IN K GEDING BALKON-GESPREK EIGENAARDIGHEDEN KOUSEN FILMS VAN DE WEEK 2 Nieuw NoordhoUandsch Dagblad TRIBUNAAL VOOR HET KIND Zondag a.s. A. F. C. 1-S. V. W. 1 Aanvang 2 uur VOOR 'T THUISFRONT Wie volgt? „Alkmaar in den Spaanschen tijd" REPARATIE'S VORMEN GRATIS Eén onzer vliegtuigen wordt vermist St. NicoEaas óók bij de Kajotters ZATERDAG 7 DECEMBER 1946 Er hebben zich vele verha len gesponnen om het leven en de lianaeiingem van E. G. v. 't Zand te Alkmaar, die na in wen oorlog in Duitsch. land te hebben vertoefd, in Nederland terug kwam en te Waalwijk ais zeef van ongerechtigheden de repa- trieerenden uitkamde en zoo heel wat verkeerde elemen ten wist op te diepen. Van. daar kwam hij met een uit stekende verklaring in. Alk maar en werd ingeschakeld bij de POD, waar hij even eens uitstekend werk ver richtte. En loen gebeurde het, dat men vat op hem kreeg door verkla ringen, uitlatingen enz. enz. Het gevolg was natuurlijk, dat van 't Zand in een kamp terecht kwam en later weer ontslagen werd. Op instignatie van zijn 'vroegeren chef was hij in ver zet gekomen tegen deze uil- spraak en de heme geschiedenis werd nu uite-engerafeid. In '42 ontslagen bij zijn firma, kwam hij eenigszins met eigen goed vinden in Duitsehland' en werk te daar bij eenige firma's, maar werkte eigenlijk bijna heeie- maal niel, hie.p Holanders en liep een paar keer met een ge leend NSB-speidje, om bij de Duilschers een en ander geuaan te krijgen. Hij wist het zelfs zoover te brengen, dat hij bij de Gestapo inbrak en daar pa pieren weghaalde, om zijn eigen overpiaalsing te kunnen maar krijgen. Er waren origunsage verklaringen van menschen, waarmede hij in het Derde Rijk ruzie had gehad, er waren ook gunsdge van hen, die hij hielp. Mr. dr. C. Beskhouwer hieid een uitvoerig pleidooi en be toogde, dat deze man door zijn ongelooflijke handigheid bij d'e Duitschers van alles gedaan kreeg en daarom werd aange zien als vriend van de Nazi en aanhang. Ook haaide hij aan, wat zijn chefs bij den POD over hem daehlen en wat voor goed hij deed in den laatsten tijd en in den tijd van den oorlog. Hij vroeg daarom clementie Een kleine NSB-er was D. Houwing te Alkmaar, die vanaf '33 met een kleine onderbreking lid was geweest en verder nog al wal verdiende aan de Duitschers, men kan wel Schijnbaar is er geen grooter contrast denkbaar dan tusschen handel, nijverheid en bankwe zen eenerzijds, èn het misdeelde kind. En toch, de kinderpostzegel heeft het bedrijfsleven enorme voordeel en opgeleverd! Want de kinderzegel op uw correspondentie vertegenwoor digt een ongekende „goodwill" en schept een sfeer van vertrou wen. In binnen- en buitenland wordt uw correspondentie met den kinderzegel met andere ©ogen aangezien en met graagte ontvangen. De kinderzegel zorgt er voor, dat uw streven niet slechts starre zakelijkheid, docih een service wordt, die in staat is de brug te slaan over alles wat vaak den afnemer nog van den leverancier kan scheiden. Menig bedrijf, dat de eerste stap gedaan heeft, gebruikt ieder jaar weer opnieuw den kinderzegel en boekt hiermee een sleeds toenemend succes. De volgende week is voor het Kinderzegelcomité de „bedrijfs. week". Ieder zakenman koopt dan kinderzegels. Zjj brengen geluik! Uzelf en de kinderen. zeggen eitelijke duizenden. Ver der had hij iemand aangebracht, die hem beleedigd zou hebben, omdat hij deze, toen men de arrestatie van den heer Stok- reef) dierenarts daar in de buurt besprak, had gewaarschuwd, terwijl verd. uit zijn huis kwam. H. voelde zich persoonlijk be leedigd, omdat hij zichzelf niet als verrader wilde aangemerkt zien. Bij de Alkmaarsche politie had hij hierover geklaagd en vroeg genoegdoening, die vol doende was, wanneer die