Bioscoophouder D. Weher maije Waalwijk is goed geholpen 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad TRIBUNAAL Benoeming KATH. MILIT. TEHUIS Om te onthouden Uitspraken Tribunaal Een goede vangst Ingezonden" Luxe artikelen of gebruiksvoorwerpen? Donateursavonden Eensgezindheid De gtesccfse van Heerhugowaard R.K. Landarb.bond St. Deus Dedit DONDERDAG 5 DECEMBER 1946 FSL MfDDAGZITTiNG van het ^Tribunaal werd gewijd aan 3e behandeling van de zaak tegen den bekenden Alkmaarschen bioscoop houder J. Weber, in wiens villa aan den Westerweg een der leden van het Tribunaal, ofschoon hij over een behoorlijke woning be schikte, al heel gauw zijn intrek nam. Het kwam ons daarom wel wat vreemd voor, dat de President, Mr. Schenkeveld, wien dit toch niet onbekend zal zijn, aan Weber de vraag stelde: U woont, Wester, weg C 48, Heiloo? en dat Weber, die er toch ook wel iets van ge hoord zal hebben, hierop bevesti gend antwoordde. Maar terzake. De tenlasteleg ging zag er nogal overladen uit; alles wat maar even ten laste ge legd kon worden, was er in opge nomen. Weber was in Nov. '41 lid geworden en had in Juni '44 be dankt omdat hij er genoeg van had; voorts was hem ten laste ge legd het begunstigend lidmaat, schap van de Germaansche SS, colportage met VOVA, het schen ken van f1000 aan den NSB-kring Kennemerland, lidmaatschap van de N. D. Cultuurgemeenschap, van den Ned. Volksdienst en de transportcolonne en het vertocnen van Duitsche films en journaa's tijdens de bezetting. Eesch. zei uit sociale en econo mische overwegingen lid gewor den te zijn en wel op aandringen van zijn vriend, Mr. N. v. Leeu wen; tot de colportage met Vova werd hij min of meer gedwongen, en dit bleef beperkt tot één keer. Ken ploeg n.s.b.-ers was nl. re Heiloo, waar met toestemming van burg. Bos n.s.b.-reclame op een bord geplakt werd, in confiict ge komen met de burgerij. Weber, die er toch al weinig voor voelde, hield, zich wat afzijdig, doch liep daardoor juist in de gaten en kreeg van de boerenjongens van Heiloo een pak rammel. Tot het lidmaatschap van de Germ. S.S. was hij niet vrijwillig toegetreden Cm te voorkomen, dat het theater gevorderd zou worden voor pro gramma's van de S.S. tikte hij f50 af en hierdoor werd hij als lid be schouwd. Lid van de Kuituurge meenschap werd hij, om de con certen, die er gegeven werden. En wat het vertoonen der Duitsche films betreft, dit was in overeen stemming met de leiding van den Bioscoopbond, aan 't hoofd waar van de heer.De Hoop stond! Tenslotte kwam er buiten de dag vaarding om nog een huizenkwestie bij. Toen n.l. Weber door de Duit- schers uit zijn woning werd gezet werd hem door het evacuatiebureau te Heiloo de keus gelaten tussehen de eenkamerwoning van Zr. Klomps en de woning' waarin mevr. Jitta ge huisvest was. De eerste woning was beslist te klein voor het gezin.Weber dat uit vijf personen bestond zoodat de won.ng van mevr. Jitta overbleef. De wijze waarop hierover een rapport was samengesteld en waarop deze zaak tegen besch. werd uitgemeten, kon ons maar matig hekoren. Waarom moest het Evacuatiebureau juist de wo ning van mevr. JLta beschikbaar stellen? Dan was er nog een verklaring van den Heilooër v. d. Bronkhorst, waarin de objectivi teit ons ook zoek leek v. d. Br. had n.l. verklaard