DE ONTHULLING VAN MINISTER JONKMAN Industrie krijgt minder kolen 7 DECEMBER 1942! Tragische herdenking Nieuw Noordhollondsch, Dagblad 7 iSiad en o tuireb Spoedvergadering gemeenteraad Marktberichten K. F. C. Filmkeuring in ons gewest „HEER, HEER, STA ONZEN FüHRER BIJ Marias feest Onze 12 eenheden nog niet in gevaar K. L. M. weer naar Zuid-Afrika ZIJDEWIND Zondag 8 Dec. a.s. Prijsbiijarten Voor timmerwerk BRANDKASTEN Fietsbellen en handwarmers VEEL FRUIT D. MOLENAAR, ZATERDAG 7 DECEMBER 1946 SCHOORL De Raad der gemeente Schoort kwam in een spoed- eischend geval bijeen, in ver band! met de behartiging van de belangen van het onderwijs. Als e^nig agendapunt was nl. vermeld: Voordracht van Bur gemeester en Wethouders tot benoeming van een vierde leer kracht aan de Openbare Lagere School te Schoorl. Na overleg met den Inspecteur van het La ger Onderwijs in de Inspectie Den Helder en het Hoold! der School, werd slechts één per soon voorgedragen en wel mej. W. G. Lovink te Vaassen. Deze voordracht was noodza kelijk, omdat mej. Halff te SI. Pancras, die in de vergadering van 19 Nov. 11. was benoemd en had toegezegd de benoeming te zullen aanvaarden, thans deze benoeming had afgewezen, in verband met de slechte verbin dingen tusschen Alkmaar en Schoorl. Gehoord de verstrekte inlich. tóngen ging de Raad met d'e voordracht accoord en werd mej. W. G. Lovink zonder hoof delijke stemming benoemd. Hierna werd de vergadering gesloten. DOKTERSDIEN ST op 8 December Dr. Swart. BERGEN BERDOS-NIEUWS Zondag a.s. 2 uur; Berkhout I- Berdos I. Indien we een ernstige can- didaat willen zijn voor het kampioenschap, moet deze wedstrijd gewonnen worden. Het is verstandig dezen wed strijd niet te licht op te nemen. Op eigen terrein om 2 uur: Berdos 2Zeevogels 2. Het wordt zoo langzamerhand tijd dat het tweede de tand'en op elkaar zet, willen we aan het einde van de competitie niet voor een debacle staan. 12 uur: RKAFC 5Berdos 3. Al is 1.1. Zondag de wedstrijd verloren, de kans op het kam pioenschap is er nog. Dus doet je best jongelui. Eigen terrein Zondag 12 uur: Berdos aVitesse a. Jongens, houdt je club hoog! ALKMAAR 6 Dec. Alkmaarsehe Exportveiling Andijvie 14.50—56; winterpeen 4 808.10; boerenkool 13 —25; worteltjes 1926; gToene kool 715; spruitkool 2075; roode kool 4.8013.10; gele kool 3.806.10; prei 12J18; uien 5.60—10.80; bieten 3.70— 8.50; Chin, kool 79; bloemkool IA 45—69; I 28—38; II 15—22; witlof 20 43; knolselderie 2-9015.30; wor_ 'eitjes 1426; selderie 5 8012; selie 4.90—9; sla 1—10.50. GROOTEBROEK 6 Dec. "De Tuinbouw" Aangevoerd: 42.500 st. bloemkool I 39 60—73.50; II 24.50— 26.90; I afw. 22.80—43.00; II afw 14.30 14.90; Sav. kool geel 7.10; idem groen 8.907.10; roode kool 10.60; witte kool 5.10; biet I 69: II 4.50: witlof I 46; II 33; uien groote 13—13 30 grof 13; drieling 10.2010.30; nep 12; aardappelen 8.309.60: spruikool 48 —51. BEVERWIJK 6 Dec. Andijvie 36 57; spruiten gesch. 6083; sla 4 15; boerenkool 1833; groene kool 8 13; roode kool 712; waschpeen 13 25; bospeen 1432; breekpeen 57; prei 15022; tomalen 1.151.66; knol_ Jen I 1723; selderij 610; wilof 44 —50. WARMENHUIZEN 7 Dec Aan_ gevoerd: 500 kg. uien 13; grove j2.60; 300 kg. andijvie 40.90—50.10; 8500 kg. gele kool 7.107.50; 48500 kg roode kool 7 30—13 60; 14000 kg' witte kool 6.30—6.40. NOORD SCHARWOUDE 7 Dec. Aangevoerd: 5000 kg neen II 6; III 3 —6.70; 4000 kg. kroten I 8.20—8.60; II 4.50—4.60; 12000 kg uen- 8.10—13.60 grove 11.2013.40; driel. 