Belgische arbeiders demonstreeren tegen de duurte Nieuw Noordholiandsch Dagblad •i De moeilijkheden bij de prijsbepaling Saaiste nieuws Marktberichten Uw jongen MAANDAG 9 DECEMBER 1946 MBER 1946 Jtrecht plaats Kardinaal da rankomst van (A.N.P. P.) iver schot trof ia werd het opgevoerd en hten voor de IIEO Z—0 de zege voor sclub over twee Iippi laat be- ^Strandvogeis ens sdhoenen- den wind in n is wat doei. onderneemt ede aanvallen, ltaat. Dan een Strandvogels. Dan wordt meer aanval- >el wil het niet - heeft Strand- na goed spel ik de hal net- ohoten (10). kanten ook loelpunten ko. rust niet meer. randvogels er !en hoekschop dvoor schiet te ijzigt haar op- spil gaat mid. ook hij krijgt 5t een goeden HEO. doelman tweede maal dvogeis blijft •hot gaat over. canten eenige een resultaat, am het einde or Phïlippi ge en hun eerste aan, jongens. Ig. Ver. v. ncultuur illegom van de ng van Bloem- oorgedragen als et hoofdbestuur van Hillegom, van Nispen tot Een der eersten, die de oudste inwoonster van ons land. Opoe Herfst te Rotterdam, op haar 105den verjaardag kwam gelukr wenschen, was de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud ln vrijwel alle groote steden van België hebben de arbei ders Donderdag demonstra ties gehouden omte protes teeren tegen de hooge prij zen. In Brussel had het per soneel van talrijke over heidsinstellingen en groote ondernemingen in de Sla- lingradlaan een betooging georganiseerd, waaraan meer dan 20.000 personen deelna- waren meer dan 30.000 ar beiders bijeengekomen. De demonstraties verliepen in de grootste orde. niettemin een zeer geleidelijk verloop en met uitzondering van de zaken, die ondergoed verkoopen, schijnt geen enke le winkel noemenswaardigen invloed van de vrijgeving te ondervinden. Een ambachtsschool te Uitgeest? Met 65 stemmen (rechts tegen links) sprak de gemeen teraad van Uitgeest, n. a. v. een schrijven van de „Stich ting tot bevordering van het R. K. Nijverheidsonderwijs v. Uitgeest en Omstreken", zich uit voor de stichting en in standhouding van een R. K. Ambachtsschool, waarvan 70 pet. der exploitatiekosten voor rekening van het Rijk komen en 30 pet. wordt omgeslagen per leerling. BROOD WORDT 1 CENT DUURDER Op 23 December Aangezien de kostprijs van brood tezamen met een redelijken winst voor den bakker een prijs noodzakelijk maken, ver boven den. vastgestelden, geeft de tegee- ring een subsidie van 3 cent per brood van 800 gram. Deze subsidie, uit het Land- beuwcrisisfonds betaald, zal met 'ingang van heden met 1 cent worden verminderd. In verband hiermede wordt per 23 December a.s. de prijs voor brood met 1 cent per 800 gram verhoogd, de vaste prijs wordt afgeschaft en, vervangen door een maximumprijs. Bovendien is een minimumprijs vastgesteld die 2 cent per brood beneden den ma ximumprijs ligt. Zoo zal b.v. in die plaatsen Zelfs de St. Nieolaasperiode biacht hierin weinig verande- >Waar tot nu toe de vaste prijs van ring. Een magazijn, slappe ontwikkeling scheen te hebben, dat een voorzien koppelde men. ln Bergen (Borinage) «zelfs een prijsverlaging van 10 procent aan het vrijkomen der textielgoederen, hoewel het hier en daar ook is voorge komen, dat de opheffing der rantsoeneering aanleiding was tot prijsverhooging. Sancties tegen over treders Vestigingswet Het vrijgeven der textiel goederen in België heeft niet tot een stormloop op de win- j kels aanleiding gegeven. De hoeveelheid textielpunten, die de Belgen den laaisten tijd De justitie heeft de onmid- toegewezen kregen, was in het dellijke sluiting gelast van een algemeen veldoende «m de electrotechniseh bedrijf te Haarlemmermeer ter zake van overtreding der bepalingen van de vestigingswet en -be sluiten