BURGERS VAN DEN HELDER TOCH SOCIALE ZUIVERING BIJ DE MIJNEN Rondom DE ZIEKENFONDSEN door Anthony van Kampen 4 Nieuw Noordhollondsch Dogblod Kwestie die in het centrum van de belangstelling staat Soldatenmoeder" verried landgenoot De zaak-Sanders wordt onderzocht De profetische woorden van Pastoor Koopman Ernstig ongeluk op de Eems DONDERDAG 5 DECEMBER 1946 Het Bali Hotel te den Pasar, waar de thans uitgestelde confe rentie gehouden zal worden. (A.N.P. P.) DE LANDELIJKE RAAD van de federatie „Vereenigde Maatschappij Ziekenfondsen" (V.M.Z.), waarin de verzeker den en de medewerkers (dokto ren, apothekers enz.) gelijkelijk vertegenwoordigd zijn, kwam te Utrecht in een buitengewone vergadering bijeen. Deze fede ratie omval circa 2.7 millioen ziekenfondsleden en heeft zich tot taak gesteld: de bevordering van het ziekenfondswezen in Nederland en in het bijzonder het behartigen van de belangen der aangesloten ziekenfondsen. In verband hiermede heeft de federatie onlangs in Utrecht een centraal bureau gevestigd. De vergadering werd geleid door den heer F. C. Nieuwen- huyzen, arts te Ulreoht, voor zitter van het federatiebestuur, die er op wees, dat het vraag stuk van de behartiging van dat deel der volksgezondheid, het welk door de ziekenfondsen wordt verzorgd, thans in het middelpunt van de publieke belangstelling staat. De bestaande situatie op zie- kenfondsgebied is in hooge ma te onbevredigend. De federatie gaat uit van het beginsel, dat een werkelijk goede opbouw alleen tot stand kan komen door een onderlinge samenwerking der betrokken groepen op voet van wederzijdsche waardeering en gelijkgerechtigdheid. Deze opbouw zal moeten leiden tot een uit deze groe pen voortkomend', leiding gevend toporgaan (zieken fondsraad), waaraan veror denende bevoegdheid' zou moeten worden toegekend, een en ander met medewer king van de overheid. De vergadering sprak haar on voldaanheid uit over het ontwerp van wet tot instel ling van een ziekenfonds raad, zooals dit thans bij de Tweede Kamer is ingediend Hierin wordt te weinig ge regeld en te groote ruimte gelaten aan de bevoegdheid! van den minister om princi- pieele zaken bij uitvoerings besluit vast te stellen. Vele voorstellen en plannen tot reorganisatie van het ZiekentondS- wezen zijn de laatste jaren versche nen. Onder deze neemt het z.g. "plan_ Heerlen" in opzet en uitwerking een bijzondere plaats in; mede door de samenstelling van de commissie, die het plan heeft ontworpen. Dit "plan- Heerlen" werd in bovengenoemden landelijken raad door "den Ireer H. A. A. J. Martiens; voorzitter van de plancommissie; ingeleid, waarna uitvoerig van gedachte werd gewis seld. Bij de puntsgewijze bespreking was men algemeen van oordeel dat; hoewel de sociale en economische zijde van het ziekenfondsvraagsiuk zeer belangrijk is; het ziekenfonds- wezer.' dient te worden gezien als een onderdeel van de algemeene gezond heidszorg. Eenheid in verzekeringsvorm (d.w.z opheffing' van bet verschil tiusschen verplicht- en vrijwillig verzekerden) werd urgent geacht, terwijl in dit verband aan ten verplichte zieken fondsverzekering, met inachtneming van een nader vast te stellen wel_ standsgrens; door de meerderheid de voorkeur werd gegeven. Naast de premie, te betalen door de verzekerden en een financieele bijdrage van het bedrijfsleven, dient de noodzaak van een staatsbijdrage ter financiering van de sociaal ver_ anrwoorde en medisch noodzakelijke verstrekkingen te worden overwogen. Voorts acbtte de vergadering het van zeer groot belang in de naaste