Accent ligt op standsbelang Duitschland, Spanje en Rusland Toekomstige Amerikoqnsche export van voedingsmiddelen Weï@ldnieuw4-^oatnaal Nieuw Noordhollondsch Dagblad 3 L.T.B. houdt jaarvergadering te Amsterdam VESTIG! NGSMOGE- LIJKHESD VOOR JONGE REN ERNSTIGE ZAAK Waarschuwing tegen zwarte loonen Weinig vetten en olie Verliezen Nederlandsche Strijdkrachten BESPREKINGEN IN DE TWEEDE KAMER Standpunt van minister van Boetzciaer MAANDAG 9 DECEMBER 1946 Van de spoorbruggen, welke in Nederland werden vernield, moest de spoorbrug van Westervoort het 't meest ontgelden. De herstelwerkzaamheden zijn thans in vollen gang. Het monteeren van de eerste boogoverspanning over den IJsel. \/OOR ZOOVER wij weten, is het heden voor fhet eerst in de geschiedenis van den reeds 31-jarigen L.T.B. dat de aIgemeene jaarverga dering van dezen, thans weer 13.000 leden tellenden, Bond in Amsterdam werd gehou den. In „Bellevue" was het, dat de aIgemeene voorzit ter, de heer G. W. Kamp- schöer, hedenmorgen J.e ruim half elf de ongeveer vier honderd afgevaardigden wel kom heette. Hij herdacht allereerst de* oud-voorzitter, burgemeester Dekker van Obdam, en den* heer H. Ruyter, benevens de secretaris van de Stichting voor den Landbouw, ir. Vet. De Voorzitter wees 'er daar na op, dat steeds sterker de gedachte naar voren komt, dat de organisatie niet alleen een uaJcvereeniging is, doch meer een standsorganisatie. Wij heb ben een tijdsgewricht achter ons, waarin aan de stof een overdreven waarde werd ge hecht- De komende tijd dwingt ons, bijzondere aandacht te schenken aan de zedelijke en cultureele belangen." Bij alle activiteit moet de mènsch do- mineeren en mag de ware christen nooit in het gedrang komen. Daarom houden wij vast- aan onze katholieke or ganisatie, want de rechten van den mensch en de onderlinge menschelijke verhoudingen moeten steunen op de wet van God. De gemeenschappelijke be langen,welke aan onze zor gen zijn toevertrouwd, strek ken zich uit over den gehee- len stand en deze bestaat uit mannen en vrouwen, uit ouderen en jongeren. Deze opvatting is niet nieuw en sedert de bezetting leeft zij reeds in verschillende ande re standsorganisaties. Vervolgens uitte de voorzitter waardeering voor het werk van de Regeering, in het bijzonder van minister Mansholt, maar. dit wil nog niet zeggen, dat in het afge- loopen jaar alle geledingen van den land- en tuinbouw een rede lijk bestaan werd gegarandeerd en gegeven. Met name .de intensieve open-grondtuinders hebben een zeer moeilijk jaar doorgemaakt, terwijl de consumptiemelkers „rondom" de groote steden dit jaar herhaaldelijk de zorgenkinderen van het hoofdbestuur geweest zijn. en de kleine kweekers blijvend de aandacht op hun problemen geves tigd hielden. Bedreigingen Er wordt welwillendheid be toond jegens den landbouw, maar die wordt bedreigd door de we reldmarkt en door de loon- en prijspolitiek. Vrees en zorg mogen niet de eenige raadslieden zijn. Het hoofdbestuur gaat van het volgende standpunt uit: Wij zullen alle energie, kennis en ervaring aan den dag moeten leggen om de producten van de Nederlandsche landbouw zoo goed mogelijk te doen zijn en zoo voordeelig moge lijk te produceeren.-In dit verband is noodzakelijk: meer vakkennis, bevordering van meer arbeids kracht, mechanisatie en rationali satie. Vervolgens zullen de L.T.B— ers zich een zoo juist mogelijk idee moeten vormen van de te voeren landbouwpolitiek en alle vakge- ncoten zullen zich daar als één man achter moeten plaatsen. Een ernstige zaak is de vestigingsmogelijkheid voor de jongeren. Zij zullen een- betere scholing moeten ondergaan De Noordoostpolder biedt voor' tientallen van l.t.b.-jongeren een redelijke kans. In verband met veler financieele bezwaren komt er een Waarborgfonds, met mede werking van de organisatie, de Regeering en de boerenleenbank ken. Desondanks zal voor menigeen emigratie de eenige uitweg zijn, om aan den slag te komen. De Ka tholieke organisatie werkt samen met de stichting Landverhuizing, en sticht in Frankrijk een emigra tie-centrum. Een commissie van deskundigen is naar 'Brazilië ver trokken. Een alternatief! In verband met het euvel van de „zwarte" loonen wees de voor. zitter erop, dat op die wijze de ar beid weer tot koopwaar wordt ge maakt en dat daaruit allerlei so ciale en economische moeilijk heden ontstaan. Men moet zich aan