BESPREKINGEN TE MEDAN OVER DE DEMARCATIELIJN Molotof voor 't Amerikaansche ontwapeningsvoorstel Mijnwerkers solidair met Lewis Truman zal een beroep doen op het volk Nieuw NoordHollandsch Dagblad 5 Toestand precair en ontmoedigend Concessies inzake het Veto-recht De Bijbel in hef1 Chineesch Een avond-Mulo voor militairen te Socrabaja Ga niet clandestien over de grens Om de staking te te veroordeelen Weer ongeregeldheden te Bombay Vrijheid van godsdienst in Wurtemberg Een nieuw voedselplan van Laguardia Amerikaansche belangen in Indonesië Radio programma AVONTUREN VAN DUIMELOT VRIJDAG 6 DECEMBER 1946 De militaire situatie te Me- dan is zeer precair en ont moedigend voor de autori teiten aan beide zijden. De Ifederlandsch-Indonesische delegatie, bestaande uit dr. Koets, dr. Gani_ Amir Sjarifoedin en lt. gn. Oerip is gisteren gearri veerd; gen.-maj. Buurman van Vreeden was reeds te Medan aanwezig. De bespreking over de demar catielijn en van nadere kwesties die met bet bestand verband hou den zou gisteren een aanvang nemen. Aan Nederlandsche zij de wordt de mogelijkheid den status quo van 14 Oct. te herstel len in overweging genomen Eerst moeten de T. R. I. en de Indonesische politie echter een einde maken aan de infiltraties in Oost-Medan, waarna men pa trouilles, bestaande uit Neder landers en Indonesiërs, zou kun nen vormen. In militaire kringen wordt ech ter betwijfeld of de T. R. I. zal zijn opgewassen tegen de zuive ring van deze, door talrijke ruige elementen onveilig gemaak te sectoren. Geen felle gevechten bij Bekassi. In verband met een Aneta- bericht van gisteren, dat „felle gevechten tusschen Nederlanders en Indonesiërs, welke Vrijdag j.l. zijn uitgebroken, nog thans ten noorden van Bekassi woeden, waarbij 17 Nederlanders zijn ge sneuveld". verklaart de leger- voorliohtingsdienst, dat verleden week slechts rapporten zijn bin nengekomen over grensover schrijdingen bij Bekassi. Eenige malen werd tot militair optreden overgegaan, nadat de Indonesiërs de vijandelijkheden hadden ge opend. Te Tandjong Priok arriveerde van Bangkok de „Bloemfon tein" met eenige honderden „Homusha's", dit zijn Javanen, die gedurende den oorlog door de Japanners voor dwang arbeid werden weggehaald. Zij werden na veel moeilijkheden naar Java teruggebracht. De zieken werden in Priok gedebar- keerd, de overgeblevenen gingen door naar Cheribon. Een kijkje op het voordek van het schip met de zoo juist aange komen Homusha's. Anefo P- BIJ de hervatting van het debat over dc ontwape ning in de politieke commissie van de Ver. Naties verklaarde Molotof, dat de Sowjet-Unie onder eenig voorbehoud haar steun verleent aan de Ame rikaansche voorstellen over ontwapening en deze tot basis voor verdere bespreking wil nemen opdat eensgezindheid in de algemeene vergadering wordt bereikt, wanneer een besluit over ontwapening wordt genomen. Het besluit betreffende alge. meene vermindering van bewa pening en het verbod van atoom wapens zou met algemeene stem men in de Veiligheidsraad moeten worden aangenomen, nadat de groote Mogendheden eventueej van hun recht van Veto gebruik hadden gemaakt. Het veto-recht der groote mogendheden zou ech ter niet worden gebruikt in de commissies, die de ontwapening en het verbod van het gebruik van atoomenergie voor militaire doei. einden controleeren en inspectee- ren moeten. De Engelsche afgevaardigde Sir Hartley Shawcross gaf direct na de rede van Molotof .uiting aan zijn blijdschap over de belangrijke Radio Vaticana heeft mede gedeeld, dat thans een verta ling in het Chineesch van het geheele oude en nieuwe testa ment ge/eed is gekomen en uitgegeven zal worden. De ra dio voegde er aan toe, dat reeds eerder Chineesche bij belvertalingen gemaakt zijn, doch deze waren noch volle dig noch juist. De nieuwe ver taling is het werk van