dat Weber een fanatiek NSB'er was (het geen uit geen enkel feit ter zitting is gebleken) en dat hij in een ge sprek uiting had geg'even aan anti_ joodsche gezindheid. Ook had v. d. Br. verklaard (en als men weet, dat deze man communist is;; zou men dit van hem niet verwachten), dat Weber zich beleedigend zou hebben uitgelaten over de Ned. Regeering te Londen er; de Koningin. Dit laatste ontkende besch. pertinent. Wat zijn uitlating' over de Joden betreft; dit gold een opmerking over één Jood, waarmee hij onaangename zakelijke ervaring had opgedaan. Er waren ook gunstige verklarin gen, o.a. van een buurman Hoedjes; deze had verklaard, dat Weber wist dat hij Joodsche onderduikers had; een radio en dat ln zijn tuin 12 va ten springstof zaten. Weber had hem desgevraagd echter gezegd, dat hij daar met niemand over spreken zou. Jjr. Schenkeveld plaatste in dit verband een opmerking dat besch. dit alleen maar onder zich gehouden zou hebben, uit vrees, dat het anders la'-er wel eens slecht piet hem zou hebben kunnen afloopen;; waarmee hij weer eens het bewijs leverde; hoe "onbevooroordeeld" hij de zaak behandelde. Mr. H. Scholten hield een uitvoerig pleidooi waarin hy de tenlastelegging tot haar ware proporties terugbracht. Hij schelste den besch. als iemand, die. vóór den oorlog sleehls leefde voor zijn gezin, zijn zaak en zijn paarden. Voor politiek had hij geen interesse; daarvoor was zijn gezicht® kring te beperkt; hij was afkeerig van oorlog' en militairisme. z Van nature was hij niet nat. soc.; programma's van politieke partijen had hij nooit onder oogen gehad en toen zijn vriend Mr. v. Leeuwen hem een paar mooie punten van het NSB-program voorlegde, werd hij lid van -de NSB. Voor agitatie en fuheties voelcfe hij niets. Hij weigerde een SS_propagianda_ voorstelling' te geven en kon dit af_ koopen met 50.—; hij gaf zich niet op als lid van de Germ. S.S. en kwam dan ook in de administratie hiervan niet voor. Pi. achtte dit punt dan ook niet bewezen'; Het colpor.eeren mei VOVA was slechts een inciden tje en juist omdat Weber in Heiloo een pok rammel opliep; kwam hij over de tong. Aan de fimancieele bijdrage voor de speciale acties kon hij zich als vermogend lid" niet ont. Irekken. Ook het lidmaatschap van den Ned. Volksdienst, waar goede burgemeesters propagan dist van waren, had niet ten laste gelegd behoeven te wor den, aldus mr. Schollen. Aan het lidmaatschap van de trans portcolonne had hij zich moe ten onttrekken; een geweer heeft hij echter nooit gedragen; met een afkeuringsbriefje van dr. Haverkamp wisl hij tenslotte hieraan te ontkomen Wat de filmvertooningen betreft, zou pl. het niet fair vinden, als dit [en laste werd gelegd; alle bioscoop houders hebben dezelfde films vertoond; als deze vrij uitgaan, kan men het besch. niet ten laste leggen. Bovendien; het publiek is even schuldig, omdat het de bioscopen in bezettingstijd bleef bezoeken! Voorts betoogde mr. Scholten, dat de huizenkwestie en de ver klaring van v. d. Bronkhorst niet als bezwarende omstandig heid mochten worden aangere kend. Hij zou het voorts onjuist achten, als de vermogensaanwas (van f 102.000) sedert de deti neering van besch. niel buiten beschouwing gelaten werd bij de verbeurdverklaring; en waar besch. reeds 19 maanden