SINTERKLAAS Bath rondom in het water in het kamp St. Nicolaasfeesten allerwegen 2 Nieuw Noordhollgndsch Dagblad HEDEN HEROPENING Hotel - Rest. „I R E N E" Nieuwe Directie VRIJDAG 6 DECEMBER 1946 Chocolademelk en een taaie vrijer Daar moet je nou Sinterklaas voor wezen, om de politieke delinquenten in het kamp Roch dale niet te vergelen. Op een mooi wit paard deed hij ijn entree, omgeven door een stoet helpers; een secretaris, deftig in 't zwarl en met een hoogen hoed op en de noodige zwarte knech ten. Hij ging van barak naar barak om de kampbewoners, die eenige uren fierder dan gewoonlijk van hun werk waren teruggekeerd, eenige momenten van vreugde te bezorgen. Vanzelfsprekend moesten er enkelen op het matje komen, die door hun gedrag bijzondere aanleiding hadden gegeven om voor den Sint te verschijnen. De Sint kende al zijn pappen heimers bij naam en toenaam en aan de hand van het door zijn secretaris geraadpleegde dossier kregen zij zoo noodig een reprimande. „Denk er om, zei Sinterklaas, dat je je beter gedraagt; ik zal je in de gaten houden, want ik blijf ook nog een beetje in de buurt. En als je beter oppast, dan krijg je volgend jaar niets." Een ander moest zijn politieke zonden opbiechten, lot Sinter klaas een einde aan deze open bare biecht maakte döor te zeg gen: „Schei maar uit, Sinter klaas weet er alles van; hij weet wat politieke onbetrouwbaar heid beteekent." Voor een viertal kampbewo ners had hij een wel heel blijde verrassing; dank zij de mede werking van den officier-fiscaal mocht St. Nicolaas hen op de zen avond vrij laten; zij kregen hun „spaarpotje" en mochten als vrij man de poort uitgaan. Des avonds was er voor de kampbewoners een feestavond in de recreatiezaal, welke door St. Nicolaas en den kampcom- „Meet the Navy" ontoelaatbaar Naar de Keuringscommissie van de Katholieke Filmcentrale ons hedenmorgen liet weten is de film „Meet the Navy", die door de Rijkskeuring voor alle leeftijden was gesteld en die deze week in het Harmonie- theater wordt vertoond, door de Katholieke filmkeuring ON TOELAATBAAR verklaard. WEG DEKZEIL! Bij de Politie werd aangifte gedaan van diefstal van een dekzeil van 6x6 meter vanaf 'n wagen in de goederenloods van de Nederlandsdhe Spoorwegen. ZOO VLAK VOOK 5 DECEMBER Een rijwiel dat Maandag jl. in de Ramen ontvreemd was, was blijkens een door de Politie in gesteld onderzoek door 2 jon gens van 8 en 10 jaar wegge haald en uit louter baldadigheid in het Kanaal gegooid. Het rij wiel werd opgedregd en de schade eraan werd door de ouders vergoed. Dat zal voor de beide knapen geen profijtelijk St. Nicolaasfeest geworden zijn! mandant werd bijgewoond en waarbij allen getracteerd wer den op chocolademelk en een taaien vrijer. Alle kampbewoners kregen voorts een pakje en degenen, die van buiten hel kamp niets hadden ontvangen, werden door de onderlinge solidariteit toch met een pakje, samengesteld door de kampgenooten, blij ge maakt. Zoo bracht de goede Sint ook in het eentonig bestaan van de kampbewoners eenige welkome afwisseling. Aan alle R.K. Middsnstanders Ziezoo, de St. Nicolaasdrukte is'achter den rug. Wij kunnen weer even op adem komen. En cum nu maar direct met de deur in huis te valien, het bestuur van den R.K. Middenstandsbond komt uw aandacht vragen voor den zeer belangrijken en leer- zamen avond, die a.s. Donder dag 12 December om 8 uur des avonds gehouden wordt in Het Gulden Vlies en waar een des kundige spreker zal spreken over „Het communisme". Het geheimzinnige Rusland, waar wij allen den mond vol van hebben, maar niemand weet precies waar hel om gaat. Wel nu, in samenwerking met de andere standsorganisaities heb