toekomst bij een rationeel en econo misch verantwoorde reorganisatie en opbouw van het Ziiekenfondswezen in ons land uit te gaan van de grond stelling, dat met één ziekenfonds per nader af te bakenen gebied dient te worden volstaan. Het dagelijksch bestuur van den mijnindustrieraad had, Dinsdag, een onderhoud met den Minister van Economische Zaken in Den Haag, Daarbij is gebleken, dat de minister bij zijn brieven van 12 November jl. betreffende de sociale topzuivering, bezwaar heeft gemaakt tegen een be rechting, waarvoor geen wette lijke grondslag aanwezig is, aangezien de zuivering van di recteuren en daarmede gelijk te stellen functionarissen op het zuiveringsbesluit voor het be drijfsleven 1945 berust, het welk uitsluitend een zuivering, d.i. berechting op politieke gronden toelaat. Geenszins is het de bedoeling geweest, om uit te sluiten, dat personen die in leidende func ties worden gesteld,niet moe ten worden beoordeeld op gron den van hun sociale aanvaard baarheid in verband met hun maatschappelijke houding in het verleden. Deze sociale beoor deeling is een kwestie van be- Door de P.R.A. te 's-Graven. hage is gearresteerd mevrouw M A. Hiddink-de Haan meer bekend onder de naam „soldatenmoeder". Zij wordt er van verdacht tijdens de bezetting een landgenoot te hebben aangegeven bij de politie. Deze zaak is eerst nu aan de orde gekomen, omdat er bij de P.R.A. tot dusverre geen klachten tegen haar waren binnengekomen. Eerst na de publicatie, dat zij in haar functie „soldatenmoeder" naar Indië zou vertrekken is er eenig gerucht ontstaan. Op ver. zoek van andere instanties is deze zaak thans in samenwerking met de Haagsche politie onderzocht Daarna heeft de arrestatie plaats gevonden. v leid en niet' een berechting op grond van het zuiveringsbesluit voor het bedrijfsleven. Op grond van de besprekingen met den minister is de overtuiging ontstaan, dat het verschil van inzicht met betrekking tot de door eten beheerder genomen beslissingen tüsschen dezen en het dagelijksch bestuur van den Mijnindustrieraad in onderling overleg tot oplossing zal zijn te brengen. CR IS NOGAL wat deining veroorzaakt door de zaak- Sanders. Dat is niet Sanders of the river, maar Sanders van het Bureau voor de Nationale Veiligheid, die stukken liet verdwijnen en deze later ge liefde terug te geven. Later bleek weer, dat hij niet alle stukken teruggegeven had en er waren ook fotocopiën van vervaardigd. Toen is er ook nog gezegd, dat een en ander geschied was in overleg met ambtenaren van het departe ment van Justitie! Natuurlijk is deze zaak ook in de Tweede Kamer ter sprake gekomen. Eerst bij de begrooting van Justitie, daarna bij die van het kabinet van den minister president. Minister dr. Beel heeft medegedeeld, dat het Bureau Nationale Veiligheid einde van dit jaar geliquideerd zal zijn. Er komt een nieuwe Centr. Veiligheidsdient. Moet die onder Justitie of onder den Ministerpresident ressor teeren? Dat zal worden uitge maakt door een commissie, die de gestes van het B.V.N. zal onderzoeken en tevens de rol, welke de heer Sanders ge speeld heeft, onder de loupe zal nemen. DE EXPOSITIE der Fransche wandtapijten in het Rijksmu seum zal naast de gewone uren ook Vrijdagsavonds van 8—10 uur te bezichtigen zijn. Met groote belangstel» ling had ik uitgezien naar dit boek; eerstens omdat de schrijver ervan mijn collega was gedurende de Heldersche periode van mijn journalistieke loop» baan en verder omdat hij er de lotgevallen in be» schrijft van de Marinestad gedurende de vijf