KAAR MAAR WAAR ARBEIDSVERHOUDINGEN WORDEN GEREGELD r Nieuw Noordhollandsch Dagblad Toporgaan van Publiek rechtelijke Bedrijfs organisatie bepleit Communisten tegen alle sociale maatregelen! Het mooiste geschenk Klacht van Griekenland bij den Veiligheidsraad PRAKTIJKEN VAN HUWELljKSBUREAUX Dames eerlijker dan de heeren Het tweede schip na de bevrijding Nog steeds gevechten in Indonesië Aanslag op Generaal Buurman van Vreeden Gebrs. Hoogenboom naar Amsterdam N. DONDERDAG 5 DECEMBER 1946 DU DE BEGROOTING van Sociale Zaken, die de Kamer in twee korte zittingen heeft afgehandeld, zijn verschillende belangrijke Rhnten nog eens onder de l$^)e genomen. Zoo uitte de heer Slapelkamp (AR) de vrees, dat de minister de ondernemersraden buiten de^ bedrijfsorganisatie zou willen houden. De heer v. Vliet (KVP) betoogde, dat die bedrijfsorga. nisatie spoedig tot stand moet komen, de heer Hooy (KVP) liet in dit opziöhj eveneens een duidelijk geluid hooren -en zei, dat de vrije maatschappelijke geledingen zooveel mogelijk moeten worden ingeschakeld. Hij vroeg ook spoed met de in stelling van een sociaal-econo- mischen raad, als toporgaan van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. De minister, met wiens beleid vrijwel alle spre kers hadden verklaard huldi gend in te stemmen, verklaarde, dat het de bedoeling is inder daad te komen tot publiekrech telijke bedrijfsorganisatie, met den Sociaal-Economischen Raad als toporgaan. Aan de Stichting van den Arbeid is advies ge vraagd; zij is op het oogenblik ook bezig aan adviezen over de geheele regeling der arbeids verhoudingen. De Ondernemers raden zullen waarschijnlijk kun nen gaan werken, nog vóór de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie verwezenlijkt is. De heer Hooy vroeg nog, of de Stichting van den Arbeid niet opgenomen kon worden in het College van Rijksbemiddelaars. De minister voelde er niets voor. Er is nauwe samenwerking, ver der moet ieder vrij blijven. Minister Drees deelde in ant woord op vragen mede, dat een wettelijke regeling van het ont slagrecht in voorbereiding is, waarbij de betrokkenen groo- tere vrijheid zullen krijgen. De Minister betoogde verder o.a. dat er maximumloonen moe ten zijn, om zwarte loonen te voorkomen. Maar goede rege lingen, die in een bedrijf door overleg tot stand komen, keurt de Rijksbemiddelaar als regel goed, ook al is bet maximum niet bereikt. Er is ook nog door eenige EEN Heilige kan zich in zooveel populariteit ver heugen als de patroon van hen die Nico, of stoerder, manne lijker Klaas heeten. Maar geen Heilige is er ook in geslaagd, zooveel blijde gezichten te maken als de milde wonder doener Nicolaas. Zijn Jcomst vanavond in de gezinnen wordt door jong en oud begroet en het zijn niet alleen de kinde ren die verlangend uitzien naar de verjaardag van den heiligen man. Zijn feest brengt ons dichter bij elkaar én schept weer eens te meer de gezellige, hartelijke sfeer in huiselijken kring, waar men lacht en pret heeft en in vol doening geniet zelfs van de kleinste geschenkjes. Want daaruit blijken de innerlijke gevoelens, die men voor elkan der heeft. En daar gaat het om: de oprechte liefde en goedheid in onze wederzijd- sche verhoudingen. Laat uw warme menschen-hart uw mooiste Sint Nicolaas-gave zijn! MARCUS sprekers gewezen op de zorg voor de ouden van dagen. De voorgestelde nooduitkeering werd algemeen toegejuicht. De Minister die in het al gemeen nog eens met warmte sprak over de noodzakelijkheid om de sociale zekerheid voor de toekomst te vergrooten be toogde, dat in het algemeen een behoorlijke ouderdomsvoorzie ning voor iedereen moet worden gewaarborgd. Voor ziekte en ongeval schijnt die algemeene regeling niet noodig te zijn. De verlenging van den uitkeerings, termijn ingevolge de Ziektewet zal niet kunnen wachten of) de algemeene herziening. Merkwaardig is de houding der Communisten, die aankon digden tegen de begrooting van Sociale Zaken te zullen stem men. Het is'de vraag of het tot de heeren doordringt, dat zij daarmede alle prachtige sociale maatregelen, die in deze be grooting zijn opgenomen, afwij zen! Hun is nog steeds niets te dol! Griekenland heeft den Veilig heidsraad officieel