ben wij dezen avond belegd, terwijl het St. Dominicuskerk- koor, onder leiding van den heer Kuiper, de muzikale om lijsting zal verzorgen Katho lieke middenstanders, is het nog noodig u te wijzen °P het be langrijke van dit onderwerp? Welnu, laat dan zien, dat u het werk waardeert, dat de koepel organisatie voor u deed. Wij rekenen op u! P.S. Ook de dames zijn wel kom, terwijl de toegang gratis is. K.J.M.V. Bij het te houden St. Nico laasfeest van de K.J.M.V. is het bestuur van de kajolters uitge. noodigd en niet alle kajotters. Dit met het oog op de ruimte, die anders misschien over stroomd zou worden. Kolfbaan weer in gebruik genomen Hel kolven is een echt oud- vaderlandsch spel, dat vroeger zeer veel beoefend werd, vooral aan het einde van de vorige en het begin van deze eeuw. Zoo telde in dien tijd Amsterdam en omgeving wel een 140 kolf banen. Het is niet zoozeer de concur rentie van de andere, meer mo derne sporten, die wij thans kennen, welke het kolven op den achtergrond gedrongen hebben, maar meer het gebrek aan ruimte, want voor een kolf baan moet men over een flinke ruimte beschikken. Zoo vindt men thans alleen nog maar kolfbanen in Hollands Noorder kwartier, in Friesland en Gro ningen en dan voor het meeren- deel op het platteland. Alkmaar was voorheen ook een kolfbaan rijk en wel in de benedenzaal van Café Centraal. Door omstandigheden ging deze baan echter verloren, doordat de toenmalige eigenaar er een ke- gelbaan van maakle, waarvoor toen wel belangstelling bestond, omdat De Unie door den bezet ter in beslag genomen was. Dank zij de medewerking van den tegenwoord'igen eigenaar van Café Centraal, den heer Th. Brouwer, is de kolfbaan weer in eere hersteld. Een kolf- club is opgericht met aanvan kelijk 13 leden en Woensdag avond hebben wij een kijkje genomen en een oefenavond meegemaakt De voorzitter, de heer de Vries, gaf een overzicht van het kolfspel en van de spelregels. Het is niet alleen de kunst de paal te raken, maar vooral de juiste maat van den slag. Men kent in de kolfsport drie klassen en het mooiste in deze sport is nu juist, dat het heel goed mo gelijk is, dat een derie klasser een eerste klasser slaat. We hebben kunnen constatee. ren, dat er een uitstekende geest heerscht onder de kolfbroeders en dat de kolfsport een goede concentratie en een goeden slag verêischen. Kolvers- en hen, die belang stellen in deze oude en tocih ,mooie sport, raden wij aan eens een kijkje te nemen op Woens dagavond. Zij zijn van harte welkem. De Avon elf voet gestegen De Avon, die dwars door Bath stroomt, is buiten haar oevers getreden, aldus lezen we in de Bath Chronicle van Zaterdag jl., die ons van be vriende zijde uit Bath werd toegezonden. Het is ruim 10 jaar geleden, dat de rivier zulk een .hoogte bereikt heeft en het gevolg daarvan is, dat de buitenwijken van de slad onder water staan of loopen. En nog steeds stijgt de stroom. Eind vorige week was de rivier ruim elf- voet gestegen, zoodat Donderdagmorgen de wegen om de G.W.R.-spoorbrug onderlie pen, terwijl 's middags het park aan de Broad Quai overstroom de; en een dag later leken de velden tusschen Kensington en Batharnpton kleine meertjes. Het sportpark moest er ten slotte ook aan gelooven, zoodat mr. A. Mortimer, de bekende voorzitter van de Bath City A.F.C. den te spelen rugbywed strijd moest afgelasten. Het water op de wegen ligt niet al te diep, doch juist diep genoeg, om het verkeer in de war le brengen. De autobusdiensten van Twerton en Whiteway moesten geheel worden omge legd, waarschijnlijk zal er nog wel meer volgen en ook het water gaat verder naar de slad zelf. Vijf pleizierbooten uit