per soon zijn woorden wilde intrek ken. Mr. dr. Berkhouwer zag hier in een daad, die bewees, dat Houwing niet een NSB-er was in den vollen zin van 't woord, omdat hij de woorden van dien man in kwestie als een beleedi- ging opvatte. Over 14 dagen volgt de uit spraak. Terr. Westerweg t. o. de Krocht Eenige weken geleden plaatsten wij namens het thuisfront een op roep tot onze lezers om 'n bijdrage te geven voor de actie van het Thuisfront c.q. het Katholieke Mi litaire Tehuis te Alkmaar. Groot was het aantal, dat hierop rea geerde, niet. doch het begin is cr. Wij kunnen thans de volgende in gekomen giften verantwoorden: Directie Nw. N.H. Dagbl. f 500,— N. N. 100,— Mr. A. J. M. L. 20,— P. H. 10,— f 630,— Wie volgt!! Denk echter niet, geachte lezers, dat wq alleen groote giften willen ontvangen en verantwoorden. Al le giften hoe groot of klein ook, zijn welkom! Wij hopen de volgende week een langere lijst te mogen publi- ceeren GESLAAGD Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaalsexamen rechten onze stadgenoote mej. G. G. Besijn. De Alkmaarsche Qperettever- eeniging „Danza" gaf de eerste uitvoering van bovengenoemde historisch-romantische operette, .tekst van Jan van Alfen en R. Vóórhaar, muziek van G. Pran ger. De objectieve luisteraar zal zeker met gemengde gevoelens deze c^voering hebben gezien en gehoord. De historische zijde van het werk is wel de sterkste en de romantische mist vol doende handeling en intrige, zoodat het geheel méér een de monstratie van de hislorie, dan wel een operette leek. Daar tegenover was het zeer lofwaar dig, wat tekstschrijvers en com ponist, binnen het kader van hun vermogen, presteerden. De medewerkenden van „Dan. za" hadden het dus niet gemak kelijk om er eenige uren de spanning in te houden. Maar dank zij de uitnemende decors, prachtige costuums en goeden koorzang, viel het waarlijk nog mee en -kunnen we ons voor stellen, dat zeer velen een en ander bijzonder hebben geap precieerd en meegeleefd hebben met de bange gebeurtenissen in onze stad in de jaren 1572 1573. Ja waarlijk, we kunnen trots zijn op den moed onzer voorvaderen. Goed geield wa ren er niet minder dan 18 rol len. Bespreking van personen zou ons te ver voeren, zood'at we een enkele rol memoreeren, zonder de verdiensten van de overigen te willen verkleinen. Calrine Remme en Barbara van Sneek, de oude kaartlegster, ga ven goeden zang en vitaal spel. Verder vallen te vermeiden de dansen, ingestudeerd door mevr. Gré Pranger en de muzikale medewerking van de Alkmaar sche Orkestvereeniging. Dirigent Pranger zorgde "'oor een zeer muzikale weergave van zijn partituur. Er is op dit groote werk serieus gestudeerd en dit werd door het aanwezige pu bliek ten zeerste op prijs ge steld, wat wel bleek uit het zeer vele applaus. Voor d'e volgende uitvoeringen willen we aan sommige spelers adviseeren, zich wat meer in te leven in hun rol en-wal minder de aandacht op zichzelf trachten te trekken; dit zal het geheet ten goede komen. Het Gulden Vlies zal nog vele bezoekers trekken om de bele venissen van „Alkmaar in den Spaanschen tijd", al is het voor enkele uren,mee te maken. W. Sehreurs. GEMEENTERAAD Op Woensdag 18 December komt de gemeenteraad van AlK- maar in vergadering bijeen. Vrijdagavond, bios» coop.balcon, vijf mi_ nuten voor acht. Tweede rij: "Die perslui hebben het maar makkelijk, komen binnen, vallen heer, kijken wat rond en1 voelen zich koning'." Eerste rij"Gelijk hebben jullie." Tweede rij: "Volgende keer laat ik ™'n haar ook lang groeien, breng een potloodje en een stukje papier mee en schrijf: "Geweldig druk» ke zaal, de film was zeer spannend en het publiek genoot." "Zeg vrouw, wie zou dat zijn? Zeker de Waarheid en die