Kamp „Rochdale" opgeheven 2 Nieuw Noordhollandsch Bagblad Politieke delinquenten te Alkmaar maken plaats voor recruten OPENING VAN ONS MILITAIR TEHUIS Zweedsch Danstheater „MEET THE NAVY" Simavi Het gebeurde in Napels T ribunaal-agenda NIEUWS UIT DEN HELDER EN SCHACEN MAANDAG 9 DECEMBER 1946 Naar wy vernemen heeft de Commandant van het intcr- neeringskamp „Kochdale" de opdracht' gekregen het kamp neg deze week te ontruimen daar het door de militaire autoriteiten bestemd is als op leidingskamp voor recruten. De circa 500 politieke delm quenten, die „Rochdale" thans be wonen, zullen in de Forten tus- schen Beverwijk en Uitgeest wor den ondergebracht; deze week zullen er 250 verhuizen naar het Fort „Zuidwijkermeer" onder Be verwijk; waar ook de Comman dant, Majoor G. de Rie en zijn staf hun tenten zullen opsiaan; 100 zullen er worden onderge bracht in Fort „Veldhuis" onder Uitgeest en 150 in Fort „Benauw" in Utrecht. Het ligt in de bedoeling, dai aiJe 500 t.z.t. in eerstgenoemd Fort zul len worden onderge uaent zoodra dit daarvoor gereed gemaakt is. Er zullen in kamp „Rochdale" circa 250 recruten worden gele gerd, 2 compagniën en een ba taljon-Staf. Het zal voor Maj. de Rie en zijn staf een groote teleurstelling zijn, dat de pogingen om kamp „Roch dale" intact te laten, geen succes hebben gehad. „Rochdale" was onder zijn leiding een modelkamp geworden en 't was wellicht het eenigste kamp, dat door een be hoorlijke exploitatie rendabel was en zelfs winst opleverde. Bovendien heerschte er in dit Dinsdagavond 10 Dec. wordt het tehuis officieel geopend. Vcorlocpig is het opengesteld op Vrijdag, en Zaterdagavond en des Zondags na de de H.H. Missen den geheelen dag. Eens per maand wordt, na de algemeene H. Communie, een ontbijt aangeboden. Er is echter nog steeds een groot tekort aan- Speelmateriaal. Helpt allen naar vermogen en doet het spoedig. Ons Militair te huis moet een succes worden; dat zijn wij verplicht aan de soldaten, maar vooral aan de Ouders en Echtgenooten van Soldaten. De organisatie van het leger is wel zoo, dat de mannen tijdens de dienst en de R.A.O.-bijeenkomsten moreel noch geestelijk gevaar loo- pen. Buiten de diensttijden zijn wij, alle Katholieken- samen, verplicht te zorgen dat zij een tehuis heb ben waar gezelligheid heerscht, waar zij gelegenheid hebben zich te ontwikkelen en te vermaken op een wijze die in overeenstemming is met onze levensbeschouwing. Aan deze plicht zal en mag Alk maar en omgeving zich niet ont trekken. Maakt derhalve het werk var» het Centraal Comité van Ka tholiek Thuisfront, Alkmaar moge lijk en 'steunt het 'metterdaad. Stort de geldsbedragen op haar rekening bij dstN.V. Ned. Landb. Bank, of bij d^J.V. Noorderbanic met vermelding: voor Militair te huis. Er>is lïeel veel noodig! Beschikbaar spelmateriaal melde men aan het Secretariaat: Corf- straat 31, tel. 3339. Noodig zijn: kaarten, dam- en schaakspelen, sjoelbakken etc. Het mag ook nieuw zijn. Zakenlieden, geef iets extra's, maak ook eens een etalage en stel de klanten in de gelegenheid voor het mooie doel aankoopen te doen. Helpt door b.v. voor de verzending te zorgen. Vreest niet 'dat 'er te veel komt, want wat over is gaat naar de Mi_ litaire Tehuizen in Oost en West en ook daar is gebrek. Iedereen helpt aan de geestelijke en moree- le verheffing van ons leger door middel van Katholiek Thuisfront. kamp, dat door de uitstekende lei ding steeds beter geoutilleerd werd, een goede geest, zooals wij nog dezer dagen bij een bezoek aan het kamp mochten constatee- ren. Het is ongetwijfeld, omdat het kamp in zoo'n uitstekende conditie is, dat de militaire' auto riteiten cr hun oog op hebben la ten vallen; dit moge commandant de Rie, wien dit besluit zeker een groote teleurstelling was, tot eer en voldoening strekken. De tweede voors lelling van het Zweedsch Danstheater is wederom een groot succes ge. 