Nieuw Beslissing weer uitgesteld Laffe misdaad te Den Haag r Nederland spreekt zich uit over Franco Voor Alkmaar en omgeving Regeeringsverklaring zeker niet eerder dan Dinsdag a.s. Vandaag weer bespreking met de C.G. SCHANDAAL BIJ DE UNRRA? Peuteren leidt tot strubbeling Ook Bidault geen Premier De Masjoemi tegen Cheribon Een Rijkskabinet voorgesteld? Een verbetering in de bonnenlijst De Caudillo moet zijn bevoegdheden overdragen Een doode en drie gewonden Hoofdretfa^te^r: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs; per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum f 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Buiten God 'is 't nergens veilig fVondel VRIJDAG 6 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11096 BUREAUX-. ALKMAAR: I "ngestraat 42A tel. 12046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Dra af sin gel 59 tel. 4243 K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K 2230 2333 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel LIET ZOU ONJUIST ZIJN te spreken van een recht- streeksch conflict tusschen het Kabinet en de Commissie-Ge neraal over de regeling der verhouding met Indië. Maar dat de zaak nog niet in kan nen en kruiken is, zelfs na bij na twee volle dagen van be spreking en overleg, dat is toch wel duidelijk. En dat wijst erop, dat ernstige moei lijkheden moesten worden over wonnen, en van de zijde van het Kabinet groote bezwaren tegen sommige bepalingen be stonden. Hetgeen in elk geval geen wonder is. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de Regeering heden een verklaring in de Kamer zou afleggen. Later is weer bericht, dat dit niet het geval zou kunnen zijn. Het zou wel Dinsdag worden, werd er gezegd. Later op den middag van gisteren kwam als werke lijke surprise de boodschap, dat de Regeering „er maar streeft" a.s. Dinsdag in de Tweede Kamer een verklaring betreffende de overeenkomst van Linggadjati af te leggen. Opnieuw uitstel dus. Dit alles wijst er gelukkig op, dat de Regeering niet over één nacht ijs gaat en dat zij er niet voor voelt, toe te geven aan den drang van sommige progressieve extremisten, om een beslissing in deze zaak te forceeren. De besprekingen tusschen het Kabinet en de Commissie- Generaal ^hebben gisteren, met een korte onderbreking, ge duurd van des morgens half 10 tot des avonds half zes. Zij zullen hedenmorgen om negen uur worden voortgezet. Alles wijst erop, dat van de zijde van het Kabinet ernstige De Italiaansche politie heeft verklaard, dat door 'n onder zoek, dat thans wordt inge steld, wellicht een schandaal van „geweldigen omvang" met betrekking tot gelden der Unrra zal worden- ont huld. Een Zuid-Afrikaan, genaamd Richard Amm,. employé van de Unrra, die op 30 Nov. j.l. werd gearresteerd, wordt beschul digd van het verduisteren van 25.000 gulden. In den loop van.de ondervraging verklaar de Amm, dat diefstal van geld en goederen algemeen is bij de employé's der Unrra. Tot dus ver heeft hij echter nog £een namen genoemd. bedenkingen tegen verschil lende punten naar voren zijn gebracht. Er is behalve de po litieke, ook de staatsrechtelij ke kant, die, zooals men weet, den laatsten tijd nogal sterk naar voren wordt gebracht. „Trouw" schreef gisteren in een artikel, dat wel een beetje uit den toon viel, dat het blad „alle reden had om aan te ne men, dat het ontwerp-accoord van Linggadjati door het hui dige kabinet wordt aanvaard". De suggestie, dat er in deze zaak „groot bedrog" is ge pleegd, en dan ook door de Regeering, lijkt ons te kras, om zonder nader bewijs aanneme lijk te zijn. Ook verder doet dit A.R. blad o-i. trouwens te kort aan het juiste standpunt, dat Jan Schouten op een groo te protestvergadering verdedig de, n.l. dat de strijd waardig moet worden gevoerd. De wij ze, waarop met name de per soon van ir. Schermerhorn in het geding wordt gebracht, schijnt ons niet in overeen stemming met de houding, die vóór- en tegenstanders in deze ernstige zaak behooren aan te nemen. En o.i. terecht hebben èn Schouten èp JJilanus in het licht gesteld, dat het hier geen zaak van partij-poli tiek betreft. Als Schermerhorn c-s. gefaald hebben, dan wor de dit zakelijk betoogd en za kelijk bewezen! n Omtrent geruchten, dat het Nederlandsche kabinet over weegt cenige amendementen aan de ontvverp-overeenkomst toe te voegen, schrijft de „Nieuwsgier" te Batavia o.m.: „Wie meent, dat de overeen komst moet worden verworpen en dit op goede gronden argu menteert, heeft ons .respect. Aan de overeenkomst ie gaan peuteren kan alleen leiden tot eindelooze strubbelingen. De Fransche Nationale ver gadering kwam gisterenmid dag wederom bijeen voor de verkiezing van een Premier Bidault, die door zijn partij de M.R.P. op het laatste oogenblïk candidaat was ge steld, werd niet gekozen. Bidault kreeg 240 stemmen, terwijl 310 stemmen noodig waren voor de vereischte ab solute meerderheid. Bidault was de eenige candidaat. Da candidatuur van Maurice Tho- rez was door de communisten ingetrokken. Nadat de Nationale