van die Tijd en die van een buurtkrantje om de hoek. En die vierde, o dat is een vrouw; na_ tuurlijk van het vrou. wenhoekje." Even pauze en een van de "perslui" kijkt even om en lacht te gen de tweede om die mooie woorden. Die rij ki^kt strak voor zich uit en doet of ze blind doof en stom is. Hij kijkt weer voor zich en het geroddel begint op_ nieuw, nu wat zachter. Tweede rij: "Hope. looze verwaande ke rels (ze vergeten de vrouw) kijken om of ze je willen opeten". (En we lachen notabene; behalve de man naast me. Die poetst z'n bril op en denkt gespannen ergens over na.) De mannelijke twee de rij gaat zoo een poosje door, totdat de vrouwelijke stoel hem Iaat zwijgen. "Wat kan jou dsft schelen. Ze praten toch ook niet over Jouw baadje en je seinvlaggetjes op je Die zit; denkt de eerste rij maar is te voorzichtig om in ge sprek te gaan. (Het wordt langza merhand donker). Dan gaat hert gesprek over de "Meet de navy", die er niet door kon. De tweede rij vond het onzin en flauwe kul en toen de vrouwelijke stoel vroeg, of hij hem al gezien had: "Nee nog niet". Eerste rij denkt "Waarom dan flauwe kul?" Donkerfilm stilte op rij een en twee. Twee uur later., licht afloop. Tweede rij mannen, stoel fluistert: "Blij, dat ik g^n krantenman ben; ik zou er niet over kunnen pennen! Eerste rij (denkt): Goed zoo ouwe zeerob. Je hebt je lesje gehad" Einde drama APOTHEKEN De Zondag. en nachtdienst voor apotheken wordt van 8 tot 15 Dec. waargenomen door de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraal 1. BONNEN AFHALEN Maandag gaat de distributie- dienst verder met uitreiking bonkaarten. Dan zijn aan d'e beurt degenen, wier naam be gint met letter R. KAASMARKT KAASBEURS Kaasmarkt gisteren geen aan voer. Op de.Kaasfoeurs werden aangeboden 3650 st. Edammer plm. 7500 KG. Verkocht 3100 st. Edammer plm. 6400 KG Prijs per 50 KG 74—76. Handel kalm. JIVOOR VERZORGDE EN VAKKUNDIGE V.D ALKMAAR KANT EN KLAAR BINNEN 24 UUR llIF Cinema Americain i Deze week ziet men de film „Een onzer vliegtuigen wordt ver mist". Een filmwerk dat tijdens den oorlog in Engeland opgeno men is met speciale medewerking van de R.A.F., Britsche Ministe rie van Oorlog en bovenal de Ne. derlandsche Regeering te Londen. Het verplaatst ons naar ons va derland in slavernij en belicht wel speciaal de Nederlandsche hulp aan de Geallieerde piloten. Het R.A.F.-toestel B van Bertie ver trekt naar vijandelijk gebied om de Duitsche industrie te bombar deeren. Zij worden aangeschotem en de bemanning is genoodzaakt uit het toestel te springen in de omgeving van Amersfoort, komen in aanraking met ondergrondscne strijders en deze probeeren hen weer naar Engeland te doen ont- vluchteh. Na adembenemende momenten en avonturen gelukt dit ook, dank zij'de wakkere hulp van deze menschen. Deze film is een dankbare herinnering aan vqf Neder landsche verzetsmenschen, die in 1941 hun leven gaven voor het vaderland. Bijzonder tot uitdrukking ko men de vastberadenheid en de dappere daden van deze helden Een film die bijzonder aanbevolen wordt. Ook het voorprogramma is uitstekend verzorgd. Aikmaarsch Bioscooptheater De detective-film met Boris Karloff als Mr. Wong, de Chinee- sche detective, weïke film deze week in het Alkmaafsch Bioscoop theater wordt vertoond, is er een, die de aandacht wel geboeid houdt. Een drietal plotselinge sterfgeval len achtereen plaatst de politie voor een uiterst moeilijke taak Het is echter Mr. Wong, die de po. litie assisteert en deze zaak tot klaarheid weet te brengen. Op uiterst geraffineerde wijze wist de moordenaar zijn slachtoffers door een soort gifgas naar een an dere wereld te helpen. Hij was evenwel niet slim genoeg vom den Chineeschen detective, die hem