'worden; de zaal van 't Gulden Vlies en zelfs ook het balcon waren geheel bezet. De prestaties van deze groep hebben we nog kortelings uit voerig besproken, zoodat we meenen te kunnen volstaan met een en ander te memoree. ren uit het tweede, programma. Het was alweer een middag van waarachtige schoonheid en ly riek, die ten zeerste bekoorde. Door Omstandigheden werd het programma nog al tamelijk ge. wijzigd en werden nummers van het vorige programma her haald: Dat „1945" wederom een grooten bijval had, behoeft wel geen betoog. De parabel van „De verloren Zoon", naar oud. ZJweedsche boerenschilderijen, maakte een diepen indruk. Wat een charme in „Schaduw over Kinderspelen" en hoe gees tig was de geduldige klant bij den kleermaker. Memoreeren we verder nog o.a. de „Schets" met muziek van de Falla. En het zeer virtuoos uitgevoerde „Herberg" op muziek van Fr. Popy. De costuum.ontwerpen van Alvar GranslrÖm waren geniaal. De pianisten Jan Bieselaar (de eenige Hollander in het ge zelschap) en Josef Briné gaven weer superieur klavierspel. Nogmaals: het was een ver. blijdend verschijnsel, dat er nu voor de ware kunst een zeer groote belangstelling was. Moge deze waardeering zich niet lot dit eene geval beperken, maar blijvend zijn voor alles wat aan spraak maakt op werkelijke kunst. Het Zweedsch Danstheater heeft ons huiswaarts doen gaan met onvergetelijke herinnerin gen aan uren van zuivere schoonheid. W. Schreurs. In ons nummer van Vrijdag deel_ den wij mede dat de film "Meet the Navy"; welke deze week in de Har. monie draait; door de KFC.keuring ontoelaatbaar was verkaard. Het waren enkele indecente dans. scènes welke voor de KFC aanlei. ding waren voor dit besluit. Voor de eerste vertooning echter van Vrijdag j.l. werden door instan. ties van de Rijksfilmkeuring bedoel, de scènes in de film gecoupeerd waardoor deze film die door^Let be_ sluit van de KFC voor het geheele Zuiden verboden was; thans voor het Zuiden toelaatbaar verklaard. Wij hebben de film alsnog gezien en kunnen ons thans wat de beoordee. ling betreft aansluiten aan de rijks, keuring; 14 jaar. Ongetwijfeld kun. nerc wij dit als een succes voor de K.F.C. beschouwen, door wier hou ding de rijkskeuring zich genood, zaakt zag' deze film te coupeeren. Moge dit voor de bioscoopbezoekers; die het behoud van de goede zeden in de film op prijs stellen, aanleiding zijn zich bij de K.F.A. aan te sluiten. Wat de film zelf betreft met de Navy heeft bij niet veel te maken. Het^is^de als los zand aan elkaar hangende verfilming van een Cana_ deesche revue, die tijdens derv oor log in Canada en op het vasteland de soldaten en de Jantjes moest amu seeren; het is show. zang. muziek; dans en sentimentaliteit; het laatste gedeelte is 'n technicolor, waardoor het sentimenteele karakter van de film nog' versterkt wordt. Je moet er van houden! letter s Morgen is het de beurt aan degenen, wier naam met S be gint, om distributiebescheiden af te halen. Gaarne willen wij even de aandacht vestigen op de Si- mavi-etalages bij de fa's Kos ter en Spruijt in de Lange- straat. Een aandachtige be zichtiging van hetgeen hier getoond wordt, zal den toe schouwer overtuigen van het groote nut van' den „Steun in ^Medische Aangelegenheden Voor Inheemschen". Deze week staat in het tee- ken van dit werk van Chris telijke Naastenliefde. Wie de ze etalages gezien heeft, zal de zieke inheemschen in ons In- dië zekér mild gedenken. a.f.c.