2; 1500 kg. aardappelen grove eerst. 6.80; 25000 kg. witte kool 5-106.20: afw. 3.60; 20.000 roode kool 7.6013; afw. 5.30 9.20 37000 kg gele 7.10—7.40; afw. 5— 5.50; 1000 groene kool 10.7012.30; 2000 kg andijvie 44.40—52.—. (Vervolg van pag. 1) 2. de vernieuwing van de samenwerking van de Neder- landsche en Indonesische vol keren en de andere bevol kingsgroepen van Nederl. In- dië zal op de eerste plaats de instemming van de vertegen woordigers der Indonesische volkeren, alsmede die van andere bevolkingsgroepen moe ten verwerven; 3. de vaststelling van wat de C.G. afspreekt en voorbe reidt, zal vérvolgens van de samenwerking van Nederland- sche regeering en Staten-Ge- neraal afhankelijk zijn. Verder is o.a. bepaald, dat indien uitgangspunt en richt lijnen niet houdbaar mochten biijken of niet tot een over eenkomst mochten kunnen lei den, de C.G. om verduidelij king, wijziging of aanvulling van de instructie vraagt. Tot zoover een samenvatting van de instructie. Wat dit laatste betreft, blijkt Uit de Memorie van Antwoord van Minister Jonkman aan de Tweede Kamer, inzake de begrooting van het ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen, dat de begrenzing, waarbinnen, naar het inzicht der Regeering, de nieuwe ordening zich zal hebben te voltrekken, „te eng getrokken was". Dit is, zoo wordt in de M. v. A. medegedeeld, aan de Regeering al spoedig ge bleken uit de verslaggeving van de Commissie-Generaal. Er kon ta.i. „niet streng wor den vastgehouden" aan uit werking van de 7 December- rede, zooals die in de aide- memoire van 6 Aug. jl. (aan de Engelsche Regeering) en de 10 Februari-verklaring was gedacht. «- Vooral bleek hierin een on houdbare beperking gelegen, dat bij de aangekondigde hervormingen te zeer werd uitgegaan van een nog sterk unitarisch gemeenschappe lijk staatsverband, terwijl de voorgeschreven richtlijnen moesten leiden naar een overwegend federatief staats verband. De Regeering heeft gemeend, aan de C.G. in ruime mate gelegenheid te moeten laten om na te gaan, wat van wat wenschelijk voorkomt, naar haar bevin ding ter plaatse als feitelijk bereikbaar en aannemelijk kan worden beschouwd en zij heeft aanvaard, dat de C.G. in overleg met de In donesische delegatie en met haat president, vastlegde, welke overeenstemming kon worden bereikt en dat het resultaat dezer overeenstem ming werd gepubliceerd (Wij meenen voor vandaag met deze mededeelingen uit de instructie en de M. v. A. te moeten volstaan. Tenslotte moet er ook nog ander nieuws dan dat van Indië in de krant, hoe belangrijk deze zaak ook is. Een enkele opmerking wenschen wij ons intusschen te veroorloven, juist nu het vandaag de dag is, dat vier jaar geleden de befaamde re de van de Koningin op 7 Dec. 1942 voor Radio-Oranje werd afgelegd. Men heeft altijd ge zegd, dat die rede grondslag voor de verdere regelingen bleef. In den loop van den tijd is die .-üe eenter ai vaak zoodanig ge ïnterpreteerd, dat het moeilijk viel, het oorspronkelijke van den opzet erin terug te vinden. Wij nemen aan, dat dit onvermijdelijk is geweest, maar constateeren, dat van de verdergaande uitleggingen Aeeds mededeeling is gedaan aan de Volksvertegenwoordiging, die er dan tenminste haar meening over kon zeggen en de gelegenheid bezat, desgewenscht uit te spre ken, dat zij het er niet mee eens was, waaruit dan de Regeering zoo noodig haar consequenties kon trekken. Een grief is nu, dat de Regeering dit niet eerder dan nu pas heeft gedaan ten aanzien vari de belangrijke bevoegdheid, welke zij aan de C.