gede tineerd is, waarvan ten on rechte twee maanden celstraf, concludeerde mr.' Scholten, dat besch. al lang genoeg gezeten heeft. Pl. voerde nog enkele gun stige getuigenverklaringen aan, o.a. van <fs. Bloemhof uit Hei loo en wees er op, dat besoh. zich in het kamp goed gedragen 'heeft en van zijn politieke in zichten grondig genezen is. Uitspraak 16 December. Bij Koninklijk Besluit is be. noemd lot lector in de afdeeling der weg, en waterbouwkunde aan de Technische Hoogesöhool te Delft, om'onderwijs te geven in het landmeten, het waterpas sen en de geodesie onze oud stadgenoot de heer N. D. Haas. broek, thans landmeter van het Kadaster te Amsterdam. Opgaven omtrent beschikbaar te stellen spelmateriaal naar secretariaat Katholiek Thuis front: Corfstraat 31, lel. 3339. Financieele bijdragen storten op rekening „Kath. Thuisfront" bij N.V. Noorderbank of Ned. Landlbouwbank, beide te Alk maar. Aanbieding van ontspannings- of cullureele programma's bij den voorzitter: Lindenlaan 99. Desgewenscht komt het cen traal comité aan huis alle - ge. wenschte inlichtingen geven en eveniueel giften in ontvangst nemen. In dit geval gaarne even een boodschap aan het secreta. riaat. H. B. de Bruyes Tack te Alk maar: zaak aangehouden voor het hooren van de getuigen Coud'enburg, Haasbroek en mr. C. Smal. 31 December zal hier over opnieuw zitting worden gehouden. G. Koning te Schagen: inter- neering voor. den duur van twee jaren mei aftrek, tot Mei 1941-, verbeurdverklaring van f 1000, radiotoestel .en rijwiel, terwijl besch. het zelfstandige beroep van metselaar en aannemer niet meer mag uitoefenen. L. N. Poppes te Alkmaar; inl. voor den duur van 1 jaar en 10 maanden met aftrek, tot 9 Mrt. 1947. Verbeurdverklaring van f 300. L. v. Duin te Koedijk: inter- neering gedurende een tijd van 2 jaren en 3 maanden, lot 8 Aug. 1947, verbeurdverklaring van f 500. Het is de Rijkspolitie te Bergen in samenwerkimg met de gemeen tepolitie te Alkmaar gelukt de da ders aan te houden van den in braak, gepleegd in den nacht tan 4 op 5 Oct. 1.1. in het kantoor van de uiasseherij de Lelie te Bergen Hierbij werden een geldkistje met rinhoud en een schrijfmachine ont vreemd. De daders A. v. d. V., J. v. d. V. en S. P. wonende te Alkmaar zijn ingesloten en zullen worden voor geleid. Zij hebben zich eveneens schuldig gemaakt aan den onlangs te Alkmaar gepleegde schrijfma chinediefstal. A.F.C.-NIEUWS AFC I—SVW I, 2 uur. AFC II—Randers II, 12 uur. Alom. V. IV—AFC III, 12 uur. Schoorl IIAFC IV, 2 uur. AFC jun. aWZ a, 12 uur. USVU a—AFC b. Meerv. aAFC a. AFC-ers, doet jullie plicht, dat is vol spirit deze laatste wedstrijden spelen. Het eerste ontvangt SVW I, dus opgepast! Hel tweede en derde moeten hier winst uit halen, dan zijn jullie weer in de „running". Het vierde zorgt ook voor een St. Nicolaas.surprise. Dit geldt ook voor de jun. en adsp. Alkmaarders, allen Zondag naar den Westerweg, naar „den wedstrijd van den Zondag". Leden en donateurs, alléén toegang op de afgestempelde kaart Tot Zondagmiddag. U3e PPC.er. BURGERLIJKE STAND Gteboreiv: Maria M. d. v. Willem J. ten Broeke en W. de Rijp;; Freder i_ cus z. v. Fredericus J. Bruin en A. Duijkersloot; Hendnkus z. v. Adria_ nus J. Bruin en G. Heesteen. Getrouwd; Nicolaas A, Baltus en Jantje Schoen; Cornells