bezet» tingsjaren; waarvan ik het eerste ter plaatse mocht beleven. Van Kamper»' zegt dit boek in een roes geschre» ven te hebben; zoo heb ik het in een roes gelezen; achtermekaar in één ruk uit. Maar de roes van het schrijven en van het le_ zen van dit boek houdt na de eerste 100 bladzijden op; waarin hij het leven van de burgers van Den Helder beschrijft in de dagen dat dit een roes was; van den lOden Mei 1940 tot den exodus van het groot_ ste g'edeelte der burgerij in de Herfst van dit ramp jaar. Die eerste honde-rd blad_ zijden, die dit boek het koopen alleen al waard maken; zijn gevloeid uit de pen van een gevoelig schrijver, van een burger van Den Helder; die zijn stad, de zee; den dijk en de duinen lief heeft; die het rustige; gezapige leven van vóór 10 Mei abrupt af gebroken zag in de vijf be» angstiger.de oorlogsdagen; die eindigden niet het eer_ ste van de il7 bombarde» menten die over onze Ma» rinestad kwamen vóór na vijf jaar de capitulatie van ons leger en onze vloot ge_ volg'd werd door de capi tulatie van het gehate Herrnvolk. En als Van Kampen de angst van dat eerste bom bardement beschrijft op dien onheils.Dinsdagavond dan beleeft de burger van Den Helder uit die dagen- weer die momenten van vertwijfeling; die begon nen bij het gieren van de neersuizenüe bommen en eindigden met der.' donder slag; waarmee zij een kra_ ter sloegen in het lichaam van de stad. Het was op die momenten dat de bur gers -van Den Helder van aanschijn tot aanschijn met den dood stonden en zich afvroegen-: zal deze gie_ rende bom het einde van miin leven brengen? Bijna 200 dooden eischten de 117 luchtaanvallen on_ der de burgers van Den Helder; ik wist niet dat 't er zooveel waren. En al» leen- de groote uittocht uit de stad heeft voorkomen dat het er niet veel meer waren. Van Kampen was een van de burgers van Den Helder; die op hun post bleven en velen van hen herdenkt hij met eere; op de eerste plaats burge meester Ritmeester; de ziel van het verzet in de eerste jaren; tot de Duit» schers hem haalden uit 't Stadhuis en deporteerden naar Buchenwald, wij troffen onder de vele ac« tueele illustraties in dit boek een door Anton Pieck in Buchenwald ge_ - teekend portret van bur gemeester Ritmeester aan, dat dezer.- man wèl als een geslagen, doch niet als 'n vèrslagen banneling ka rakteriseert. Op sympathieke wijze eert Van Kampen in dit boek ook den door heel den Helder .beminden Pastoor Koopman, die waar burgemeester tijdens de bombardementen waakte voor het lichamelijk en- materieel welzijn van zijn burgers door den schrij_ ver op de puinhopen gesig naleerd werd, om de ster_ vènden bij hun entree in de eeuwigheid bij te staan met de genademiddelen der Kerk. De schrijver ontmoette dezen heiligen priester in eer.- besmeurde toog tusschen de bouw vallen der huizenruïnes en hoorde van hem de profe tische woorden: "God de Heer slaat onze stad wel, maar Hij zal haar opheffen en Zich barmhartig' too- nen". Nog andere personen- be_ schrijft Van Kampen in dit boek, het serviele Duitsche Schoenmakertje, dat de eerste hakenkruis, vlag ontplooide in de Ko ningstraat, hij beschrijft niet alleen de burgers van Den Helder in hun leed en angst, in hun verzet en volharding, hij beschrijft ook de weinige verraders onder de burgers en de Duitsche heerschers van deze vijf barre jaren. Na den exodus kwsir^de vernieling' en- de afbraak, de roof en de terreur en dat alles geeft Van Kam pen stof tot treffende bladzijden. En teH'ens komt terug de teleurstelling van de burgers om het uit blijven van