Minister Vos verdedigt centralisatie bij den Wederopbouw RAAK MAAK WAAK 6 Nieuw Noordhollondsch Dagblad Ook voor de uitvoering van het Woningbouwprogramma Corps Mariniers onderscheiden Ontvangt de Militaire Willemsorde DE SULTAN VAN DELI IN ONS LAND DUITSCH PROTEST TEGEN ARBEIDSPLICHT De sterkte van het Britsche landleger Richard Tanber in New York HET PARTICULIER INITIATIEF De ,,noodige armslag" metreserves MIDDENSTAND EN ECONOMISCHE ZAKEN Herziening Vestigings wet Kleinbedrijf Gouverneur Kasteel weer naar Curacao VRIJDAG G DECEMBER 1946 VRIJD; jUjlNISTER VOS heeft als Minister voor Openbare Werken en Wederopbouw ad interim, in dë Memorie van Antwoord op 't Voorloopig Ver slag van de Tweede Kamer uit voerige mede leelingen gedaan over de regeling van de weder- opbouwaangelegenheden. Hij licht in het bijzonder de centra liseering van verantwoordelijk heden en bevoegdheden [oe. De voornaamste eisohen, wel ke -in het algemeen belang bij het te voeren beleid van het Departement van den Minister in zijn geheel moeten worden gesteld zijn: 1. dat in den kortst mogelij ken tijd wordt voorzien in den woningnood, welke zoowel het gevolg is van vernielingen in den oorlog ais van den achter stand in de normale toevoeging van Woningen, welke nooü'ig zijn om ihel bevolkingsaccres op te vangen en ter vervanging van door den tijd onbewoonbaar geworden huisvestingen; 2. dat in den kortst mogelij ken tijd ook andere bouwwer ken, welke in de volkshuishou ding niet gemist kunnen worden en welke docr den oorlog ver loren ^gingen, of waaraan afge zien daarvan behoefte mocht zijn ontstaan, worden gebouwd; 3. dat de schaarsche materia len daar worden gebezigd, waar zij het meest noodig zijn; 4. dat de arbeiders-vaklieden, waaraan een tekort is, daar worden te werk gesteld, waar zij het meeste nut afwerpen; 5. dat zoo rationeel mogelijk worat gebouwd, zoodat er geen materialen worden ver spild en ook geen materialen worden gebruikt, waarvoor be ter andere zouden kunnen wor den gebezigd, in aanmerking genomen de daarmede te berei ken deviezenbesparing en de besparing van schaarsche grond stoffen; 6. dat gein sohaarsoiie mate rialen worden gereserveerd voor bouwwerken, welke niet onmid dellijk lot uitvoering komen; 7. dat geen kwaad geld naar goed! geld wordt geworpen door op te bouwen op> een wijze, welke binnen afzienbaren tijd onhoudbaar, althans ondoeima. tig blijkt te zijn, doordat onvol doende rekening is gehouden met hoogere eisohen in de toe komst, terwijl het tevens noo- dig is 8. dat elk wederopbouwplan op zichzelf stedebouwkundïg verantwoord is, en 9. dat elke bouw bp zichzelf architectonisch verantwoord is, alsook in harmonie met d'en be- lendenden bouw en de omge ving. Een zeer belangrijk punt bij dit alles is de spoed, die bij het nemen van beslissingen en het tot stand komen van maatrege len vereischt is. Het is voorloopig onmogelijk, zegt de minister, zich bij den wederopbouw iets anders te dienken dan een betrekkelijk sterk doorgevoerde centralisatie met betrekking tot de verstrek king van materialen. De minis ter is echter geenszins voor stander van centralisatie, als er evengoed gedecentraliseerd kan worden gewerkt. De gemeenten en het woningb ou wplan De minister is niet tegen ge meentelijke activiteit, als deze maar niet in strijd komt met algemeene belangen. Gemeente lijke organen zijn nu eenmaal onmachtig om een generaal overzicht van de geheele mate rie te verwerven. In het alge meen zijn, vooral bij grootere gemeenten, capabele gemeente lijke organen ingeschakeld. In verband met d'e mate riaal- en deviezenpositie zal in de eerste tien jaren sterk moeten worden gerationa liseerd. De woningbouw zal bovendien in die periode in hooge mate afhankelijk zijn van de arbeidsmarkt. Ook zal hij daar gestimuleerd moeten worden, waar indus trialisatie in het raam van het Nationaal Welvaartsplan wordt gevorderd. De erva ring, vóór den oorlog opge daan, met de methode, waar bij het initiatief volledig bij de gemeenten heeft gelegen, is niet in alle opzichten gun stig geweest. Vele gemeen ten zijn nl. in gebreke ge bleven. De minister ach4 dan ook krachtige centrale lei ding, bij de uitvoering van het woningbouwprogramma, van 700.000 in d'en tijd van tien jaar, noodzakelijk. H. M. de Koningin heeft aan het corps mariniers de Militaire Willemsorde der 4e klasse toe gekend Deze onderscheiding zal op 10 December 1946, den 