Kraakman en Catharina Roet; Gerrit Wijngaard en Trijntje Blokker; Johannes Schelvis en' Veronica J. van Veen; Laurentius J. Stoop en Fokje Hul zin ga. Overledene Aalbert den Iseger oud 52 jaar gehuwd met A. Rebergen. Mhr. de Red., Ik ben wel geen journalist ik ben een gewoon arbeider en ik zie de dingen dan ook van mijn standpunt. Ik lees de artikelen in Uw blad over allerlei netelig* kwes ties steeds met aandacht en wil nu het mijne eens zeggen over het vol gende: Ik heb gelezen over de groo_ te nooden welke actueel zijn; als oorzaken worden, genoemd; gebrek aan deviezen; gebrek aan arbeiders; mindere productiviteit van den ar beid en gebrek aan materiaal. Vooral het gebrek aan gebruiks goederen doet zich gevoelen; die niet of zeer zelden te verkrijgen zijn. Wanneer wij echter voor de winkels luxe artikelen staan; dan schiet er een traan in onze oog'en, als wij zien, hoeveel arbeid en kostbaar ma. teriaal besteed is aan tal van luxe voorwerpen, welke beter besteed had kunnen worden aan de zoo hard noodige gebruiksvoorwerpen. x De winkels zitten vol met waardelooze rommel van hout en aardewerk, waar heel wat nuttiger fruishoude_ lijke artikelen van gemaakt hadden kunnen worden. K'op en schotels zijn niet te krijgen maar allerlei luxe bakjes en potjes zijn te kust en te keur te koop. Wordt het niet hoog tijd dat de Overheid hier eens regelend optreedt? Ook voor de prijsbeheersching ligt hier een {aak want al die luxe dingen kosten veel geld. Er wordt veel. aan verdiend en daarom worden die prullen wèl en huishoudelijke» artikelen niet ge maakt. Als wij zoo doorgaan zijn wij over i0 jaar nog niets gevordercL. Zoolang wij arbeiders dergelijke toestanden zien, ontbreekt bij ons de lust tot grootere arbeidsproduc tiviteit. Ik zou dan ook alle Neder landers toe willen roepen: boycot al die dure, waardelooze spullen, zoo lang er nog niet voldoende gebruiks_ artikelen van hetzelfde materiaal kunnen koopen. M. ZOON, Egmond a. d. Hoef EGMOND -BINNEN Op 28 en 29 November jl. gaf hel Fanfarecorps „Ons Genoe gen" in café Swart zijn eerste uitvoering in dit seizoen voor haar donateurs. De zaal was beide avonden geheel bezet. De muzieknummers, uitge voerd onder leiding van dir. Joosen uit Krommenie, zijn alle uitstekend ten gehoore ge bracht. Om den avond vol te maken, was hef R.K. Tooneelgezelschap „Het Masker" uit Heiloo aan wezig en voerde het succes nummer „Wantrouwen" op, dat op schilterende wijze werd ge. speeld. Na het schitterende van dezen avond, zoowel muziek als too- neel, sprak de Zeereerw. Heer Pastoor eenige opwekkende woorden tot ihet Fanfarecorps Eensgezindheid, opd'at dit corps met de burgerij eensgezind mag blijven en voortbestaan. Daarna bracht hij hulde aan de leden van „Het Masker", die hun spel zoo keurig naar voren brach ten. Onder een hartelijk applaus vooral voor de medewerkers, werden deze avonden nog met een uurlje bal- na besloten. Zooals reeds was bericht, verbleven timmer- en schil derpatroons uit Heerhugo- waard met hun knechten, te samen 12 man, vorige week in de gemeente Waalwijk, om verschillende huizen, waar dat noodig was, van glas te voorzien Of ze daarin ge slaagd zijn? 100 pet. zater dag zijn we in gezelschap van den gemeentesecretaris van Heerhugowaard, den hr. H. van