de armada der bevrijders, waarnaar vijf jaren vergeefs werd uitge zien. Na deze eerste honderd bladzijden, vol emotie be_ schreven en gelezen, vol gen fragmentarische be» schouwingen uit de latere jaren, die vooral de bur gers van Den Helder en de strijders van het on_ dergrondsche verzet zullen interesseeren. Maar dit boek, dat in een oplaag van 3000 op royale wijze, goedverzorgd werd uitgeg'even, zal zijn weg wel vinden. En hij, die het koopt of cadeau krijgt, zal het als ik in één roes uitlezen. Dat Van Kampen schrij ven kan, vooral over het thema van zijn vaderstad bewees hij in "Stormnest", het boek der blauwe zee_ ridders rond de figuur van Janus Kuiper, dat dit jaar bij denzelfden uitgever verscheen. In dit hoek heeft hij. zijn reputatie meesterlijk be vestigd. Fr. O. De Burgers van Den Helder, door Anthony van k Kampen, een gedenkboek over de stad Den Helder tijdens de jaren der bezet ting', met teekeningen van Klaas de Jong en- foto's va*h Frits Lamberts, Van Hasselt, Dick Abbenes en Theo Verbey; Uitgave: C.V. Uitgeverij v./h. C. de Boer Jr.; Amsterdam. ^AAi'uSuti&riteuiv-i Voor de tweede helft van de 13de periode 1946 (8 t.e.m. 21 Dec.) geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook no. 4) 51-1 brood 800 gr. brood 51-2 brood 400 gr. brood 51-1 boter 125 gr. boter 51-2 boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet 51-3 boter 250 gr. marg. of 200 gr. vet 51-1 melk 4 liter melk 51-1 vleesch 100 gr. vleesch 51-2 vleesch 400 gr. vleesch 51-1 Alg. 50 gr. korst- looze kaas 51-3 Alg. 500 gr. suiker, boterh. strooi sel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. 51-lb reserve 1600 gr. brood 51-lc reserve 800 gr. brood 51-2b reserve 3 liter melk 51-2c reserve 3 liter melk 51-3b reserve 1 ei (5e klasse) 51-3c reserve 1 ei (5e klasse) 51-4b reserve 100 gram kaas Bonkaarten KD, KE 612 (strook no. 4) 52-1 brood 800 gr. brood 52-1 boter 250 gr. boter 52-2 boter 125 gr. marg. of 100 gr. vet 52-1 melk 12 liter melk 52-1 vleesch 100 gr. vleesch 52-2 vleesch 100 gr. vleesch 52-1 alg. 100 gr. kaas 52-2 52-3 alg. 250 gr. suiker, boterh. strooi sel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. 52-4 alg. 1 ei (5e klasse) 52-ld reserve 800 gr. brood 52-2d reserve 50 gr. korstl. kaas 52-le reserve 250 gram rijst of kindermeel uit rijst bereid of kinderbisc. 52-2e reserve 600 gr. bloem of kindermeel (piet uit rijst bereid). Tabakskaarten enz. T 61 2 rants, tabaksartikelen V 62 200 gram chocolade en/ of suikerwerken. X 61 2 rants, tabaksartikelen X 62 100 gram chocolade en/ of suikerwerken. Voor de week van 15 t.m. 21 Dec. zullen nog bonnen worden aangewezen voor tabak, ver snaperingen,bloem, koffie, thee en gedr. zuidvruchten. Deze week is wederom 100 gram vleesch beschikabar, zoo dat men in totaal 500 gr. per 14 dagen ontvangt. Op de bonnen voor tabaks artikelen zal bij aankoop van twee rantsoenen cigaretten ten minste een rantsoen ciga retten vervaardigd uit Z. Am. tabak gekocht moeten worden. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 6 Dec. worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 9 Dec. a.s. mag worden gekocht. Toen Maandagmiddag een Joegoslavisch stoomschip door de Duitsche loodsboot beloodst zou worden, werd de door vier personen bemande sloep door de ruwe zee gegrepen en zeer waarschijnlijk onder de boot getrokken. Van de vier per sonen kon slechts de loods ge red worden, terwijl alle na sporingen naar de drie andere personen vruchteloos waren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4