kleinbedrijf. Wegens het onbevoegd uit- en vracht- r Batavia >C 4 „Twen the por een extra cht van Sohip- vertrokken. Het een passagiers iet bekend wan- op Schiphol te- in Bokken apen land gevestigde nen bij ,.Hei- ■an hun vacfer- i aan te vragen at zij op 13 ingeschreven van deze ver- i door de Oos- e te Den Haag, raat 6, nationa- uitgereikt, die oorten gelden. mogelijk wor kers te scheiden minimum behoefte aan klee ding te dekken en het was zelfs zoo, dat degenen, die voor- het opheffen der regïementee- ring textiel wilden koopen, deze vrijwel overal zonder bonnen kon aanschaffen. Naar de eerste vijf dagen sedert het vrijgeven der textielgoederen is gebleken, zijn de winkeliers alle zeer geneigd hun textiel goederen te verkoopen en overal liggen de etalages in Bsussel dan ook vol met cos tumes, winterjassen, overhem den en omlergoed van een kwaliteit, die men zich in Ne derland nog slechts herinnert van voor den oorlog en tegen prijzen, die althans voor Ne- deriandsehe begrippen rede lijk zijn. De verkoop heeft FRANCO PROTESTEERT Tegen de buitenlandsche inmenging Het Spaansche kabinet heeft na een vergadering van negen uur onder voorzitterschap van generaal Franco een algemeen protest tot „alle oprechte men sehen in de wereld" gericht in verband met de houding der V. N. ten aanzien van Spanje. De regeering blijft bij „haar vaste besluit voort te gaan met de on afhankelijkheid van het land te vrijwaren van alle mogelijke bui tenlandsche inmenging, zooals zij tot nog toe heeft gedaan". De subcommissie van de politieke commissie,,der V. N., welke thans de Spaansche kwestie bespreekt, toont, aldus de Spaansche regee ring, minachting voor de waar heid en gebrek aan respect voor een souverein land als Spanje en heeft zich een spreekbuis ge maakt van de „roode misdadi gers van onzen burgeroorlog. oefenen van een boekhandel te Groningen, werden de desbe treffende vennooten veroor deeld tet 500.subs. 14 da gen, resp. 150.subs. 7 da gen hechtenis. De kantonrechter te Haar lem heeff een aldaar onrecht matig gevestigde kleermaker een boete van 20.bene vens de verplichting tot slui ting binnen zes weken van zijn bedrijf opgelegd. .20 cent gold voor afgehaald brood 'van 800 gram en 21 cent voor bezorgd, de maximumprijs per 23 December 21 cent afgehaald en 22 cent voor bezorgd worden. De minimumprijzen worden resp. 19 en 20 cent. GROOTE HOTELBRAND IN ATLANTA Meer dan honderd dooden, vele gewonden In het Winecof{hotel te At lanta, in den staat Georgië, heeft een felle hotelbrand gewoed, die als de grootste in de Amerikaansche ge schiedenis wordt beschreven. Het hotel was een drie en dertig jaar oud gebouw, dat ceen brandtrappen bezat, doch wel als vrij veilig voor brand gevaar bekend stond. Er brak onder de vele gasten van het druk bezochte hotel een ge weldige paniek uit op het mo ment, dat de brand bemerkt twerd. Tientallen menschen sprongen in doodsangst van de tweede en zelfs denderde ver dieping naar beneden. In to taal heeft de ramp 116 dooden geëischt; meer dan honderd personen werden gewond. Er wordt veel critiek geoe fend op het Regeeringsbeleid op economisch gebied en voor al op de prijspolitiek. Over dit onderwerp bield Vrijdagavond drs. Th. C. Hijzen plv. Hoofd van Handel en Nijverheid de eerste van drie radiopraatjes, waaraan wij het volgende ont- leenen. Tegen de verscherpte activiteit van den controledienst is vooral in den Middenstand verzet gekomen. De middenstanders voeren aan, dat de prijsvoorschriften voor den gemiddelden zakenman, die toch al in een labyrinth van voor schriften ronddwaalt te ingewik keld zijn. Er heerscht dan ook nog zeer veel onkunde over de vraag, hoe de toelaatbare prijs moet wor. den berekend. In