Batharnpton zijn gezonken, dbordat ze lossloegen en tegen de kade lek stootten. Bij de herstelwerkzaamheden waaraan men, terstond met man en macht begon, vonden arbei ders' het lijk van een man, die al gedurende eenige weken ver mist was. Nadere berichten vertelden nog, dat in Somerset en Wilt shire, de omgeving van Bath, duizenden acres onder water geloopen zijn en dat nog meer wegen onbegaanbaar zijn ge worden. Het gevolg van deze overstrooming zal in ieder ge val zijn, dal er heel wat ver woest wordt en dat er maat regelen moeten worden geno men voor eventueele ontruiming in de overstroomde gebieden. Het is een eigenaardig pro bleem in het dal van Bath, dat nu de gemoederen weer bezig houdt, want 's winters moet men voortdurend rekening hou den met overstroomingen, ter wijl zomers heel weinig water in de bedding ligt, waardoor het land te droog wordt. Men is al jaren bezig met het oplossen van dit probleem, tot op heden nog steeds zonder resultaat. Bij de militairen Ook de militairen weten wat Sinterklaasfeest beteekent. Verzameld in de aula van het gymnasium hebben ze in te genwoordigheid van St. Nico- iaas en zijn knechten, de on derscheiden commandanten, hun dames en andere genoo- digden, een avond vol beleve nissen gehad. Daartoe werk ten de Bonte Spelers wel zeer mee. Natuurlijk waren er ook slachtoffers, die voor den Sint verschijnen moesten, officieren zoowel als minderen en ze kwamen er niet zonder een behoorlijke reprimande af. Be grijpelijkerwijze was de stem ming van de honderden aan wezigen uitstekend. In de Buurtvereenigingen In de verschillende buurt vereenigingen heeft men het feest ook gevierd, waarin na tuurlijk de kinderen het groot ste aandeel hadden. Zoo de v. Leeuwenhoek- en Leeghwaterstraat, die bijeen kwamen in de zaal Leygraaf aan het Scharloo en waar ook de Sint verscheen. Er waren prachtige cadeaux, bijna alles handwerk. Tevoren was hier van een tentoonstelling ge houden en het bleek dat het handwerk keurig was ver zorgd, waarmee de vervaardi gers de kinderen een grooten dienst bewezen. Om na te vol gen. MEDISCHE HULP VOOR INHEEMSCHEN Oproep van Smavi Aan de bewoners van Alkmaar Het is zoo lang geleden, dat de "Simavi" van zich deed spreken; dat het goed lijkt enkele feiten in herinnering te brengen. Im_ mers; voor den oorlog hield Si_ mavi ieder jaar een collecte; maar sinds April 1940 hoorde u niets meer van haar. Simavi beteekent: Steun in Medi_ sche Aangelegenheden voor Inheem» schen. Het is dus een vereeniging, die medische hulp aan Inheemschen mogelijk maakt. Doet het g*ouverne_ ment dit dan niet? Zeer zeker doet het gouvernement dat. Maar wan» neer zal er ooit "genoeg" medische hulp zijn in dat onmetelijk groote Indië met zijn bevolking van 7080 millioer. zielen? Simavi steunt onafhankelijk als zij het medische werk van de zen_ dingsnederzettdng'en van alle ge_ zindten en komt zoodoende in de verste uithoeken. Ondanks de moeilijkheden in Indo nesië is Simayi onmiddellijk begon nen niet krach'dadige hulp te ver_ leen er. aan de doktoren en zusters in de Buitengewesten; de dappere marmer.- en vrouwen, die zich van het polittlek rumoer weinig aantrekken en hun door den oorlog afgebroken werk weer hebben hervat. Zij voeren daar den strijd tegen de grootste vijanden van de Indonesische bevol_ king de vele verschrikkelijke tropen» ziekten. Mede door Simavi konden reeds ziekenhuizen worden hersteld; dok» toren en zusters worden uitgezonden instrumenten en geneesmiddelen worden verschaft. Door de Japanners is veel vernield maar hier en daar begint weer een dokter onder de primitiefste omstandigheden van vo» ren af aan. Maar mer.