pater Gabriel Maria Allegra en vier Chineesche priesters. Het werk bestaat uit acht deelen, waar van het eerste thans is uitge komen. De vertaling is in het zgn. „mandarijnsch", dat in China het meest algemeen be kend is. Naast de avond-H.B.S. vcpr militairen is thans ook een avond-Mulo te Soerabaja ge opend, welke eveneens uitslui tend voor mariniers en leden van de landmacht toegankelijk is, d.w.z. voor hen, die hun schoolopleiding ontijdig hebben moeten onderbreken. Op 25 November is de school geopend in het gebouw van de afdee- ling Simpang van de Gouver- nements H.B.S. Evenals de avondH.B.S. staat de Mulo onder leiding van den direc teur der Gouvernements-H.B.S, dr. P. J. Velsen. De Amerikaansche mijnwer kers hebben door tusschen- komst van hun vakvereeni- gingsafdeelingen blanco che ques naar het hoofdkwartier van den bond van Vereenigde Mijnwerkers gestuurd ter te gemoetkoming in de 3 mil- lioen dollar boete, die door het federale gerechtshof is op gelegd. Men verwacht, dat het beroep dat de vakvereeniging van John Lewis tegen de boete heeft aan- geteekemd, regelrecht naar het Hooger Gerechtshof zal gaan. De definitieve uitspraak zal dan waarschijnlijk enkele weken op zich laten wachten. Er is ook nog een mogelijkheid dat Lewis voor de tweede maal beschuldigd zal worden van een wetsovertreding op grond van een oorlogswet, die stakingen tegen de regeering verbiedt. William Green, voorzitter van de AEL (American Federation of Labour) waarbij de Vereenigde Amerikaansche mijnwerkers zijn aangesloten, heeft voorgesteld, een conferentie te houden van de mijnwerkers en de mijneigenaars om tot bijlegging van de Ameri kaansche staking in de vetkool- industrie te komen. Green heeft niet voorgesteld, dat de mijnwerkers eerst naar de schachten terugkeeren, een eisen, waarvan de regeering de inwilli ging eerder als besliste voofrwaarl de heeft gesteld voor eenige her vatting van de onderhandelingen. De advocaten van Lewis en de verklaring van Molotof. Shaw cross meende, dat echter ook an dere vernietigingswapens, zooals raketbommen, in het ontwape ningsplan moeten worden opge nomen. Op voorstel van Shawcross be. noemde de politieke commissie daarop een sub-commissie om een gemeenschappelijk ontwerp uit de verschillende ontwapeningsvoor stellen op te stellen, waarin ook eeri afgevaardigde van Nederland zitting zal nemen. In verband met het feit, dat den laatsten tijd door zoovele Nederlanders wordt getracht de Nederl.-Duitsche grens te overschrijden zonder in het bezit te zijn van de daarvoor vereischte documenten, wordt de aandacht erop gevestigd, dat daartegen door de Britsche militaire gerechtshoven in Duitschland thans zeer streng wordt opgetreden. Overtreders kunnen door deze gerechtsho ven tot een maximum geldboe te van Rm. 10.000 subsidiair 1 jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Truman zal in den nacht van Zondag op Maandag, in ver band met de mijnwerkerssta king een oproep tot het Ame rikaansche volk richten. De rede zal 20 minuten duren en heeft tot doel de publieke mee ning te mobiliseeren om de 400.000 stakende mijnwerkers weer aan het werk te krijgen. Volgens gezaghebbende kringen zal Truman een gedetailleerd en somber verslag geven van de be- teekenis van de staking voor de werkloosheid en chaos op indu striegebied in eigen land, honger in het buitenland en gevaar voor de buitenlandsche betrekkingen van de V.S. Ten tweede verwacht men, dat Truman zal schetsen, welke beperkende maatregelen het congres inzake de arbeidswetge ving, naar zijn meening, moet ne men wanneer het in Januari weer bijeen komt. -En ten derde zou hij volgens deze woordvoerders een regelrecht beroep doen op de 140 millioen in woners der V. S. om afwijzend te staan tegenover deze staking en met vereende krachten een ver zoek in te