twijfelgevallen is het Directoraat-Generaal bereid inlichtingen te versehaffen. De moeilijkheden kunnen overigens voor een groot deel verdwijnen indien het veel-besproken „utllity- systeem" wordt toegepast. Voor goederen, waarvoor geen prijsregeling is gemaakt houde men in het oog, dat de fabrikant zonder speciale toestemming niet meer mag-berekenen, dan den prijs van 9 Mei >940. Daar er practisch geen enkele fabrikant is die nog voor die prijzen kan werken, zal hij, indien er geen algemeene re geling voor zijn preset is, een afzonderlijke prr^aststelling moeten hebben. Groothandel en afnemers moeten van die vaststel ling op de hoogte worden gesteld. Imdien een dergelijke prijsvast stelling niet^aanwezig is, mag men niet- meer betalen dan den op 9 Mei 1940 geldenden prijs. Meestal wordt echter ook een prijs voor groothandel en afnemers vastge. steld. Wanneer deze niet aan den kleinhandel wordt medegedeeld of indien er alleen maar een alge meene regeling voor den fabrikant getroffen is, dient men zijn in koopsprijs te veshoogen met het bedrag, dat men voor den oorlog op zijn inkoopsprijs pleegde te "eggen. Tenslotte merkte drs. Hijzen ap, dat alle prijsvaststellingen, uitge. zonderd die voor brood en melk, maximum-prijzen behelzen. Ook beneden deze vastgestelde prijzen mag worden verkocht. Gouden jubileum K. A. B. in het- Aartsbisdom Zaterdag en Zondag kwam de Cfentrale Raad van de Ka tholieke Arbeidersbeweging in het Aartsbisdom in Tivoli te Utrecht bijeen ter herdenking van het gouden jubileum. In zijn openingswoord deed de voorzitter, de heer Nijkamp, mededeeling van het feit, dat in 1941 de Bond werd opgehe ven met 220 afdeelingen en 29770 leden, waartegenover de Bond nu 258 afdeelingen telt met 45.000 leden. De slotzit ting van Zondagmiddag werd bijgewoond door Z. Em. Kard. de Jong. „In den nood leert men zijn vrienden kennen", aldus de heer Nijkamp in zijn rede, waarmee hij den Kardi naal verwelkomde en dank bracht voor de groote hulp en steun van het Episcopaat tij dens de bezetting. Kardinaal de Jong complimenteerde den Bond en herinnerde aan de trouw van de Katholieke ar beiders, die gebleken was tij dens de bezetting. De gevaren komen thans van de zijde van het communisme. Kerstpakketten voor geïnterneerden in de binnenlanden Als resultaat van de bespre kingen met de Popda (de Indo nesische instelling beiast met de zorg voor geallieerde krijgsge vangenen en geïnterneerden) kunnen thans kerstpakketten worden verzonden aan geinte-- neerden in de binnenlanden. Van Nederlandsche zijde zul len de pakketten worden ver zorgd door het Nederlandsche Roode Kruis afd. Indonesië. De „Burger Welfare Inddë" heeft speelgoed voor de kinderen in de kampen tqegezegd. De verzen ding wordt geregelc- door het „Kantoor Displaced Persons" in samenwerking met de Popda. Stoppen voor den C. C. D. Om alle misverstand te voor komen, wordt het publiek er op gewezen, dat ook bij avond aan het door de C.C.D.-amb- tenaren gegeven stopteeken op eerste vordering moet wor den voldaan. Het stopteeken bij avond wordt o.m. gegeven door een verticaal op 'en neer bawoge-n rood licht. In tegen stelling met hetgeen door som mige bladen eenigen tijd gele den is geschreven, is dit stop- iteeken wettelijk vastgesteld en het niet gevolg geven hieraan is dus strafbaar. Welken man bewondert1 gij het meest Een enquête van het Gallup- instituut in Groot Brittannië waarbij de vraag gesteld werd: „Wien bewondert gij van alle op het oogenblik levende mannen en vrouwen het meest?", heeft uitgewe zen, dat Winston CHurthïll verreweg de meeste stem men verwierf. In percenten uitgedrukt; is het resultaat van bovengenoemde enquête: Winston Churchill* 24, Mont- gomery 