281- sten verjaardag van het corps, aan het vaandel worden gehecht. Daar het H. M niet mogelijk is op dezen datum persoonlijk deze onderscheiding uit te rei ken zal, zooals het reglement op de Militaire Willemsorde voor schrijft, de uitreiking door den hoogs'en maritiemen bevelhebber den luitenant-admiraal C. E. L. Helfrioh, geschieden op den Cooisingel te Rotterdam om half Onder de passagiers van de "Oranje", dat Woensdagavond in Amsierdara arriveerde. bevonden zich ook de Sultan van Deli en zijn jongere broer. In een speciaal voor de ontvangst der hooge gasten ingericht hoekje van de repatrieeringsloods stond de Sultan' de aanwezige journalisten even te woord. Zijne Hoogheid is naaf Nederland gekomen om zijn opwachting te ma. ken bij de Koningin en om herstel te zoeken voor zijn gezondheid. Toen een der journalisten hem, ondanks het verzoek niet over poli. tiek te spreken, de vraag stelde wat hij over de zooveel besproken ont_ werp.overeenkomst dacht. antwoord_ de hij slechts: "Nederland staat voor een belangrijke beslissing. Laat ons hopen dat alles g'oed afloopt." De broer van den Sultan zei fregen een verslaggever, dat hij zeer ver. rast was door de ingrijpende veran. dering die in den geest van het In donesische volk merkbaar is. Het volk is tijdens de Japansche bezet, ting als het ware wakker geschrok, ken. Op de vraag' wat hij dacht over de republikeinsche leiding zeide de hooge zegsman dat hij zich over dit punt liever het oordeel wilde voor. behouden. De jeugdorganisatie van Keu len, waarin de kerkelijke en politieke jeugdvereenigingen zijn samengebundeld, heeft een landleger zal bestaan uit zes protest gepubliceerd tegen den infanterie-, twee pantser- en 0p jast Van het militaire be- een luchtlandingsdivisie, waar- stuur door de arbeidsbureaux naast ook onafhankelijke pant- i aan jonge arbeiders dpgelegde ser- en infanteriebrigades, ar- j verplichting tot werk in steen- tillerie- en genieformaties en koolmijnen. - Sterke aandrang zal worden uitgeoefend op de gemeen ten, om het woningbouw programma, dat van rijks wege gewenscht wordt ge oordeeld, voor te bereiden en uit te voeren. Aan de ge meenten zal bij die voor bereiding en uitvoering hulp worden verleend, voor zoover daaraan behoefte be staat. Een voorloopïge wij ziging van de Woningwet, om dit mede vast te leggen, is in voorbereiding. Het Britsche ministerie van Oorlog deelt mede, dat het de noodzakelijke korpsen veld- genie. De zanger Richard Tauber, die tijdens den oorlog het Engelsche In het protest wordt gezegd, dat van de 60.000 arbeiders, die totnogtoe naar de mijnen werden gezonden, het grootste deel reeds is uitgevallen om dat het ongeschikt was voor het werk. Een oplossing voor staatsburgerschap verkreeg, toen J16 gebrek aan mijnwerkers hij gedurende die jaren in dat kan volgens het protest slechts land verbleef, heeft Maandag i bereikt worden door de Duit voor een uitverkocht theater in sche krijgsgevangenen naar New York zijn triomfen gevierd. hun land terug te brengen. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN HET JONGETJE TOM IN HET LAND VAN SINTERKLAAS Iedere gans ging nu op zijn plaats staan en nam de gouden draad in zijn snavel. Gak, gak, gak (vooruit maar), riep moeder de gans. De ganzen vlogen lang zaam op. De zwarte Pieten gingen op zij. Eventjes reed 't wagentje. Toen ging 't ook de lucht in. Eerst vlogen de ganzen nog een paar keer om 't schip heen, al hoo- ger en hooger. Iedereen op de boot keek omhoog. De meeste zwarte Pieten wuifden naar Tom. De Sint zwaaide ook naar hem. Natuurlijk groette Tom terug. Toen waren de ganzen hoog genoeg gekomen en vlogen weg. Tom bleef wuiven, tot hij niemand meer kon zien. „Dat is gelukkig goed afgeloopen", zuchtte Tom. „Nu gauw naar huis." Hij keek eens naar de ganzen. Die vlogen net zoo mooi en regelmatig als altijd. Ons vriendje was een beetje moe geworden. Hij ging daar om eens gemakkelijk zitten en sliep half in. Al langer dan een uur zat Tom zoo te soezen. Toen werd ie weer een beetje wakker. Want hij hoorde een gans: gak! roepen. Dejongen keek eens op. En wat zag ie nu? Een gans had de gouden draad los gelaten en vloog weg. Wat zou die gaan doen? dacht Tom. Hij keek de vogel na. Aanstonds komt hij wel terug, dacht Tom nog. Maar daar riep nog een gans: gak! Die liet ook de gouden draad los en vloog ook weg, een anderen kant op. Nu was Tom ineens klaar wakker. Weer