de contractloonen houden. Zegt men nu, dat dellandarbeiders, dan nog meer naar de industrie worden gedreven, dan wijst spr. Be secretaris van den Inter nationalen Noodvoedselraad, heeft te Washington een over zicht gegeven van den Ameri- kaanschen export der belang rijkste voedingsmiddelen in de naaste toekomst. De export van graan, hoewel voldoende aanwezig in de V. 8. wordt zeer nadeelig beïnvloed door de binnenlandsche vervoersmoei. lijkheden. De voor export beschikbare voorraden van vleesch en melk producten zullen volgens dezen woordvoerder in het komende jaar aan de vaag kunnen -beantwoor den. De wereldproductie van vetten TRUMAN'S POSITIE als pre sident van Amerika is aanmerkelijk versterkt door de opheffing van de mijnwer kersstaking. Voor den vak bondsleider Lewis beteekent het verlies van de staking een ernstige nederlaag. Voor Ame rika en de geheele wereld is het een overwinning en een uitkomst, gezien de dreigende gevaren, die een voortzetting van de staking met zich bracht. De wereld heeft waar lijk al zorgen genoeg! Het meest somber zijn de berich ten uit PALESTINA. Daar heeft de Engelsche Hooge Commissaris met militaire maatregelen gedreigd, indien de terreur geen einde neemt. De VIER MINISTERS van buitenlandsche zaken begin nen het steeds meer roerend eens te worden. Molotov gaat er mee accoord, dat ook Oos tenrijk ter sprake komt bij de behandeling van het Duitsche probleem, dat eind Januari of begin Feiruari zal worden aangesneden, wellicht in Mos kou. Over het hooren van de verschillende landen, die te gen Duitschland gevochten hebben, is men het nog niet eens. Byrnes en Bevin willen op dit alternatief: eenerzijds de bewering, dat er tienduizenden arbeiders tekort zijn, anderzijds net feit, dat 50 a 60.000 jonge boe ren en tuinders naar een bedrijf uitzien Bij de ontwikkeling van de in stellingen die tot vreugde en vol doening stemt, herinnerde spr. aan' de opening van de Katholieke Landboiiwwinterschool te Hoorn, die reeds volledig bezet is, waaruit- duidelijk blijkt, hoe groot de 'be hoefte aan een dergelijke school in Npordholland is. De voorzitter releveerde ten slotte de ongewenschte ontwikka-' ling van de kinderbijslagregeling, die ook een gevaar inhoudt voor' de berekening van den kostprijs. De Kinderbijslagregeling voor zelfstandigen is urgent. De voorzitter besloot zijn rede met erfop te wijzen, dat de in vloed van de organisatie op lal van gebieden toeneemt, maar er blijft nog veel te doen ,en veel te verbeteren. Hij riep allen op, hun taak en plicht te vervullen en zich door liefde voor den stand te doen beeielen tot groote gedachten en* groote daden. (De vergadering duurt voort) De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de navol- gende verliezen zijn gerappor teerd: Koninklijke Marine: 1 persoon. Kon. Landmacht: 4 personen. en oliën schatte Fitzgerald op on geveer 85 pCt. van voor den oor-, log. Hij voorspelde echter, dat niet' meer dan 50 tot 55 pCt. van het voor den oorlog geëxporteerde surplus voor de importeerende lan_' den beschikbaar zou zijn. Vooral Europa zal een ern stig tekort aan vetten en oliën moeten tegemoet zien, in het byzonder, omdat de varkens productie niet meer dan 50 tot 75 pCt. van het vooroorlogsche kwantum bedraagt. In de wereldvoorraad, van sui ker is een kleine verbetering waar te nemen, hoewel de meeste geal lieerde landen slechts 70 pCt. van de voor den oorlog geconsumeerde hoeveelheid zullen krijgen. lang voor den vrede in Europa zal zijn. SMUTS, de groote Zuid-Afrikaan, is een beetje in de knel gekomen in de al- gemeene vergadering van de V.N. De juridische en politie ke commissie hadden een reso lutie aangenomen betreffende de behandeling van Voor-In diërs in Zuid-Afrika. Dat schijnt niet heelemaal in den haak te zijn. De resolutie ver langt er een rapport over. Smuts was een beetje boos en wilde een andere regeling, n.l. een uitspraak van een ge rechtshof en niet van een po litieke vergadering. De Voor- Indische afgevaardigde, mevr. Laksmi Pandit nam het zeer sterk voor haar rasgenooten op en zei, dat het Handvest door Zuid-Afrika geschonden is. Er waren sprekers, die lylINISTER v. BOETZELAER Iheeft Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer geantwoord op de uiteenzettingen van de spre kers, die het builenlandsch be. leid van het kabinet aan den tand hebben gevoeld. Hij