Besprekingen over emigratie Nieuw Noordhollandsch Dagblad <p 4 WAÜeN ZONDER WIELEN Geldigheidsduur fruif- honnen verlengd DE KLAP OP DE VUURPIJL Opinie ven de Indische K. V. P. Mr. OUD TEGEN „Het Koninkrijk wo.Jt ontbonden" van Nederlanders naar Australië GESTOLEN JOODSCH BEZIT KOMT TERECHT Goede vangst in A'dam DONDERDAG 5 DECEMBER 1946 MIET GAARNE zouden wij willen beweren, dat het Vara-rapport over het Radio- vraagstuk geen constructieve denkbeelden bevat. De rich ting, die de Vara- uit wil, is tenslotte in wezen niet nieuw en. met verschillende denk beelden, zoowel als met de be ginselen, welke daaraan ten grondslag liggen, kunnen wij ons zeer wel vereenigen. Men gaat er van uit, dat de geestelijke en maatschappelij ke stroomingen recht hebben op zelfstandige uitingsmoge lijkheid. Men wil echter ook samenwerking om tot een na-" tionale omroep te komen. De nationale omroep kan slechts ontstaan als weergave van de verscheidenheid, die ons gees telijk en maatschappelijk le ven kenmerkt. Het radiobestel moet zijn in overeenstemming met wat er in het volk leeft. Men wil niet de voor-oorlog- sche omroepregeling en ook niet een systeem, dat daarvan volkomen afwijkt. Het om roepbestel moet gebaseerd zijn op samenwerking van omroep- organen (luisteraars-organisa ties). Het rapport onderscheidt algemeene en bijzondere pro- grammastof, die tot een natio naal en harmonisch geheel kunnen worden samengevoegd, maar niet scherp zijn te schei den. Een systeem, waarbij de verzorging der principieele uitzendingen door organen 'der stroomingen en verzorging der algemeene stof door een af zonderlijk orgaan geschiedt, wordt vrijwel onuitvoerbaar geacht en accentueert de te genstellingen. De Overheid heeft ten aanzien van den ra dio-omroep een eigen taak. Het rapport ziet als oplos sing de stichting van een Ne- derlandsche of Nationale Ra dio. Unie, waarin de omroep- organen federatief samenwer ken, die door de wet erkend worden. Welke dat zullen zijn, maakt het rapport niet uit. En dat is voor het welslagen van dit nieuwe Federatieplan toch eigenlijk van doorslaggevende beteekenis. Aan - de Federatie ve samenwerking zullen mee doen de omroeporganen der erkende geestelijke en maat schappelijke stroomingen, wel ke volgens de wet zendtijd krijgen. Dat ziet er theoretisch heel aardig uit, maar hoe zal de praktijk zijn. Daar moet men zich toch van vergewis sen, als men een rapport aan biedt, dat „de" oplossing van het radiovraagstuk preten deert aan te bieden. Op het beslissende punt blijft het rap port echter steken. Het beeft de vraag, wie voor deemerrini aan de Radio-Unie in aanmer king komen, wel ampel be sproken, maar iaat de kwestie tér beslissing over aan de Overheid, die zich hierbij ba seert op de wettelijke bepa lingen- Goed. Maar dan is ook „de" oplossing van het radio- vraagstuk niét bereikt. Im mers, op het moment, dat de nieuwe Radio-Unie-wagen wil gaan loopen, blijkt, dat ze wielen - heeft. Een beslissend oordeel over de practische mogelijkheden van de Radio-Unie is immers pas te geven, als men weet, wie tot de federatie-ge samen werking zullen worden toege laten. Wij kunnen ons voor stellen, dat het omroeporgaan der Katholieken bijv. er prin cipieele bezwaren tegen zal hebben, in een dergelijke Ra dio-unie federatief samen te werken met het omroeporgaan der communisten. En als de Avro geen geestelijke stroo ming is, en weigert, in het De girodienst heeft zijn achterstand nagenoeg ingehaald. Door een arbeiabesparende werkwijze verloopen tusschen het verzenden van de opdracht en de ontvangst 3 tot 5 dagen, zoodat men thans weer van den girodienst gebruik kan ma ken. Een overzicht in de zaal met de rekenmachines in het gebouw van de Giro te den Haag. (Tnuring P.) keurslijf van het liberalisme te worden gedrongen, onder welke maatschappelijke stroo ming is deze omroep, die in elk geval ook rechten en een staat van dienst heeft, dan te rangschikken? Hoe denkt men in vrede een nieuw radiobestel op te lossen zonder erkenning van den Avro? En. om op de communisten terug ta komen, zijn zij te aanvaarden als een erkende geestelijke strooming, of niet veel eer als