Nieuw IAN ng Mijnstaking in Amerika geëindigd Een historisch telefoongesprek T Voor Alkmaar en omgeving nergens Jyfn9del) DE DEMARCATIELIJN BIJ SEMARANG Joekes tegen Oud Lewis heeft ten tweede male gecapituleerd Uiterste zuinigheid met brandstoffen blijft geboden De gevolgen voor ons land Derde slachtoffer der Haagsche bomaanslag overleden Stalin is nog gosd gezond 8 DECEMBER 1941 Nachtelijk beraad in Londen DE WALVISCHVANGST BEGINT SLECHT •iend- i op 1946 pre vail: ris te Oos- eiloo, Zwar- Aker- HA erf, idaster f 5 Hoofdred.: H. N. Smits; rayon_red.: Fr. Otten. Dir.: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 'per kwartaal; f 1.20 per maand; Inclusief incasso Advertentie_prijs: per editie 13 ct. p mm.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 4.—. Fam. ber. 20 ct. p m.m. in alle edities -60 ct. NoordJiollandsch Daqblad Buiten God is t MAANDAG 9 DECEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11093 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A - tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 K 22902 lijnen DEN -'HELDER: West. straat 80 tel K 2230 2383 SCHAGEN: Molenstraai 52 tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Over de vaststelling van de demarcatielijn bij Semarang is met de Indonesiërs nog geen overeenstemming bereikt. Er hebben schietpartijen plaats gehad. De T.R.I. overtrad de waterovereenkomst, de Neder- landsche troepen hebben een dam bij Ponokawa opgeblazen. De aanvallen op convooien tusschen Medan en Belawan duren voort. Wel is er over eenstemming over de demar catielijn hier. Het gebruik van durn-dum kogels door de In donesiërs is bevestigd. De Volkspartij heeft zich tegen het accoord van Linggadjati uitgesproken, de groote socia listische partij, van Sjahrir, is er vóór. Mr. A. M. Joekes heeft op een vergadering van de Partij van den Arbeid te Den Haag betoogd, dat afwij zing van het accoord van Ling gadjati noodlottige gevolgen zou hebb.en voor Nederland; hij wees het denkbeeld van Mr. Oud (geopperd in het „Vrije Volk'', om geen beslis sing te nemen, maar de be sprekingen te heropenen) van de hand. Prof. Logemann zei te Groningen, dat het ac coord een „gezonde en eenige baris" oplevert om verder te werken. De „Merdeka", de spreekbuis van de republiek, waarschuwt er tegen, het ac coord te amendeeren. On der leiding van Koesoemobro- to van de „Perhimpoenan In donesia" vertrokken 300 voor aanstaande Indonesiërs uit ons land naar Indië. Koesoemo- broto verklaarde, dat er na het accoord van Linggadjati nog veel te doen blijft, want er moet nog inhoud aan gegeven worden. Aan den voorzitter der Twee de Kamer, mr. van Schaick, werd te Den Haag namens de Nederlandsche universiteiten een petitionnement aangebo-, den over de kwestie Inaone-, sië. De studenten voor het gebouw der Tweede Kamer. John Lewis, de president van de m ij n wc rkers bo act in de Vereenigde Staten, heeft gelast het werk in de mijnen onmiddellijk te hervatten. Hiermede is gelukkig een einde gekomen aan de staking in de vetkoolindustrie die zoowel in de V.S. als in vele andere landen zulke funeste gevolgen heeft gehad. De mijnwerkersstaking, die 16 dagen geduurd heeft, is do»r een bevel van Lewis opgeheven, voor- loopig tot 31 Maart 1947. In dien tijd zal de vakvereeniging onder handelen met de regeerinig over een nieuwe arbeidsovereenkomst, alsmede met de mijneigenaren. President Truman was van plan Zondagnacht een radiorede te houden en daarbij een beroep op het publiek te doen om steun tegen Lewis en zijn 400.000 ar beiders. Nadat over een verzoek van ■de regeering, om herziening van het vonnis dat over Lewis was uitgesproken en waarbij deze tot 25.000 gulden en zijn vakveree niging tot 8.750.000 gulden werd veroordeeld door den openbaren aanklager Clark, den verdediger der mijnwerkers en den chief- justice was geconfereerd, heeft Lewis in een brief