien een be langrijk kwantum is uitgevoerd- De opbrengst wordt verdeeld over verschillende justitieele in stellingen waaronder verwaar loosde kinderen ressorteeren, in stellingen voor zieke kinderen en de kinderuitzending. In Februari volgt afrekening met de PTT, terwijl de uitkee- ringen in Mei en Juni ziillen plaats hebben. Alle medewerkers treden be- angeloos op, zoodat de onkosten tot een minimum, n.l. 1 a U/2 procent van de totaal opbrengst gereduceerd blijven- Als aankonc'igings-affiche fun geert dit jaar het affiche dat Art van Dobbenburg in 1941 voor de toenmalige actie ontworpen had Het opschrift luidt: „Want der- zulken is het hemelrijk". De toenemende criminaliteit der jeugd en het groo-te aantal echtscheidingen zijn redenen waarom de aanstaande actie voor ikinderzegels, meer nog dan an ders bij het publiek aanbevolen wordt. De toeslagen van de zegels zijn als volgt: 7% plus 2y2 ct., 10 plus 5 ct„ en 20 plus 5 ct- Op basis van het Engelsch- Amerikaansch accoord, dat gisteren is bekend gemaakt, zullen de Engelsche en Ame rikaansche zones in Duitsch- land per 1 Januari a.s. in eco nomisch opzicht worden ver- eenigd, waarbij het doel wordt gesteld, dat dit vereenigd ge bied eind 1949 een economie heeft opgebouwd, welke het in staat stelt in zijn eigen onder houd te voorzien. De twee zones zullen voor alle economische doeleinden als een enkel gebied worden behandeld. De binnenlandsche hulpmiddelen en alle invoer, waaronder voedsel zullen gemeenschappelijk worden beheerd, teneinde een gemeen- schappelijken levensstandaard *c verkrijgen. Engeland en de V.S. hebben besloten de financieeie verantwoordelijkheid gelijkelijk te deelen en zich ten doel te stellen Om tien uur zijn wjj te Kaap stad aangekomen, zoo seint de speciale verslaggever aan boord van den walvischvaar- der Willem Barendsz d-d. 2 December. Twee uur tevoren waren we de Tafelbaai bin nengevaren, hetgeen aanlei ding was tot een feeststem ming onder de bemanning. Als men weken achtereen al leen maar water en lucht heeft gezien, is het gezicht van „land" een gebeurtenis, welke eindelijk de lang gehoopte afwisseling brengt- Een half uur na onze aan komst meerden de jagers Am 1, 2 en 5 langszij; hun broeders Am 3 en 4, die rechtstreeks uit Monte Video naar Kaapstad wa ren. gevaren en daar al sinds eenigen tijd vertoefden, berei den ons uiteraard een hartelijke ontvangst door ons tegemoet te varen, hetgeen in alle opzichten door ons, drijvende dorp-bewo ners, werd gewaardeerd. Het was prachtig weer en in de strak blauwe lucht wapperden de vlag gen in haar heldere kleuren, waardoor de gebeurtenis een feestelijk aanzien werd verleend. We zullen vermoedelijk een dag of drie in Kaapstad blijven liggen voor we den grooten sprong naar de IJszee wagen- Er zullen nog enkele voorbereiden de werkzaamheden moeten ge schieden en dan: ter walvisch- vangst. tot een ransoen van 1.880 calorie- en per dag voor den normalen ge bruiker in beide zones te komen. Met het oog op de huidige voed selpositie in de wereld echter zal het huidige rantsoen van 1.550 ca lorieën per dag 'worden gehand haafd. Be beide landen zijn het eens over een spoedige vaststelling van de wisselkoers voor de mark. de opheffing der handelsbelemme ringen, financieeie hervorming en de uitwisseling van volledige tech nische en zakelijke mededeeiingen tusschen Duitschland en andere landen. De normale handelskana len moeten zoo spoedig mogelijk worden hersteld. Be vin heeft op een perscon ferentie de nieuwe overeen komst voer samensmelting van de Engelsche en Ameri- haansche zone van Duitsch land „het begin van het eind van onze economische moei lijkheden, voor zoover het Duitschland betreft" genoemd. Bevin verklaarde, dat de over eenkomst