eenon- derstrooming te beschouwen en moeten zij aanvaard wor den als een strooming, die ook recht heeft op zelfstandige uitingsmogelijkheid? Dit zijn pijnlijke vragen voor men- schen, die democratie als een absoluut beginsel, als een soort dogma beschouwen, maar zij zullen moeten worden beant woord, voordat men kan be sluiten, den Vara-radio-unie- wagen aan te koopen, om er in de toekomst den aether mee te berijden: voordat de koop gesloten wordt, moet vast staan, of de wielen safe zijn, Wie dezen wagen ontwijkt, of het onderstel rijwaardig 'is! kan verdienstelijk en zelfs constructief werk doen op het veelomstreden radioterrein, maar de pretentie, dat hij „de" oplossing aanbiedt, mag hij niet hebben. Er blijven bo vendien nog andere netelige vragen open, die het rapport wel aanroert, zonder ze alle op te lossen. Op dit documen- tatiegebied heeft het rapport eveneens goed werk gedaan, dat wij nog nader zullen be zien. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de geldig heidsduur vail de bonnen 47-4 en 48-4 algemeen, aangewezen voor het koopen van 2 kg. appels en peren verlengd is tot en met 28 December as. De klap op de vuurpijl is een artikel van den voorzitter der Indische Katholieke Volkspartij d'en heer G. Pastor, in de „Gel derlander" van eenige dagen ge leden. Hij schrijft, dat het Ko ninkrijk zwaar verminkt wordl door de voorstellen van Ghari- bon, dat het huidige ontwerp funest is voor de Indische vol ken en dat het bestuur in han den wordt gegeven van uiterst- linksche Indonesiërs. Hij betoogt dat in de ontwerp.overeen. komst de veelgenoemde. Neder- landsche verantwoordelijkheid en plicht ten aanzien van de Indonesische volken opzij is ge zet, de staatkundige eenheid' is niet meer aanwezig en er zijn geen waarborgen voor de be langen van de minderheden. De Kroon is een onbeteekenende formule in het accoord. Een belangwekkende opmer king wordt gemaakt door den heer Pastor over een punt, dat ind'erdaad angstwekkend wordt vermeden: waarom is geen krachtige eisch gesteld tot de j onmiddellijke vrijlating van de waarborg, dat gijzelaars uit het binnenland, voorafgaande aan het basis-ont werp? Inderdaad is hel een treurige zaak is dat niet zacht gezegd? dat nog steeds niet gerept wordt over het lot der nog steeds tienduizenden, die in de kampen zitten! WEELZEGGEND is zeer ze ker ook, dat niemand minder dan mr. P. J. Oud, de tegenwoordige burgemees i er van Rotceraam, oud-minister in een der kabinetien-Colijn en vooraanstaand lid van de Partij van den Arbeid, oud leider van den Vrijz. Dem. Bond, in het „Vrije Voik" van Woensdag een artikel schrijft hegen de ontwerp-over- eenkomst! Hij betoogt, dat door deze overeenkomst Indië buiten het Koninkrijk komt te staan en dat het Koninkrijk niet wordt omgevormd, maar ontbonden. De wijze waarop ditgeschiedt, acht mr. Oud bovendièn in strijd met de grondbeginselen der democra tie. De republiek Indonesië, waarmee de overeenkomst ge sloten wordt, is z.i. geen de mocratische staat. Zij kan het worden, maar is het nog niet. (Zie ons artikel „Op basis der vrijwilligheid", elders in dit nummer.). Er bestaat voors hands allerminst voldoende de vrijheden der millioenen, die de bevol king der republiek vormen, verzekerd zijn. Mr. Oud be veelt aan, een vorm te zoeken, die, zonder dat de overeen komst wordt aanvaard, of af gewezen ,den weg openlaat voor verdere besprekingen! De Australische legatie te Den Haag heeft medegedeeld dat er besprekingen gaande zijn tusschen den Australi- schen gezant in Nederland en de Nederlandsche migra tie-stichting over een passa geschema voor Nederland sche emigranten naar Aus tralië. Het loopt spaak in Perzië. De Centrale regeering van Te heran heeft voor 7 Dec. in alle deelen van Perzië verkiezin gen uitgeschreven, doch had reeds aangekondigd, troepen te zullen zenden naar de noor delijke autonome provincie Azerbeidsjan, bm vrije verkie zingen te waarb&rgen. De auto riteiten van Azerbeidsjan, die namelijk onder Russischen in vloed staan, hebben echter In- ten weten, dat zij het zenden van troepen als een oorlogs verklaring beschouwen aan hun democratische beweging. Gisterenavond