Onthullingen en bekentenissen Gaat Amerika de orde herstellen in Griekenland? Totale maansverduistering op Zondag 8 December Duitschers willen niet naar hun vaderland terug r Guerilla-oorlog opnieuw ontbrand HET STEKELIGE PROBLEEM DE ROL VAN SOEKARNO EN DIE VAN JAPAN Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 PRINS PHILIP VAN GRIEKENLAND Wil Engelschman worden NATIONALISATIE IN JOEGO - SLAVIë Tsaldaris wil een plaat1- i *n Thessalië, Epirus, den Pe. Ver. Naties „Begint U maar' „Nee, na U, s.v.p. Militair vliegtuig moest noodlanding maken Nederlandsche meesters in Amerika tentoongesteld Spoorwegstremming bij Ketel opgeheven Onrust aan boord van de Johan v. Oldenbarneveldt ZATERDAG 7 DECEMBER 1946 Prins Philip van Grieken land heeft een aanvraag voor de naturalisatie tot Britsch onderdaan ingediend. In Mei 1939 trad Prins Philip, die 25 jaar oud is, als kadet bij de Britsche marine in dienst. Zijn naam is onlangs genoemd in verband met prinses Elizabeth van Engeland. De geruchten over een verloving zijn offi cieel tegengesproken. Radio Belgrado meldt, dat het Joego-Slavisch parlement een „veel omvattende nationa- lisatiewet" heeft aangenomen, waarbij o.a. de dagbladpers en de bodemschatten nationaal eigendom worden. Er werd de nadruk op gelegd, dat de in dustrialisatie en electrificatie van het land zal plaats heb ben onder uitsluiting van winstbelangen en „exploitatie door particulieren". loponnesus en Thracië is de selljk onderzoek door de guerilla weer opgelaaid. Regee. Uit Alhene wordt gemeld, dat vier Amerikaansche oorlogsschepen in de haven van Piraeus zijn aangeko men, Zij staan onder com mando van schout bij nacht Richard Bieri, opperbevel hebber van de Amerikaan- sohe marinestrijdkraohten in de Middellandsche Zee. Reeds eerder had Radio Bel grado gemeld dat volgens per sonen, die uit Griekenland in Ankara zijn aangekomen, 18.000 man Amerikaansche troepen binnenkort in Saloniki zouden arriveeren om „de Britsche troepen tegen het republikein- sche leger te steunen". ringstroepen hebben groot sdheepsche „zuiveringsacties" tusschen de bergen Paikos en Skra voortgezet. Een Grieksche legerafdeeling moest zich na een hevig gevecht van 5 uur in een dorp nabij de Turksche grens terugtrekken. Er zijn geen bijzonderheden be kend, doordat de verzetslieden telefoonverbindingen vernield hebben. In Thessalië daalden guerillastrijders, die zich tot actie in de bergen moesten be perken, naar de dalen af, zoo. dat een stroom vluchtelingen uit het strijdgebied naar Larissa is getrokken. Onderzoek ter plaatse Bij zijn aankomst op het New Yorksche vliegveld Laguardia verklaarde de Grieksche eerste minister, Tsaldaris, dat hij hij de VN zal aandringen op een on derzoek ter plaatse van den „ernstigen toestand" in Griekenland. Donderdagmiddag heeft een Ne- derlandsch militair vliegtuig op een weide in de buurtschap Boe- kelo (gemeente Enschede) een noodlanding moeten maken, aan gezien het vliegveld „Twente" we gens mist niet te zien was. De luitenant-vlieger Reumer- man, die ongedeerd bleef, landde het toestel in een weide te Boeke. lo, waarbij het licht werd. In Washington werd heden een tentoonstelling geopend van Nederlandsche schilderijen die indertijd door de Duit- schers geroofd waren en door de afdeeling Kunst en Archie ven van het militaire .bestuur in Europa na de capitulatie werden opgespoord en naar Nederland teruggevoerd. Er zijn 48 werken van mees ters als Rembrandt, Jan Steen en Ruisdael op de expositie te bezichtigen. Al deze werken zijn aan Amerika uitgeleend als een gebaar van vdankbaar- heid voor de opsporing en te ruggave dier unieke kunst werken. Ook in New-York, San Francisco en andere groo- te plaatsen zullen de schilde rijen tentoongesteld worden. Op 8 December 1946 wordt een totale maansverduistering verwacht, waarvan wij hierbij een schematische voorstelling geven. De maan bevindt