verzocht het vraagstuk der schending der Grieksche grenzen door gewa pende benden in behandeling te willen nemen, en het heeft Bul garije Joegoslavië en Albania er van beschuldigd de grenssohen- dèrs te helpen. Naar te Washington in diplo matieke kringen wordt vernomen wenschen de Ver. Staten, dat de toestand in Griekenland grondig zal worden onderzocht en zij zul len den Griekschen eerste minis ter Tsaldaris ten volle steunen. Het is altijd een onaangenaam idee als iemand profijt trekt uit de moeilijkheden van een ander. En vele menschen verkeeren in moeilijkheden, met recht wordt dit' ondermaansche dan ook door velen, niet de meest optimisti- schen, een tranendal genoemd. Cnder de moeilijkheden die vele menschen ondervinden behoort ook het zoeken naar een goede le vensgezel of gezellin. Vroeger spande men vader of moeder ei- voor, vaak ook een goede kennis of vriend en niet zelden de gees telijkheid. De laatste decennia echter wendt, een groot deel van hen die weinig met anderen in aanraking komen zich tot een hu welijksbureau. Daar zijn er onder die werkelijk bonafide zijn. Velen echter is het alleen om de lieve duiten te doen en men trekt zien verder niets van de gevolgen aan. Het gebeurt dan ook vaak dat er vele candidaten op financieel ge bied tegen de lamp loopen. Daarbij valt het op dat de da mes over het algemeen eerlijker zijn dan de heeren der schepping. Onder hen zijn er die hun a.s. ge liefden een schitterende toekomst voorspellen om hen op een geraffi neerde wijze geld afhandig te ma ken. Er zijn al verschillende zaken bij de Amsterdamsche recherche in behandeling die achteraf niet O.K. bleken te zijn. Daarom ver dient het aanbeveling om, indien men in het uiterste geval van zoo'n huwelijksbureau gebruik maakt, de politie even om inlich tingen te vragen. Wij echter ge ven liever de voorkeur aan de oude beproefde methode: „vraagt en gij zult verkrijgen". Het mag komst zal ongetwijfeld beter zijn. ren dan men verwacht, de uit- dan misschien wel eens langer du. Gisteren werd bij de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Merwede" te Hardinxveld het m.s. „Prins Alexander", metend 2250 b.r.t. met een draagvermogen van 4.000 tons te water gelaten. De doopplechtigheid werd ver richt door de presidente commissa- resse, mevrouw M. J. Veder-van Hoboken. Dit nieuwe schip heeft een acco- modatie voor 12 passagiers, en zal gaan varen in dienst van de Oran je Lijn op Canada v.v. Deze dien-t is gericht op havens aan de Oost kust van Canada en Newfound land, terwijl gedurende het zo merseizoen met de kleinere sche pen van 2800 tons, de zoogenaamde „Lake"-schepen, naast de havens' aan de St. Laurens, de voornaam ste havens aan de groote Amerl- kaansche en Carfadeesc'ne meren worden bediend. Het is dus een i rechtstreeksche verbinding met j Nederland zonder overlading. De j eindhaven van deze Europe/Great Lakes Service van de Oranje Lijn is Chicago. (Advertentie) De militaire situatie te Me- dah is nog niet verbeterd, het Nederlandsch - Indische legercommuniqué meldde gisteren nog activiteit van scherpschutters ten Oosten van Padang. Op den weg naar Emmaha- ven en het vliegveld -zijn door Indonesiërs mijnen 'gelegd. Twee Nederlandsche bren- gun-carriers zijn op een mijn geloopen, waarbij 14 personen DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN HET JONGETJE TOM IN HET LAND VAN SINTERKLAAS Sinterklaas zette groote oogen op en zei plechtig: „Hé, Tom, ben jij op mijn boot?" De Sint kent me nog, dacht Tom. Maar hij kon geen woord uitbrengen van angst. Toen vroeg de heilige man aan zijn knechten wat er gebeurd was. Nu had je die mannen eens moeten hoo ren. Ze vertelden alles van 't speelgoed, 't snoepgoed en 't gebak. Ook lieten ze den Sint de vernielde specu laaspop zien. Ze werden weer heel boos en wezen al naar den molen. De Sint vond 't ook heel erg. Hij schudde steeds zijn gijs hoofd. „Dat is wat moois", zei de Sint heel zacht en verdrietig. Maar hoe ben jij op mijn boot geko men?" Nu werden alle Pietermannen muisstil. Dat wilden ze ook graag weten, want daar begrepen ze niets van. Maar Tom kon nog niets zeggen. Zijn ge zicht was nat van de tranen. „Toe maar, jongen", zei St. Nicolaas vriendelijk. „Vertel maar op, we doen je niets!" Nu begon Tom te vertel len over de ganzen. Hij kon haast niet praten van 't snikken. Maar dat werd langza merhand beter. Hij vertelde alles, ook wat ie op de boot had uitgevoerd en opgegeten. De Sint keek niets vroolijk. Vooral dat snoepen vond de heilige man heel erg. Maar het vliegen met die ganzen vond de Sint leuk. Zoo iets had hij zeker nog niet meegemaakt. „Zijn die ganzen er nog?