hebben de troe pen van de Centrale regeering de grens overschreden en het bestuur van Azerbeidsjan heeft een proclamatie uitge vaardigd waarin op ieder een beroep wordt gedaan om de vrijheid en de republiek tot den laatsten droppel bloed te gen de indringers te verdedi gen. Het blijkt, dat er in Frank rijk onder de socialisten toch een sterke strooming is tegen samengaan, met de communis ten. Zooals bekend had de so cialistische partij j.l. Donder dag besloten in te gaan op het voorstel van de communisten om gezamenlijk een door de communisten opgesteld werk program te bespreken. Het doel wat de communisten met dit streven naar innige samen werking voor oogen hebban, is waarde te hechten aan de mee- nogal duidelijk, n.l. om zoo ning van den pretendent. Hoe hun macht definitief te vesti- Wei de monarchisten de laat- gen in Frankrijk. Doch er is ste maanden slechts geringe een groot deel van de sodalis- activiteit aan den dag hebben ten ,dat er niet voor voelt om 1 gelegd, acht men herstel van mede te werken om Frankrijk 1 aan de ocmmunistische dicta tuur over te leveren. De ne derlaag van Thorez in de na tionale vergadering is er al 'n de monarchie nog steeds de beste oplossing van de Spaan- sche moeilijkheden. bewijs van. Maar nog duide- Er zijn al weer teekenen, lijker blijkt dit uit de stem- dat Duitschland zich op tu rning over een motie, die zich "dustrieél gebied herstelt. Op uitspreekt voor samenwerking en die werd aangenomen met 2242 st. voor en 2145 tegen. Het beroep van de Ver. Sta ten in de politieke commissie van de Ver. Naties op Franco om af te treden en vrije ver kiezingen uit te schrijven, schijnt toch wel indruk op de Caudillo te hebben gemaakt. Er komen berichten binnen, waaruit blijkt, dat Franco contact zoekt met Don Juan, den Spaanschen troonpreten dent. Zoo heeft Don José Lar- raz, voormalig minister van financiën onder het bewind van Franco, in Lissabon een onderhoud gehad met Don Juan. Franco schijnt dus wel een tentoonstelling van export producten te Stuttgart heeft de Amefikaansche generaal Draper medegedeeld, dat in de Amerikaansche zone de indus- trieele productie sinds Januari 1946 met 85 pet. is toegeno men. De productie van meta len, steenkolen, chemicaliën en hout bedraagt gemiddeld 50 pet. van de produgtie in 1936, terwijl in de lichte industrie, textiel, ceramek, leder en pa pier 37 pet. van voor den oor log wordt geproduceerd. Met October is de productie van ijzer en staal van 6 tot 53 pet. van de vooroorlogsche hoeveel heid toegenomen. Volgens ge neraal Draper is^het mogelijk in 1949 of reeds eerder voor eigen gebruik voldoende te produceeren. De Ausiraiiscne minister van immigratie, Arthur Calweil, heeft in het Huis van Afge vaardigden bevestigd, dat er onderhandelingen worden ge voerd met de Nederlandscne regeering over een ontwerp voor het verleenen van passa ges aan Nederlandsche emi granten naar Australië en dat deze bevredigend verloopen. De minister was van mee ning, dat een klein contingent» Nederlandsche immigranten 't volgend jaar in Australië zou kunnen aankomen en voegde er aan toe, dat hij uiteindelijk een stroom Nederlandsche en Zwitsersche immigranten tege moet zag. Calweil ontkende, dat de houding der Australi sche regeering pro- of anti- Indonesisch of pro- of anti- Nederlandsch zou zijn. Ten slotte deelde hij mede, dat de repatrieering van 2700 Indone siërs, die allen uit vrijen wil heengingen, voorbereid was. De Nederlandsche migratie stichting is een semi-officieel lichaam, dat nauw samenwerkt met het ministerie van socia le zaken. De besprekingen zijn begonnen naar aanleiding' van een rechtstreeksch verzoek van den Australischen minister, Arthur Calweil. De P.R.A. en de Centrale vermogensopsporingsdienst te Amsterdam hebben de hand weten te leggen op een ver zameling juweelen en brillan- ten ter waarde van f400.000. De sieraden zijn grootendeels afkomstig van Joodsche bur gers, wier huizen destijds op last van de Duitschers leegge haald werden. Een 48-jarige chauffeur uit Amsterdam is in verband met deze zaak met zijn vrouw gearresteerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3