zich op het moment van de verduis tering in het Noord-Oosten. De zwarte schijf op de tee- kening is de aardschaduw, de ze is echter niet zichtbaar aan den hemel. De aanwezigheid van de aardschaduw blijkt uit het feit dat de maan wordt verduisterd. De oorzaak van deze schaduw is, dat de aarde zich op 8 December van 18.19 tot 19.17 uur juist tusschen de zon en de maan bevindt. Wij bevinden ons op die helft van de aarde welke naar de maan is gekeerd. De grijze schijf in de teekening is de maan. Deze is tijdens de verduistering zeer goed zichtbaar. De verduister de maan is wijnrood gekleurd- De pijl duidt de richting aan waarin de maan door de scha duw heen gaat. Tijdens de verduistering stij gen maan zoowel als schaduw geleidelijk boven de horizon. DE TOTALE MAANSVERDUISTERING. AvdKtedu» BEGIN TOTALE VERDUISTERING IB UUR 19 EINDE TOTALE VERDUISTERING 19 UUR 17 |46M6iv.PELT van de pijl. Deze stijging is n gevolg van de bekende dage- lijksche wending van den "he mel. Eerder dan verwacht werd is de stremming op 'het baan vak SchiedamDelft opgehe ven. Door met man en macht aan het herstel van het twee de vernielde spoor te werken, werd bereikt, dat dit spoor gisterenmiddag om 4 uur weer in dienst gesteld kon worden, beschadigd Dit geschiedt in een richting De treinenloop werd hierdoor ongeveer tegengesteld aan die weer normaal. Aan boord van de „Johan v. Oldenbarneveldt", die gisteren uit Bombay te Mombasa in Kenya is aangekomen, zijn moeilijkheden ontstaan met Duitsche krijgsgevangenen, ge- interneerden en zeelieden, die uit Voorlndië naar Duitschland worden gerepatrieerd. Gewa pende machten hadden 'n groot gedeelte van het havengebied te Mombasa afgezet. Patrouil lebooten met gewopende troe pen hielden de wacht aan zee zijde, toen het schip 1600 Ita- liaansche krijgegevangenen, be nevens Britsche troepen aan lebooten met gewapende troe pen zullen als extra bewaking dienen; zij zijn op weg naar Engeland om gedemobiliseerd te worden. Naar verluidt heb ben de Duitsche zeelieden, die er zich tegen verzetten naar Duitschland teruggezonden te worden, getracht het schip op te houden door een staalkabel over boord te gooien, met de bedoeling, daardoor de schroef in het ongereede te brengen. NOG STEEDS weten wij niet het positieve ant woord op de vraag; of Ne derland de ontwerp_over_ eenkomst van Linggadjati zal moeten aanvaarden. Wat zouden wij ons aan_ matigen het heter te we. ten dan de verantwoorde, lijke Regeering. die eerst Maandag haar beraad ge reed zal hebben, terwijl zij na zooveel uren beraad slagen niet de Commissie. Generaal geacht wordt, alles te weten wat achter de schermen te weten valt. Wel weten wij; dat er al tijd nog veel menschen zijn die het geval met Soe karno zeer pijnlijk vinden. En dat is het' ook. Ook al zal Nederland, op welke manier en- in welken vown dan ook, tot een overeen komst met Indonesië moe. ten komen en dat moet het dan nog blijft de aanvaarding van Soekarno een moeilijk te slikken figuur. En dit geldt tevens voor de aanvaarding der republiek, wat in feite is geschied, maar door het j aannemen van de voor. vtellen van Linggadjati ook in rechte geschieden- zou. Velen Zijn van oordeel dat dit daarom zoo pijnlijk Is; omdat de republiek van Japanschen oorsprong ge acht moest worden, omdat Soekarno met de Jappen gecolaboreerd had en In donesische extremistische jeugd door de Japanners was opgevoed, welbewust tegen de blanken. Men heeft ons van verschillen, de zijden in Nederland trachten diets te maken; dat dit alles toch eigenlijk niet waar was. Maar wat wtfj nu van twee onver dachte zijden de laatste twee dagen weer hebben vernomen, wijst toch wel zacht gezegd heel be denkelijk in die richting! Tn Tokio houdt op het oogenblik een intergealli- eerd Gerechtshof zitting, dat de Japansche oorlogs misdaden onderzoekt). Voor dat Gerechtshof nu heeft de Nederlandsche aankla ger