dienen, dat de vetkool- productie onmiddellijk wordt her vat. Nadat in Bombay het uit gaansverbod was opgeheven, hebben zich ongeregeldheden voorgedaan, waarbij o.m. met bijtende zuren is gegooid. In het centrum der stad werden 24 personen door deze zuren gewond. Voorts werden twee personen door messteken ge wond. In het Oosten van Ben galen zal in een gebied van Dacca de voedselvoorziening, als gevolg van aanvallen op een vervoersafdeeling, waar schijnlijk een week vertraagd worden. vakvereeniging hebben het plan het volledige bedrag van de boetes hangende het beroep zeker te stel en. Nog meer steun voor Lewis Be president- van de C.I.O. (Congress of Industrial Orga nisation), Philip Murray, die vier jaar geleden met Lewis gebreken heeft, heeft ver klaard, dat hij Lewis en de „vereenigde mijnwerkers van Amerika" zal steunen bij hun beroep tegen Lewis' veroor deeling wegens ongehoor zaamheid aan het hof. In het ontwerp voor de nieu we grondwet van Wurtemberg wordt de vrijheid van gods dienst gegarandeerd. Gods dienstige vereenigingen en in stellingen zullen evenals voor heen gelden mogen innen en kunnen zoo noodig in aanmer king komen voor staatssubsi dies. Laguardia, directeur-generaal van de Unrra, heeft medege deeld, dat hij tijdens de bijeen komst van de economische en financieele commissie der V.N. een nieuw voedselplan zal in dienen, dat zal voorzien in een bevredigende hulpverleening aan behoeftige landen op basis van een vrijwillige bijdrage door de V.S. Laguardia verklaarde te ho pen, dat een compromis zal worden gevonden, opdat lan den, die reeds zooveel door den oorlog hebben geleden, zich door de 'hulpverleening niet vernederd zullen gevoelen. Naar het Fransche persbu reau A.F.P. dezer dagen mede deelde, zouden er volgens het republikeinsche persbur. Anta- ra, vertegenwoordigers van be langrijke Amerikaansche fir ma's officieuze besprekingen zijn begonnen met de republi keinsche autoriteiten betref fende dén wederopbouw van het land. Thans verklaart An- tara, dat, volgens een bericht uit de „Melbourne Argus", in gelichte kringen te Djogja- karta hebben onthuld, dat de republikeinsche regeering po gingen aanwendt, om zich buitenlandsche leeningen te verzekeren tot een bedrag van 1 milliard dollar ten behoeve van den wederopbouw. De meeste leeningen zullen ver kregen worden van de Ver eenigde'Staten, aldus Antara. ZATERDAG 7 DEC. HILVERSUM I 301 M.: VARA: 7 en 8 uur Nieuws B-15 Gram.muziek; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Uit_ tending voor arbeiders in continubedrijven tot 11.05; 12.35 Bekende mar. schen; 13.00 Ned. Strijd, krachten; 14.00 Concert, gebouwkwintet; 14.45 Radiophilh. orkest; 17.00 Artistieke staalkaart; 18 aur Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 20.20 En nu.... Oké; '21.45 Ramblers; 22.15 Jane Eyre; hoorspel; 23.00 Nieuws1; 23.30 Nacht, voorstelling. HILVERSUM II 415 M.: KRO: 7 en 8 uur Nieuws; M5 Pluk den dag; 10.20 Quartet in F gr. opus 135 /an L. van Beethoven; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Opera's van Pietro VTascagni; 12.30 Orkesfc Taap Meijer; 13.00 Nieuws UKKC POT tAWGfc JAAP kteiNE PING Zoo heet ons nieuwe kinderverhaal. Jullie ziet hier Duimelot en zijn vier broers: Likkepot, Lange Jaap, Ringeling en Kleine Ding. Morgenavond beginnen hun avonturen. Vergeet dus vooral niet van morgen af geregeld hun avonturen te volgen. "We weten wel zeker, dat jullie er van zult genieten! 13.15 Metropole.orke^t; 13.45 Tooneelkijker; 14.00 Mat Gonella; 16 30 Greg'o_ riaansch; 17.00 De Wig. ivam; 18.OO Russisch ork.; 18.15 Journalistiek week. Dverzicht; 19.30 Buffalo Bill; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Morgen is het Zon. iag; 22.00 Verzoekprogr.; 13.00 Nieuws; 23.30 Klaas van Beeck.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5