-G. heeft gegeven, op grond van de overweging, dat de eerder getrokken grenzen en richt lijnen te eng bleken! Practisch kreeg de C.-G. nog meer carte blanche, dan zij al had. Dit mag dan al een rechtvaardiging zijn voor de C.-G. tegenover de ver. wijten, haar gedaan, dat zij buiten haar instructies is gegaan, het ont slaat de Regeering niet van de verantwoordelijkheid tegenover de Kamer, dat zij hier zeer ver is gegaan zonder de Volksvertegen woordiging daarin te raadplegen. Men kan alles onvermijdelijk ach. ten en dat zal het ook wel zijn, maar dit neemt niet weg, dat op den dag, dat de uitzending van de- Koninklijke rede van 7 December 1942 wordt herdacht, gebleken is, dat van de intrensieke inhoud van die rede feitelijk weinig of niets meer overgebleven is! Alkmaar: A.B.T.: „Mr. Wong Detective", 14 jaar. Cinema-Aimerieain: „Een onzer vliegtuigen wordt vermist"; alle leeftijden (op verzoek beneden 14 jaar met geleide). Victoria: „Manon no. 326"; 18 jr. Harmonie: „Meet the Navy"; ontoelaatbaar. Schagen: Royal: „Tooneelbrigade"; 14 jr. Den Helder: Tivoli: „Sanders of the River", 18 jaar. De Witte: „Spook te koop", 14 jr Hoorn: Victorie: „2000 Vrouwen"; vol wassenen. Winston: „Nachtboot naar Du. blin"; 14 jaar. Breezand: Apollo: „De roode aarde"; 18 jr. Gisteren heeft het Gooisch Tribunaal zich geruimen tijd be zig gehouden met de zaak tegen den 35-jarigen J. A. van Kers bergen, die door zijn fanatiek op treden voor de radio tallooze Nederlanders heeft geërgerd. Hem werd o.m ten laste ge legd: W.A. man te zijn geweest en de verzorging van de rubriek ,.De N.S.B. antwoordt". Voorts had hij liedjes geschreven, welke gebundeld verschenen onder den titel: „zingend door de Dietsche Gouwen". Zijn uitdagende hou ding van vroeger was nu ver dwenen, gekleed in een armoe dige plunje en het hoofd gebo gen stond hij deemoedig voor het Tribunaal en zeide ernstig be rouw te hebÈen. Als hoofdredacteur van het „Gesproken Woord" bij de ra dio heeft hjj op deze wijze een groot aantal, voor het Nc- deriandsche volk zeer kren kende, uitzendingen samen gesteld. Een passage uit een van deze uitzendingen lxs de voorzitter van het Tri bunaal voor. Ter gelegenheid van „den verjaardag van den Fuehrer aller Germanen" op 20 Anril 1944 sprak de be schuldigde o a. de volgende woorden: „Gij zijt zoo goed, zoo sterk, zoo oneindig rein. Heer. heer, sta on'■en Fuehrer bii dat zijn werk het uwe zij." „TT zult de consequenties van dit alles moeten draizen", zei de voorzitter van h«t Tribunaal. ..TJ was een der weinigen goed ont wikkelde en ook financieel on afhankelijke N.S.B.-ers. Van Maasdijk is een dergelijke figuur als u. en hij kreeg onlangs 20 jaar. U heeft volledïge verant woordelijkheid voor uw daden, zonder verzar-Mende omstandig heden." Nu tengevolge van de mijn werkersstaking in de Vereenigde Staten de toevoer van Ameri- kaansche kelen opnieuw onder broken is, ligt het voor de hand, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat ook de kolenvoor- ziening van ons land hiervan nadeelige gevolgen gaat onder vinden. Evenals elders kunnen maatregelen, die tot een beper king van het