5, Attlee en Bernard Shaw ieder 4, Bevin, Smuts en Stalin ieder 3. Bij een dergelijke enquête in Canada behaalde Chur chill 28 pet., gevolgd door 'Mackenzie King met 8 pet. ln de Ver. Staten werd Churchill nr. 5 achter Mac- Arthur, Eisenhower, Truman en mevr. Roosevelt. In Frankrijk wees de en quête üit, dat generaal de Gaulle dezelfde populariteit geniet als Churchill in En- land. Hij werd gevolgd door Stalin, Joliot Curie en Chur chill. De ministerraad heeft Zondag vergaderd van 3 uur tot half 7. Het staat nu vast, dat morgen, Dinsdag de minister van Over- zeesche gebiedsdeelen, mr. Jonkman, in de Tweede Kamer een uitvoerige verklaring zal af leggen. TWEE MELLiOEN Feest aan de veiling van Avenhorn Het zijn maar kleine bericht jes iederen dag, de marktbe richten. Maar ze worden in de dorpen van ons gewest vlijtig gelezen. Elke dag brengl nieu we prijzen en met het seizoen gaan de aanvoeren omhoog en omlaag. Gewoonlijk gebeuren er eoh-ter geen bijzondere dingen aan de veilingen; dat was Zater dag te Avenhorn anders. Ter wijl Vrijdag het bericht bin nen kwam, dal Grootebroek de vijf millioen had overschreden, ging Zaterdag zooals wij reeds ten deele in een vorige oplaag vermeld hebben te Avenhorn een in verhouding natuurlijk veel kleinere veiling een aan voer onder de klok door, die de twee millioen in 1946 vol maakte, juist om 12 uur. NOORD SCHARWOUDE 9 Dec. 1000 kg. peen n 6.50; III 6.30; 28000 kg. witte kool 5.406.20: afw. 3 80; 44000 kg gele kool 7.507.60; afw. 5 20; 11.000 kg. roode kool 8—13; afw. 5.60—8.10; 400 kg andijvie 44.80 —47.30 EANGEDÏJK 9 Dec Langedij- ker Groentencentrale. Aangevoerd 15.009 kg' roode kool 8.49—12.70; 77.008 kg gele kool; 7.507.70: 32000 kg. witte kool 5 406.40; 8000 kg groeoe kool 1015; 2700 kg andijvie 30.10 51; 1000 kg. bieten I 6 40: II 4 50; 2400'kc uien 99.10. AVENHORN 7 Dec. Grove Sch. aardappelen 4.40; spTui'kool 4277:: wife kool 4.205 50; roode kool 8.10 gele kool 7.10—7.40; groene kool 4 8-80; Chl. kool 2.20—3; uien: groote maat 913.10; gew. maat 3.30—13.40; driel. 5.20—11; nep 5.40—11-70; bieten I 8 60—9.40; II 4 50—5 70; III 210: Flakkee Verbe'erde wortelen 46: witlof 49: andijvie 5659. MEDEMBLIK 7 Dec. Bloemkool I 65.10—72.60: II 26—40 40: I B 37.50— 43: II B 12.50—20.10: roode kool alw. 7.609.80; gele kool 7 10; groene kool 9.1011; witte kool 5.10: peen n 6: III 5.40—5.70; IV 4.50: bie4er: I 7 60—8 20: II 4.50; m 3 50; uien 12.90—13.10; driel. 10.50—10.70: nep 12.10: andijvie 34.10. SROOTEE'ROEK "De Tuinbouw". 9500 stuks bloemkool I 57.30—69-60; II 24.70—39.70; I afw. 29.80—37.90; n afw. 17.10—23.10; stek 2—16.50; gele kool 7.10; groene kool 8.6011.90; witte kool 5.10; krooten I 88.80; ra_ Pen 3t503 80: uier.' 13.1013.80; uien driel. 10.80-#11.10 LI IJ begint zoo langzamer hand al een halven man te worden, uw jongen, die zoo pas nog maar een kind was. Reeds komt misschien het eer ste dons op zijn lippen, zijn stem is gebroken en met zijn groeikrachtige leden weet hij geen raad. Er is wat aan het veranderen in hem, ook en vooral geestelijk: zijn denken en doen en laten, zijn manie ren, zijn heele houding zijn bezig af te leggen wat „des kinds" was. Een jonge mensch ontwikkelt zich naar zijn ge leidelijke volwassenheid toe. Hoe staat gij daartegenover, vader, moeder, gij oudere, met wien deze opgroeiende jongere te maken heeft? Op verstan dige wijze begrijpend, mee levend, mee-aanvoelend, zacht maar sterk leiding-gevend, 'wijzend naar hoogere idealen, aanmoedigend, goedkeurend, zoo noodig terechtwijzend, al tijd goed, altijd behulpzaam, belangstellend: zoo leunt gij uw jongen het beste helpen een flinken man te worden. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7