- moet ''ammunitie" heb_ ben. Maar dit jaar zit Öe politiek er tusschen!! Echter welken kant we ook uitgaan tegenover Indonesië: het werk van Simavi blijft noodig; broodnoodig'. Het staat buiten de po_ litiek;; zooals het naast de Kerk staat. Simavi houdt in de week van 9— 14 December te Alkmaar een inza_ meling. Zij heeft zeer groote fond» sen noodig om binnenkort aan alle aanvragen om steun te kurïnen vol» doen. Helpt allen mede om die week tot een succes voor Simavi te maken Uw bijdrage beteekent: meer artsen; meer zusters en meer geneesmidde» len ook voor de blinden. Uw gave be_ teekent: meer levensgeluk. Laat Simavi vooral geen* gebrek hebben aan collectanten (trices). Zij kunnen zich opgeven bijMevr. BermanBakker Nieuwlandersingel 51; Mevr. Lourens_van Hamel Oude» gracht 293; Mevr. Tonduvan der Laan Westerweg 12 te Alkmaar. Het Comité van Aanbeveling: Mevr KoelmaBoerma; Mej. Dr. S. P. Bartstra; Mevr. Dirkmaatv. d. Berg; Mevr. DunQuispel; Dr. F. Fredenkse; Deken Jacobs; Mevr. Klein_Wassinkvan Krimpen; Mevr. ten Kleyvan der Laan: C. F. D. Kohnert; Mevr. van Leeuwenvan Brussel; Mevr. van Meyenfeldt Minderaar; Ds. P. Pr,ns van Wijn» gaarden; S. H. Raat; Mej. Dra. F. Rappold Mevr. RingersWolzak; Th. Schouten; G. A. M. Snijders: Dr. J. H. H. C. Vrijman; H. de Winter; Mevr. Wynne-Nijhoff. ALKMAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Ag nes T. d. v. Jan Pee» reboom en A. T. Jongejan; Isabella M. d. v. Cornelis* Ploeger en H. E. S eur. OndertrouwdCornelis Groene» veld en Elisabeth Baas; Jacobus A. J. ValléfHgoed en Marie J. Bal; J. Buis en Sie-tske van den Berg; Sijtze Gol en Martina T. Mosk;; Bernardus Hoek en- Anna van der Veer; Jaco bus van Renen en Corstiana Sterk; Andreas E. W. J. van Aanholt en Christina H. Arnold:; Franciscus B'. Bakker en Maria C. van den Boom; Antonius JWeimar en Klasiena M. Madderom; Pieler J. van Vliet en Elisabeth Bosma. Overleden: Christiaan Hup 7 mnd. EEN VOORSPELLINÓ VAN PIUS IX Het viel mij dezer dagen op, dat de Paus juist honderd jaar geleden voor het eerst het communistische systeem ver oordeelde. Dat was op 9 Nov. 1846. En wat paus Pius IX toen zeide men zou haast zeggen voorspelde zien wij nu in onzen tijd helaas in vervulling gaan. De Paus schreef letter lijk: „Als dat communisme ooit aanvaard zou worden, zal het leiden tot de volkomen ver nietiging van den eigendom, van ieders rechten, van ieders welzijn, ja, tot de ver nietiging van de geheele maatschappij". Wanneer een mensch den leeftijd van 100 jaar bereikt heeft, weten wij, dat hij lang zamerhand in zijn laatste schoenen loopt. Maar dat is blijkbaar met de dwaling niet het geval en zeker niet met de dwaling van het commu nisme, dat door valsche pro paganda en terreur na 100 jaar juist op z'n gevaarlijkst blijkt te zijn. Moeten we nu den loop der gebeurtenissen maar dom weg afwachten of zullen wij de handen uit de mouwen ste ken om het gevaar alsnog te keeren? Kapelaan J. Dijssel- bloem uit Amsterdam (Chassé- straatj zal ons vgarlichten op Donderdagavond T2 December 8 uur, in het (Gulden Vlies. Deze avond wordt belegd door het koepelcomitè der katholie ke sociale organisatie voor de leden der standsorganisaties. Ter afwisseling worden een paar liederen ten gehoore ge- bracht. Ik hoop, dat de zaal mudvol is. F. HOLTHUIZEN LIMMEN BOEKHOUDCURSUS Deze week is men begonnen met een cursus in boekhouden voor boeren en tuinders. De cursus wordt gegeven door den heer I. J. Mok en gaat uit van den L.T.B., in overleg met den Rijkstuinbouw Voorlichtings dienst. Er zijn 17 deelnemers, en de cursus wordt gegeven in de R. K. jongensschool.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2