mr. W. F. G. Burger. hoff Mulder in zijn requi sitoir de Jappen ervan be_ schuldgd de onafhanke lijkheid van Nederlandsch. Indië, na de overgave op 15 Augustus 1945, te heb_ medegedeeld, dat de Indo nesiërs noch Nederlandsch, noch Japansch onderdaan willen zijn; zij willen noch Tokio, noch Den Haag; noch Londen is er van dat laats+e wel ooit sprake geweest? als centrum van hun volksbestaan aan_ vaarden. De Jappen krijgen dan van den heer Abdoel- kadir het compliment, dat ben georganiseerd. Drie zij de Indonesiërs iets van jaar lang hebben- zij onder groot belang hebben ge- de jeugd de volledige an_ geven, nl. de opvoeding j nexatie van Java on Su. matra gepropageerd en de j haat tegen de blanken aangewakkerd. Toen de situatie voor de Jappen hopeloos geworden was, hebben zij het bericht van de capitulatie een week lang geheim gehouden, in derhaast een inheemsche regeering wat kan dat anders dan de regeering. Soekarno geweest zijn georganiseerd omdat zij slechts bedacht waren op het toebrengen van een laatsten slag aan den Wes_ Uerschen invloedZoo dwong men Soekarno 'tot collaboreeren met den overweldiger en deze man liet zich dien dwang blijk baar gaarne welgevallen-. Dit volgt ook uit de be schouwingen die van nog onverdachter zijde deze week zijn gegeven. De ko lonel Abdoelkarir Widjo. joadmodjo; adviseur van ien Lt.-Gouverneur-Gene. raal dr. Van Mook, heeft In een radiorede over de gebeurtenssen rondom de ontwerp-overeenkomsHi tot een burgerschap. Welke resultaten dit heeft gehad weter» wij en het schijnt niiet lichtvaardig te zeg gen, dat de Pemoeda's en andere misdadige jeugd groepen, die het iand heb ben geterroriseerd, met deze door de Jappen tot burgerschap opgevoede jongelingen identiek zijn. En Abdoelkadir onthult er bij dat het déze jeugd ge_ weest is die Soekarno heeft gedwongen- de repu bliek uit te roepen. (Soe karno had de geesten op geroepen die hij zelf niet meer bezweren kon.) Eh v/as volgens den Kolonel geen andere keuze: trouw aan de (nauwelijks ont stane, gewelddadig, door de Jappen ontketende, repu bliek) of trouw aan het "gehate" Japansche gezag, uit wiens handen de repu bliek grif werd aanvaard. De heer Abdoelkadir ver telt trouwens zonder blik ken of blozen, dat Soe karno nooit loyaal geweest i9 tegenover het (Neder landsche) gouvernement. Hij en de zijnen zijn,door de Japanners "bevrijd*' en als zij thans pleiten voor aanvaarding van het ac- coord van Linggadjati, dan is dat niet omdat zij loyaal geworden zijn tegenover Nederland!! Zij zijn slechts loyaal tegenover hun land en volk, Indië en de Indo nesiërs. De kolonel was er 'echter" van overtuigd dat Soekarno c.s. de overeen komst zouden uitvoeren. (Misschien is het begrijpe_ ijk dat er Nederlanders sijn die daar niet zooveel /ertrouwen in hebben nu rij van officieele zijde be vestigd hoeren- dat Soekar no c.s. tegenover Neder land niet loyaal zijn!! En toch zegt de heer Widjo- ioatmodjo, dat het hoofd probleem in de heele kwes tie is die van het wegne men van het wantrouwen.. Keeren wij nog even terug tot het Tribunaal te Tokio; waar de heer Bur_ gherhoff Mulder, die ver telde dat de militaire com mandant op Java, toen hij tenslotte de nederlaag be kend maakte en afscheid nam van de plaatselijke be volking, zwoer; dat de "eeuwige vriendschap*' tusschen de Japanners en de "Quislingsvan het "Groot Oost.Azlë'' de nc derlaag zou overleven. Een der beklaagden van het proces heeft dit bevestigd. De Nederlandsche aan klager betoogde verder dat de Nederlanders in Indië geweldig verzet hadden ge boden Tegen den Japan schen druk. De Jappen» hebben dan ook de geheele blanke bevolking van Ba- [ikpapan uitgemoord. Maar de menschen die met de lappen samenspanden krij gen nu de macht en da woorden over de eeuwige vriendschap, die de neder laag zou overleven, krijgen een profetlschen glans....

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3