op tijd ontmaskerde en bo vendien nog een drietal andere schavuiten, die in deze zaak een andere buit op 't oog hadden, de politie in handen speelde. Vooraf nieuws, met een speciale reporta ge van de redding van de veron gelukte Dakota in Zwitserland en een aardige film „De courant komt uit". Victoria Het thema, dat in Manon no. 326 wordt behandeld, is al meer verfilmd. Het gaat hier om de mistoestanden, die op het Fran, sche strafeiland Guyana heersch- ten, waar vrouwelijke en manne lijke gedeporteerden als kolonis ten konden gaan werken, wan neer ze met elkaar trouwden. Ge dwongen huwelijken dus, in strijd met rechtsgevoel en natuurwet. De geschiedenis van deze donkere episode uit de Fransche koloniale geschiedenis blijft aangrijpend, vooral wanneer het drama nog wordt versterkt door innerlijke gevoelens van vrije burgers tegen over de deportée's en omgekeerd, zoolas in deze film. Vivian Ro mance speelt een diep-tragische rol, hier en daar wat erg over dreven, maar de film is ook niet een van de laatsten met alle voor- nadeelen ervan. Volwassenen, die het verschil kunnen onderscheiden tusschen trouwerij en het huwelijk en die iets weten van de tragedie van bovengenoemde maatregelen vin den er misschien iets in om te onthouden. Het voorprogramma brengt ge bruikelijk het actueele nieuws. Daags voor zijn verjaardag kwam Sint" Nicolaas in hoogst eigen persoon, vanzelfsprekend vex-gezeld van een zeer zwarten Piet rtmar dan een echte! ons Ka^itlershuis bezoeken. Daar verraste heim de zeer groote Kajottersfarnilie met en kele huldeliederen, die den grijzen bisschop ontroerden, door het echte geloof in Sinter klaas, dat er uit sprak. Eerbiedig werd hij verwei. komd door den voorzitter, waar na de heilige man opstond en de schare toesprak. We moeten eerlijk bekennen, dat we van kindsbeen af meenden, dat Sin terklaas een forsche, groote man was. Het was Sint Nicolaas dan ook duidelijk, dat er onrust en wantrouwen was ontstaan. Im. ■friers: hij was eerder klein dan groot! Vele zuchten van opluch ting werden geslaakt toen de Kajotters Sint Nicolaas persoon lijk hoorden vertellen, dat hij de eenige echte Sint Nicolaas was. Toen was het ijs gebroken, maar het werd angstig stil toen namen van Kajotters, die goede en minder goede daden op hun geweten hadden, werden afge lezen. Pluimen werö'en gegeven en vaderlijke vermaningen uit gedeeld. Intusschen werd er chocolade en voorqorlogsehe taai gepresenteerd, die ook de Sint zich goed liet smaken. Hierna deelde de „goed heilig" man vele en vele geschenken uit. Maar als het gezellig is, gaat de tijd snel en zoo brak te gauw het oogenblik aan, dat Sint Ni colaas afscheid ging nemen van ons gastvrije Kajottershuis. On der luid gezang van de jongens verliet hij de zaal. Naderhand spraken wij Sint Nicolaas nog even. Hij was er verwonderd over, dat er blijk baar nog al wat jonge arbeiders waren, die het nut en dte bedoe ling van de K.A.J, niet inzien. Hij noemde en hij kan het welen nog heel wat namen op, en hij hoopte ook die jonge kerels het volgend jaar in het Kajottershuis aan te treffen. HET ZWEEDSCHE DANS THEATER Morgenmiddag om half drie treedt in het Gulden Vlies ander maal het Zweedsche Danstheater op. Gezien het groote succes dat dit veel-besproken theater op zijn tournee door Nederland en ook de vorige maal te Alkmaar heeft ondervonden, mag wel op een flinke belangstelling worden gerekend. De leiding van de Zweedsche groep heeft voor deze gelegenheid een geheel nieuw pro gramma samengesteld. HEERHUGOWAARD VRIJSTELLING Aan D. Wiering is tot 1 Mei 1947 uitstel van le oefening ver. leencT; aan G. Bruin 1 jaar uit stelling tot 1 Dec. 1947.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2