zijn mannen aangespoord, weer aan het werk te gaan Hij deed dit, volgens het schrijven, om.het gerechtshof in staat te stellen vrij van den druk der openbare meening te oor deelfen over de staking. De brief, dien Lewis aan de mijnwerkers heeft gezonden be gon aldus: „Alle mijnen in alle districten zullen onmiddellijk opnieuw in werking worden gesteld tot 31 Maart 1947 des nachts 12 uur". „Ieder lid (van de vakvereeni ging) wordt bevolen onmiddellijk naar zijn werk terug te keeren en zijn gewone taak op te neman onder dezelfde loon- en arbeids voorwaarden waarop hij voor 20 November 1946 (waarop de sta king begon) werkte". Lewis herinnerde eraan, dat zijn zaak thans het Hoog Ge-' rechtshof had bereikt en voegde er aan toe, „men mag aannemen, dat de uitspraak van het Hof zijn invloed zal doen gelden op het leven van iederen burger". Dit is de tweede maal, dat Lewis het veld heeft geruimd voor den President. Tijdens de staking van 1943 besloot Roosevelt de mijnwerkers rechtstreeks te verzoeken hun leider in den steek te laten en het werk te hervatten. Enkele minuten voordat Roo sevelt zijn radiorede zou be ginnen hief Lewis de sta king op. Post- en treinverkeer na de mijnwerkerstaking. Het embargo op het verkeer per spoor van goederen voor den export is onmiddellijk na het einde der stalking, door 't Trans portbureau voor ae Landsverde diging opgeheven. Cok de beper kingen van het postvervoer, nog geen 48 uur geleden afgekondigd, worden ongedaan gemaakt. Dit beteekent, dat de vele Kerstpakketten, die naar «Europa verzonden zijn naar hun bestem ming gaan, al zal de aflevering eenigszins vertraagd worden. Het embargo op het vervoer van spoorweggoederen kan niet zoo snel worden opgeheven, de volledige hervatting 'van passa giersvervoer zal eveneens voor loopig moeten worden uitgesteld Een der grootste verliezen, door de staking veroorzaakt, is gele gen in de staalproductie. De lan den, die in de V.S staal wenschen aan te koopen zullen moeilijkhe den ondervinden bij het plaatsen van bestellingen. Het bericht van de onmiddel lijke hervatting van het werk in'! de vetkoolindustrie der Vereenig de Staten, heeft op het departe ment van economische zaken groote vreugde veroorzaakt. Ondanks het feit, dat de mijn werkers in Amerika weer aan het werk gaan zal de aanvoer van Amerikaansche kolen in ons, land' nog wel even op zich laten wachten, omdat de aanvoer ge stagneerd is. De maatregelen, die tot een beperking van het brandstof- gebruik .moeten leiden, bljj- ven daarom voorloopig on- John Lewis, de leider van de Amerikaansche mijnwerkers, die den strijd verloren heeft. verminderd van kracht. De toewijzingen voor de indu strie zullen dus verminderd worden, voorloopig met 20 procent De kolen toewij zingen voor de gas- en electriciteitsbedrijven zullen met minstens 20 percent verlaagd blijven, de besparing op het verbruik van 'gas en electri- citeit van eveneens 20 procent blijft gehandhaafd. Ondanks het opheffen ,yan .de staking wordt iedere verbruiker in overweging gegeven zoo zuinig mogelijk met jnet verbruik van brandstoffen om te gaan. Ook het dienstmeisje van de Fam. Boer, mej. J. Visser, die bij dfe ontpioffing op St. Nico- laasavond ernstig werd gewond, is tengevolge van de bekomen verwondingen overleden. Zij is het derde slachtoffer van dezen bomaanslag. De toestand van de gehuwde schoondochter, mevrouw Boer en van de 18-jarige mej. Boer, de dóchter is redelijk. Op den verkeersweg Amster- .damDen Haag is intusschen Donderdagavond een zwaarge wonden sergeant aangetroffen wiens lichaam doorzeefd was van tallooze kleine bomsplin- tertjes. Het schijnt, dat de man het slachtoffer is geworden van een nieuwen 'bomaanslag, doch de politie acht het niet uitgeslo ten, dat de sergeant zelf een bom vervoerde en door het ontij dig explodeeren van het projec tiel werd getroffen. Een functionaris van de