in geen enkel opzicht als antagonisme tegen de regee ring van eenig ander land moet worden gezien, maar uit zuivere n:odzaak geboren werd. Hij sprak de hoop uit, dat het nog mogelijk za zijn andere zones er mee in te betrekken. Tijdens de groote beëedi- gingsplechtigheid in Septem ber j.l. op den Coolsingel te Rotterdam heeft de com mandant van het korps ma riniers, de generaal-majoor der mariniers TI. F. J. M. A. von Frijtag-Drabbe, voor het eerst in het openbaar aan gekondigd, dat de mariniers in Rotterdam zouden terug- keeren. Zooals gemeld is de vesti ging van een afdeeling mari niers in de nieuwe kazerne aan het Toepad nu bepaald op 10 December a.s., een datum, die samenvalt met het 281ja- rig bestaan van het korps, dat in 1665 door Michiel Adrz. de Ruijter werd opgericht, en dat het oudste onderdeel van de Nederlandsche strijdkrachten vormt. Op 10 Dec. om 8.00 uur des ochtends, zal de nieuwe com mandant van de in Rotterdam te vestigen afdeeling mari niers, de luitenant-kolonel der mariniers J. A. J. de Bruijn, de kazerne aan het Toepad of ficieel in dienst stellen. In den loop van den ochtend vinden verschillende plech tigheden plaats; zoo begint om kwart over acht de opmarsch van vijf compagnieën mari niers van den rand der stad naar het centrum, aldus de terugkeer van het korps sym- boliseerend. Op den Coolsin gel worden de troepen geïn specteerd, en defileert het ba taljon voor generaal-majoor von Frijtag Drabbe. De dag, die geheel in het teeken der marine staat, wordt besloten met een gala-bal op het Raadhuis, door den burge meester van Rotterdam aan de officieren en hun dames aan geboden. Dinsdag is in Enschede de honderdduizendste inwoner in geschreven. Het was een zoon tje van de familie Gerritsen. Het kereltje kreeg van de ge meente een spaarbankboekje met f 100 en de burgerij heeft 'een schat van cadeaux aan het huis van den booreling bezorgd, zoodat met recht van een blijde inkomste gesproken kan worden. VIERT, jonge Ouders, morgen misschien voor den eersten keer den verjaar dag van uw dochtertje. Hoe veel keer hebt gij den laatsten tijd al wel niet gekeken, of zij al tandjes kreeg, en hebt gij met verrukking geluisterd naar de geluidjes, die gij haar tracht te ontlokken? Uw kind is uw zonnetje in huis! Dat is uw heerlijke ouderweelde, uw onvergelijkelijk geluk. Dat door niets anders te vervin gen is, '-rant wie zich op laffe, schuldige wijze dit geluk wei gert, zal het nergens vinden en het heimwee ernaar diep in zichzelf blijven ronddragen. De innigste voldoening voor den mensch zijn kinderen. Vraag het den ouders van een groot gezin: zij zullen u volmondig bevestigen, dat, hoe groot de zorgen misschien ook zijn, zij er zich dapper, in vertrouwen op God, doorheen weten te slaan en de mooiste vreugde van hun heele leven is, uit de talrijke monden van hun stuk voor stuk geliefde kinderen te hooren den wonderen naam: Vader Moeder MARCUS f 43. Ja, Cake Baby had hem verraden en toen Perolt hem spottend zag glimlachen, toen hij dat onverstoorde gelaat zag, herkende hij eensklaps dwars door het masker, zijn oude ge vaarlijkste vijand „De Kat'', Joris Voetangel. Drommels nog aan toe, daar ben ik leelijk ingeloopen, kon Perolt niet nalaten te be kennen. Dat zou ik ook meenen, glimlachte Voetangel, terwij; deze langzaam zijn vermom ming afnam, deze vermom ming was beter dan toen ik je op de Rough Mountains kwam bezoeken, vind je niel? Toen men Perolt wegvoerde, bleef Voetangel met zijn kapi tein achter, die hem hartelijk de hand drukte. Voetje jpngen, ik heb hier niet veel aan toe te voegen. Het was een knap staaltje, maar ik begrijp eigenlijk nog niet hee- lemaal, hoe je dit geflikt hebt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5