riep er een gans en hij vloog meteen weg. Nog één ging er weg en nog een! Tom werd doodsbang. Hij keek eens omlaag. Zij waren nog hoog boven de zee. Maar 't wagentje begon al langzaam te zakken. De ganzen konden het niet houden. Nog een gans vloog weg en nog een en nog een! Al harder zakte de wagen omlaag. De ganzen die nog trokken, werden mee naar beneden getrokken. En nog steeds vlogen er ganzen weg. De laatste gans die nog trok was moeder de gans. Maar die kon na tuurlijk 't wagentje niet houden. De vogel keek nog eenmaal om, riep: gak! en vloog weg. Nu viel Tom met het wagentje en al als een baksteen in de diepte. Hij kon niet schreeuwen van angst. Al harder ging 't. En eensPlons! Daar lag hij in zijn bed! Tom be greep er niets van. Maar langzamerhand werd 't hem duidelijk, hij had alles gedroomd. Gelukkig maar, dacht Tonnetje, anders was ih on- dertusschen verdronken. Maar 't was toch een heel mooie droom. En gauw deed hij zijn oogen dicht om verder te droomen. Maar er kwam niets meer. In de Memorie van Antwoord inzake de begrooting van Econo mische Zaken lezen wij o.m.: „Daar waar een ruimere ont plooiing van het particuliere ini tiatief aan het algemeen welzijn ten goede komt, geen ontoelaat bare machtsposities schept, con structieven wedijver bevordert, die verbeteringen van prijs en qualiteit in het belang der binnen- landsche consumptie en van den export ten gevolge heeft, betere sociale verhoudingen mogelijk maakt en in het algemeen bevor derlijk is voor de redelijke be hoeftebevrediging van den mensch als naaste doel van alle welvaart, zal de minister gaarne aan het particuliere initiatief den noodigen armslag laten. Dit brengt mede, dat de minister niet zal mogen schromen om regelend in te grij pen desnoods ook in details mdien in het kader van 's lands moeilijken economischen toestand en ter bescherming en behartiging van de belangen der sociaal zwak keren het algemeen welzijn zulks vordert." Ook naar de meening van den minister verloopt de geregelde sa menwerking tusschen overheid en bedrijfsleven nog niet naar wensch hoewel naar zijn inzicht hier in de weinige maanden van zijn bestuur een aanmerkelijke verbetering valt waar te nemen. Een herziening van de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937, waarbij tegelijk de intrekking van het besluit algemeen Ves tigingsverbod Kleinbedrijf '41 zaj worden geregeld, is thans in voorbereiding; daarbij zal ook aandacht worden ge schonken aan de strafbepalin gen van genoemde wet. Bij de voorgenomen wetswijziging zal ook met het verschil tus schen stad en platteland reke ning worden gehouden. Aldus Minister Huijsmans in i zijn antwoord aan de Tweede Ka- fner. De Minister acht de omstandig heden thans gunstig voor het tref. fen van een regeling tot verbod 1 c.q. beperking van het cadeau stelsel. Een zoodanige regeling is dan ook in studie. De Minister is van meening, dat de verhoudingen tusschen groot- en kleinbedrijf vooralsnog geen algemeen ingrijpen ter bescher ming van economisch verantwoor. de kleine en middelgroote bedrij ven wettigen. Indien zich uitwas sen voordoen, zullen maatregelen worden genomen om ongeoorloofde concurrentie van het grootbedrijf I tegen te gaan. Ook de algemeene middenstandspolitiek is er op ge richt het kleinbedrijf te verster ken. Naar aanleiding van de gestelde j: vraag, hoe het staat met de liqui datie van de thans bestaande be drijfsorganisaties, tijdens de be zetting ingesteld door de commis sie Woltersom, kan de Minister mededeelen, dat een dergelijke li quidatie niet in zijn voornemen ligt, zoolang niet over den vorm van de toekomstige bedrijfsorgani satie is beslist. De Minister heeft reeds eenigen tijd in studie, in hoeverre het mo gelijk zou zijn de werknemers in de hoofd, en bedrijfsgroepen te doen vertegenwoordigen. De gouverneur van Curacao dr. P. Kasteel, zal a.s. Zater dagmiddag van het vliegveld Schiphol vertrekken op terug reis naar zijn gewest. Dr. Kas teel hoopt reizend via New York en Washington op Zater dag 14 December a.s. te Wil lemstad aan te komen. ook in Dece zaal dachtig Wij w van harl ze en deze wordt ST. We heb! een kort p speelt en naar Egm er over jc spelen als niet aan i naar Urse dat het m gewerkt v hoofd. De moeten zi opgeven e lijk. Hoe Wie zijn b> nog wel e iedereen r kwijt. We ven één vanaf boys en ti de puntjes

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 6