Herpen, den gemeen te-architect, den heer E. Bes teman en enkele ambtenaren der 6ecretarie, den heer B der secretarie een kijkje gaan nemen in Waalwijk- We werden hartelijk ontvangen ten gemeentehuize door den ge meente-architect den heer Van de Hoop, cie ons het prachtige raadhuis (Kropholler) liet zien. Ruimte ontbreekt ons. om hier verder op in te gaan. lil de trouwzaal maakten we kennis met den Burgemeester van Waal wijk, mr. Lamboy en den ge- J meen te-secretaris, den heer v. Mierloo. Burgemeester Lamboy bracht in hartelijke bewoordin gen den dank van Waalwijk over aan de inwoners van Heerhugo waard en hoopte binnen enkele weken persoonlijk in Heerhugo waard den Burgemeester te ko men bedanken. Vol belangstel ling vroeg Burgemeester Lamboy naar Heerhugowaard en' liet zich inlichten door den heer R van Langen, ambtenaar ter secreta rie, die zich buitengewoon van deze taak kweet.Ondertusschen werd de koffie geserveerd. Het was toen tijd om de terugreis te aanvaarden. Met auto's gingen we langs de kosthuizen waar on ze menschen hun intrek hadden genomen. U had de dankbaar heid eens moeten zien van de Waalwijksche bevolking. We wil len hier een oogenbliik in bijzon derheden treden: Toen onze menschen in Waalwijk, aan het werk zouden gaan, kwamen ze voorbij een huis, waar weinig of geen glas meer inzat; die ge meente-opzichter zei hun, hier maig ook wel glas in en de daad bij het woord voegend, zijn de patroons en hun knechten maar meteen aan den slag gegaan en in een iccoiu ujd van e-urels uren zat er 26 vierk. meter glas in. Met elkaar hebben de Heerhugo- waarders, die in Waalwijk werk ten 500 vierk. meter glas ver werkt. Zij hebben 80 tot 100 hui zien van glas voorzien Waar dat noodig was, verrichten de tim merlui het timmerwerk. Dit is dus voor 400 menschen weer ex tra vreugde. Uit dankbaarheid kregen onze menschen ieder een paar Waal wijksche schoenen en een pakje shag en ieder een groepsfoto door den heer v. d. Hoop bij aankomst 'gemaakt. De Burge meester van Waalwijk zal bij zijn komst in Heerhugowaard een groote foto van de groep aan on zen Burgemeester aanbieden. Heerhugowaard ge hebt zeer mooi werk gedaan en ge kunt er van verzekerd zijn, dat deze daad met gouden letters in de annalen van Waalwijk zal geschreven blijven. Op Dinsdag 10 December a.s., om 7 uur, bij H. Veeniboer, houdt onze afdeeling haar 1ste jaar vergadering na de bevrijding. Een hoofdbestuurslid zal de, ver gadering bijwonen. Ook ónge. organiseerde r.k. landarbeiders worden verwacht om eens ken nis te maken met onzen bond. ELECTRA OF DIESEL De polder Heerhugowaard heeft een contract voor stroom- Ievering van het watergemaal met het P.E.N., dat per 1 Mei 1947 afloopt. We vernemen dat door den technisch adviseur van den polder, den heer van den Bogaerdt van Amsterdam, besprekingen met het P. E. N. zijn gevoerd over verlenging, die dan weer over een tijdvak van 5 'jaar zou loopen. Deze besprekingen hebben nog niet tot een defifnitief resultaat geleid. De polder Heerhugowaard behoort ongetwijfeld tot de „lastige" klanten van 't P.E.N., wat zijn oorzaak hierin vindt, dat de polder ook beschikt over een uitnemende Dieselj- installatie, waarmede het P. E. N. moet kunnen concurree- ren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2