Vergade ring was geopend, verklaarde de communistische en socialis tische woordvoerders, dat zij tegen Bidault zouden stemmen., De socialistische woordvoerder verklaarde, dat stemmen voor Bidault gelijk staat met het vormen van een anti-commu nistisch blok. Het Indonesisch-republikein- sche persbureau Antara deelt mede, dat door de Islamiti sche partij „Masjoemi", de grootste partij van Java, een resolutie is aangenomen, waarin de ontwerp-overeen- komst van Cheribon wordt verworpen. Dit is besloten tijdens een pan-Javaansche conferentie te Soerakarta. De partij zal eveneens een campagne over geheel Java houden om de verwerping van de overeenkomst te pro- pageeren. WERELDNIEUW S- JOURNAAL op pag. 3 geelt: V/ie wordt nu Fransch premier? - Nog geen juist beeld over Perzië.- Amerikanen bezochten Duitschland. - Spanje bijt\van zich af. V. De „New York Times" bevat een bericht uit den Haag, vol gens hetwelk de Nederland sche Regeering de instelling zou voorstaan van een Rijks- kabinet, waar de Vereenigde Staten van Indonesië, Cura cao, Suriname en Nederland alle deel van zouden uitma ken. Dit zou dus verschillen van de overeenkomst van. Lingggadjati. Door een drukfout is een ver keerde kaasbon vermeld in onze bonnenlqst van gisteren, en een tweede bon voor kaas overgesla gen. De juiste aanwijzing is als volgt: Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook no. 4) 51-1 algemeen 200 gr. kaas 51-2 algemeen 50 gr. korstl. kaas De Nederlandsche gedele geerde bjj de Ver. Naties heeft gisteren een amende ment ingediend op de Ame- rikaansche resolutie over het Franco-bewind, diierln wordt erkend, dat aan het Spaan- IN een woonhuis boven een garage aan de Prinse gracht te 's-Gravenhage heeft zich gisterenavond omstreeks zes uur, een ontploffing voor gedaan, tengevolge waarvan de bewoner van het huis, de heer F. G. J. Boer is overle den. Zjjn vrouw werd zwaar gewond tewjjl zijn schoon dochter, die licht gewond werd, er in slaagde met haar baby het huis aan den achter kant te verlaten. De achttien jarige dochter sprong aan den voorkant uit de woning. Het dienstmeisje van de familie, dat zich op de 2e etage be vond, heeft langs den norma len weg het huis verlaten. Ook zij werd gewond. Alle ge wonden zijn naar een zieken huis overgebracht. Laaghartige daad Het gerucht, dat zich na de ont ploffing in 't perceel Prinsegracht 266 te 's-Gravenhage, verspreidde, als zou vlak voor het ongeluk aan het huis een pakje zijn afgeleverd, wordt naar men mededeelt, door de feiten bevestigd. Omstreeks kwart voor zes op Sinterklaasavond, is door een on bekende een pakje bezorgd. Een van de bewoners, wie is nog niet bekend, heeft dit pakje mee naar boven genomen. In de boveeivoor- kamer is het, terwijl alle in liet huis aanwezige personen zich in de buurt bevonden, ontploft. De 48-jarige heer F. G. J. Boer, werd zooals gemeld, op slag gedood. Zijn kleeding, ter hoogte van de heupen is verschroeid. De echtge. noote van den heer Boer, kon, hoewel zwaar gewond, nog naar de achterkamer loopen, waar zij ineen zakte. De Schoondochter i" met haar -baby aan den achter kant van het huis. op een platje gesprongen en vandaar in veilig heid gebracht door omwonenden. Bij het springen op het platje is de vrouw gewond, de baby is onge deerd. De politie heeft ijzeren scherven gevonden in plafond en muren van de voorkamer. Tot zelfs in het plafond van de achterkamer zijn scherven doorgedrongen. De brandweer heeft met een kleine straal een begin van brand in de voorkamer gebluscht. De materieele schade in het huis is groot. Het vroeger te Amsterdam ge vestigde bureau Vorderingen Duit. sche Weermacht, heeft aan onze hoofdstad.... 30 millioen gulden gekost! sche volk moet worden over gelaten den vorm van zijn regeering te kiezen. Het amendement spreekt zijn overtuiging uit, dat het in het belang van Spanje en van de in ternationale samenwerking is, dat het Spaansehe volk het bel wijs zal leveren, dat het gere geerd wordt door regeering, dia haar gezag ontleent aan die toe stemming van dengenen, die ge regeerd worden, en die zich ver plicht heeft de rechten van den mensCh in de grondvrijheden, zooals die zijn vastgelegd in ar tikel 1 van het Handvest, te eer biedigen. „Om dit te bereiken", aldus gaat het amendement verder, „behoort generaal Franco de be voegdheden van zijn regeering over te dragen aan een voorloo- pig bewind, dat in den breede representatief is voor het Spaan sehe volk en gehouden is vrij heid van spreken, godsdienst en vergadering te eerbiedigen en voorts onmiddellijk een verkie- zing uit te schrijven, waarbij het Spaansehe volk vrij zal zijn van geweld en intimidatie zonder partijonderseheid en waarin het zijn wil te kennen kan geven." De étage van de wo ning van de familie de Boer aan de Prin sengracht te den Haag, waar na de ontvangst van een lugubere Sint Nico. laas-surprise een bom ontplofte, tengevolge waarvan de heer de Boer gedood en z(jn vrouw zwaar gewond werd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1