-nieuws AFC I—SVW I 3—1. AFC IIRasders II 21 Alcm. V. 4—AFC 3 2—0 Sdhoorl 2AFC 4 AFC jun. aWZ jun. a 40 Meerv. aAFC a 21. Keurig AFC.ers, een goede wedstrijd, goed publiek en een goede twee punten. De SVW- ers gaven zich niet gemakkelijk gewonnen, toch moesten zij de meerderheid erkennen. Het tweede deed ook keurig werft. Het derde verloor, toch ging het niet slecht. De jun. maakten 'n klinkende overwinning op de 'Zaandamsche junioren. AFC-ers, denkt vanavond om den clubavond; heel AFC dus naar Beemster óp de Kaasmarkt R.K. Alkmaar, het gaat goed, u blijft ons aanmoedigen mo reel en financieel, dan blijft 't goed gaan, dus wij eindigen vandaag met: wordt lid of do nateur van de R.K. Voetibalver- eeniging A.F.C. De PPC.er. De Volksuniversiteit bracht als laatste in de serie films van het"afgeloopen seizoen: Hel ge. beurde in Napels (Naples au baiser de feu), waarin Tino Rossi zijn liederen kan zingen en zijn romantisch-weeke stem kan laten klinken, zooveel hij wil. Vooropgesteld, dat Rossi geen acteur is, zeker geen film. acteur, wordt hem in deze film veel vergeven. De muziek is er trouwens de hoofdzaak in, melo dieën van Santa Lucia, Taran tella enz. enz. klinken als zoete wijn door de geheele geschiede nis, die zich afspeelt in en om Napels met zijn pittoresque ge deelten, zijn Italiaansche liefde en hartstocht en zijn vergevens gezindheid. Vivian'e Romance en Michel Simon spelen er een dankbare rol in. Alleen jammer, dat hel Fransch ook in „Bella Napoli" moet klinken, 't Napolitaansch zou den wijn van deze film nog zoeter gemaakt hebben. verboden diensten Tegen een caféhouder is pro cesverbaal' opgemaakt, omdat hij in zijn zaak zonder toe stemming van den burgemees ter vrouwelijke bedienden ex ploiteerde. .het wit-gele kruis In de maand November 1946 legden de wijkkraamverpleeg- sters 227 bezoeken af bij 12 patiënten. Zij verleenden 6 x assistentie bij den dokter en 1 x bij de vroedvrouw. De wijkverpleegsters legden 429 bezoeken af bij 33 patiënten. Hiervan waren 327 bezoeken aan leden van het Wit-Gele Kruis en A.A.Z.A. en 102 be zoeken bij leden van het Wit- Gele Kruis. Zij verleenden 1 x laatste hulp. EEN KWADE DUIK Zaterdagmorgen was een glazenwasscher bezig aan het Verdronkenoord ramen te lap pen, toen een wielrijder tegen zijn ladder op fietste. Het ge volg was, dat de ladder mits gaders de glazenwasscher op het plaveisel terechtkwamen. De man werd naar het Cen traal Ziekenhuis vervoerd, maar keerde later behouden huiswaarts. BURGERLIJKE STAND Geboren; Elisabeth A. A., d.v. August A. H. van Roon en A. M. Blom; Anja M., d. v- Antonius C. A. Willemsen en H. Mulder; Annetje, d. v. Hen drik H. Ranzijn en G. M. de Vries; Theodoor z. v. Theodo ras P. H. Wortel en T. E. M- Kraakman; Maartje J., d. v. Klaas Wouters en C. H. van der Vaart. J. A. Meijssen te Oudorp, B. N- van Giessen te Westgraft- dijk, Fra. Bommert te Heiloo, P. Schoonewil te Alkmaar, D. Boot te Alkmaar, J. Marsman te Zuid-Scharwoude, F. H. J. Ukkerman te Uitgeest zullen Woensdag a.s. voor de eerste kamer van het Alkmaarsche Tribunaal verschijnen. Ie frlasse Afd. C. schagen uitvoering tweede abonnementsconcert in de groote kerk Zaterdagavond beluisterden wij in een goed bezette kerk het 2e abonnementsconcert, ditmaal gegeven door den con- certzanger Jan Schipper en den pianist Max van Doorn. Deze avond was gewijd aan een Schubert programma. De geheele cyclus der Scjiubert- liederen, t.w. „Die Schóne Müllerin", totaal een 20-tal, werd ten gehoore gebracht en op muzikaal deelameerende wijze voorgedragen. De zan ger zingt zeer gemakkelijk, wat vooral in de lichte en vlugge passages goed tot zijn recht kwam. De liederen wer den mooi en (gelukkig) niet sentimenteel gezongen. Liever hadden wij ze in een intieme omgeving, b.v. een zaaltje, ge hoord. Voor de pauze werden 12 liederen spongen. Vooral no. 5 „Am Feierabend" was bijzonder mooi. No. 7 „Onge duld" leek wat te vlug en voor de meesten moeilijk te volgen. Na de pauze werden de res- teerende 8 liederen ten gehoo re gebrafcht. Hiervan vonden we no. 18 en no. 19 resp. „Tröckne Blumen" en „Der Müller und der Bach" weer bijzonder mooi. De pianobege leiding was In één worod af; zanger en pianist waren a.h.w. één. (Wel lijkt het ons aanbe velenswaardig om gelijk met de uitnoodigingen ook de