zei, <£at het niet mogelijk was, de richtlijnen van 't buitenlan-dsch beleid in bijzonderheden aan te geven. Het streven van de regee ring is gericht op bevordering van vrede en veiligheid1 in de wereld en er is geen betere weg dan door naar vermogen de organisatie der Vereenigde Na ties le steunen. Een vreedzame ordening is alleen mogelijk in universeel verband. Zij erkent daarbij de waarde van de gees-- telijke kracht, maar wij mogen onize krachten op ander gebied niet verwaarloozen. Wat Duitschland betreft waarover de communist de Groot nog een geluid contra dei opvattingen van de meerderheid der Kamer had laten hooren zei de minister, dat nog niets bepaald is over de wijze waar op en de plaats waar de bespre kingen worden gevoerd. Om een herhaling van de Duitsche agressie te voorkomen, acht de' Spanje uit te sluiten van alle organisaties en bureaux van de V. N. of die met ae V. N. in verband staan „tot aldaar een nieuwe aanvaardbare regee ring is gevormd". De Fransche vakvereenigingsleider Jouhaux drong aan op het verbreken van de diplomatieke betrek kingen, doch Amerika is daar „onder geen voorwaarde" voor te vinden! De Rus Gromyko wilde beslissende stappen, om het Franco-bewind uit te roeien! NENN1, de Italiaan- sche minister van buitenland sche zaken, wil met Bevin be-~ sprekingen voeren, om het mo gelijk te maken, dat het Ita- liaansche Vredesverdrag kan worden herzien „door bilalje-, rale overeenkomsten met aan grenzende of belanghebbende landen". minister het gewenscht, dat de Duilschers aan die besprekin gen meedoen! De persoonlijke meening van den minister- (waarom niet die van 'het kabi net?) is, dat een lange pe. riode van ontwapeifing van Duitschland noodig zal zijn, al vorens een verandering in de mentaliteit zal hebben plaats gehad. De heropvoeding van het Duitsche volk Is een moeilijke zaak, waarover de bondgenoo. ten zich ernstig zullen hebben te beraden. Een gedachtenwis- seling is gaande, of Nederland iets zou kunnen doen ten aan zien van de opvoeding van de Duitsche jeugd. Het herstel van cultuur en beschaving zal in Europa steen voor steen moéten gesdhieden. Daarmee zal op be scheiden schatl moeten worden begonnen en de regeering doet dat, door de banden met België en Luxemburg zooveel mogelijk te verstevigen. Er bestaan nog geen concrete opvattingen ten aanzien van Duitschland. De op lossing is te zien in een com promis van tegengestelde op. vattingen. Aan het onderling vertrouwen der bondgenooten ontbreekt nog veel. Men wil democratiseering van den builenlandschen dienst. Die is mogelijk, nu cle vroegere eisoh vervallen is, dat men om in de diplomatie te werken, over een flink vermogen moest be schikken. De dienst is nu open voor ieder, die de vereischte kunde en eigenschappen bezit Over de kwestie-Span je is in Amerika een bespreking gaan de. Laat ons het resultaat daar. van afwachten. De commmunist De Groot had een motie inge diend, om de diplomatieke en handelsbetrekkingen met Fran. co-Spanje af te breken. De heer v. d. Goes vond deze motie een machteloos gebaar en diende zelf een motie in, waarin de Kamer haar instemming betuigt met de voorstellen, bij de UNO ingediend, om door vrije ver. kiezingen te geraken tot herstel van 'den democratischen regee- ringsvorm in Spanje. De heer Serrarens gevoelde geen be hoefte aan eenigerlei motie. De Spaansche zaak gaat de inter nationale actie aan. De heer Bruins Slot (A.R.) zei het met den joestand in Spanje niet eens te zijn, maar raadde voorzich tigheid met interventie aan. Over deze moties zal Dinsdag worden gestemd. De heer De Groot, van de CPN, had betoogd, dat het oog niet alleen moet worden gericht naar het Westen, maar ook naar het Oosten en hij vroeg een overzicht van de betrekkingen met Rusland. De beer v. d. Goes v. Naters merkte op, dat deze betrekkingen door geen enkele groep meer gehinderd worden dan door de Communis ten! die landen, waaronder ook Ne derland, hooren door speciale plaatsvervangers van (Je Groo-i te Vier, voordat deze bijeenko men voor hun besprekingen. Bevin zei, dat die volgende bijeenkomst „van vitaal be- Smuts bijvielen, anderen, die de resolutie steunden. Een be slissing is nog niet genomen. SPANJE is nog steeds aan de orde in de V.N. De politie ke subcommissie heeft een voorstel aangenomen, om

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3