bran Istof gebruik moeten leiden, niet uitblijven Dit dringt te meer, nu ook de vooruitzichten voor den kolen- import uit Duitschlaud zich voor de maand Januari zeer ongunstig laten aanzien. Hoewel getracht zal worden de indnstrieele bedrijvigheid zoo min mogelijk te beperken, zal brt kolentekort het nood zakelijk-maken op dc toewij zingen voor de industrie een voorloopige korting toe le passen van tenminste 20 per cent Aangezien ook -.Je kolen- toewijzingen voor de gas- en electriciteitsbcdrijven met minstens 20 percent zullen werden verlaagd, zal on het verbruik van eas en electri- citeit onmiddellijk een over eenkomstige besparing moe ten wOrd»n bereikt. Met allen aandrang wordt iederen verbruiker in overwe- Na de eerste vlucht op 6 Oc tober 1946, vindt 7 Dec. a.s. de tweede bijzondere K.L.M.- vlucht na den oorlog naar Zd.- Afrika plaats. De route, die het K.L.M.-vliegtuig „Fries land", gezagvoerder A. Viruly, zal volgen, leidt via Tunis Kano, LeopoldvilleJohannes burg v.v. Op de heenreis bevinden zich aan boprd 41 passagiers en 1 baby. Op de heenreis wordt overnach.t in Tunis, Ka no en Leopoldville. Op de te rugreis in Leopoldville en Tu- ging gegeven bij het brandstof- fenverbruik de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Niet alleen het algemeene, doch ook het individueele belang eischt thans meer dan ooit, dat iedere verspilling van kolen, gas en electriciteit wordt voorkomen, daar onvoorziene omstandighe den, zooals gesloten water door vorst, het noodzakelijk kunnen maken tot een verdere ver- bruiksbeperking te besluiten. Er zal met alle middelen naar worden gestreefd de huis- brand voorziening normaal te doen verloopen en de voor dit stookseizoen in uitzicht gestelde 12 eenheden te waarborgen. CR IS GEEN katholiek, die niet eerbiedig en vol lief de opziet naar Maria. Haar beeld als Moeder-Maagd is hem vertrouwd en haar feest dagen zijn hem heilig. Goé Zelf koos haar Zich tot Moe der uit. Daarom was het, dat Hij haar vrijwaarde voor de smet der erfzonde, die alle menschen aankleeft. Alleen Maria is daarvan, omwille van den dood van haar goddelijken Zoon, bewaard gebleven. Mor gen vieren wij het feest van naar Onbevlekte Ontvangenis. Is het verheven ideaal van de Ongeschonden Maagd niet dierbaar aan eiken man of vrouw, aan eiken jongen of elk meisje? Wij, katholieken, verzuimen nooit, driemaal het j Weesgegroet te bidden ter eere van Maria's Zuiverheid. Haar houden wij voor oogen als een stralend voorbeeld. Op Haar vertrouwen wij. Tot Haar nemen wij onze toevlucht in onzen nood en onze moei lijkheden. Wees zeker, dat Maria ook u zal helpen, als gij ernaar blijft streven, haar hei lig ideaal naar best vermogen te verwezenlijken in uw leven. MARCUS O op de brug om gerookte paling Aanbev., JOH BLANKENDAAL. Reeds jaren beoefenen wij ons vak met liefde. Dat komt ons werk ook voor U ten goede. Belt U ons eens 4166. Zeer lagen prijs. DEKKER Alkmaar, Spoorstraat S. Wjj hebben ontvangen; Uw Wij leveren op rijwielbon Hollandsche-, Rally- en Humber rijwielen uit voorraad TIMMER-EN METSELBEDRIJF KANTOOR GROOT NIEUWLAND 54 tEL 416» WERKPLAATS ROPJESKUIl 64 ALKMAAR) en goede kwaliteit kunt U oogsten door Uw fruit- boomen vakkundig te la ten snoeien en bespuiten. Aanleg en onderhoud van fruittuinen Gedipl. fruitkweeker Stationsstr. 11 Alkmaar

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7