pro gramma's aan de bezoekers toe te zenden, opdat deze die voor af kunnen bestudeeren.) Het publiek hoopte na het laatste tied nog op een toegift, maar dapper applaus mocht niet ba ten. Het was wél. We hopen bij gelegenheid ,ook de 2e cyclus der Schubert liederen t.w. „Winterreise" te mogen hooren, maar dan, zoo als gezegd, in een kleinere, intiemer omgeving. Te half 10 was het concert geëindigd, dus vroeg thuis. breezand sint nicolaas op school Nadat St. Nicolaas verleden week Dinsdagavond al diverse bezoeken in'Breezand had af gelegd, vreesden de kinderen van onze R.K. school al, den heiligen man niet meer te zul len zien. Maar onverwachts kwam Vrijdagmiddag een te lefoontje en om ca. kwart voor twee arriveerde de goede Sint met zijn knecht aan school. In de twee laagste klassen ver bleef hij langen tijd, terwijl in de hoogere klassen slechts Pieter even kwam strooien en de Sint een enkel woord „sprak. Gelukkig had Piet geen zak bij zich, want anders Dit onverwachte bezoek na de gulle gaven in den vroegen morgen heeft de kinderen veel pleizier verschaft. anna paulowna-polder De Hoofdingelanden van den Anna-Paulownapolder kwamen Zaterdagmorgen onder voorzit terschap van Dijkgraaf M. Th. Mijnlieff in openbare vergade ring bijeen ten polderhuize. Bij de mededeelingen kwam o.a. naar voren dat Dijkgraaf Mijnieff zoowel als Heemraad Lingenberg herbenoemd was, terwijl levens benoemd is- tot Heemraad de heer A. Meijer. Voor het geval dat de polder secretaris de heer Keijzer afwe- 'Zig mooht zijn, is het noodzake lijk dat een waarnemend secre taris aangewezen wordt. Met algemeene stemmen be noemde de vergadering daarop als waarnemend secretaris de hr. Doets. Zijn honorarium zal na der worden vastgesteld zoodra hij in werkelijke functie getre den zal zijn, dwz. werkelijk als secretaris optreedt. Na onderzoek van de geloofs brieven van de herkozen hoofd ingelanden Jongejan en Waiboer en de gekozen hoofdingelanden Spigt en Broersma werd- op ad vies van de commissie tot hun toelating besloten. Zonder veel commentaar werd daarop de omvangrijke rekening over het dienstjaar 1945 na post- gewijze behandeling goedge keurd. Een uitvoerige discussie ont spon zich over 't al of niet hou den van een slotavond voor alle medewerkenden aan het Polder- feest op kosten van den Polder. In de rondvraag bracht een der leden naar voren dat het maalpeil in de gebieden rond de Achterweg verlaagd diende te worden. Na uitvoerige bespre kingen besloot men wegens de bijzonder hooge kosten niet over te gaan tot maalpeilverlaging, dooh bij bepaalde omstandighe den b.vr zware regenval lager te malen. Op deze wijze kunnen toch de bezwaren van de inge landen worden ondervangen wieringen sint nicolaas voor de kinderen van de r.k. school De goede Sint en zijn knecht Pedro zijn ook op bezoek ge weest bij de kinderen van de R. K. school. Deze waren des middags om 1 uur bij elkaar gekomen in het Parochiehuis. Tientallen moeders met kleine ikleuters waren ook aanwezig, toen de heer Schneider, hoofd der school, allen hartelijk wel kom toeriep, waaronder de Z. Eerw. Heer Pastoor H. Kou- wenhoven en de goochelaar Emil Moretti. De heer Moretti heeft hierna o'p buitengewoon prettige wijze de kinderen een heerlijken middag bezorgd. Na afloop van de verbluffende goocheltoeren kwam St. Nico laas en Pedro binnen. Angsti ge gezichten vol spanning en vol verwachting. De boozen werden vermaand en met de zak gedreigd en de braven be loond en geprezen. Over het algemeen was de Sint nogal ievreden. Zelfs de kleinsten mochten bij den goeden man komen en ontvingen een ge- sphenkje of tractatie. De leer lingen van de school konden allen een fraai cadeautje hi ontvangst nemen, terwijl ze ook,allemaal een zak met spe culaas. taai en snoep mee naar nuis konden nemen, 't Was een fijne middag.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2