-" vroeg hij. „Ik denk van wel, Sint Nicolaas", antwoordde Tom beleefd. „Een uur geleden stonden ze nog op 't dek." „Dat moeten we toch eens zien", zei de Sint. Ze gin gen gangen door en trappen op. Tom begreep er niets van. Alle zwarte knechten liepen ook mee. Opeens stonden ze op 't dek. Sinterklaas zette zijn mijter beter vast, want er woei een stevige wind. Daar zag Tom de ganzen. Ze kwamen al op hem af en riepen allemaal: gak, gak, gak! Van blijdschap klapten de vogels met hun vleugels. Sint Nicolaas vond de ganzen heel lief. Een zwarte Piet kwam al aandragen met een groote doos koekkruimels. Die lustten de ganzen graag. Ze hadden de doos gauw leeggegeten, 't Wagentje vond de Sint schitterend. Hij bekêek het aan alle kanten. Zoo iets fijns had zelfs de Sint nog nooit gezien. Opeens zei Sint Nicolaas tegen Tom: „Jij moet eigenlijk flink gestraft worden. Maar ik heb medelij met de ganzen. Die dieren zouden hier steeds moeten wachten. Want ze gaan vast niet weg zonder jou. Daarom zal ik je dezen keer ruw vergeven. Stap maar gauw in, anders pakken mijn knechten je nog. Instap pen, dat wilde Tom wel. O, wat keken sommige Pieten leelijknu ze hoorden dat Tom weg mocht. Een, t{vee, hoepla! Tom zat al in 't wagentje. De dikke gans riep hard: gak, gak, gak, gak. Dat beteekende: op de plaatsen! werden gedood en tien ge wond. Binnen het gebied van Batavia werden Nederland sche patrouilles door terroris ten beschoten. Ook in het Oos telijk gedeelte van Bandoeng werden Nederlandsche pa trouilles herhaaldelijk bescho ten. De Nederlandsche stellin gen ten Oosten en Westen van Semarang werden door Indo nesiërs onder vuur genomen. Nederlandsche patrouilles ten Westen van Soerabaja zijn door Indonesisch granaatvuur beschoten, terwijl men infilr tratie van vijandelijke elemen ten in de stad heeft waarge nomen. Op den chef van den genera-, len staf generaal-majoor D. C. Buurman van Vreeden, is van een afstand van 100 meter een aanslag gepleegd, toen hq met een gezelschap in de weste lijke' sector van Medan de grenslijn inspecteerde. Er werd niemand getroffen. In een langdurige bespreking met een verbindingsofficier van de T.R.I. werd er van Nederlandsche zijde den nadruk op gelegd, dat de Indonesische verklaring, volgens welke de Nederlanders de vijande. .lijkheden, geopend hadden, volko men ongegrond was. Na deze be spreking werd het vuren voor eenigen tijd gestaakt. De Duitsche politïe-autoriteiien in Frankfurt hebben de .Amster damsche recherche toegezegd de Gebrs. Hoogenboom, die verdacht worden van den moord in de Warmoesstraat te Amsterdam en die door een toeval in Duitsch- land werden gearresteerd, over 14 dagen naar Amsterdam te doen overbrengen. Hoofdinspecteur Dijkstra hoopt hen dan met den derden verdachte, L. W. van der Helm, aan kruisverhooren te on derwerpen. Het staat wel vast, dat een van de drie de 61-jarige mej. A M. Marsman heeft ge wurgd. Het heeft intusschen weinig gescheeld, of het lot® was de beide gebroeders zeer gunstig ge zind geweest. Van der Helm, die er bij zijn arrestatie zeer vervuild uitzag, kreeg een ernstige infectie en werd in een ziekenhuis opge nomen waar de doktoren alle hoop opgaven. Zoo opende zich voor de Hoogenbooms de moge lijkheid alle schuld op van der Helm te werpen en het tegendeel zou moeilijk te bewijzen zijn ge weest. De zieke stierf echter niet en is thans reeds goed jgevorderd op den weg naar volledig her stel. SINT Reeds Sint in gemeen' te bege van Tui gulle h; deautjes dagmidc gast vai om zich te ondei ren van bond. O kinderei zijn goe dag wer vangen ter Dr. harte w vens me politiera veel sto Woens Sint der Rustende op Dond te breng len in d< ren had neele gu zeker ni<

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 6