Sow- jet-Russische ambassade te Lon den heeft Zondag verklaard, dat maarschalk Stalin zich in de beste gezondheid verheugde. -Men neemt aan, dat de geruchten om trent ziekte of dood van Staiin, welke in de laatste dagen gecir culeerd hebben, hun oorsprong vonden te Ankara, aldus ver klaarde de functionaris Zondagavond is te Cairo offi cieel medegedeeld', dat Ismail Sidky Pasja, de Egyptische mi nister-president. zijn ontslagaan vrage had ingediend, doch dat koning Faroek het ontslag nog niet had aanvaard. QP 8 DECEMBER 1941 stond de Nederlandsche Regeering in Londen voor de vraag, wai ze had te doen, nu Japan den verra derlijken aanbal op het Ame rikaanse he steunpunt Pearl Harbour had gedaan. Neder land was een bondgenoot van Amerika. In den Pacific was ons0ndië een kwetsbaar punt. In den nacht van 7 op 8 December kwam ons ka binet te Londen bijeen. Men verwachtte moeilijkhe den en een zorgvuldig opge steld plan, zo" deelt de Ne derlandsche oorlogsdocumen tatie mede. kwam tot uitvoe ring. (Waren onze ministers beter op de hoogte dan de commandanten van de Ameri kaansche vesting in de 'Stille Zuidzee, die immers door den aanval volkomen verrast wer den??) In elk -geval was ons Kabinet het er in Londen over eens, dat de situatie ,ons geen keus liet: ^Japan had de geallieerden aangevallen, dit beteekende van Nederlandsch standpunt uit, dat ook tus schen Nederland en Japan een( staat van oorlog bestond. Het kabinet kwam bijeen in de eenvoudige woonkamer van onzen eersten minister, in een ouderwetsch hotel van het Londensche Westend. Oe be sprekingen begonnen kort na middernacht. De Ministers waren gezeten rond een ma honiehouten tafel, de stem-' ming was beklemmend, maar toch was er ook ontspanning,' nu een voortdurende dreiging1 zekerheid geworden was. Men wist, wat ons te doen stond. Een korte verklaring werd ontworpen. Toen moesit daar, de constitutioneele bevestiging van komen. In het prille morgenuur bel de prof. Gerbrandy Hare Ma jesteit de Koningin op in Haar Londensche verblijf. De Ko ningin was reeds ter ruste, maar had haar instructies achtergelaten, dat zij direct gewekt moest worden, als Jiet noodig was. In een paar korte zinnen schetste de minister-presi dent de situatie. Hij ant woordde op een aantal vra gen, die Hare Majesteit stel de en gaf haar de laatste be richten uit*Batavia. Daarna las hij met langzame stem de verklaring voor, die het kabinet had ontworpen. Eén zin moest hij herhalen. Daar op sprak de Koningin: „Ik-> keur het goed." Nederland was de eerste dei bondgenooten van Amerika en Engeland, die den Japanschen handschoen opnam. Slechts een paar uur nadat de eerste bommen regenden op Pearl Harbour nam onze minister raad te Londen de belangrijke beslissing ïapan den oorlog te verklaren. Professor Gerbrandy had in middels telefonisch den gou verneur-Generaal in Batavia en dr. Loudon, den Nederland schen gezant te Washington, geraadpleegd. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachauwer be aamde onmiddellijk het voor stel, dat voor hen minister raad zou worden gebracht en gaf de verzekering, dat Neder landsch Jndië tot het bittere einde voor de vrijheid zou vechten. Minister van Kleffens ont wierp een telegram, waarin den Nederlandschen gezant te Tokio werd opgedragen de keizerlijke Japansche regee ring mede te deelen, dat vol gens besluit van de Neder landsche regeering een staat van oorlog tusschen Nederland en Japan bestond! Een van de vliegtuigen van den Nederlandschen walvisch- vaarder „Wilem Barendsz" is Zaterdag in de Tafelbaai (Zuid- Afrika) gestort, toen het eeö oefenvhioht maakte. Van de bemanning, die uit vier koppen bestand, «zijn er 3 gered en naar het ziekenhuis overge bracht Een van «hen verkeert in ernstigen toestand; de navigator wordt vermist. Men gelooft, dat hij om het leven gekomen is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1